Podle údajů Mezinárodní společnosti pro trombózu a hemostázu ročně na trombózu zemře jeden člověk ze čtyř. Přispívá k tomu i pasivní životní styl a sedavé zaměstnání. Méně pohybu způsobuje, že krev (především v žilním systému dolních končetin) proudí pomaleji. „Když dobře fungují svaly při chůzi nebo běhu, tak je krev svalovou činností posunována směrem k srdci. Pokud se nehýbeme, teče pomaleji, a gravitací se to násobí,“ vysvětluje primář Kliniky hematoonkologie MUDr. Jaromír Gumulec, který ve FN Ostrava patří k hlavním organizátorům kampaně v Česku.
Kvůli nedostatečnému průtoku krve může v žilním řečišti vzniknout krevní sraženina. „V medicíně nic neplatí absolutně, ale trombózu poznáte podle toho, že se objeví jednostranný bolestivý otok nohy. Je dán tím, že se ucpe žíla a z dolní končetiny se omezí odtok krve. Pak různými mechanismy tekutina prosakuje z cévního řečiště do okolních tkání. Otok zároveň neustupuje,“ doplňuje primář Gumulec s tím, že trombóza může vzniknout i při dlouhém cestování, kdy se člověk dostatečně nehýbe.
Trombóza může zasáhnout do života lidí už v nízkém věku. Své o tom ví i Radka Cendelínová z Frýdlantu nad Ostravicí, u níž se toto onemocnění poprvé objevilo v jedenácti letech po operaci slepého střeva. „Někdy jsem byla co dva nebo tři měsíce v nemocnici na JIP. Podědila jsem to asi po mamce, která se s tím dvakrát léčila. Celkem jsem prodělala asi patnáct trombóz. Že začíná, poznám vždy podle pnutí v lýtku,“ popisuje dnes již sedmačtyřicetiletá Radka Cendelínová.
Světový den trombózy si připomínáme 13. října. V tento den, konkrétně v roce 1821, se totiž narodil Rudolf Virchow, který popsal patogenezi trombóz. Mluvil o pomalém proudu krve, krevní srážlivosti a cévní stěně, čímž sestavil Virchowovu triádu. Současná kampaň má rozšířit povědomí o této nemoci a hlavně motivovat veřejnost k pohybu, který je nejlepší prevencí proti trombóze. Z toho důvodu se letos uskuteční i Horská Virchowova triáda. Účastníci se do ní zapojí výstupem na Sněžku v Krkonoších, Plechý na Šumavě anebo Lysou horu v Beskydech. Registrovat se mohou na webu https://svetovydentrombozy.cz, kde najdou i další podrobnosti o trombóze.
Podívejte se i na videopříběh Radky Cendelínové https://youtu.be/U2Nu5Wtjaqk.