V laboratořích se studenti druhého ročníku učí pracovat s protetickými technologiemi. Součástí odborných lékařských přednášek je totiž i praktická výuka, kterou zajišťují zubní technici FN Ostrava. „Tady se naučí a sami si vyzkouší práci zubních techniků. Je to hlavně proto, aby pak v praxi věděli, co mají na tom protetickém výrobku zkontrolovat, jestli je vyroben správně,“ přibližuje význam praktické části odborného předmětu doc. MUDr. Martin Starosta, Ph.D., primář Oddělení zubního lékařství FNO a LF OU. Jednou z vyučujících je MDDr. Jana Altová, MBA. „Studenti by se tady měli naučit celý postup výroby náhrad. Ať už korunkových, pevných nebo snímatelných. Na konci semestru je totiž čeká nejen teoretická, ale i praktická zkouška.“
Samostatně může najednou v laboratoři pracovat 10 studentů. Nikdo z nich před nástupem na lékařskou fakultu zkušenost s protetickými technologiemi neměl. „Je to úplně jiná práce než pracovat na simulátorech a vrtat zuby. Je to i zábavnější než se učit jen teorii. Moc mě to baví,“ říká student Tomáš Pravda, který se na sádrovém odlitku snaží, přesně podle pokynů vyučující zubní techničky, vymodelovat skusovou šablonu.
Zájem o studium zubního lékařství je od jeho akreditace v roce 2023 obrovský. Letos si podalo přihlášku více než 730 zájemců. Škola do příštího akademického roku přijme 20 studentů. A ti, kteří se teď seznamují v laboratořích s protetikou, budou už od září pracovat pod dohledem v nově budovaných zubních ambulancích FN Ostrava.
Podívejte se i na zajímavou videoreportáž z laboratoře: https://youtu.be/LCRcVKhLnmk.