Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V centru Opavy se závodilo v orientačním sprintu. Závod byl součástí oslav 800 let od založení Opavy

Opava |  | Opavský expres

V Opavě odstartoval jarní žebříček MS kraje a Mistrovství Moravskoslezského kraje v orientačním sprintu. Závod byl zároveň součástí oslav 800 let od založení Opavy. Start i cíl byl v areálu Minoritského kláštera a zahrady.

Celkem 235 závodníků všech věkových kategorií se postavilo na start závodu v orientačním sprintu. Zatímco nejmladšímu běžci byly dva roky, nejstaršímu o 80 let více.

Eva Kociánová, ředitelka závodu: “Orientační běh je specifický v tom, že každá kategorie má svou délku trati, takže od těch nejmenších mají takový kilometr, kilometr a půl až po ty nejstarší, vzhledem k tomu, že to je sprint, tak není to tak dlouhé, takže ti nejstarší, nebo nejstarší a nejsilnější muži 21 až 35 mají 3 a půl km.”

Běželo se ze zahrady Minoritského kláštera všemi možnými uličkami centra města a v sadech okolo Obecního domu. Poslední kontrolní místa byla na Ptačím vrchu.

anketa: závodníci: “Trať byla přiměřená. Běhám často, ano líbilo se mi to, perfektní. Nejnáročnější úsek, tak těch moc nebylo. Myslím, že to bylo docela lehké.”
“Trať byla hezká, nebyla moc náročná, ale byla rychlá, takže bylo málo času na mapování a běželo se mi docela dobře, ale moc netrénuju teď. Chtělo by to trochu přidat.”
“Bohužel jsem diskvalifikovaný, takže jsem blbě čipnul. Čipnul jsem blbě kontrolu, takže blbé místo.”
“Vždycky se stane nějaká chyba samozřejmě a dneska tomu nebylo samozřejmě jinak, ale určitě jsme celkem se svým výkonem spokojen, aspoň za mě teda určitě.”
“Mi se běželo tak dobře, mapa úplně v pohodě, spíš jenom ten běh prostě, že jsem někde musela zpomalit, že v té rychlosti jsem to neuběhla celé, jinak dobré.”

Nejrychlejší závodník byl v cíli za 13 minut a 56 vteřin. Na tratích, které se připravují půl roku dopředu bylo celkem 48 kontrolních míst.

Tomáš Novotný, stavitel tratí: “Kontrol je 48 v terénu a každá kategorie má trošičku jinou kombinaci, vesměs mají kolem 20 kontrol ve všech kategoriích. Hlavně jsem chtěl využít potenciál, který má Opava, aby tam byly nějaké zajímavé volby, aby to nebylo jenom čistě o běhu, ale aby i mapově bylo co řešit.”
Eva Kociánová, ředitelka závodu: “Ta příprava, to je mazec, půl roku dopředu vyřizujeme papírování kolem toho. Půl roku dopředu začíná stavitel tratí přemýšlet o koncepci závodu a poslední měsíc už jde do tuhého. Nejhorší je poslední týden, poslední dny, kdy musíme zjistit, co nám chybí, nechybí, všechno připravit, aby závod proběhl tak ja probíhá teď, bez chyb.”

Nejlepší závodníci si zajistili postup na Mistrovství České republiky v orientačním sprintu.

Nahlásit chybu


K tématu

Startovala další Studénecká pětka, vydali se na ni zkušení běžci i děti

20. září 2023 14:00 | Studénka | Petra Dorazilová

Zahradu Dělnického domu zaplnili běžci, kteří se vydali na 12. ročníky Studénecké pětky. Vybírat mohli podle věku a fyzické zdatnosti ze tří tras.

V Karviné se konal 16. ročník triatlonu, zúčastnili se ho i přespolní

10. června 2023 14:06 | Karviná | Monika Danková

V Karviné dostali opět po roce amatérští sportovci příležitost zúčastnit se triatlonu. Závod složený s plavání, jízdy na kole a běhu se zúčastnili i závodníci z různých koutů republiky.

V Karviné se konal 16. ročník triatlonu, zúčastnili se ho sportovci z jiných měst

8. června 2023 16:06 | Celý MS kraj | Monika Danková

V Karviné dostali opět po roce amatérští sportovci příležitost zúčastnit se triatlonu. Závod složený s plavání, jízdy na kole a běhu se zúčastnili i závodníci z různých koutů republiky.


Vážná dopravní nehoda v Ostravě, dvě mladé dívky vstoupily pod projíždějící auto

Dnes 9:13 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Složky IZS zasahovaly v pátek odpoledne v Ostravě-Zábřehu na křižovatce ulic Výškovická a ulice U Studia u vážné dopravní nehody. Ve tři čtvrtě na pět převzali operátoři tísňové volání o střetu osobního vozidla se dvěma chodci. Na místo okamžitě vyjel lékařský tým ze základny v Zábřehu, dvě posádky rychlé zdravotnické pomoci a také policisté a hasiči. Záchranáři byli u zraněných během pěti minut.

Na zámku Hošťálkovy byly objeveny nové, dosud neznámé malby a fresky

Včera 14:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Na zámku Hošťálkovy mezi Krnovem a Bruntálem objevili provozovatelé nové malby, o kterých nevěděli ani restaurátoři. Zámek měl v historii velké štěstí v tom, že nebyl zásadně devastován, pouze výmalby byly kompletně zatřeny. Před válkou patřil rodu Skrbenských a následně rodu Arco.

Novojičínská ZUŠka proměnila městský park ve velké pódium

Novojičínské Smetanovy sady obsadili hudebníci, tanečníci, zpěváci a výtvarníci ze základní umělecké školy. Touto přírodní uměleckou scénou se připojili k celorepublikovému festivalu ZUŠ Open.

Ostrava přispěje na opravy památek a městských staveb. Dotační program funguje už 15 let

Ostrava podporuje rekonstrukce a opravy památek a významných městských staveb už mnoho let. V posledních 15 letech pak fungují dva programy, které dělí podporované objekty na klasické nebo industriální a na sakrální stavby.

Festival činoherního divadla hraje týden po celé Ostravě

Tradičně na několika místech se bude letos opět odvíjet program činoherního festivalu Dream Factory Ostrava. Úvodní představení patřilo pražskému Činohernímu klubu. Vedle Vojty Kotka či Ondřeje Rychlého v něm hraje Marta Dancingerová, která je tváří letošního ročníku.

Mladí hasiči z Horní Suché měli na závodech premiéru, obsadili krásné páté místo

Mladí dobrovolní hasiči rádi trénují požární útok i štafetu uzlů. Ještě více ale mají rádi závody a poměřování sil s ostatními družstvy. A to mohli při konání osmého kola mládežnické ligy, kde mělo svou premiéru i družstvo z Horní Suché.

Příští rok začne II. etapa stavby jižního obchvatu Opavy. ŘSD vyhlásilo tendr na zhotovitele

Severní obchvat Opavy, který je v provozu od loňského léta, výrazně ulevil centru města. Využívají ho všichni řidiči, kteří míří z Ostravy do Krnova a Bruntálu nebo opačným směrem. Z centra Opavy by už brzy mohli zmizet i kamiony, které míří do Olomouce a Hradce nad Moravicí.

V Ostravě soutěžili dopravní policisté. Regulovčík roku musí zvládnout křižovatku i skvěle řídit

Ostrava opět po roce hostila dopravní policisty ze všech koutů MS kraje. Uskutečnil se totiž další ročník soutěže Regulovčík roku, který obnáší nejen perfektní řízení křižovatky, ale i další dovednosti, které musejí dopraváci ve službě zvládnout.

Fakultní nemocnici Ostrava pomáhá 125 dobrovolníků. Pacienti díky nim přicházejí na jiné myšlenky

23. května 2024 20:50 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V ostravské Fakultní nemocnici nemocnici v současné době působí 125 dobrovolníků. Zajišťují servis nejen v kavárnách na onkologické a hematoonkologické klinice, ale pomáhají i odbornému personálu vyplnit čas pacientů.

Opava ušetří miliony na energiích díky fotovoltaickým elektrárnám na střechách škol a MDPO

23. května 2024 19:57 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Město Opava připravuje řadu energetických projektů. V současné době už má vypsáno výběrové řízení na 8 fotovoltaických elektráren, které se objeví mimo jiné na střechách školských zařízení.

Planetární stezku v Opavě doplnila nová planetka. Je pojmenována po prvním rektorovi SU

23. května 2024 19:36 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě slavnostně odhalili model planetky Černohorský. Její umístění v modelu Sluneční soustavy je poctou historicky prvnímu rektoru Slezské univerzity v Opavě Martinovi Černohorskému.

Planetární stezka v Opavě se rozšířila o planetku Černohorský. Je poctou prvnímu rektorovi SU

23. května 2024 11:13 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

V Opavě slavnostně odhalili model planetky Černohorský. Její umístění v modelu Sluneční soustavy je poctou historicky prvnímu rektorovi Slezské univerzity Martinovi Černohorskému.

Opava uspořádala už 6. ročník senior akademie. Nabídla přednášky, exkurze i kulturu

22. května 2024 19:12 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě proběhl další ročník oblíbené senior akademie. Město ji uspořádalo už šestým rokem ve spolupráci s Opavskou kulturní organizací, která pro účastníky zajišťuje zajímavý doprovodný program.

Opava ušetří miliony na energiích. Začne s instalací fotovoltaických elektráren

21. května 2024 12:32 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Město Opava připravuje řadu energetických projektů. V současné době už má vypsáno výběrové řízení na 8 fotovoltaických elektráren, které se objeví mimo jiné na střechách školských zařízení.

V červnu začne hlasování pro Nápady pro Opavu. Zpestří ho soutěž o ceny

20. května 2024 0:10 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V polovině ledna odstaroval už 8. ročník participativního rozpočtu Nápady pro Opavu. Lidé do něj poslali celkem 17 návrhů na to, jak vylepšit veřejný prostor. Do hlasování jich po různých fázích kontrol postoupilo 12.

V Opavě byl nalezen mincovní poklad. Jde o nejvýznamnější nález v MSK za posledních 100 let

19. května 2024 23:45 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě byl nalezen mincovní poklad. Jde o nejvýznamnější nález na území dnešního Moravskoslezského kraje za posledních 100 let. Jedinečný je zejména množstvím zlatých mincí, stavem dochování a vzácností některých exemplářů.

V centru Opavy se závodilo v orientačním sprintu. Závod byl součástí oslav 800 let od založení Opavy
Vydáno 13. dubna 2024 21:47, Opava, Yvona Fajtová
V Opavě odstartoval jarní žebříček MS kraje a Mistrovství Moravskoslezského kraje v orientačním sprintu. Závod byl zároveň součástí oslav 800 let od založení Opavy. Start i cíl byl v areálu Minoritského kláštera a zahrady.

Celkem 235 závodníků všech věkových kategorií se postavilo na start závodu v orientačním sprintu. Zatímco nejmladšímu běžci byly dva roky, nejstaršímu o 80 let více.

Eva Kociánová, ředitelka závodu: “Orientační běh je specifický v tom, že každá kategorie má svou délku trati, takže od těch nejmenších mají takový kilometr, kilometr a půl až po ty nejstarší, vzhledem k tomu, že to je sprint, tak není to tak dlouhé, takže ti nejstarší, nebo nejstarší a nejsilnější muži 21 až 35 mají 3 a půl km.”

Běželo se ze zahrady Minoritského kláštera všemi možnými uličkami centra města a v sadech okolo Obecního domu. Poslední kontrolní místa byla na Ptačím vrchu.

anketa: závodníci: “Trať byla přiměřená. Běhám často, ano líbilo se mi to, perfektní. Nejnáročnější úsek, tak těch moc nebylo. Myslím, že to bylo docela lehké.”
“Trať byla hezká, nebyla moc náročná, ale byla rychlá, takže bylo málo času na mapování a běželo se mi docela dobře, ale moc netrénuju teď. Chtělo by to trochu přidat.”
“Bohužel jsem diskvalifikovaný, takže jsem blbě čipnul. Čipnul jsem blbě kontrolu, takže blbé místo.”
“Vždycky se stane nějaká chyba samozřejmě a dneska tomu nebylo samozřejmě jinak, ale určitě jsme celkem se svým výkonem spokojen, aspoň za mě teda určitě.”
“Mi se běželo tak dobře, mapa úplně v pohodě, spíš jenom ten běh prostě, že jsem někde musela zpomalit, že v té rychlosti jsem to neuběhla celé, jinak dobré.”

Nejrychlejší závodník byl v cíli za 13 minut a 56 vteřin. Na tratích, které se připravují půl roku dopředu bylo celkem 48 kontrolních míst.

Tomáš Novotný, stavitel tratí: “Kontrol je 48 v terénu a každá kategorie má trošičku jinou kombinaci, vesměs mají kolem 20 kontrol ve všech kategoriích. Hlavně jsem chtěl využít potenciál, který má Opava, aby tam byly nějaké zajímavé volby, aby to nebylo jenom čistě o běhu, ale aby i mapově bylo co řešit.”
Eva Kociánová, ředitelka závodu: “Ta příprava, to je mazec, půl roku dopředu vyřizujeme papírování kolem toho. Půl roku dopředu začíná stavitel tratí přemýšlet o koncepci závodu a poslední měsíc už jde do tuhého. Nejhorší je poslední týden, poslední dny, kdy musíme zjistit, co nám chybí, nechybí, všechno připravit, aby závod proběhl tak ja probíhá teď, bez chyb.”

Nejlepší závodníci si zajistili postup na Mistrovství České republiky v orientačním sprintu.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000042560/v-centru-opavy-se-zavodilo-v-orientacnim-sprintu-zavod-byl-soucasti-oslav-800-let-od-zalozeni-opavy