V areálu Slezské nemocnice jsou samostatně stojící pavilony a pacienty tam dosud k jednotlivým vyšetřením převáželi venkem bez ohledu na počasí. To se změnilo díky zastřešeným spojovacím tubusům.
Josef Bělica (ANO), hejtman MSK: “Byl vlastně problém v rámci opavské nemocnice je převážet tak, aby nám nezmokli nebo na ně nesněžilo, takže ten koridor je moc fajn investice. Vyšla MS kraj na 150 milionů korun. Jsem moc rád, že se to povedlo, ale není to samozřejmě konec, protože se bude ještě jeden pavilon napojovat, takže budeme v tom pokračovat."
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Mám obrovskou radost, že se tento koridor v nemocnici postavil, který propojuje vzájemně pavilony mezi sebou. Teď budou pohodlně v teple nebo v létě naopak v klimatizovaném prostředí mezi jednotlivými pavilony a určitě to bude pro ně komfortnější. Ta spádovost je tady obrovská, myslím, že ty služby tady máme velmi kvalitní, takže jsem rád za každý rozvoj, který tady je.”
Koridory měří bezmála 270 metrů a prozatím vedou do tří pavilonů. A to V, N a S.
Spojovacím krčkem jsou pak spojeny i s pavilonem L. Na střeše koridorů jsou umístěnyfotovoltaické panely, které umožní úspory energií pro provoz příslušných pavilonů.
Juraj Anděl, vedoucí projektového týmu: “V rámci realizace bylo zpracováno asi 180 tun oceli na nosné tubusy. Největší z těch tubusů měřil přes 30 metrů, zvedali ho dva jeřáby, vážily kolem 20 tun. Co se týče technologií, tak toto místo, tento koridor je vytápěn klimatizací.”
Stavba koridorů probíhala za plného provozu nemocnice.
Juraj Anděl, vedoucí projektového týmu: “Musela probíhat správná koordinace s uživatelem, s nemocnicí tak, aby nedocházelo k omezování provozu jak personálu, tak i nás jako stavby. Museli jsme tedy tyto věci sladit, aby stavba plynule procházela, nedocházelo k nějakému zdržení."
Karel Siebert, ředitel SNO: “Nyní uvažujeme o druhé variantě koridorů, kterou bychom potřebovali nutně propojit další dva pavilony, pavilon G, případně pavilon H. Nicméně v nejbližší době budeme nuceni řešit parkovací plochy v areálu nemocnice, budeme řešit infekční JIPku, budeme řešit urgentní příjem v nemocnici a největší problém asi bude ten parkovací dům, o kterém sníme a o kterém uvažujeme."
Na parkovací dům se aktuálně připravuje projekt a jeho stavba by měla být hotova zhruba do tří let.