Pozůstatky neznámé vsi jsou doloženy v podobě zahloubených chat, zásobních jam, pecí a studny. Jedná se o výjimečný nález. Jde totiž o archeologickou lokalitu s přímým vztahem k letos připomínaným 800 letům Opavy jako jednoho z nejstarších měst v českých zemích.
Michal Zezula, ředitel ostravského odborného pracoviště NPÚ: “K těm nejvýznamnějším nálezům bezesporu patří relikty středověkého osídlení, které spojujeme s některou z pěti vesnic, které jsou uvedeny v privilegiu českého krále Přemysla Otakara I. pro opavské měšťany z roku 1224, jehož 800. výročí si nyní připomínáme.”
Naprostým unikátem je poutní láhev na vodu nebo cennější tekutinu, která se u nás v tak celistvém stavu našla vůbec poprvé.
Michal Zezula, ředitel ostravského odborného pracoviště NPÚ: “Převážnou část nálezů tvoří keramické nálezy a jejich zlomky. To co zde můžeme vidět, tak je keramika, která je charakteristická pro přelom 12., 13. století. Zatímco ty hrnce, džbány, které jsou z pozdějšího období z průběhu 13. století, ze 14. století patří k takovým běžně nalézaným předmětům, tak tady tato poutnická láhev na nějakou tekutinu je nálezem zcela výjimečným.”
Archeologové objevili i zbraně, výstroje koní a jezdců, podkovy a také ozdoby právě z období 12,. 13. století.
Michal Zezula, ředitel ostravského odborného pracoviště NPÚ: “Záušnice z bronzových drátků splétaných do sebe, máme zde i kus nějakého skleněného předmětu. A můžeme se přesunout i k nálezům starším z raného středověku nebo z doby římské, nějaké 3., 4, století našeho letopočtu, kdy zde sídlili příslušníci germánských kmenů, kteří už v té době dokázali vyrobit velmi kvalitní keramické nádoby obtáčené na hrnčířském kruhu.”
Martina Maršíčková, archeoložka, Archaia Brno: “V rámci archeologických prací jsme tu objevili středověkou studnu s kamenným obložením, původně jsme mysleli, že to bude pouze silo a překvapilo nás, že je to tak hluboké. Díky tomu, že jsme našli to kamenné obložení, rádi bychom, se podívali ještě níž. Trošičku nám v tom zabraňuje stoupající voda a budeme odčerpávat a doufáme, že narazíme na nějaké archeologické nálezy, které jsou tam schované, ukryté pro nás.”
Našla se i středověká pec, ve které lidé v minulosti pravděpodobně pekli chleba.
Ondřej Čmelák, archeolog, Archaia Brno: “Teď se nacházíme v úplně té nejspodnější úrovni , vidíte vlastně vyskládané kameny, ty kameny sloužily k tomu, aby pohlcovaly a uchovávaly teplo té pece. Bylo tady několik vrstev vlastně nad těmi kameny. Možná půjde vidět i tady ještě na tom plánu vidíte tady ty křížkované čáry, tak to jsou původní výmazy pece, ve které se ten chleba pekl. Zajímavé pro nás je, že těch výmazl bylo několik, tady máme zachycené 4. Takže několikrát tu pec museli opravovat.”
Veškeré nálezy ještě projdou konzervačním zásahem, takže je bude možné lépe studovat.