V rámci vítání jara a otevírání turistické sezony v Hradci nad Moravicí se návštěvníci mohli vydat i na komentovanou prohlídku Weisshuhnova kanálu, což je technická památka zařazena do Technotrasy MSK. Zájem byl velký.
Miroslav Šustek, průvodce: “Weisshuhnův kanál je nazýván podle majitele továrny na výrobu užitkového papíru pana Carla Weisshuhna. Tento kanál přiváděl vodu do jeho továrny, využíval ji pro účely výroby samotného papíru, potom pro výrobu elektrické energie a také samozřejmě k dopravě dříví jako materiálu pro výrobu toho samotného papíru.”
Kanál je dlouhý přes 3 a půl km a je na něm hned několik zajímavých objektů, mimo jiné dva akvadukty a 3 tunely ručně vykopané ve svahu. Jeho stavba trvala pouhý jeden rok.
Miroslav Šustek, průvodce: “Kanál je výjimečný z několika pohledů. V první řadě asi proto, že za těch 130 let své existence nikdy nepřestal sloužit tomu účelu, pro který byl původně postaven, byl postaven na úbočí kopce, který je tvořen velice nestabilním materiálem a o to je to zajímavější, že ten kanál tolik let vydržel.”
Jindřich Skařupa, průvodce: “Kanál Weisshuhn, když se stavěl, tak to bylo velice rychlé díky Barabům, kteří toto byli schopni udělat a zajímavá věc je taková, že dodnes tento kanál nemá žádné LV ani ČJ, čili není zaknihován ani zapsán v katastru nemovitostí.”
anketa: účastníci komentované prohlídky: “Překvapilo mě spoustu věcí a mám v plánu se sem vrátit i třeba s kamarády nebo rodinou a prozkoumat třeba i další technické památky, co tady v kraji máme.”
“Ráda se tady vracím a opakuji tu cestu a ta dnešní je obdivuhodná, poněvadž pan průvodce, který nám tady sdílel celou tu historii, tak ten byl úplně fantastický.”
“Bylo to mimořádně zajímavé, protože pan průvodce byl velmi kvalifikovaný, znal celou historii kanálu i Weisshunhovy rodiny. Myslím, že si to zaslouží maximální pozornost a byla to nádherná a poučná záležitost.”
Papír se vyráběl ze špalků, kterým se říkalo weissunky a do Žimrovic se plavilo až z Karlova pod Pradědem.
Miroslav Šustek, průvodce: “Weisshuhn si nařídil, že od lesních správ bude kupovat mladé dříví o průměru zhruba do 15 cm řezané na jeden metr délky.”
Jindřich Skařupa, průvodce: “To dřevo muselo být smrkové, muselo být ne staré, do těch 20 let maximálně, odkorněno, čili šnajholcema se odkorňovalo a pak se plavilo 2x za rok na řece Moravici. A to na jaře a na podzim, kdy Moravice měla nejvíc vody, byla nejvíce splavná.”
Weisshuhnův kanál je přístupný téměř po celý rok, zavírá se pouze na dva týdny, kdy se vypustí a probíhá jeho údržba.
Miroslav Šustek, průvodce: “Musejí se z kanálu vylovit všechny ryby, pochytat raci, ti se odnesou zpátky do řeky a kanál se, provádí se revize a kanál se celý opravuje tak, aby zase celý rok mohl sloužit svému účelu.”
Vítání jara a zahájení turistické sezony se v Hradci nad Moravicí uskutečnilo už po 27. V rámci doprovodného programu, který byl připraven u hotelu Belaria, zahrála například kapela Nestor, razily se mince, pletly copánky a nechybělo ani občerstvení.