Jedno z nejkrásnějších měst českých zemí se během ostravsko-opavské operace na konci II. SV proměnilo v trosky. Při průchodu fronty městem bylo zcela zničeno na 880 domů a poškozeno 3 700 všech objektů, tedy zhruba 80 procent staveb.
Ondřej Kolář, vedoucí Oddělení historického výzkumu, SZM: “Hlavně to centrum města bylo těmi boji zasaženo velmi silně, prakticky veškerá ta zástavba byla poničena nebo vážně poškozená. Byly tady škody na dopravní infrastruktuře, o něco lépe dopadla ta západní část města okolo Krnovské a Olomoucké ulice, kde probíhaly pak už jen ty drobné ústupové boje v situaci, kdy už ta německá obrana kolabovala. Co se týče těch lidských ztrát, tak udává se, že na katastru Opavy padlo přes tisíc vojáků Rudé armády, ta čísla z německé strany bohužel neznáme.”
Co se týká civilních ztrát, tak nebyly tak velké jako v okolních městech a obcích. Opava totiž byla v drtivé míře evakuována.
Ondřej Kolář, vedoucí Oddělení historického výzkumu, SZM: “Samozřejmě jiná situace byla v těch dnešních předměstích, tehdy ještě samostatných Kylešovicích nebo Kateřinkách, kde hlavně Kateřinky byly těmi boji zasaženy poměrně citelně, protože stály na tom hlavním směru postupu a zároveň tam docházelo ještě v prvních dnech po válce k takovým torzovitě dokumentovaným různým násilím, excesům obou válčících stran a podobně.”
Opava byla osvobozena vojsky 4. ukrajinského frontu s podporou tankistů a letectva 22. dubna a letos si připoměla 80. výročí ode dne, kdy byla opět svobodná.
Michal Kokošek (ANO), náměstek primátora Opavy: “Co se týče Opavy, tak ta byla opravdu zničena velmi po tom závěrečném útoku a během celé války. Bylo tady zbořeno nespočet domů a nespočet infrastruktury bylo poničeno a ta obnova trvala velmi dlouho. A je důležité si to opravdu připomínat, protože je to už 80 let a co se týče jednotlivých lidí a jejich odvahy a té neskutečné píle dosáhnout opět té svobody jednak Opavy, tak celého českého a československého státu, tak za to jim patří velmi velké dík a musíme si to připomínat donekonečna.”
Pietního aktu se zúčastnilo nejen vedení města, ale také skauti a žáci ZŠ Ilji Hurníka, kteří se postarali o doprovodný program.
Ivana Kleinová, učitelka, ZŠ Ilji Hurníka: “Tady tím, že jsou přítomni tomu aktu, který mnozí by sem s rodiči třeba nepřišli, tak poznají něco úplně nového. My tady většinou zpíváme lidové písně, takže to bylo Ó hřebíčku zahradnický, Černé oči jděte spát a Pod tým našim okénečkom.”
Michal Kokošek (ANO), náměstek primátora Opavy: “V rámci památky 80 let města Opavy jsme ve spolupráci se Slezským zemským muzeem připravili v památníku II. SV v Hrabyni výstavu a město Opava zařídilo 2x autobus během dne zdarma pro občany, kteří se tam chtějí jet podívat a připomenout si tu katastrofu, tu II. SV a samozřejmě to osvobození.”
Autobus vyjede tuto sobotu z východního nádraží v 10 hodin dopoledne a druhý v půl 3. odpoledne. Zajištěna bude i zpáteční doprava.