Zámek v Hradci nad Moravicí už brzy otevře zcela nové prostory. Okruh v západním křídle zámku, kde návštěvníci běžně nemají přístup.
Kateřina Vajdová, průvodkyně: “Ten nový okruh bude otevřený od 31. května a návštěvníky zavede od úplně nově zpřístupněných místností. Jedná se o sbírky orientálií a umění přivezeného z Asie a představí dosud nevystavené exponáty. Zámecká knihovna, která obsahuje svazky od 40. let 15. století až do 20. století, bude otevřena právě od května v rámci prohlídkového okruhu Reprezentační salóny.”
Aktuálně zámek nabízí mimořádný okruh s jarně a velikonočně vyzdobenými interiéry.
Kateřina Vajdová, průvodkyně: “Návštěvníky zavede z části do přízemí, kde se nachází zámecká kaple, sakristie a Hubertova světnice a poté se návštěvníci přesouvají do 1. patra zámku, kde se nacházejí reprezentační místnosti a salóny."
Zámecká kaple má svou podobu z roku 1904 a rok poté se v ní konala svatba Karla Maxe Lichnovského a jeho nastávající ženy kněžny Mechtyldy.
Kateřina Vajdová, průvodkyně: “Byla to významná událost, cesta k zámku byla ozdobena, hořely tady louče, byly rozvěšeny lampiony a dokonce jim tady zpíval 120 členný vídeňský sbor.”
Prohlídka vás zavede i do reprezentační jídelny, kde se knížata scházela se svými hosty k hlavnímu jídlu dne, což byla večeře.
Kateřina Vajdová, průvodkyně: “Chloubou Lichnovských bylo hlavně stříbrné nádobí, protože se hodilo k koliv přepychovému porcelánu a také ke svíčkám a lustrům, odráželo světlo a bylo zdravotně nezávadné.”
V růžovém rokokovém salonku v dámské části zámku je k vidění jeden z nejstarších hudebních nástrojů z roku 1690, na kterém hrávala Kristýna Lichnovská.
Kateřina Vajdová, průvodkyně: “Hrávala na něm ve Vídni a nechala si ho přivést sem do Hradce, a to proto, že ji ve Vídni na něj učil hrát samotný Wolfgang Amadeus Mozart. Nacházíme se v místnosti, která vzpomíná na pobyt významného hudebního skladatele u nás na zámku a tím byl Ludwig van Beethoven. Lichnovští se s ním seznámili roku 1792 ve Vídni a to konkrétně Karel Alois a jeho manželka Kristýna. A protože byli Beethovenovi štědří mecenáši, tak přijal pozvání tady na zámek.”
Zámek se pyšní i nádhernými lustry. Ten největší vévodí velkému přijímacímu sálu.
Kateřina Vajdová, průvodkyně: “Největší Lustr byl vyhotoven na přelomu 80. a 90. let 19. století v kamenickém Šenově. Má 80 svící, 9 tisíc křišťálových sklíček a váží asi 450 kg.”
O velikonoční prohlídky byl velký zájem. Mimořádně tak probíhaly co půl hodiny.
anketa: návštěvníci zámku: “Jsme tady poprvé dneska a zaujal mě vlastně celý zámek. Bylo to tady moc pěkné. Já jsem z Prahy a přítelkyně z Českého Těšína.”
“Nám se nejvíc líbil asi ten lustr. Jo, lustry mají krásné, to je pravda. Celkově moc pěkný. My máme rádi tady pohádku, co se tady natáčela tady na červeném zámku.”
“Je to krásný zámek, co si budeme vykládat a jdeme se tam podívat.”
“Líbilo se nám tam moc, asi nejvíc ta místnost s největším lustrem, který jsme se tedy dozvěděli, že měl 87 svíček a vážil něco kolem 400 kg. tak to bylo asi nejkrásnější, Tam se tedy dalo i fotit, takže jsme si udělali i fotku na památku.”
Státní zámek Hradec nad Moravicí je roku 2002 národní kulturní památkou. Je oblíbeným turistickým cílem a kulturně-společenským centrem Opavska.