Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Školy přijaly 589 žádostí o zápis do prvních tříd
  • Bytový dům na Anenské čeká oprava vnitřních rozvodů
  • Od 6. května se opět vrátí do města farmářské trhy

Školy přijaly 589 žádostí o zápis do prvních tříd

Zápisy do prvních tříd se letos konaly stejně jako loni, a to bez rodičů i bez dětí. Některé školy si proto vyžádaly z mateřských škol alespoň písemné zprávy, aby věděly, jak na tom děti jsou.

Zápis do první třídy bývá pro většinu dětí a rodičů nezapomenutelný zážitek, podobně jako první školní den. Vládní nařízení ale i letos podobu zápisů výrazně změnila. Ve Frýdku-Místku, podobně jako všude, děti ve školách vůbec neviděli.

Denisa Šťotková, zástupkyně ředitele pro I. stupeň, 5. ZŠ Frýdek-Místek: "Byli jsme připraveni jinak, doufali jsme v to, že zápis proběhne pro děti zábavnou formou, protože vždycky připravujeme něco takového, aby to děti bavilo, aby tady přišly a tu školu viděli trošičku jinak, aby se jí nebály. Ale bohužel situace nám to nedovolila."

Martin Macháč, ředitel 5. ZŠ Frýdek-Místek: "Bylo to určitě jiné. Nás mrzí, že se rodiče nemohli přijít podívat do školy. Pro žáky je to vždycky lepší, když přijdou osobně. Je to takové sepětí se školou, protože přece jenom ten zápis, který je tady ve škole osobní, hravou formou, pěknou formou, tak je pro děti mnohem jednodušší, ale je to zážitek pro ně hlavně na celý život ten zápis."

Denisa Šťotková, zástupkyně ředitele pro I. stupeň, 5. ZŠ Frýdek-Místek: "Máme domluveno s učitelkami ze školky, že nám dají o dětech nějakou zprávu, alespoň písemnou, ať víme, jaké děti jsou, jakou mají povahu, co se jim daří nebo nedaří, tak abychom alespoň něco malinko o nich věděli."

Zbyněk Šostý, ředitel ZŠ Petra Bezruče: " Podle pokynu ministerstva školství zápisy byly online. 90 procent rodičů tuto možnost využilo, zapsali se a do školy přišli jenom odevzdat příslušné dokumenty, které škola požadovala."

Školy obdržely celkem 589 žádostí o přijetí, což bylo o 40 více, než v předchozím roce. Největší nápor byl právě na první a pátou základní školu.

Zbyněk Šostý, ředitel ZŠ Petra Bezruče: "Při letošním zápise do první třídy jsme byli velmi mile překvapeni, zájem byl dokonce nad 100 dětí, konkrétně myslím 107, což převýšilo ten loňský stav cirka asi o 14 až 15 uchazečů."

Martin Macháč, ředitel 5. ZŠ Frýdek-Místek: "Momentálně jsme měli větší zájem, podle spádovosti přibližně 100 dětí. Bohužel je tam spousta odkladů i vzhledem k této situaci, takže budeme otevírat tři třídy. To je zhruba 66 dětí, které máme přihlášené."

Nyní se vyřizují odklady

Povinnou školní docházku musejí nastoupit děti, kterým bylo do 31. srpna šest let. Ve Frýdku-Místku ale požádalo 97 rodičů o odklad.

Zbyněk Šostý, ředitel ZŠ Petra Bezruče: "Budeme vyřizovat cirka 20 odkladů, což je také rekord v tomto období a po odečtení těch odkladů to vypadá cirka na 86 až 87 dětí, které byly přijaty na naši školu do základního vzdělávání."

Odklad je možný pouze po doložení dvou posudků z příslušného školského poradenského zařízení a od odborného lékaře nebo klinického psychologa.

Zbyněk Šostý, ředitel ZŠ Petra Bezruče: "Vím, že rodiče na to trošku naléhají, že budou chtít to rozhodnutí, protože se jim jedná o získání svého místa v té mateřské škole, odkud to dítě přichází. Budou muset požádat, aby tam to dítě ještě další rok zůstalo."

Letos mají ve Frýdku-Místku 441 prvňáčků ve 22 třídách. Příští školní rok by mělo do 23 tříd nastoupit 492 prvňáčků. Přesné číslo ale bude známé až v září. Někteří rodiče totiž mohli požádat o zápis na více školách.¨

---

Bytový dům na Anenské čeká oprava vnitřních rozvodů

Rozvody vody, kanalizace, vzduchotechniky i plynu u jednoho z domů v Anenské ulici ve Frýdku-Místku jsou na pokraji havarijního stavu. Město proto aktuálně řeší plán oprav, kterému dalo nejvyšší prioritu. Zároveň musí připravit obyvatele šedesáti bytů na náročné období. V několika etapách rekonstrukce totiž nepoteče voda, ani nebude možné používat toalety a kvůli odpadu částečně ani koupelnu a kuchyň.

Městský bytový dům v Anenské ulici číslo popisné 689. Při revizi tady zjistili, že na některých místech ve stoupačkách netěsní odpadní potrubí. Vlivem toho dochází k oxidaci plynového potrubí, odborníci proto doporučili Frýdku-Místku tuto situaci urychleně řešit.

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku: "V průběhu roku 2020 byla provedena revize rozvodů plynu a bylo zjištěno, že v některých bytech se jedná o nevyhovující stav. Další revize proběhla na začátku tohoto roku, kdy bylo zjištěno, že ten nevyhovující a závažný stav se nadále rozšiřuje."

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Ten technický stav je mnohdy tak špatný, že už je na pokraji havarijního stavu."

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Bude přistoupeno k rekonstrukci a opravě. A to nejen rozvodů plynu, ale i vody, odpadních rozvodů a vzduchotechniky."

Celá akce by měla vyjít na zhruba 9 milionů korun. Aktuálně probíhá výběrové řízení na firmu, která opravu provede. Začít by následně měla ve druhé polovině června a potrvá zhruba čtyři měsíce. Během té doby čeká obyvatele domu velice obtížné období.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Nájemníci budou omezeni v dodávce vody a nebudou moci částečně vařit, používat toaletu, koupelnu a tak dále, což vyvolá samozřejmě určité problémy a obtíže, s tím počítáme a já bych poprosil, aby byli trpěliví, protože je to opravdu nutné udělat."

Oprava bude rozdělená do čtyř etap podle stoupaček. Na jedné větvi je zhruba 15 bytů a její rekonstrukce potrvá 21 dní.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Teď proběhne po výběrovém řízení informační kampaň, proto točíme i tuto reportáž, že je něco takového čeká, budou informace ve zpravodaji města, budou kontaktní osoby, jak na investičním odboru, tak na odboru správy obecního majetku. Budou mít zprávy tady na nástěnkách domu v chodbě a budou kontaktní osoby zodpovídat všechny otázky."

Po dobu rekonstrukce budou mít nájemníci zajištěny náhradní toalety ve dvou prázdných bytech, v přízemí i mobilní WC venku před domem. V suterénu bude přístup i k pitné vodě.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Plánujeme v dalších fázích zateplení toho objektu, což bude na úsporu tepla a energií. I s tím provedeme opravu balkonů, které jsou taky ve špatném stavu. Nakonec ještě musíme ještě vymyslet, jak udělat opravu páteřní elektroinstalace, která také není v dobrém stavu."

Podle náměstka primátora je zanedbanost na městském majetku velmi značná a je třeba ji řešit.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Limituje nás to v rozvoji města a na bytovém a nebytovém fondu se odhaduje ta zanedbanost kolem 400 milionů a na ostatním majetku až kolem jedné miliardy."

Přednost v opravách mají byty, sociální zařízení, školy a podobně.

---

Od 6. května se opět vrátí do města farmářské trhy

Ve čtvrtek 6. května se do města opět vrátí farmářské trhy. Kvůli současným omezením budou ale chybět někteří prodejci. Stánků musí být na ploše menší počet. Město je zároveň připraveno regulovat množství návštěvníků, kteří se budou na tržišti pohybovat, tak aby nedošlo k porušení platných vládních nařízení.

Sezóna tradičních farmářských trhů se ve Frýdku-Místku zahajuje pravidelně v květnu. Start letošního ročníku vyjde také díky postupnému rozvolňování vládních opatření.

Anketa: 1.) "No to je dobře, konečně." 2.) "Určitě je to perfektní a když mi vyjde čas, tak chodím." 3.) "Jak kdy, podle potřeby, děkuji." 4.) "Ještě jsem tam nebyla, ale půjdu se tam podívat."

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Tradičně před Dnem matek 6. května můžeme konečně spustit farmářské trhy. Sice s omezeným sortimentem bez prodeje pokrmů, které by mohli konzumovat lidé na místě, ale tradiční sortiment jako kytičky, sazenice a tak dále, ty tam samozřejmě budou."

Beskydské farmářské trhy se budou konat vždy co 14 dní, od 8 do 14 hodin tady na náměstí Svobody v Místku.

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "V současné době máme omezený počet prodejců, rozestupy mezi stánky, rozestupy mezi návštěvníky a zároveň se budeme snažit regulovat počet lidí na farmářském trhu jako takovém. Doufáme, že do té doby dojde ještě k většímu rozvolnění, tak abychom mohli naplno ty trhy rozjet."

Kromě farmářských trhů mohou lidé nakupovat nejen čerstvé ovoce a zeleninu na tržnici ve Frýdku-Místku, tady byli na základě vládních opatření výrazně omezeni jen někteří prodejci. Podle sortimentu, který nabízeli.

Jana Zbořilová, prodejce z tržnice ve Frýdku-Místku: "My jsme zahradníci a zahradníci mohou pořád prodávat. Pořád stejně velký zájem máme."

Ivan Pavlosek, prodejce z tržnice ve Frýdku-Místku: "Omezujeme to hodně jako, už půl roku vlastně nepracujeme a když se to tak vezme, tak nájem se musí platit a všechno, takže je to špatná doba. A ještě když máte čtyři malé děti, tak to není žádná sranda."

V rámci dalšího rozvolňování se od 10. května počítá s definitivním otevřením všech obchodů, které už by se neměly zavírat.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
03. května 2021, 16:30

Školy přijaly 589 žádostí o zápis do prvních tříd

Zápisy do prvních tříd se letos konaly stejně jako loni, a to bez rodičů i bez dětí. Některé školy si proto vyžádaly z mateřských škol alespoň písemné zprávy, aby věděly, jak na tom děti jsou.

Zápis do první třídy bývá pro většinu dětí a rodičů nezapomenutelný zážitek, podobně jako první školní den. Vládní nařízení ale i letos podobu zápisů výrazně změnila. Ve Frýdku-Místku, podobně jako všude, děti ve školách vůbec neviděli.

Denisa Šťotková, zástupkyně ředitele pro I. stupeň, 5. ZŠ Frýdek-Místek: "Byli jsme připraveni jinak, doufali jsme v to, že zápis proběhne pro děti zábavnou formou, protože vždycky připravujeme něco takového, aby to děti bavilo, aby tady přišly a tu školu viděli trošičku jinak, aby se jí nebály. Ale bohužel situace nám to nedovolila."

Martin Macháč, ředitel 5. ZŠ Frýdek-Místek: "Bylo to určitě jiné. Nás mrzí, že se rodiče nemohli přijít podívat do školy. Pro žáky je to vždycky lepší, když přijdou osobně. Je to takové sepětí se školou, protože přece jenom ten zápis, který je tady ve škole osobní, hravou formou, pěknou formou, tak je pro děti mnohem jednodušší, ale je to zážitek pro ně hlavně na celý život ten zápis."

Denisa Šťotková, zástupkyně ředitele pro I. stupeň, 5. ZŠ Frýdek-Místek: "Máme domluveno s učitelkami ze školky, že nám dají o dětech nějakou zprávu, alespoň písemnou, ať víme, jaké děti jsou, jakou mají povahu, co se jim daří nebo nedaří, tak abychom alespoň něco malinko o nich věděli."

Zbyněk Šostý, ředitel ZŠ Petra Bezruče: " Podle pokynu ministerstva školství zápisy byly online. 90 procent rodičů tuto možnost využilo, zapsali se a do školy přišli jenom odevzdat příslušné dokumenty, které škola požadovala."

Školy obdržely celkem 589 žádostí o přijetí, což bylo o 40 více, než v předchozím roce. Největší nápor byl právě na první a pátou základní školu.

Zbyněk Šostý, ředitel ZŠ Petra Bezruče: "Při letošním zápise do první třídy jsme byli velmi mile překvapeni, zájem byl dokonce nad 100 dětí, konkrétně myslím 107, což převýšilo ten loňský stav cirka asi o 14 až 15 uchazečů."

Martin Macháč, ředitel 5. ZŠ Frýdek-Místek: "Momentálně jsme měli větší zájem, podle spádovosti přibližně 100 dětí. Bohužel je tam spousta odkladů i vzhledem k této situaci, takže budeme otevírat tři třídy. To je zhruba 66 dětí, které máme přihlášené."

Nyní se vyřizují odklady

Povinnou školní docházku musejí nastoupit děti, kterým bylo do 31. srpna šest let. Ve Frýdku-Místku ale požádalo 97 rodičů o odklad.

Zbyněk Šostý, ředitel ZŠ Petra Bezruče: "Budeme vyřizovat cirka 20 odkladů, což je také rekord v tomto období a po odečtení těch odkladů to vypadá cirka na 86 až 87 dětí, které byly přijaty na naši školu do základního vzdělávání."

Odklad je možný pouze po doložení dvou posudků z příslušného školského poradenského zařízení a od odborného lékaře nebo klinického psychologa.

Zbyněk Šostý, ředitel ZŠ Petra Bezruče: "Vím, že rodiče na to trošku naléhají, že budou chtít to rozhodnutí, protože se jim jedná o získání svého místa v té mateřské škole, odkud to dítě přichází. Budou muset požádat, aby tam to dítě ještě další rok zůstalo."

Letos mají ve Frýdku-Místku 441 prvňáčků ve 22 třídách. Příští školní rok by mělo do 23 tříd nastoupit 492 prvňáčků. Přesné číslo ale bude známé až v září. Někteří rodiče totiž mohli požádat o zápis na více školách.¨

---

Bytový dům na Anenské čeká oprava vnitřních rozvodů

Rozvody vody, kanalizace, vzduchotechniky i plynu u jednoho z domů v Anenské ulici ve Frýdku-Místku jsou na pokraji havarijního stavu. Město proto aktuálně řeší plán oprav, kterému dalo nejvyšší prioritu. Zároveň musí připravit obyvatele šedesáti bytů na náročné období. V několika etapách rekonstrukce totiž nepoteče voda, ani nebude možné používat toalety a kvůli odpadu částečně ani koupelnu a kuchyň.

Městský bytový dům v Anenské ulici číslo popisné 689. Při revizi tady zjistili, že na některých místech ve stoupačkách netěsní odpadní potrubí. Vlivem toho dochází k oxidaci plynového potrubí, odborníci proto doporučili Frýdku-Místku tuto situaci urychleně řešit.

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku: "V průběhu roku 2020 byla provedena revize rozvodů plynu a bylo zjištěno, že v některých bytech se jedná o nevyhovující stav. Další revize proběhla na začátku tohoto roku, kdy bylo zjištěno, že ten nevyhovující a závažný stav se nadále rozšiřuje."

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Ten technický stav je mnohdy tak špatný, že už je na pokraji havarijního stavu."

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Bude přistoupeno k rekonstrukci a opravě. A to nejen rozvodů plynu, ale i vody, odpadních rozvodů a vzduchotechniky."

Celá akce by měla vyjít na zhruba 9 milionů korun. Aktuálně probíhá výběrové řízení na firmu, která opravu provede. Začít by následně měla ve druhé polovině června a potrvá zhruba čtyři měsíce. Během té doby čeká obyvatele domu velice obtížné období.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Nájemníci budou omezeni v dodávce vody a nebudou moci částečně vařit, používat toaletu, koupelnu a tak dále, což vyvolá samozřejmě určité problémy a obtíže, s tím počítáme a já bych poprosil, aby byli trpěliví, protože je to opravdu nutné udělat."

Oprava bude rozdělená do čtyř etap podle stoupaček. Na jedné větvi je zhruba 15 bytů a její rekonstrukce potrvá 21 dní.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Teď proběhne po výběrovém řízení informační kampaň, proto točíme i tuto reportáž, že je něco takového čeká, budou informace ve zpravodaji města, budou kontaktní osoby, jak na investičním odboru, tak na odboru správy obecního majetku. Budou mít zprávy tady na nástěnkách domu v chodbě a budou kontaktní osoby zodpovídat všechny otázky."

Po dobu rekonstrukce budou mít nájemníci zajištěny náhradní toalety ve dvou prázdných bytech, v přízemí i mobilní WC venku před domem. V suterénu bude přístup i k pitné vodě.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Plánujeme v dalších fázích zateplení toho objektu, což bude na úsporu tepla a energií. I s tím provedeme opravu balkonů, které jsou taky ve špatném stavu. Nakonec ještě musíme ještě vymyslet, jak udělat opravu páteřní elektroinstalace, která také není v dobrém stavu."

Podle náměstka primátora je zanedbanost na městském majetku velmi značná a je třeba ji řešit.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Limituje nás to v rozvoji města a na bytovém a nebytovém fondu se odhaduje ta zanedbanost kolem 400 milionů a na ostatním majetku až kolem jedné miliardy."

Přednost v opravách mají byty, sociální zařízení, školy a podobně.

---

Od 6. května se opět vrátí do města farmářské trhy

Ve čtvrtek 6. května se do města opět vrátí farmářské trhy. Kvůli současným omezením budou ale chybět někteří prodejci. Stánků musí být na ploše menší počet. Město je zároveň připraveno regulovat množství návštěvníků, kteří se budou na tržišti pohybovat, tak aby nedošlo k porušení platných vládních nařízení.

Sezóna tradičních farmářských trhů se ve Frýdku-Místku zahajuje pravidelně v květnu. Start letošního ročníku vyjde také díky postupnému rozvolňování vládních opatření.

Anketa: 1.) "No to je dobře, konečně." 2.) "Určitě je to perfektní a když mi vyjde čas, tak chodím." 3.) "Jak kdy, podle potřeby, děkuji." 4.) "Ještě jsem tam nebyla, ale půjdu se tam podívat."

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Tradičně před Dnem matek 6. května můžeme konečně spustit farmářské trhy. Sice s omezeným sortimentem bez prodeje pokrmů, které by mohli konzumovat lidé na místě, ale tradiční sortiment jako kytičky, sazenice a tak dále, ty tam samozřejmě budou."

Beskydské farmářské trhy se budou konat vždy co 14 dní, od 8 do 14 hodin tady na náměstí Svobody v Místku.

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "V současné době máme omezený počet prodejců, rozestupy mezi stánky, rozestupy mezi návštěvníky a zároveň se budeme snažit regulovat počet lidí na farmářském trhu jako takovém. Doufáme, že do té doby dojde ještě k většímu rozvolnění, tak abychom mohli naplno ty trhy rozjet."

Kromě farmářských trhů mohou lidé nakupovat nejen čerstvé ovoce a zeleninu na tržnici ve Frýdku-Místku, tady byli na základě vládních opatření výrazně omezeni jen někteří prodejci. Podle sortimentu, který nabízeli.

Jana Zbořilová, prodejce z tržnice ve Frýdku-Místku: "My jsme zahradníci a zahradníci mohou pořád prodávat. Pořád stejně velký zájem máme."

Ivan Pavlosek, prodejce z tržnice ve Frýdku-Místku: "Omezujeme to hodně jako, už půl roku vlastně nepracujeme a když se to tak vezme, tak nájem se musí platit a všechno, takže je to špatná doba. A ještě když máte čtyři malé děti, tak to není žádná sranda."

V rámci dalšího rozvolňování se od 10. května počítá s definitivním otevřením všech obchodů, které už by se neměly zavírat.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-03-05-2021-16-32