Na výstavě Habsburkové a zemské hlavní město Opava můžete obdivovat mimo jiné unikátní portréty císařských párů Františka I. s Karolínou Augustou a Františka Josefa I. s Alžbětou Bavorskou.
Ondřej Haničák, kurátor výstavy: “Jedná se o portrét Františka Josefa I., který je mimořádný svojí jednak kulturně historickou, ale i výtvarným zpracováním. Jeho autorem byl totiž prominentní český portrétista a malíř Josef Mánes. Ten pobýval v Opavě u šlechtičny Jeti Jalenbergové a jejího manžela a to umožnilo uměleckou objednávku realizovat. Slezské stavy, vlastně politická reprezentace země, objednala tento portrét patrně v návaznosti na návštěvu císaře v roce 1851.”
Vzácný je i dekorativní rám s korunou, který je původní.
Ondřej Haničák, kurátor výstavy: “Další kolekce reprezentativních panovnických portrétů byla zhotovena v průběhu 19. století. První ze série těch obrazů vznikala po roce 1820 v návaznosti na takzvaný opavský kongres, ale z dnešního pohledu je zajímavější soubor z roku 1857. Šlo vlastně o objednávku, kdy novější portréty císaře Josefa I. a jeho manželky Alžběty Bavorské známé spíše jako Sisi měly nahradit právě ten starší portrét od Josefa Mánese.”
Portrét Sisi je zajímavý proto, že jde pravděpodobně o jediný obraz, na kterém je císařovna zpodobněna ve svých svatebních šatech. Dalším pozoruhodným exponátem je terčovnice pro sportovní střelbu, ze které při první návštěvě Opavy střílel František Josef I.
Ondřej Haničák, kurátor výstavy: “Opavští ostrostřelci pro něj uspořádali noční střelby a o tom, jak mocnář trefil, se dočtete na gravírováném nápisu na hlavni této zbraně. Oni si pochopitelně jeho návštěvy velmi cenili, proto jej nechali podepsat se do pamětní knihy, která je také prezentovaná, dokonce spolu i s brkem, kterým se císař do této knihy ručně podepsal.”
Císař František Josef I. navštívil Opavu také v roce 1880. Při této vzácné příležitosti bylo město slavnostně vyzdobeno.
Ondřej Haničák, kurátor výstavy: “Pozoruhodné je, že do dnešních dní se zachoval soubor znaků Slezských měst, které v tom roce 1880 namaloval místní malíř Rudolf Templer. Ty zdobily fasádu budovy někdejšího Zemského sněmu, dnes se vlastně jedná o objekt Zemského archivu v Opavě na Dolním náměstí, kde původně soubor těchto znaků byl nalezen na půdě.”
Originály si můžete prohlédnout právě na této výstavě, stejně jako unikátní rozsáhlou fotodokumentaci slavobran a další výzdoby města. A to až do konce září.