Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zprávy redaktora: Renáta E. Orlíková

Hematoonkologie Fakultní nemocnice Ostrava a Lékařské fakulty OU oslavila 10. výročí

28. června 2023 14:47 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Klinika hematoonkologie Fakultní nemocnice Ostrava a Lékařské fakulty Ostravské univerzity oslavila desáté narozeniny. Na tomto pracovišti léčí pacienty s onemocněním krve a krvetvorných orgánů. Léčba hematoonkologických pacientů má ve FN více než třicetiletou historii.

EKO MAGAZÍN: Revitalizovaný rybník Štěpán pomůže podpořit biodiverzitu

26. června 2023 13:59 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Skončila revitalizace rybníku Štěpán na Hlučínsku za 36 milionů korun. Kraj ji financoval s přispěním evropské dotace. Rybník a jeho okolí je teď atraktivnější a také významně pomůže zadržování vody v krajině. Zároveň tam probíhá unikátní způsob ochrany ptačích hnízd před predátory.

Ceny Jantar za rok 2023 jsou rozdány

1. května 2023 15:01 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Šestý ročník jantarových cen. Odborné poroty rozhodly o dvanácti laureátech za rok 2022. Ceny Jantar získávají umělci, kteří jsou s MS krajem spojení, ať už působením nebo prostě jen přijali pozvání, aby se stali součástí inscenací zdejších divadel.

Cenu Jantar získal Eduard Halberštát za celoživotní přínos

18. dubna 2023 15:10 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Šestý ročník jantarových cen. Odborné poroty Moravskoslezských uměleckých Cen Jantar rozhodly o dvanácti laureátech za rok 2022, cenu za celoživotní přínos získal malíř a pedagog Eduard Halberštát. Cenu Davida Stypky pak Vladimír Javorský.

Odkaz Petra Zoubka plní nadace

5. září 2022 14:24 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Na začátku je smutný příběh Petra Zoubka, který podlehl vážné nemoci. Rodiče teď plní jeho odkaz, pomáhat. Vznikl Nadační fond Petra Zoubka, který podporuje mladé sportovce, nadané studenty a Kliniku hematoonkologie Fakultní nemocnice Ostrava. Díky sobotnímu fotbalovému turnaji v Ludgeřovicích putuje na transparentní účet nadace bezmála 50 tisíc korun.

EKO MAGAZÍN: Vyléčené zvířecí pacienty záchranáři vypouští do volné přírody

30. srpna 2022 15:54 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Prázdniny jsou pro Záchrannou stanici v Bartošovicích nejnáročnější měsíce. Je to období, kdy se k záchranářům dostává nejvíce zvířat z celého roku. Například během letošního července a srpna přijali 358 živočichů. Téměř každý týden pak zvířata díky péči, které se jim dostává v záchranné stanici, nalézají svůj nový domov v přírodě.

EKO MAGAZÍN: Povodí Odry provádí zásahy na tocích ekologickým způsobem

29. srpna 2022 14:53 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Státní podnik Povodí Odry jako správce významných vodních děl, provádí provozní zásahy ekologickým a k přírodně šetrným způsobem. Na vodních tocích vznikají rybí přechody, upravují se tak, aby bezpečně a plynule převáděly průtoky vody a umožnily migraci živočichů a také se například některé stávající malé vodní nádrže postupně doplňují o tůně, ostrovy nebo litorální zóny, které pak podporují místní mikroklima, jsou zásobárnou vody pro zvěř a lidé tato místa vyhledávají k odpočinku.

EKOMAGAZÍN: 20. ročník Konference Odpady 21

23. května 2022 14:52 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Množství vytříděného odpadu každý rok stoupá. Základní podmínkou pro jeho další využití je správné třídění. Aby tato snaha nebyla zbytečná, je nutné vytříděný odpad v nejvyšší možné míře znovu využít. Jednak recyklací vrátit do oběhu a jednak využít energeticky. O tom, jak co nejefektivněji nakládat s odpady, se odborníci radili na konferenci ODPADY21.

EKOMAGAZÍN: Dotace na podporu třídění odpadu

23. května 2022 14:45 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Dotace na podporu třídění odpadu ze Státního fondu životního prostředí budou už brzy zveřejněny a města, obce, ale i odpadové společnosti mohou žádat o peníze na své projekty. A další očekávanou novinkou nejbližších týdnů je nová legislativa, která by měla pomoci redukovat množství jednorázových plastových výrobků.

EKOMAGAZÍN: Recyklace odpadů v kombinaci s energetickým využitím

23. května 2022 14:23 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Skoro polovina komunálního odpadu v Česku stále míří na skládky. Je to nejlevnější a zároveň nejhorší způsob, jak se zbavit odpadu. Zákaz skládkování byl naposledy ve sněmovně odsunut na rok 2030. Do třídění a následného využití odpadů se zapojují jednotlivci, firmy, města, ale i kraje. Například ve Zlínském se vyplatila malá spalovna přímo v areálu nemocnice, Olomoucký kraj vyzrál na zpracování gastroodpadu. A v našem regionu se má postavit zařízení pro energetické využití odpadu.

Komerční sdělení více

Start tuning a drift sezóny 2024 Ostrava

Nekonečná zima s upravenými vozy zamknutými v garáži je u konce. Je čas odstartovat sezónu na velkém Zahájení sezóny od Sníženo.cz a Lower United. Tradiční akce s mnohaletou tradicí zaplní ostravské Centrum bezpečné jízdy Libros upravenými tuningovými vozidly, kterou doplní obrovská zóna amerických vozů a supersportů. Pro tento rok se můžete těšit na několik obdivuhodných upravených trucků a také novou offroad exhibici upravených terénních vozidel.


Mezinárodní workshop Kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku připomněl 30 let operací slzných cest

Osm desítek odborníků z České republiky a Německa přijalo pozvání na dvoudenní workshop Kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku FNO a LF OU. V jeho průběhu mohli účastníci sledovat v přímém přenosu z operačních sálů ostravské fakultní nemocnice také 14 výkonů v oblasti nosu, vedlejších nosních dutin a slzných cest. V posledně jmenované problematice patří FN Ostrava k nejvýznamnějším evropským pracovištím.

Společnost Huisman představila svůj dosud největší jeřáb. Jeho výška je 225 metrů

Společnost Huisman Czech Republic dokončila významný projekt, když navrhla a vyrobila svůj dosud největší plně zkompletovaný jeřáb. Zařízení bylo speciálně navrženo pro společnost BMS Heavy Cranes, globálního dodavatele v oblasti jeřábů a těžkých zdvihacích zařízení. Jeřáb se bude využívat k instalaci generátorů velkých větrných turbín.

Český Bazar - Online inzerce zdarma

Český Bazar je nově vzniklá online inzerce zdarma pro soukromé i firemní účely. Inzerci založil v roce 2023 její majitel, Jaroslav Průcha z Čeladné, s cílem nabídnout soukromou i komerční inzerci na jednom místě.

Orlen je opět generálním partnerem Colours of Ostrava

Každý rok přiláká festival Colours of Ostrava tisíce fanoušků hudby a zábavy z celé Evropy. Poláci Ostravu rádi navštěvují vzhledem k blízkosti hranic i atraktivnímu line-upu a jedinečné atmosféře čtyřdenního hudebního festivalu plného různorodých atrakcí. Tradičně v line-upu největšího českého festivalu nesmějí chybět ani polští umělci. Letos pořadatelé připravili další fantastické překvapení - soutěž pro polské umělce, jejíž vítěz vystoupí během festivalu! A to vše s podporou generálního partnera festivalu - skupiny ORLEN Unipetrol.

Bílovec neměl kata, ale popravy se tu konaly. Přijďte na výstavu Zločin a trest

Od 12. dubna bude v Muzeu Bílovec zpřístupněna výstava Zločin a trest, která návštěvníky seznámí se zločiny a jejich trestáním na Bílovecku v období od středověku do 18. století. Až do 9. června bude možné vidět například věrnou repliku pranýře, který na dnešním Slezském náměstí v Bílovci stál do poloviny 18. století.

kRok za kRokem VUS Ondráš naposledy v Krnově

Hudební výlety SHF přiváží derniéru výjimečného hudebně-tanečního projektu Jiřího Slavíka kRok za kRokem do Městského divadla Krnov. Folklorní příběh o lásce i smíření ztvární Orchestr lidových nástrojů, dívčí sbor a taneční skupina Vojenského uměleckého souboru Ondráš ve čtvrtek 18. dubna.

Více