Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dobrovolníci uklidili okolí Slezské Harty. Zapojil se hejtman i krajští úředníci

Celý MS kraj |

Moravskoslezský kraj se tradičně připojil k akci Ukliďme Česko. V rámci blížících se oslav Dne Země se desítky dobrovolníků pustily do úklidu okolí vodní nádrže Slezská Harta. Společně s nimi se do práce zapojili také krajští úředníci i hejtman. Výsledkem byly téměř dva kontejnery sesbíraného odpadu.

Úklid kolem Slezské Harty probíhá pravidelně na jaře a letos se do něj opět zapojili pracovníci krajského úřadu v čele s hejtmanem. Akci dlouhodobě pořádá Český rybářský svaz ve spolupráci s Povodím Odry a za podpory Moravskoslezského kraje. Dobrovolníci byli rozděleni do sektorů a uklízeli například v katastru obcí Leskovec nad Moravicí, Razová, Mezina, Nová Pláň, Roudno a Bílčice.

Josef Bělica (ANO), hejtman MSK: „Ukliďme Česko je největší dobrovolnická akce v zemi a její význam je nepopiratelný. Příroda má být čistá a zdravá, chtěl bych věřit, že ubývá lidí, kteří to ignorují. Letos jsme se s kolegy z hejtmanství zúčastnili úklidu okolí Slezské Harty, která je zdrojem pro výrobu pitné vody pro Bruntálsko, plní také funkci povodňové ochrany, a navíc lidem nabízí místo k rekreaci. V této lokalitě najdete mnoho zvláště chráněných živočichů, nejen ryb, ale i ptáků, hmyzu nebo třeba netopýrů. Jsem rád, že jsme společným úklidem přispěli k tomu, aby zdejší ekosystém zůstal bohatý.“

Dobrovolníci dostali k dispozici pracovní rukavice, pytle na odpadky, drobné občerstvení a podrobné instrukce.

Tomáš Kotyza, ředitel Krajského úřadu MSK: „Děkuji všem dobrovolníkům, že přišli pomáhat. Byli mezi nimi i krajští úředníci, jejich ochota a přístup plně souzní se strategií našeho úřadu, kde mezi hlavními motty nechybí pojmy jako vstřícnost, odpovědnost, spolupráce nebo například respekt. Oceňuji i rybářský svaz za skvělou organizaci akce, lidé tu dostali pracovní rukavice, pytle na odpadky i občerstvení. Ale taky potřebné instrukce, jak s vysbíraným nepořádkem naložit.“

Podle organizátorů je vidět pozitivní trend. Odpadků na březích Slezské Harty postupně ubývá. Pomohlo k tomu i zavedení ochranného pásma II. stupně vodního zdroje v roce 2020, které zpřísnilo pravidla a zvýšilo jejich vymahatelnost.

Rostislav Trybuček, jednatel Českého rybářského svazu, územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko: „Byly doby, kdy jsme z jarního úklidu Harty odváželi odpad, který dokázal zaplnit 7 velkoobjemových kontejnerů. Toto množství se postupně snižuje, dnes už nezaplníme ani dva kontejnery, a to nejen díky ochrannému pásmu. Řekl bych, že lidé mají větší respekt ke svému okolí i životnímu prostředí. Jsem rád, že se kvalita vody v našich řekách postupně zlepšuje, je to důležité nejen pro přírodu, ale také činnost Českého rybářského svazu. Na závěr bych také rád poděkoval všem, kdo s úklidem pomohli, byli mezi nimi také naši členové z organizací Vítkov, Vrbno pod Pradědem, Bruntál a Rýmařov.“

Naplněné pytle odváží z určených míst společnost SMOLO, která je každoročně partnerem akce. Na akci také spolupracuje Moravskoslezský kraj a Povodí Odry. Dalšími zúčastněnými byli představitelé Mikroregionu Slezská Harta.

Nahlásit chybu


K tématu

Fulnek se opět zapojil do akce Ukliďme Česko, dobrovolníci vysbírali 1550 kilogramů odpadu

13. dubna 2026 19:30 | Fulnek | Michal Slonina

Fulnek se koncem března i tentokrát zapojil do dobrovolnické akce Ukliďme Česko. Rukavice a odpadkové pytle si mohli občané vyzvednout v areálu Technických služeb. Ruku k dílu přidali i zástupci města.

Do akce Ukliďme Česko se zapojil ostravský magistrát. Odpad byl sesbírán v Radvanicích

24. září 2025 11:39 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Úředníci magistrátu města a dobrovolníci se v rámci akce Ukliďme Česko pustili do úklidu ostravských Radvanic. Navázali tak na tradici minulých ročníků, kdy se v Ostravě podařilo sesbírat stovky kilogramů odpadu. Loni se uklízel nepořádek po povodni.

Moravskoslezský kraj a BorsodChem uzavřeli dohodu o spolupráci v ochraně životního prostředí

29. července 2025 10:40 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Společnost BorsodChem MCHZ a Moravskoslezský kraj se zavázaly ke krokům, které povedou ke zlepšení životního prostředí v regionu. Stalo se tak podpisem dobrovolné dohody, která přesahuje rámec zákonné legislativy.


Půl hodiny čekání v koloně už bylo na některé řidiče příliš

Dnes 10:04 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Na déle než 30 minut uvízli v koloně řidiči, kteří ve středu projížděli kolem přehrady Šance. Doprava byla zastavena v průběhu frézování asfaltu.

Nová šance pro kariéru. Slezská Ostrava otevřela bezplatné Kariérní centrum

Hledání nového zaměstnání, návrat do práce po rodičovské nebo touha po profesní změně bývají pro mnoho lidí náročnou výzvou. Pomocnou ruku od června nově nabízí bezplatné Kariérní centrum ve Slezské Ostravě.

Černá kronika odhalila tragická místa Nového Jičína

Lidé se mohli vydat poznat temná zákoutí novojičínské historie. Komentovaná prohlídka nazvaná Černá kronika připomněla tragický požár, havárii letadla nebo vraždy.

Viděla reklamu na získání řidičáku bez testů. 19letá žena přišla o 47 tisíc korun

Včera 10:22 | Orlová | Anna Břenková

Řidičský průkaz bez nutnosti složení zkoušek, bez zbytečných komplikací, se zápisem do registru – tak zněla reklama na Tik Toku, které naletěla 19letá žena. Mělo se jednat o autoškolu v Praze, kde místo ní bude docházet někdo jiný. Falešný pracovník autoškoly od ženy postupně získal 47 tisíc korun. Případ vyšetřují policisté z Orlové.

Dočasná odstavná plocha pomůže s parkováním na V. etapě

Včera 15:30 | Orlová | Monika Ociepková

Město Orlová otevře v těchto dnech novou dočasnou odstavnou plochu za obchodním domem v ulici F. Tůmy. Řidičům nabízí 66 parkovacích míst, která mají pomoci zmírnit nedostatek parkování na sídlišti páté etapy.

Horské lázně Karlova Studánka mají nové vedení

Včera 14:47 | Bruntál | Karel Soukop

V horských lázních Karlova Studánka přivítali ve funkci nové vedení lázní. Z výběrového řízení na ředitele vyšla vítězně jako nová ředitelka léčebných lázní Irena Vašicová.

Nové informační radary upozorňují řidiče na rychlost

Včera 14:00 | Stonava | Jiří Brzóska

V lokalitě Bonkov je v posledních týdnech výrazně rušněji než obvykle. Kvůli opravě mostu přes řeku Stonavku tudy projíždí podstatně více automobilů. S vyšší intenzitou dopravy ale přibývají i případy, kdy řidiči nerespektují nejvyšší povolenou rychlost padesát kilometrů v hodině.

Frýdek-Místek zřizuje jesle, zájem o jejich služby je velký

7. července 2026 20:24 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Broučci, Koťátka a Kuřátka, to jsou tři skupiny v Jeslích Frýdek-Místek. Tentokrát se sešly všechny děti na Dětském dni, pořádaném pod patronací města.

Rekonstrukce zimního stadionu pokračuje, Havířov chce stihnout začátek sezony

7. července 2026 16:54 | Havířov | Bára Kelnerová

Postup hokejistů AZ Havířov do první ligy znamená pro město také nové technické požadavky na zimní stadion. Kromě modernizace ledové plochy se upravuje zázemí i vybavení pro televizní přenosy a videorozhodčí.

Nové zákony posilují bezpečnost nemocnic. Odborníci jednali v Ostravě

Včera 9:08 | Ostrava-město | Yvona Fajtová

Jak ochránit nemocnice před kybernetickými útoky i mimořádnými událostmi? Právě tomu se věnovala odborná konference v Ostravě, která představila nové povinnosti vyplývající z legislativy o kybernetické bezpečnosti a kritické infrastruktuře.

V lese u Bílé zasáhla dřevorubce padající větev. Z nepřístupného terénu byl vyproštěn jeřábem

Dnes 16:11, vydáno dnes 12:34 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Na dřevorubce měla z výšky spadnout velká větev. 46letý muž utrpěl vážné zranění páteře v lese u obce Bílá. Kvůli těžko přístupnému terénu musel být lékař na místo vysazen pomocí palubní jeřábu. Zraněný byl transportován vrtulníkem do nemocnice.

Hosté ve studiu: Filip Košťálek, umělecký ředitel festivalu

Colours of Ostrava 2026: světové hvězdy i meltingpot

Beats for Love: hudba, tanec, diskuze

Součástí čtyřdenního festivalu Beats for Love v Dolní oblasti Vítkovice byla také třídenní konference Talking Beats. Ve Velínu Koksovny debatovali producenti, manažeři i umělci o umělé inteligenci v hudbě, zákulisí bookingu i dalších aktuálních tématech hudebního průmyslu.

Hosté ve studiu: Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína

Největší investicí Nového Jičína je modernizace venkovního bazénu za 110 mil. Kč

Po pádu z kola byla v bezvědomí. 58letá cyklistka utrpěla vážné zranění hlavy

Včera 9:29 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Ve Slavkově na Opavsku musel v úterý zasahovat vrtulník u nehody 58leté cyklistky. Žena po pádu z kola zůstala v bezvědomí a utrpěla vážné poranění hlavy. První pomoc jí poskytli svědci. Ve vážném stavu byla transportována do nemocnice.

Dobrovolníci uklidili okolí Slezské Harty. Zapojil se hejtman i krajští úředníci
Vydáno 5. dubna 2025 23:41, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Moravskoslezský kraj se tradičně připojil k akci Ukliďme Česko. V rámci blížících se oslav Dne Země se desítky dobrovolníků pustily do úklidu okolí vodní nádrže Slezská Harta. Společně s nimi se do práce zapojili také krajští úředníci i hejtman. Výsledkem byly téměř dva kontejnery sesbíraného odpadu.

foto: Moravskoslezský kraj

Úklid kolem Slezské Harty probíhá pravidelně na jaře a letos se do něj opět zapojili pracovníci krajského úřadu v čele s hejtmanem. Akci dlouhodobě pořádá Český rybářský svaz ve spolupráci s Povodím Odry a za podpory Moravskoslezského kraje. Dobrovolníci byli rozděleni do sektorů a uklízeli například v katastru obcí Leskovec nad Moravicí, Razová, Mezina, Nová Pláň, Roudno a Bílčice.

Josef Bělica (ANO), hejtman MSK: „Ukliďme Česko je největší dobrovolnická akce v zemi a její význam je nepopiratelný. Příroda má být čistá a zdravá, chtěl bych věřit, že ubývá lidí, kteří to ignorují. Letos jsme se s kolegy z hejtmanství zúčastnili úklidu okolí Slezské Harty, která je zdrojem pro výrobu pitné vody pro Bruntálsko, plní také funkci povodňové ochrany, a navíc lidem nabízí místo k rekreaci. V této lokalitě najdete mnoho zvláště chráněných živočichů, nejen ryb, ale i ptáků, hmyzu nebo třeba netopýrů. Jsem rád, že jsme společným úklidem přispěli k tomu, aby zdejší ekosystém zůstal bohatý.“

Dobrovolníci dostali k dispozici pracovní rukavice, pytle na odpadky, drobné občerstvení a podrobné instrukce.

Tomáš Kotyza, ředitel Krajského úřadu MSK: „Děkuji všem dobrovolníkům, že přišli pomáhat. Byli mezi nimi i krajští úředníci, jejich ochota a přístup plně souzní se strategií našeho úřadu, kde mezi hlavními motty nechybí pojmy jako vstřícnost, odpovědnost, spolupráce nebo například respekt. Oceňuji i rybářský svaz za skvělou organizaci akce, lidé tu dostali pracovní rukavice, pytle na odpadky i občerstvení. Ale taky potřebné instrukce, jak s vysbíraným nepořádkem naložit.“

Podle organizátorů je vidět pozitivní trend. Odpadků na březích Slezské Harty postupně ubývá. Pomohlo k tomu i zavedení ochranného pásma II. stupně vodního zdroje v roce 2020, které zpřísnilo pravidla a zvýšilo jejich vymahatelnost.

Rostislav Trybuček, jednatel Českého rybářského svazu, územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko: „Byly doby, kdy jsme z jarního úklidu Harty odváželi odpad, který dokázal zaplnit 7 velkoobjemových kontejnerů. Toto množství se postupně snižuje, dnes už nezaplníme ani dva kontejnery, a to nejen díky ochrannému pásmu. Řekl bych, že lidé mají větší respekt ke svému okolí i životnímu prostředí. Jsem rád, že se kvalita vody v našich řekách postupně zlepšuje, je to důležité nejen pro přírodu, ale také činnost Českého rybářského svazu. Na závěr bych také rád poděkoval všem, kdo s úklidem pomohli, byli mezi nimi také naši členové z organizací Vítkov, Vrbno pod Pradědem, Bruntál a Rýmařov.“

Naplněné pytle odváží z určených míst společnost SMOLO, která je každoročně partnerem akce. Na akci také spolupracuje Moravskoslezský kraj a Povodí Odry. Dalšími zúčastněnými byli představitelé Mikroregionu Slezská Harta.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000048085/dobrovolnici-uklidili-okoli-slezske-harty-zapojil-se-hejtman-i-krajsti-urednici