Jak na konci druhé světové války 1. Československé tankové brigády osvobozovaly Ostravu, mohli vidět návštěvníci sobotní Bojové cesty. Dobrovolníci z Československé obce legionářské zde opět sehráli část tzv. ostravské operace.
Libor Hrabal, organizátor akce, ČSOL Olomouc II: „Máme 80 let od ukončení 2. světové války – nejkrvavějšího konfliktu v dějinách lidstva. Přijeli jsme na ostravsko připomenou Československou brigádu a smíšenou leteckou divizi, která se na osvobození Ostravy velkou měrou podílela. A nejen Ostravy ale i celého Moravskoslezského a Olomouckého kraje.
Vzhledem ke kulatému, již osmdesátému, výročí od konce války byly oslavy i samotná ukázka letos pestřejší.
Libor Hrabal, organizátor akce, ČSOL Olomouc II: „Pro všechny účastníky i diváky je toto výročí velmi speciální, protože jsme si pro ně připravili společně se starosty obcí a měst několik akcí. Standartně děláme jednu bojovou ukázku a 1 bojový přesun někde v terénu. Letos jsme si připravili 3 velké bojové ukázky.“
Ty zahrnuly i přelet letadla Messerschmitt.
anketa, návštěvníci akce: „My jsme už byli v centru Ostravy na ukázce, kde jsme tak dobře neviděli a tady je to v trochu menším měřítku, ale hlavně jsme došli kvůli klukům. Samozřejmě tady k těm 80ti letům, a abychom klukům vůbec řekli o co jde.“
anketa, návštěvníci akce: „Bylo to krásné, stihačka byla. Jak přeletěl Němec, tak bylo vidět, že by po něm stříleli, ale lítal furt a nikdo ho sestřelit nechtěl (smích).“
Součástí akce byl i pietní akt u o pár desítek metrů vzdáleného pomníku překročení řeky Odry.
Martina Jarošková (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: „Myslím si osobně, že je velmi důležité si tuto historii připomínat, neboť bojovníci a hrdinové, kteří nastupovali do války, tak nasazovali to nejcennější co měli a to vlastní život. Tato pietní akce je podle mě hezkým gestem, jak vzdát holt.“
K příležitosti oslav 80 let od konce 2. světové války byl odhalen také nový památník, a to u nájezdu z ulice Rudná na ulici Plzeňskou.
Petr Lexa Předník, kronikář MOb Ostrava-Jih: „30. dubna 1945 prošla Zábřehem Rudá armáda a Československé jednotky a je to v podstatě vstupní bráno pro osvobozovací boje města. Osvobození této lokality přichází kolem poledne a hned odpoledne zde byla vysazena pamětní lípa. V kronikách i u pamětníků jsme zjistili, že tady ta lípa pořád stojí a tak jsme se letos při příležitosti 80tého výročí konce války jsme se rozhodli ji ukončit takovýmto pomníkem a také jsme tu lípu nechali ošetřit, takže má seřezanou korunu a budeme doufat, že bude konec války připomínat i následujícím generacím.“
Gabriela Macečková, obyvatelka Zábřehu: „Rodina mého muže žije tady v družstvu po celou dobu a na našem domu můžete dodnes najít kulky po 2. světové válce a proto jsem moc ráda, že si tady městský obvod připomíná osvobození Zábřehu.“
Osvobození Ostravy se 30. dubna připomínalo také na ulici Klegova nebo u památníku hrdinů v Komenského sadech*.
Radim Ivan (SPOLU/ODS), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „Dneska jsme samozřejmě oslavili výročí konce 2. světové války, nicméně je otázkou, jestli si nadále připomínat toto výročí v tak velké formě, a to vzhledem k tomu, že dneska válka v Evropě bohužel zase je. Bohužel jsou tyto pietní akty dnes často využívány k různým politickým proklamacím a vlastně se hádáme i o to, kdo naši zemi vůbec osvobodil. Je tedy otázka jestli není lepší se přesunout už k nějakým novějším výročím a novějším tématům.“
Vůbec největší podívaná v rámci oslav osmdesátého výročí osvobození města se odehrála na pravém břehu řeky Ostravice. Ukázka bitvy mezi armádami 2. světové války přilákala tisíce diváků.