Filozoficko-přírodovědecká fakulta Slezské univerzity v Opavě uspořádala další workshop tentokrát zaměřený na mražené pochoutky. Studenti spolu s památkáři tak podle historických receptů vyráběli sorbety a zmrzliny spojené se šlechtickou společností baroka nebo 18. a 19. století.
Iveta Bačkovská, studentka SU: “Ananas nakrájený na malé kousky jsme rozvařili s cukrem, udělal se takový odvar, ten jsme potom rozmixovali, přidali jsme smetanu, přidali jsme citronovou šťávu a teď je z toho výborná ananasová zmrzlina.”
Natálie Kelemenová, studentka SU: “My máme kdoulovou zmrzlinu, je to z jamu a kompotu a přidali jsme tam ještě smetanu a cukrový sirup a je z toho taková medovo vanilková zmrzlina, Je moc dobrá, ale sladká. Musíte připravit tu směs z ledu a soli a potom jenom smícháte všechny ingredience na tu zmrzlinu a jenom točíte.”
Romana Rosová, památkářka: “Teďka zrovna děláme vanilkovou zmrzlinu. Snažíme se zahřát směs vajíček, smetany a cukrového sirupu na 82 st. Tady podle receptu na parmazánovou zmrzlinu, do které se ale nebude dávat parmazán, jenom vanilka, vanilkové lusky.”
Vyráběla se také zmrzlina gorgonzolová, která se podávala s parmskou šunkou.
Vše starodávnou metodou a s pomocí dobových cínových formiček nejroztodivnějších tvarů.
Milan Svoboda, historik retro gastronomie: “My jsme hlavně dneska vyráběli sorbet podle receptu z 18. století, to je citronový sorbet s bergamotem, některé zmrzliny jsou taky barokní jako třeba jahodová, ananasová. Nejsložitější je zmrazit tu vlastní zmrzlinovou směs tou historickou metodou, což je vlastně kovový válec s tou směsí ponořený do směsi ledu a soli a ta směs přimrzá k tomu kovovému válci, musí se neustále seškrabávat a to je poměrně dlouhý proces.”
U sorbetu je nejdůležitější co nejrychleji naplnit zmražené formičky a odnést je do mrazáku.
Irena Korbelářová, děkanka Filozoficko-přírodovědecké fakulty SU: “My máme v rámci našeho studijního programu exprerimentální praktikum z kulinárního dědictví a pak i nějaké teoretické dějiny stravování a tam se snažíme těm studentům ukazovat s jakými surovinami se dříve pracovalo a samozřejmě pořádáme 2x za rok zpravidla workshopy tematické, ať už k první republice, ke středověku, k 19. století, kdy ti studenti si připravují podle dobových kuchařek recepty.”
Ne všechny jsou jednoduché na přípravu, v mnoha starých receptářích totiž není uvedeno množství surovin.