Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Expres Studénky

Expres Studénky

  • Zpravodajství ze Studénky od redaktorky Petry Dorazilové a kameramana Jana Plášila
  • Studénka hodlá chodníky zbavit uvolněných dlaždic
  • Hravá angličtina otestovala žáky 12 škol
  • Muzeum plní nové modely, třeba i vagon na slivovici

Studénka hodlá chodníky zbavit uvolněných dlaždic

Běžné drobnější opravy a údržbu chodníků zajistí pro Studénku externí firma, radnice s ní podepsala smlouvu na čtyři roky. První práce začnou počátkem června u Dělnického domu.

Poskakující dlaždice zlobí chodce ve Studénce například na chodníku u Dělnického domu. A jsou i další místa, kde je potřeba uvolněnou nebo propadlou dlažbu opravit. Město pro tyto práce najalo externí firmu vybranou na základě nabídkového řízení.

Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “Chodníky, které máme nejvíc poškozené, nebudeme kompletně rekonstruovat, ale provedeme předláždění a výměnu porušených a rozbitých dlaždic. Budeme začínat u Dělnického domu, kde je chodníkové těleso z ulice Zahradní, pak budeme pokračovat k Náměstí Rudá armády, kde stojíme. Nebude to předláždění celé plochy, ale bude to předláždění toho přístupového chodníku plus část tohoto náměstíčka.”

Následně bude opraven chodník ve vstupním prostoru na hřbitově ve Studénce 1 a v plánu je třeba také výměna a náhrada asi 60 poškozených obrubníků na náměstí Republiky.

Milan Kyjovský, vedoucí odboru údržby majetku, MěÚ Studénka: “Kromě výměny těch větších celků samozřejmě budeme vyměňovat i lokální, to bych například zmínil u Penny, u přechodu, kde se nám ty kachličky zvedají, jsou uvolněné, jsou poškozené, takže i tohle místo v rámci těchto oprav budeme opravovat. Vysoutěžili jsme na rámcovou smlouvou firmu, jenom pro informaci, předláždění jednoho metru čtverečního, včetně dodání potřebných materiálů, nás vyjde něco přes 900 korun, co se týká obrubníků, tam jsme na ceně kolem 270 korun za metr.”

Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “Vytipovali jsme si teď ty nejhorší úseky, některé byly avizované, na některé jsme narazili, jak procházíme po městě. Uvidíme, jak to dopadne z hlediska fakturace, jestli se proinvestuje celá částka, tam je nějakých 363 tisíc korun pro letošní rok. Pokud zůstanou volné prostředky, nebudeme to zdržovat v rámci rozpočtu, ale použijeme to na další místa. Myslím si, že ve Studénce je těch porušených chodníků poměrně dost.”

Rámcová smlouva mezi radnicí a firmou, která bude tyto drobnější práce provádět, je podepsána na čtyři roky.

Kromě toho město opět připravuje i rekonstrukci jednoho ucelenější úseku chodníku.

Milan Kyjovský, vedoucí odboru údržby majetku, MěÚ Studénka: “I v letošním roce počítáme s tím, že budeme opravovat i lité chodníky, které máme v sídlištích. Každoročně se vyčerpá částka kolem půl milionu korun.

Nový asfaltový povrch v loňském roce dostala část chodníku ve vnitřní části bloku bytových domů na ulici Armádního generála Ludvíka Svobody, za Střední ekonomicko-podnikatelskou školou. Právě tam budou práce pokračovat dalším úsekem.

---

Hravá angličtina otestovala žáky 12 škol

Rekordní počet dvanácti škol se zapojil do letošního ročníku soutěže v anglickém jazyce, kterou pořádá Základní škola Butovická. Jazykové znalosti v ní žáci prověřují zábavnou formou, včetně různých kvízů a křížovek.

Soutěž pro nadaná angličtináře s názvem Have Fun with English se v Základní škole Butovická konala letos už po dvanácté - a zúčastnili se ji žáci ze 12 základních škol, všech studéneckých a také z okolí, z Fulneku, Bílovce, Bartošovic, Sedlnic, Pustějova, Bravantic a Hladkých Životic.

Aranka Horváthová, ředitelka ZŠ Butovická: “Zúčastnily se ji děti od čtvrté po devátou třídu. V každé kategorii máme dva soutěžící a máme vlastně kategorii 4. a 5. třída, 6. a 7. třída a 8. a 9. třída. Celkem nám dnes soutěži 72 dětí a s porotce ji tu celkem 109 žáků.”

Příprava soutěže, včetně všech úkolů, probíhá v režii učitelů anglického jazyka pořádající školy.

Lenka Školová, hlavní organizátorka soutěže: “Určitě tam musí být nějaká slovní zásoba dostatečná, z gramatiky, samozřejmě jsou ta úkoly i z reálií a zařadili jsme i úkoly s videem a poslechové úkoly. Takže v podstatě všechny dovednosti, které v angličtině mohou použít.”

Úkolů bylo v každé kategorii 12, na každý z nich měly děti tři minuty. Zpracovány byly například formou křížovek, přiřazování nebo spojování vět.

Lenka Školová, hlavní organizátorka soutěže: “Snažíme se o tu hravost a snažíme se také o pestrost a doufáme, že děti to pořád baví, ale podle té účasti si myslíme že ano.”

Dorota Panáčková, ZŠ Jana Amose Komenského Fulnek: “Za mě zatím super, baví mě to, je to fajn. Přihlásila nás naše paní učitelka a jsem moc ráda, že jsem tady.”

Matěj Klímek, ZŠ Butovická: “Řekl bych, že se nám daří úplně skvěle. Já se hlavně i v angličtině učím, takže umím.”

Tomáš Hudec, ZŠ Butovická: “Angličtina mi jde hodně dobře a velmi dobře se mi daří i v této soutěž.”

Berenika Bohdalová, ZŠ Butovická: “Jsem soutěživý typ a chtěla jsem to znovu zkusit, soutěžila jsem už v šesté třídě a chtěla jsem to znovu zkusit se svou spolužačkou.”

Natália Chaideftou, ZŠ Butovická: “Přihlásila jsem se, protože jsem chtěl vyhrát. Nejlépe se mi dělají poslechové úkoly a nejhorší jsou asi vypisovací.”

Specifikem této soutěže je, že probíhá jako týmová, školáci tedy musí mít nejen jazykové znalosti, ale také v dané dvojici umět dobře spolupracovat a rozložit si řešení v časovém limitu tak, aby jej zvládli. Další přidanou hodnotou akce je i to, že asistenty poroty jsou u každého stanoviště také školáci, kteří tak aktivně přispívají k hladkému průběhu soutěže.

Lenka Školová, hlavní organizátorka soutěže: “Pomáhají, bez nich bychom to vůbec nezvládli, jsou úžasní, protože v takovém rozsahu to bez nich vůbec nejde.”

Aranka Horváthová, ředitelka ZŠ Butovická: “Ta soutěž vznikla z toho důvodu, že jsme chtěli děti podporovat v cizím jazyku, což je velmi důležité v dnešní době, každý by měl umět nějaký cizí jazyk. A tak jsme se rozhodli, že tuto soutěž budeme dělat, požádali jsme město, které nám v tom finančně pomáhá, takže je to grantová akce našeho města, a jsme velmi rádi, že mezi nás mohou jezdit i okolní školy. A to je důležité, že žáci porovnávají síly mezi sebou a nezůstává to všechno jenom, dalo by se říct, doma na jednom písečku.”




---

Muzeum plní nové modely, třeba i vagon na slivovici

Vagonářské muzeum návštěvníky láká na novinky, které se v expozicích objevují průběžně. Téměř každý měsíc tu něčím překvapí. V květnu je to například nová kolekce papírových a plastových modelů, nebo model kotlového vagonu na slivovici.

Měsíc květen byl ve Vagonářském muzeu ve znamení znovuotevření legionářské expozice. Ta musela být na několik měsíců uzavřena z důvodu restaurátorských prací, které v dané místnosti, původním hudebním pokoji, probíhaly. Tato expozice připomíná, že tu před 100 lety existovala legionářská škola.

Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: “Největší novinkou je, že nám byl darován dokument z roku 1921, který obsahuje dvě unikátní fotografie interiéru tady té obchodní legionářské školy. ten dar jsme dostali od Petra Böhma ze Studénky.”

Na jednom ze snímků je zachycen pokoj, ve kterém byli legionáři ubytováni. Na druhém je učebna. V tomto případě už se podařilo zjistit, že to je dnešní obřadní místnost. Tyto fotografie jsou součástí novinové stránky s článkem, pod kterým je autor podepsán zkratkou Vlk. Bronislav Novosad by uvítal jakoukoliv informaci, které by jej mohla k autorovi, respektive k jeho potomkům zavést.

Když návštěvníci studéneckých zámku vystoupají do prvního patra, otevře se jim samotné Vagonářské muzeum. I zde se mohou setkat s několika novinkami.

Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: “Máme tady unikátní kolekci, která nám byla darována panem Arnoštem Urbánkem. Jsou to papírové a plastové modely, opravdu vyvedené do posledního detailu. Tu výstavu jsme nazvali do posledního nýtu. V expozici přibyly i další nové exponáty, zrovna včera, je to takový výrobek z roku 1975, který dělali učni učiliště Vagońka. Je to kotlový vagon, který byl naplněn slivovicí nebo nějakou takovou tekutinou a tyto věci se dávaly jako dárek.”

Také na jednom z největších zdejších skvostů, modelové železnici v měřítku H0, přibyla nová parní lokomotiva 555.

Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: “Které se taky říká němka. byly to jedny z prvních parních lokomotiv, které u nás jezdily po roce 1945 a byly určeny pro nákladní přepravu. A samozřejmě s těmi modely od pana Urbánka počítáme, že vytvoříme takové Urbánkovo město, Urbanka City, které bude obsahovat taky modelovou železnici, kterou si budou pouštět návštěvníci sami.”

Tuto novou atraktivitu tu začnou stavět až po sezoně. Teď se věnují přípravě menší modelové železnice, která v rámci projektu Moravskoslezského kraje Technotrasa poputuje do Rodného domu Johanna Gregora Mendela do Vražného.

Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: “Mnoho novinek je i v samotné expozici ve druhém a třetím patře a připravuje se i úprava druhého patra, kdy se nám podařilo ve spolupráci s Technotrasou a Moravskoslezským krajem získat finanční prostředky, takže opravdu těch novinek bude v letošním roce hodně.”

Vagonářské muzeum, sídlící ve studáneckém zámku, je kromě pondělí otevřeno každý den od 10 do 16 hodin.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Expres Studénky
31. května 2024, 18:13

Studénka hodlá chodníky zbavit uvolněných dlaždic

Běžné drobnější opravy a údržbu chodníků zajistí pro Studénku externí firma, radnice s ní podepsala smlouvu na čtyři roky. První práce začnou počátkem června u Dělnického domu.

Poskakující dlaždice zlobí chodce ve Studénce například na chodníku u Dělnického domu. A jsou i další místa, kde je potřeba uvolněnou nebo propadlou dlažbu opravit. Město pro tyto práce najalo externí firmu vybranou na základě nabídkového řízení.

Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “Chodníky, které máme nejvíc poškozené, nebudeme kompletně rekonstruovat, ale provedeme předláždění a výměnu porušených a rozbitých dlaždic. Budeme začínat u Dělnického domu, kde je chodníkové těleso z ulice Zahradní, pak budeme pokračovat k Náměstí Rudá armády, kde stojíme. Nebude to předláždění celé plochy, ale bude to předláždění toho přístupového chodníku plus část tohoto náměstíčka.”

Následně bude opraven chodník ve vstupním prostoru na hřbitově ve Studénce 1 a v plánu je třeba také výměna a náhrada asi 60 poškozených obrubníků na náměstí Republiky.

Milan Kyjovský, vedoucí odboru údržby majetku, MěÚ Studénka: “Kromě výměny těch větších celků samozřejmě budeme vyměňovat i lokální, to bych například zmínil u Penny, u přechodu, kde se nám ty kachličky zvedají, jsou uvolněné, jsou poškozené, takže i tohle místo v rámci těchto oprav budeme opravovat. Vysoutěžili jsme na rámcovou smlouvou firmu, jenom pro informaci, předláždění jednoho metru čtverečního, včetně dodání potřebných materiálů, nás vyjde něco přes 900 korun, co se týká obrubníků, tam jsme na ceně kolem 270 korun za metr.”

Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “Vytipovali jsme si teď ty nejhorší úseky, některé byly avizované, na některé jsme narazili, jak procházíme po městě. Uvidíme, jak to dopadne z hlediska fakturace, jestli se proinvestuje celá částka, tam je nějakých 363 tisíc korun pro letošní rok. Pokud zůstanou volné prostředky, nebudeme to zdržovat v rámci rozpočtu, ale použijeme to na další místa. Myslím si, že ve Studénce je těch porušených chodníků poměrně dost.”

Rámcová smlouva mezi radnicí a firmou, která bude tyto drobnější práce provádět, je podepsána na čtyři roky.

Kromě toho město opět připravuje i rekonstrukci jednoho ucelenější úseku chodníku.

Milan Kyjovský, vedoucí odboru údržby majetku, MěÚ Studénka: “I v letošním roce počítáme s tím, že budeme opravovat i lité chodníky, které máme v sídlištích. Každoročně se vyčerpá částka kolem půl milionu korun.

Nový asfaltový povrch v loňském roce dostala část chodníku ve vnitřní části bloku bytových domů na ulici Armádního generála Ludvíka Svobody, za Střední ekonomicko-podnikatelskou školou. Právě tam budou práce pokračovat dalším úsekem.

---

Hravá angličtina otestovala žáky 12 škol

Rekordní počet dvanácti škol se zapojil do letošního ročníku soutěže v anglickém jazyce, kterou pořádá Základní škola Butovická. Jazykové znalosti v ní žáci prověřují zábavnou formou, včetně různých kvízů a křížovek.

Soutěž pro nadaná angličtináře s názvem Have Fun with English se v Základní škole Butovická konala letos už po dvanácté - a zúčastnili se ji žáci ze 12 základních škol, všech studéneckých a také z okolí, z Fulneku, Bílovce, Bartošovic, Sedlnic, Pustějova, Bravantic a Hladkých Životic.

Aranka Horváthová, ředitelka ZŠ Butovická: “Zúčastnily se ji děti od čtvrté po devátou třídu. V každé kategorii máme dva soutěžící a máme vlastně kategorii 4. a 5. třída, 6. a 7. třída a 8. a 9. třída. Celkem nám dnes soutěži 72 dětí a s porotce ji tu celkem 109 žáků.”

Příprava soutěže, včetně všech úkolů, probíhá v režii učitelů anglického jazyka pořádající školy.

Lenka Školová, hlavní organizátorka soutěže: “Určitě tam musí být nějaká slovní zásoba dostatečná, z gramatiky, samozřejmě jsou ta úkoly i z reálií a zařadili jsme i úkoly s videem a poslechové úkoly. Takže v podstatě všechny dovednosti, které v angličtině mohou použít.”

Úkolů bylo v každé kategorii 12, na každý z nich měly děti tři minuty. Zpracovány byly například formou křížovek, přiřazování nebo spojování vět.

Lenka Školová, hlavní organizátorka soutěže: “Snažíme se o tu hravost a snažíme se také o pestrost a doufáme, že děti to pořád baví, ale podle té účasti si myslíme že ano.”

Dorota Panáčková, ZŠ Jana Amose Komenského Fulnek: “Za mě zatím super, baví mě to, je to fajn. Přihlásila nás naše paní učitelka a jsem moc ráda, že jsem tady.”

Matěj Klímek, ZŠ Butovická: “Řekl bych, že se nám daří úplně skvěle. Já se hlavně i v angličtině učím, takže umím.”

Tomáš Hudec, ZŠ Butovická: “Angličtina mi jde hodně dobře a velmi dobře se mi daří i v této soutěž.”

Berenika Bohdalová, ZŠ Butovická: “Jsem soutěživý typ a chtěla jsem to znovu zkusit, soutěžila jsem už v šesté třídě a chtěla jsem to znovu zkusit se svou spolužačkou.”

Natália Chaideftou, ZŠ Butovická: “Přihlásila jsem se, protože jsem chtěl vyhrát. Nejlépe se mi dělají poslechové úkoly a nejhorší jsou asi vypisovací.”

Specifikem této soutěže je, že probíhá jako týmová, školáci tedy musí mít nejen jazykové znalosti, ale také v dané dvojici umět dobře spolupracovat a rozložit si řešení v časovém limitu tak, aby jej zvládli. Další přidanou hodnotou akce je i to, že asistenty poroty jsou u každého stanoviště také školáci, kteří tak aktivně přispívají k hladkému průběhu soutěže.

Lenka Školová, hlavní organizátorka soutěže: “Pomáhají, bez nich bychom to vůbec nezvládli, jsou úžasní, protože v takovém rozsahu to bez nich vůbec nejde.”

Aranka Horváthová, ředitelka ZŠ Butovická: “Ta soutěž vznikla z toho důvodu, že jsme chtěli děti podporovat v cizím jazyku, což je velmi důležité v dnešní době, každý by měl umět nějaký cizí jazyk. A tak jsme se rozhodli, že tuto soutěž budeme dělat, požádali jsme město, které nám v tom finančně pomáhá, takže je to grantová akce našeho města, a jsme velmi rádi, že mezi nás mohou jezdit i okolní školy. A to je důležité, že žáci porovnávají síly mezi sebou a nezůstává to všechno jenom, dalo by se říct, doma na jednom písečku.”




---

Muzeum plní nové modely, třeba i vagon na slivovici

Vagonářské muzeum návštěvníky láká na novinky, které se v expozicích objevují průběžně. Téměř každý měsíc tu něčím překvapí. V květnu je to například nová kolekce papírových a plastových modelů, nebo model kotlového vagonu na slivovici.

Měsíc květen byl ve Vagonářském muzeu ve znamení znovuotevření legionářské expozice. Ta musela být na několik měsíců uzavřena z důvodu restaurátorských prací, které v dané místnosti, původním hudebním pokoji, probíhaly. Tato expozice připomíná, že tu před 100 lety existovala legionářská škola.

Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: “Největší novinkou je, že nám byl darován dokument z roku 1921, který obsahuje dvě unikátní fotografie interiéru tady té obchodní legionářské školy. ten dar jsme dostali od Petra Böhma ze Studénky.”

Na jednom ze snímků je zachycen pokoj, ve kterém byli legionáři ubytováni. Na druhém je učebna. V tomto případě už se podařilo zjistit, že to je dnešní obřadní místnost. Tyto fotografie jsou součástí novinové stránky s článkem, pod kterým je autor podepsán zkratkou Vlk. Bronislav Novosad by uvítal jakoukoliv informaci, které by jej mohla k autorovi, respektive k jeho potomkům zavést.

Když návštěvníci studéneckých zámku vystoupají do prvního patra, otevře se jim samotné Vagonářské muzeum. I zde se mohou setkat s několika novinkami.

Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: “Máme tady unikátní kolekci, která nám byla darována panem Arnoštem Urbánkem. Jsou to papírové a plastové modely, opravdu vyvedené do posledního detailu. Tu výstavu jsme nazvali do posledního nýtu. V expozici přibyly i další nové exponáty, zrovna včera, je to takový výrobek z roku 1975, který dělali učni učiliště Vagońka. Je to kotlový vagon, který byl naplněn slivovicí nebo nějakou takovou tekutinou a tyto věci se dávaly jako dárek.”

Také na jednom z největších zdejších skvostů, modelové železnici v měřítku H0, přibyla nová parní lokomotiva 555.

Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: “Které se taky říká němka. byly to jedny z prvních parních lokomotiv, které u nás jezdily po roce 1945 a byly určeny pro nákladní přepravu. A samozřejmě s těmi modely od pana Urbánka počítáme, že vytvoříme takové Urbánkovo město, Urbanka City, které bude obsahovat taky modelovou železnici, kterou si budou pouštět návštěvníci sami.”

Tuto novou atraktivitu tu začnou stavět až po sezoně. Teď se věnují přípravě menší modelové železnice, která v rámci projektu Moravskoslezského kraje Technotrasa poputuje do Rodného domu Johanna Gregora Mendela do Vražného.

Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: “Mnoho novinek je i v samotné expozici ve druhém a třetím patře a připravuje se i úprava druhého patra, kdy se nám podařilo ve spolupráci s Technotrasou a Moravskoslezským krajem získat finanční prostředky, takže opravdu těch novinek bude v letošním roce hodně.”

Vagonářské muzeum, sídlící ve studáneckém zámku, je kromě pondělí otevřeno každý den od 10 do 16 hodin.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/expres_studenky/expres-studenky-31-05-2024-18-13