Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Střední škola hotelnictví a služeb v Opavě rekonstruuje prostory zničené povodní

Opava |

Střední škola hotelnictví a služeb a Vyšší odborná škola v Opavě se stále vzpamatovává z loňských zářijových povodní. Velká voda zatopila přízemí budovy školní restaurauce a cukrárny Terasa včetně cukrářské dílny.

Cukrářská dílna, cukrárna, šatny pro žáky, sociální zázemí a skladové prostory pro chod školní restaurace Terasa. To vše loni v polovině září zničila povodeň. 

Martin Ruský, ředitel SŠHS a VOŠ Opava: “Jsme v takové fázi přerodu, kdy z těch škod se vzpamatováváme. Postupně čerpáme prostředky z pojišťovny a snažíme se zajistit v prvé řadě výuku. V místě, kde se nalézáme, bylo asi metr a půl vody, která se tu držela několik hodin a postupně opadávala. Tady vpravo byla cukrárna pro veřejnost, my jsme ty povodně využili k tomu, že dispozičně jsme se snažili změnit tak, aby to bylo modernější, pro lidi přijatelnější, takže v prostoru, kde zrovna spolu hovoříme, bude a už částečně je v provozu cukrárna.”

Cukrárna bude nově hned vedle cukrářské dílny, která je po rekonstrukci. Pro studenty i pedagogy je díky ní komfortnější, praktičnější a navíc získala i moderní vybavení. 

Drahomíra Kaštovská, vedoucí učitelka odborného výcviku: “Vejde se nám tady i víc děvčat. Máme to tady uzpůsobeno, že každá skupinka děvčat má svůj prostor, máme rozdělené sekce na umývací část, pečící část. Tady děvčata vyrábějí výrobky, střídají se tady žáci prvního, druhého a třetího ročníku. takže my jsme spokojeni protože v podstatě jsme v nových prostorách, je to uzpůsobené našim potřebám, máme novou technologii, takže jsme spokojeni.” 

Cukrárna by měla být plně v provozu od září letošního roku. 

Martin Ruský, ředitel SŠHS a VOŠ Opava: “Momentálně jsou žáci oboru Cukrář ještě na jedné naší budově, to je Schinzelův dům, kde jsou žáci 1. ročníku a žáci 2 a 3. ročníku už jsou zpátky v cukrářské dílně, pomáhají zajišťovat provoz ale hlavně třeťáky čekají závěrečné zkoušky v červnu, takže chceme, aby ty závěrečné zkoušky dělali tam, kde se roky připravovali a půlrok měli pauzu a museli být na jiných provozovnách a rozmístěni na jiných částech budovy.”

Rekonstrukce zatopených prostor probíhá postupně v závislosti na financích. Dlouhý čas zabralo i vysoušení.

Martin Ruský, ředitel SŠHS a VOŠ Opava: “My jsme dlouho čekali, asi 3 měsíce, než stavební firmy rozhodnou, jestli vůbec mohou ve stavebních pracech pokračovat, protože kdyby začali obkládat, tak se také může stát, že po pár týdnech, měsících, nám to začne odpadávat, čili by to byla zmařená investice, takže jsme čekali až v podstatě do ledna.”

Prioritou bylo zajistit výuku žáků a alespoň částečně zachovat prodej cukrářských výrobků, přičemž horní patro, tedy restaurace byla v provozu ihned po povodních.

Jan Veřmiřovský (ANO), náměstek hejtmana MSK: “Kraj přímo nepřispívá na zatopené školy, ale v rámci dotačních titulů, respektive finančních prostředků zvýšených, které byly poskytnuty z MV a MŠ, tak právě se snažíme nějakým způsobem přispět i školám právě z MV se jedná o finanční prostředky na opravy škol a z MŠ jsou finanční prostředky na odměny pedagogickým pracovníkům škol a školských zařízení.”

Provoz školního zařízení zajišťují pod vedením učitelů odborného výcviku žáci učebních oborů kuchař, kuchař/číšník a cukrář.

Nahlásit chybu


K tématu

Městské lázně v Opavě čeká rekonstrukce. Od loňských povodní jsou mimo provoz

5. února 2025 23:58 | Opava | Yvona Fajtová

Městské lázně v Opavě čeká rekonstrukce. Aktuálně jsou až do odvolání mimo provoz. Uzavřely je loňské zářijové povodně, které zatopily veškeré technologie.

Městské lázně v Opavě čeká rekonstrukce. Od loňských povodní jsou mimo provoz

10. února 2025 9:22 | Opava | Yvona Fajtová

Městské lázně v Opavě čeká rekonstrukce. Aktuálně jsou až do odvolání mimo provoz. Uzavřely je loňské zářijové povodně, které zatopily veškeré technologie.

Čistírna odpadních vod už zase plně funguje. Zprovozněna byla i biologická část procesu

10. března 2025 9:22 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ústřední čistírna odpadních vod v Ostravě-Přívoze už zase naplno pracuje. Po povodních se v rekordním čase podařilo opravit nejprve mechanické čištění a nyní začala fungovat i biologická část procesu, která byla závislá do značné míry i na počasí.


Noční požár neobydleného domu v Třinci, hasiči z hořícího objektu vynesli muže v kritickém stavu

Dnes 15:05 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V sobotu večer zasahovali hasiči u požáru neobydleného objektu v městské části Staré Město v Třinci. Z hořícího domu zachránili muže, u kterého okamžitě zahájili resuscitaci. Na místě zasahovaly tři jednotky hasičů.

Tragická nehoda na D48 u Dobré: 27letý řidič zemřel po nárazu do svodidel

Dnes 10:40 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V neděli 14. prosince ráno na silnici D48 u obce Dobrá ve směru na Český Těšín zasahovaly složky IZS u tragické dopravní nehody. Řidič osobního vozidla narazil do svodidel a svým zraněním na místě podlehl. Okolnosti nehody nyní vyšetřují policisté.

Policie stíhá pracovnici lázní v Karlově Studánce kvůli zakázce na opravu jednoho z domů

Dnes 11:45 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Horské lázně Karlova Studánka řeší situaci v souvislosti se zahájením trestního stíhání jedné z vedoucích pracovnic. Ředitel státního podniku rozhodl o odebrání jejích kompetencí v oblasti veřejných zakázek a nákupů a o situaci informoval dozorčí radu. Trestní stíhání se podle dostupných informací týká zakázky na opravu jednoho z lázeňských domů.

Obnovené zabijačkové hody u Těrlické přehrady byly úspěšné

Dnes 11:08 | Těrlicko | Libor Běčák

Ve sportovním areálu na břehu Těrlické přehrady se konaly zabijačkové hody. Ty se setkaly s velkým zájmem lidí, kteří si přišli vybrat nejrůznější čerstvé i uzené produkty.

Frýdlantský hudební spolek odehrál tradiční Vánoční koncert

Ve velkém sále Kulturního centra ve Frýdlantě nad Ostravicí se konal tradiční Vánoční koncert Frýdlantského hudebního spolku.

Led na vozovce komplikoval dopravu na Opavsku, policie řešila několik nehod

Včera 16:52 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Namrzlá vozovka komplikovala v uplynulých dnech dopravu na Opavsku. Policisté řešili hned několik nehod, z nichž některé skončily vážným zraněním. V jednom případě byl na přechodu pro chodce zraněn senior, další nehoda se stala u Kravař.

Karvinou obsadili judisté a excelovali místní sportovci, kteří za město získali sedm medailí

Včera 13:45 | Karviná | Gabriela Stašová

Velká cena Karviné v judu se uskutečnila klasicky za účasti zahraničních sportovců ve věku dětí a dorostu. I letos byli karvinští judisté úspěšní na různých stupních vítězů.

Tramvaje opět projedou přes náměstí Republiky v Ostravě. Auta si budou muset počkat

12. prosince 2025 12:55 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Konec přestupů na náhradní autobusy. Ve středu 17. prosince by měly ostravské tramvaje opět projet přes náměstí Republiky. Řidiči aut si ale budou muset ještě počkat. Práce na rekonstrukci potrvají ještě zhruba půl roku.

Z hořící budovy na Opavsku museli hasiči vynést dvě tlakové lahve a ochladit je

12. prosince 2025 12:57 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Hořela hospodářská budova na Opavsku. Na místě zasahovaly čtyři jednotky hasičů. Hasiči museli vynést a ochlazovat dvě tlakové lahve. Požár se podařilo rychle dostat pod kontrolu. Škoda byla předběžně vyčíslena na 400 tisíc korun. Příčina požáru se vyšetřuje.

Filmový klub v Karviné rozšiřuje náhled na svět, založili jej manželé se stejným zájmem

Včera 13:15 | Karviná | Gabriela Stašová

Filmový klub v Karviné za dobu své existence prošel změnami, které sae týkaly jeh umístění, ale také například celkové koncepce. Jedno ale stále trvá - snaží se vychovávat veřejnost k filmové kultuře a vzdělávat prostřednictvím kinematografie.

Charita Opava hledá koledníky do Tříkrálové sbírky. Chybí na tři desítky skupinek

11. prosince 2025 10:58 | Opava | Yvona Fajtová

S příchodem nového roku odstartuje tradiční Tříkrálová sbírka. Na Opavsku ji každoročně organizuje Charita Opava. Přestože je tato sbírka dlouhodobě jednou z nejúspěšnějších akcí zaměřených na pomoc lidem v nouzi, potýká se s nedostatkem koledníků, a to zejména přímo v Opavě.

Opavou projel mikulášský trolejbus plný světýlek, čertů i dětské radosti

6. prosince 2025 15:03 | Opava | Yvona Fajtová

Opavský Městský dopravní podnik opět vypravil oblíbený mikulášský vůz. Vánočně vyzdobený trolejbus jezdil po celém městě mimo jízdní řád a všichni mikuláši, čerti a andělé si užili jízdu zdarma.

Opava-Jaktař rozsvítila dřevěný betlém: klienti Charity přidali vyřezávaného velblouda

6. prosince 2025 14:45 | Opava | Yvona Fajtová

Už potřetí se v Opavě-Jaktaři slavnostně rozsvítil vyřezávaný betlém, který vyrábějí klienti a zaměstnanci Charity Opava. Letos k němu přibylo nové vyřezané zvířátko – velbloud. Betlém vznikl před třemi lety na přání místních obyvatel, kteří v městské části postrádali vánoční výzdobu.

Radost v Opavě rozdává vánoční atmosféru. Ručně vyrobené dárky a dekorace jdou na dračku

6. prosince 2025 14:15 | Opava | Yvona Fajtová

Už jen do 11. prosince máte možnost navštívit Vánoční obchůdek sociálně terapeutické dílny Radost. Klienti a zaměstnanci tohoto charitního střediska zde nabízejí mnoho rozmanitých a velmi žádaných vánočních dárků a dekorací.

Opavská věznice rozdává radost, poprvé se připojila k Andělskému stromu

3. prosince 2025 18:21 | Opava | Yvona Fajtová

Opavská věznice se zapojila do darovací kampaně s názvem Andělský strom. Tou už 15. rokem nezisková organizace Mezinárodní vězeňské společenství pomáhá propojovat děti a jejich odsouzené rodiče prostřednictvím vánočního dárku.

Historická budova bývalé opavské pošty po letech znovu ožila. Ožila Koncept Marketem

3. prosince 2025 18:07 | Opava | Yvona Fajtová

Koncept Market se letos odehrál na opravdu výjimečném místě, a to v prostorách dlouho nepřístupné staré opavské pošty. Tato historická budova na Masarykově třídě, která po letech čekání míří k nové budoucnosti jako domov pro seniory, tak ožila sváteční atmosférou, designem a lokální tvorbou.

Střední škola hotelnictví a služeb v Opavě rekonstruuje prostory zničené povodní
Vydáno 7. května 2025 19:17, Opava, Yvona Fajtová
Střední škola hotelnictví a služeb a Vyšší odborná škola v Opavě se stále vzpamatovává z loňských zářijových povodní. Velká voda zatopila přízemí budovy školní restaurauce a cukrárny Terasa včetně cukrářské dílny.

Cukrářská dílna, cukrárna, šatny pro žáky, sociální zázemí a skladové prostory pro chod školní restaurace Terasa. To vše loni v polovině září zničila povodeň. 

Martin Ruský, ředitel SŠHS a VOŠ Opava: “Jsme v takové fázi přerodu, kdy z těch škod se vzpamatováváme. Postupně čerpáme prostředky z pojišťovny a snažíme se zajistit v prvé řadě výuku. V místě, kde se nalézáme, bylo asi metr a půl vody, která se tu držela několik hodin a postupně opadávala. Tady vpravo byla cukrárna pro veřejnost, my jsme ty povodně využili k tomu, že dispozičně jsme se snažili změnit tak, aby to bylo modernější, pro lidi přijatelnější, takže v prostoru, kde zrovna spolu hovoříme, bude a už částečně je v provozu cukrárna.”

Cukrárna bude nově hned vedle cukrářské dílny, která je po rekonstrukci. Pro studenty i pedagogy je díky ní komfortnější, praktičnější a navíc získala i moderní vybavení. 

Drahomíra Kaštovská, vedoucí učitelka odborného výcviku: “Vejde se nám tady i víc děvčat. Máme to tady uzpůsobeno, že každá skupinka děvčat má svůj prostor, máme rozdělené sekce na umývací část, pečící část. Tady děvčata vyrábějí výrobky, střídají se tady žáci prvního, druhého a třetího ročníku. takže my jsme spokojeni protože v podstatě jsme v nových prostorách, je to uzpůsobené našim potřebám, máme novou technologii, takže jsme spokojeni.” 

Cukrárna by měla být plně v provozu od září letošního roku. 

Martin Ruský, ředitel SŠHS a VOŠ Opava: “Momentálně jsou žáci oboru Cukrář ještě na jedné naší budově, to je Schinzelův dům, kde jsou žáci 1. ročníku a žáci 2 a 3. ročníku už jsou zpátky v cukrářské dílně, pomáhají zajišťovat provoz ale hlavně třeťáky čekají závěrečné zkoušky v červnu, takže chceme, aby ty závěrečné zkoušky dělali tam, kde se roky připravovali a půlrok měli pauzu a museli být na jiných provozovnách a rozmístěni na jiných částech budovy.”

Rekonstrukce zatopených prostor probíhá postupně v závislosti na financích. Dlouhý čas zabralo i vysoušení.

Martin Ruský, ředitel SŠHS a VOŠ Opava: “My jsme dlouho čekali, asi 3 měsíce, než stavební firmy rozhodnou, jestli vůbec mohou ve stavebních pracech pokračovat, protože kdyby začali obkládat, tak se také může stát, že po pár týdnech, měsících, nám to začne odpadávat, čili by to byla zmařená investice, takže jsme čekali až v podstatě do ledna.”

Prioritou bylo zajistit výuku žáků a alespoň částečně zachovat prodej cukrářských výrobků, přičemž horní patro, tedy restaurace byla v provozu ihned po povodních.

Jan Veřmiřovský (ANO), náměstek hejtmana MSK: “Kraj přímo nepřispívá na zatopené školy, ale v rámci dotačních titulů, respektive finančních prostředků zvýšených, které byly poskytnuty z MV a MŠ, tak právě se snažíme nějakým způsobem přispět i školám právě z MV se jedná o finanční prostředky na opravy škol a z MŠ jsou finanční prostředky na odměny pedagogickým pracovníkům škol a školských zařízení.”

Provoz školního zařízení zajišťují pod vedením učitelů odborného výcviku žáci učebních oborů kuchař, kuchař/číšník a cukrář.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000048615/stredni-skola-hotelnictvi-a-sluzeb-v-opave-rekonstruuje-prostory-znicene-povodni