Bezmála 3 desítky žáků a studentů z deseti základních a středních škol z celého MSK se utkaly v krajském kole Geologické olympiády v prostorách Slezského zemského muzea v Opavě.
Lenka Jarošová, geoložka, SZM: “Měli dva úkoly, jednak napsat test, který vymysleli kolegové z přírodovědecké fakulty v Brně a jednak poznávačku hornin a minerálů, to jsme jim připravili my. Ty dva úkoly tady průběžně plnili. Já jsem se snažila, protože tady jsou i mladší děti, aby to nebylo tak úplně těžké ale přesto je to někdy oříšek. No ale jsou šikovní. Ten písemný test je docela pro některé děti komplikovaný, protože ta jeho úroveň je poměrně vysoká, protože to dělal opravdu odborník, takže myslím si, že je to náročné pro ty menší hlavně.”
anketa: soutěžící žáci a studenti: “Teď byla poznávačka a prostě jsme poznávali a zapisovali to do testu. Tam byly tabulky, které jsme museli poznat. Z čeho se skládá jako šutr, co je v tom za prvek.”
“Otázek bylo kolem 20 a všechny jsou křížkovací, jsou tam tabulky a vlastně dáte křížek tam, kde si myslíte, že je správná odpověď.”
“Já jsem poznal, věřím hodně hornin a minerálů, studoval jsem na to strašně dlouho, takže uvidíme. Nepoznal jsem, přiznávám, rašelinu. To jsem nečekal, že tady budou i takové věci. Rád bych se podíval do státního finále, geologie je moje obrovská vášeň, takže možná to vyjde.”
“Já si myslím, že se mi dařilo velmi dobře, jsem celkem sebevědomá, že jsem poznala hodně věcí i vědomostní test se mi povedl, takže věřím, že dosáhnu 1. místa.”
“Poznávací část byla těžší než ten test, ale myslím si, že se mi to docela povedlo. Poznala jsem, myslím, křišťál to byl, ale nevím, zjistíme.”
Testy i poznávačka se poté bodovala. Za každou správnou odpověď žáci a studenti dostali jeden bod, za každou špatnou se jim jeden bod odečetl.
Jindřiška Tyranová, dokumentátorka, SZM: “Pokud mají dvě otázky správně a jednu špatně, tak dva mínus jeden je jeden bod místo 3. Na vědomostním testu 65. Na tom druhém 50, protože je 25 hornin a minerálů a u každé jsou dva body.”
O přestávkách si školáci mohli prohlédnout expozice muzea včetně aktuální výstavy 20 tisíc mil pod mořem.
Lenka Jarošová, geoložka, SZM: “Každoročně na jaře míváme krajské kolo geologické olympiády, kterou pořádá právě Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity á Česká geologická služba v Praze.”
Nejlepší žáci a studenti postoupili do celostátního finále, které se uskuteční v polovině května v Hlinsku. Čekají je inspirativní výlety, badatelská týmová práce, plnění různorodých úkolů a zajímavé zážitky.