Do areálu technických služeb na Těšínské ulici v Opavě zamířily desítky lidí. Na Den země si výjimečně mohli prohlédnou prostory, kam se běžně nedostanou. Konkrétně se jednalo o třídící linku odpadů.
Viktorie Müllerová, hospodářka, TS Opava: “Cílem dnešní akce je, aby se lidé dozvěděli, jak to tady u nás funguje a jak se třídí odpad a hlavně teda plasty. Auto projíždí Opavu, sváží kontejnery na plast, potom je tady vysype na příjem a z příjmu jede plast nahoru, kde probíhá ruční třídění tam se třídí převážně pet lahve, z toho se vyrábí balíky a z těch balíků potom máme my příjem.”
Veronika Kocurová, pracovnice třídící linky: “Do bílých bunkrů dáváme bílé a tady dáváme HDPéčka a PPčka, které se třídí, zbytek jsou, kolegyně sbírá do zelených bunkrů zelené, do modrých bunkrů modré petky.”
I když se Opavané v třídění odpadů zlepšují, s plasty si hlavu moc nelámou.
Viktorie Müllerová, hospodářka, TS Opava: “V těch kontejnerech na plasty jsou veškeré odpady, jsou tam mrtvá zvířata, beton, komunální odpad a toho plastu je tam čím dál méně. Je to pro nás velký problém, protože nám to komplikuje naši práci. Pracovníci musí vytahovat ten ostatní odpad. Všechno vytahují ručně. To co vytáhnou jako komunál, tak jde potom přímo na skládku na komunál a to co se dá vybrat, tak jde do spalovny.”
Ve žlutých kontejnerech je tak pouhá třetina plastů. Zbytek směs všeho možného.
Viktorie Müllerová, hospodářka, TS Opava: “Opravdu je to pro nás důležité ať lidé třídí, ať nehází do toho plastu opravdu nic jiného než jenom plast. Komplikuje nám to hodně práci.”
Do nádob na plastový odpad lidé odhazují i nezajištěné injekční stříkačky, o které se pak mohou zaměstnanci zranit.
anketa: návštěvníci exkurze: “Mě zaujalo jak to třídíte a jak to tam vybrali. Mě by zajímalo, jestli se třeba netřídí i ta víčka, jakože víčka od pet lahví. My doma třídíme bioodpad a papír.”
“Odpad třídíme, zaujala mě samozřejmě ta linka a to množství té práce, která za tím je, té lidské práce a myslím si, že lidé by měli být mnohem ohleduplnější a vidět by to měl asi každý a potom si rozmyslí, co kam hodí a proč. My třídíme, máme od města ty tašky, takže plast, papír, hliník dáváme zvlášť, bioodpad teď do těch sezonních kontejnerů.”
“Mě to zaujalo moc, my jsme se už snažili víckrát sem dostat a vždycky jsem na to zapomněli a pak jsme nesehnali lístky, takže jsem byla zvědavá jak to funguje a jsem ráda, že jsem to viděla, protože člověk si to tak úplně neumí představit.”
Kromě plastů se do žlutých kontejnerů a pytlů mohou vkládat i plechovky od potravin a nápojů, které se pak na dotřiďovací lince separují.