Den Země se v Karviné koná již tradičně. Myšlenkou této akce je především zapojit se do celosvětové oslavy ekologie, udržitelnosti a zachování zdravé planety.
Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: “Den Země se slaví 22. dubna. Jedná se o celosvětovou akci, do které se zapojuje přes miliarda lidí. Zapojuje se do této akce teda i naše město Karviná a chceme ukázat dětem, školám i široké veřejnosti, že i oni sami mohou přispět k tomu, aby naše město vypadalo čistší, ekologičtější, zelenější. A to už třeba tím, že budou třídit odpady, a nebo budou udržovat veřejná prostranství v čistotě.”
Součástí Dne Země byly stánky organizací, které se i letos zapojily do pestrého programu. Bylo možné například i vytřídit staré telefony nebo se podívat do Vesmíru.
Součástí Dne Země v Karviné je i mobilní planetárium, ve kterém se promítají zábavné i naučné projekce.
Tradičně se konala také výtvarná soutěž žáků karvinských základních škol, kteří společně tvořili výrobky z recyklovatelných materiálů. I letos byla díla velmi pestrá a originální. Tato soutěž se v Karviné koná pravidelně od roku 2013.
Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: “Letošní soutěž se nese v duchu na téma Budoucí a současné zajímavosti Karviné. Děti mají za úkol z recyklovaných materiálů vytvořit výrobky, které tady vystavují potom na této akci. o nejhezčím výrobku rozhodují návštěvníci této akce svým hlasováním. Školy, které budou oceněny na prvních čtyřech místech, dostanou od města finanční odměnu. Cílem bylo, aby nám děti ukázaly vlastně nejen, jak jsou tvořiví, aby přemýšlely ekologicky, ale taky abychom věděli, jaké mají povědomí o svém městě. Co dělá naše město vlastně výjimečným, nebo co by chtěli, aby tady bylo v budoucnu, jak by město mělo vypadat. Soutěž tak spojuje nejen tvořivost a ochranu k životnímu prostředí, ale i hrdost ke svému městu.”
anketa: děti karvinských základních škol: “Který výrobek se ti tady nejvíce líbí?” “Asi ta fialová příšera.” “Který výrobek se ti tady nejvíce líbí?” “Asi tady ten.” “Co to je?” “Asi nějaká džungle.” “My budeme hlasovat pro dvojku. To je Grimišej a když vypijeme fialové pití, tak budeme stejně fialoví jako on.” “Pro trojku. To je takový skleník.” “Co se ti tady dneska nejvíce líbilo?” “Hlavně ty stánky, že jsme si tady mohli koupit hodně. A i to hodnocení bylo dobré.” “Hlasoval jsi pro něco?” “Pro naše. Dvojku jsem hlasoval.” “Co to přesně je?” “Taková fialová postavička.”
Helena Skutková, učitelka ZŠ Prameny: “Za Základní a mateřskou školu Prameny jsme se samozřejmě s krásným výrobkem zapojili a pomohli ho vyrábět žáčci z 1.A, takže věříme, že se výrobek bude líbit. A jsou tady přenádherné výrobky, krásné nápady, počasí nám svědčí, takže jsme přišli tady podpořit nejen sebe, ale i ostatní kamarády.”
Součástí Dne Země byly i Farmářské trhy, které nabízely spoustu domácích a přírodních produktů. Hlavní část Masarykova náměstí však žila Dnem Země, na kterém se podílelo množství partnerů.
Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: “Zároveň bychom chtěli poděkovat partnerům, kteří se podíleli na organizaci této akce, a to jak společnosti Technické služby Karviná, tak společnosti Asekol, Elektrowin, EKO-KOM, Vojenské zdravotní pojišťovně, firmě Optic Orange, dále Juventusu, Lodičkám Dokořán, a taky za to, že nás podpořila i Evropská unie přes dotační titul Life Coala a zajistila nám tady Mobilní planetárium.”
Den Země má za úkol vytvářet především u dětí nejen povědomí o ekologii a udržitelném způsobu života, ale má v nich podpořit i pocit vzájemné sounáležitosti s naší planetou.