Na začátku Červený kříž pomáhal především raněným vojákům během válečných konfliktů, v současnosti je jednou z nejvýznamnějších mezinárodních společností věnující se zdravotní, sociální a humanitární pomoci. Její vývoj mapuje výstava v Arkádách.
Daniel Rother, předseda oblastní výkonné rady ČČK Opava: “Historie červeného kříže v Opavě vlastně sahá až za Rakousko Uherska do roku 1871, kdy vznikl v Opavě rakouský pomocný spolek Červeného kříže. Jeho prvním předsedou byl pozdější opavský purkmistr Martin Vojtěch.”
Vůbec první opavská pobočka ČČK vznikla v srpnu roku 1914 a její členové se scházeli v Matičním domě.
Znak Červeného kříže je chráněn zákonem. Může ho používat výhradně Červený kříž a armáda.
Daniel Rother, předseda oblastní výkonné rady ČČK Opava: “Toto pravidlo zaručí Ženevské úmluvy. Ne všude je akceptovatelný červený kříž, jako kříž je omylem pokládán za křesťanský symbol, proto se začal používat v muslimských zemích třeba půlměsíc. V roce 2005 byly Ženevské úmluvy doplněny o další rozeznávací znak, který se jmenuje červený krystal. Byl přijat kvůli národní společnosti davidovy hvězdy v Izraeli.”
Zajímavostí je, že u sanity Červeného kříže za 1. SV sloužil Ernest Hemingway a Walt Disney.
Daniel Rother, předseda oblastní výkonné rady ČČK Opava: “Walt Disney, dá se říct, že zkrášloval sanitky těmi svými obrázky a dá se to pokládat za jeho začátky s kresbou, s animováním. Ernest Hemingway potom napsal z těch zážitků svůj román Sbohem armádo.”
Zajímavostí je i to, že mnoho let před 1. SV Červený kříž ve spolupráci s hasiči provozoval elektrické sanitní vozy.
Daniel Rother, předseda oblastní výkonné rady ČČK Opava: “Byly napájeny ze stanice pro tramvajovou síť.”
Vernisáž výstavy byla spojena se Dnem s Červeným křížem.
Marek Hečko, zdravotník, ČČK: “Kdy jsme lidem chtěli ukázat něco z historie ČČK, s čím pracujeme a řekli jsme jim jaká je naše náplň činnosti. To vybavení, které máme dnes, tak je samozřejmě modernější, je toho spoustu, kdysi toho nebylo až tolik, ale lidé si pomohli s čím mohli.”
Na výstavě najdete i fotografie z pomoci lidem, které zasáhlo tornádo nebo nedávné povodně.
Daniel Rother, předseda oblastní výkonné rady ČČK Opava: “To je zrovna ulice Hořicova, ale i nějaký monitoring zatopeného území, vlastně podpora těch lidí, kteří byli v terénu. Zároveň jsme zajišťovali humanitární sbírku, všechno co bylo potřeba od dezinfekcí až po pitnou vodu.”
Marek Hečko, zdravotník, ČČK: “Při povodních jsme pomáhali hodně, byli jsme nasazeni 16 dní v kuse.”
Výstava vznikla ve spolupráci s OKO a v Arkádách bude k vidění do poloviny června.