„Základem dobrého kojení je trpělivost. Maminky často potřebují podporu, povzbuzení a hlavně konkrétní, srozumitelnou radu. To je přesně to, co se jim snažíme dát, ať už v porodnici nebo později v naší laktační poradně,“ řekla laktační poradkyně Kateřina Srbová, která se na semináři věnovala technikám kojení a správnému přisátí dítěte.
Důležitým tématem byla také farmakoterapie v době kojení. Na tu se zaměřila MUDr. Soňa Kupková, staniční lékařka novorozeneckého oddělení. „Maminkám už na oddělení a poté i v laktační poradně vysvětlujeme, že užívání léků nemusí být nutně důvodem k nemožnosti kojit. Společně procházíme jejich medikaci a hledáme bezpečné možnosti. Kojení sice rozhodně podporujeme, ale pokud se maminka rozhodne jinak, vždy ji respektujeme a podpoříme,“ dodala.
Primářka Oddělení neonatologie MUDr. Hana Wiedermannová, Ph.D., je jedním ze zakládajících členů Sekce pro podporu kojení České neonatologické společnosti: „Jasně chceme dát najevo, že kojení podporujeme ve všech jeho podobách a je naší prioritou. Ať už jde o kojení plné, částečné s dokrmem odstříkaným ženským mlékem od vlastní maminky nebo z naší sběrny mateřského mléka. Naším cílem je, aby maminky odcházely z porodnice informované, a hlavně s pocitem, že v tom nejsou samy a mohou se na nás kdykoliv obrátit formou horké linky kojení nebo návštěvou v naší laktační ambulanci.“
Laktační poradna FN Ostrava je otevřena všem ženám, které mají s laktací problémy. A to nejen v novorozeneckém věku dítěte, ale po celou dobu kojení. Jen v loňském roce se na ni obrátilo téměř 500 žen, některé ambulanci navštívily opakovaně. „Věnujeme se individuálně i maminkám, které nerodily v naší porodnici. Víme, že kojení není vždy samozřejmé. A právě podpora v prvních dnech může rozhodnout o tom, zda se laktace rozvine,“ uzavřela primářka Wiedermannová.
Více informací a kontakty naleznete zde: Kojení a laktační poradenství | Fakultní nemocnice Ostrava.