Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Očkovacím centrem prošlo o víkendu až 2000 lidí
  • Ke sdíleným kolům přibyly elektrokoloběžky
  • Stavba obchvatu letos najede na rychlejší režim

Očkovacím centrem prošlo o víkendu až 2000 lidí

Očkovacím centrem ve Frýdku-Místku prošlo o Velikonocích doposud největší množství lidí. Během soboty a neděle zde měli zaregistrováno na dva tisíce zájemců o očkování. Centrum si tak poprvé vyzkoušelo svůj maximální očkovací výkon. Pokud by byl dostatek vakcín, očkovalo by se tak téměř každý den.

Očkovací centrum v Národním domě ve Frýdku-Místku si o víkendu sáhlo na maximální možnou kapacitu. Po měsíci od otevření se tady leccos změnilo, rozšířily se prostory, přibyly očkovací stany i technika.

Ivana Krzykalová, vrchní sestra očního a ORL Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Ti naši lidé, kteří přicházejí na očkování, mají nově lepší informace. Máme nově vyvolávací systém, který nám práci ulehčuje, tím pádem nepotřebujeme tolik personálu tady. Potřebujeme akorát tady člověka, který ty lidi naviguje, aby si správně sedli na přepážku, kterou mají označenou."

Anketa: 1.) "Přišla jsem tu s babičkou, probíhá to, že ji naočkují, chvíli posedí a většinou jí nic není, takže do půl hodiny jedeme domů." 2.) "Jsem tu podruhé, už na druhou injekci a normálně to probíhalo, jak dneska." - A co na to říkáte, že jste už naočkovaná? - "No tak jsem chtěla se dat naočkovat, tak mě naočkovali."

Tomáš Václavík, vedoucí odboru bezpečnostních rizik a prevence kriminality: "V tuto chvíli je otevřeno až devět očkovacích stanů, záleží to na počtu vakcín."

V sobotu a neděli tady zvládli odbavit téměř tisíc lidí denně. Ještě stále se přitom jedná o zkušební provoz.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Naše maximální kapacita je 1000 dávek za 8 hodin při tom plném provozu. Jaké mám informace od krajského koordinátora očkování, tak bychom snad měli v příštích týdnech dostat nějakých 550 vialek týdně, což by znamenalo, že budeme schopni očkovat 770 lidí denně, což je výrazně větší množství, než se kterým jsme počítali. Byl jsem spíš skeptický k tomu, jakým způsobem probíhá vakcinace v České republice. To všechno budou prvovakcinace."

Na chod očkovacího centra se během velikonočních svátků přišli podívat i zástupci nového vedení města. Očkování občanů je totiž i pro ně priorita.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: "Jsem rád, že od těch drobných bolestí na začátku to centrum se velmi zaběhlo. Myslím si, že práce je tady zorganizovaná velmi dobře. Já bych chtěl poděkovat frýdecké nemocnici. S panem ředitelem jsme se bavili o dalších možnostech, jak zprůchodnit to centrum a myslím si, že největší slabinou v této době není, jak to funguje, ale že není dostatek vakcín. My jsme připraveni, udělali jsme maximum a když bude více vakcín, bude naočkovaných více lidí."

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "V současné době v našem očkovacím centru dobíhá druhé kolo očkování skupiny 80+ a očkování 70+. Já bych tímto chtěl apelovat na seniory, aby nechodili příliš brzy před domluveným termínem vyhnuli se tak zbytečnému čekání."

V případě, že lidé přijdou na objednaný čas, očkovacím procesem projdou zhruba do patnácti minut.

Ivana Krzykalová, vrchní sestra očního a ORL Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Většinou dobře, jsou pozitivně naladěni, jsou rádi, že jsou očkování a řekla bych, že to snášejí dobře. I chválí, že to jde průběžně a nečekají dlouho."

Tomáš Václavík, vedoucí odboru bezpečnostních rizik a prevence kriminality: "Po té vakcíně jdou do čekárny, kde počkají 15 až 20 minut a pak odcházejí domů."

Nařízením vlády se pro nově registrované prodloužil interval aplikace mezi první a druhou dávkou u vakcíny Pfizer a Moderna na 42 dní.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Všichni, kteří byli registrovaní a dostali rezervační termín dnes, tak už mají prodlouženou dávku na 42 dní. Věřím, že teda dostaneme další vakcíny a budeme moci maximálně naočkovat celou naši spádovou oblast."

Aktuálně dobíhají ještě očkování lidí starších 80 let a převážně se očkuje kategorie 70+. Přidali se k nim ještě někteří zdravotníci, dále učitelé a nově pracovníci kritické infrastruktury, policie a hasiči.

---

Ke sdíleným kolům přibyly elektrokoloběžky

Ve Frýdku-Místku se objevily sdílené elektrické koloběžky. Lidé je najdou ve stojanech u sdílených kol Nextbike. Půjčovat a vracet koloběžky je zatím možné jen v centru, včetně Starého Města, Sviadnova a Zelinkovic. Vypůjčení vyjde podle délky nejprve na 4 a pak na 3 koruny za minutu.

Sdílená doprava ve Frýdku-Místku dostala další rozměr. K modrým kolům Nextbike totiž přibyly zelené elektrokoloběžky Bolt.

Anketa: 1.) "Jo, jsou pěkné, fajn." 2.) "Jo, všimla jsem si jich, že jsou. Dneska jsem se dívala, že to je asi součástí toho půjčování, že?"

Martin Zajíc, manažer pro kola a koloběžky pro ČR platformy Bolt: "S tím, že jsme do města umístili přibližně 100 elektrických koloběžek, které parkují na více než stovce míst, které jsme vybrali společně s magistrátem pro jejich parkování."

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "My jsme do jednání s ním pouze zasáhli tak, aby koloběžky byly rozmístěny po městě logicky, vedle stojanů na kola, tak aby nepřekáželi na chodnících a na cestách a nijak neomezovaly ostatní."

Půjčování koloběžek funguje podobně jako u sdílených kol Nextbike.

Martin Zajíc, manažer pro kola a koloběžky pro ČR platformy Bolt: "Uživatel si stáhne aplikaci, je to stejná aplikace Bolt, jako může využít pro objednání odvozu autem, najede na elektrické koloběžky, naskenuje QR kód, který na té koloběžce je a může vyrazit. Před tou první jízdou akorát si musí projít základní bezpečnostní pokyny o tom, jak na té koloběžce jezdit, jak se chovat a kde a jak parkovat a následně může vyrazit vstříc svému cíli."

Za prvních 5 minut jízdy se účtují 4 koruny za minutu. Poté, se minutová sazba snižuje na 3 koruny.

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Bereme to jako jednu z dalších možností přepravy po městě. Rozvoj těchto služeb je trendem a určitě mu nechceme bránit."

Koloběžky bude možné zatím parkovat jen v centru města a jeho blízkém okolí, včetně Starého Města, Sviadnova a Zelinkovic. V případě, že by někdo nechal koloběžku jinde, zaplatí pokutu 750 korun.

Martin Zajíc, manažer pro kola a koloběžky pro ČR platformy Bolt: "Nicméně ten uživatel je o tom informován předtím, než tu jízdu ukončí, takže ve chvíli, kdy to parkuje mimo oblast, tak je o tom informován a bere na vědomí, že tu pokutu bude muset zaplatit."

Město oslovil ještě další poskytovatel zajímavé služby, který chce nabízet komunitní sdílení aut neboli carsharing.

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "My budeme podporovat tuto službu, takže občanům, kteří by se chtěli zapojit, pomůžeme dotací padesáti procent na zařízení, které si budou pořizovat do vozidla, tak aby do této služby mohlo být zapojeno. Dotace jde občanům, nejde té společnosti, a tedy tato služba by mohla být trochu zpřístupněna. Neočekáváme nějak velký boom, máme v rozpočtu připraveny peníze pouze na dvacet takových aut a nepředpokládáme, že je vyčerpáme."

Dotace od města bude maximálně 4500 korun. Služba se zatím připravuje, provozovatel by měl teprve oznámit spuštění registrací zájemců, kteří by chtěli poskytnout své auto.

---

Stavba obchvatu letos najede na rychlejší režim

Stavba obchvatu Frýdku-Místku je dál v plném proudu. Práce se nezatavily ani přes zimu, kdy se stavbaři soustředili především na montáž ocelových mostních konstrukcí. Mimo extrémní mrazy se podařilo betonovat téměř bez zastavení. Letos se na obchvatu počítá s dvojnásobným stavebním výkonem.

Stavba obchvatu Frýdku-Místku nijak výrazně nezpomalila ani přes zimu. Na obou částech už se pracuje naplno a nasazené tempo rozhodně nepolevuje, právě naopak.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: "Na první etapě stavby obchvatu Frýdku-Místku se před koncem roku 2020 podařilo převést dopravu z původní trasy dálnice D56 na nový most. Přesměrování provozu umožnilo pokračování prací i v zimním období. Leden a únor byly sice velmi chladné, přesto stavba probíhala technologiemi, které klimatické podmínky umožnily."

Místy nízké mrazivé noční teploty výrazně omezily činnosti i v březnu. Rozhodně to ale nijak neovlivní plánovaný termín uvedení obchvatu do provozu, což bude příští rok.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: "Na druhé etapě obchvatu Frýdku-Místku stavbaři také pracovali přes zimu. Sice nepokračovaly zemní práce, ale naplno běžela výroba a montáž ocelových konstrukcí mostů. Nevyklidily se ani pozice u mostů monolitických, které jsou betonované přímo na stavbě. Kromě několika krátkých přestávek kvůli sněhu nebo silnému mrazu se betonovalo bez zastavení. Na přelomu února a března se na stavbu vrátila těžká technika na takzvanou zemařinu pro hlavní trasu a po nezbytné jarní údržbě se vrátí zhotovitel k návozům materiálu do násypů."

Aktuálně se stavbaři připravují na opětovné uzavření Příborské ulice. Ta se totiž bude výškově upravovat. Doprava by tak měla být pravděpodobně v květnu svedena opět na objízdnou trasu přes ulici Kvapilova, tak jako tomu bylo v době uzavírky při výstavbě mostu právě nad ulicí Příborská. Objížďka by měla trvat přibližně dva měsíce a už se kvůli ní na konci Kvapilovy ulice staví i nový kruhový objezd.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: "V roce 2021 je třeba očekávat zhruba dvojnásobný stavební výkon, což se jistě projeví zvýšenou dopravní zátěží poblíž stavby. Řidičům i lidem z Frýdku-Místku děkujeme za trpělivost."

O dalším vývoji na stavbě a o přesném termínu přepojení dopravy vás budeme včas informovat.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
05. dubna 2021, 16:30

Očkovacím centrem prošlo o víkendu až 2000 lidí

Očkovacím centrem ve Frýdku-Místku prošlo o Velikonocích doposud největší množství lidí. Během soboty a neděle zde měli zaregistrováno na dva tisíce zájemců o očkování. Centrum si tak poprvé vyzkoušelo svůj maximální očkovací výkon. Pokud by byl dostatek vakcín, očkovalo by se tak téměř každý den.

Očkovací centrum v Národním domě ve Frýdku-Místku si o víkendu sáhlo na maximální možnou kapacitu. Po měsíci od otevření se tady leccos změnilo, rozšířily se prostory, přibyly očkovací stany i technika.

Ivana Krzykalová, vrchní sestra očního a ORL Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Ti naši lidé, kteří přicházejí na očkování, mají nově lepší informace. Máme nově vyvolávací systém, který nám práci ulehčuje, tím pádem nepotřebujeme tolik personálu tady. Potřebujeme akorát tady člověka, který ty lidi naviguje, aby si správně sedli na přepážku, kterou mají označenou."

Anketa: 1.) "Přišla jsem tu s babičkou, probíhá to, že ji naočkují, chvíli posedí a většinou jí nic není, takže do půl hodiny jedeme domů." 2.) "Jsem tu podruhé, už na druhou injekci a normálně to probíhalo, jak dneska." - A co na to říkáte, že jste už naočkovaná? - "No tak jsem chtěla se dat naočkovat, tak mě naočkovali."

Tomáš Václavík, vedoucí odboru bezpečnostních rizik a prevence kriminality: "V tuto chvíli je otevřeno až devět očkovacích stanů, záleží to na počtu vakcín."

V sobotu a neděli tady zvládli odbavit téměř tisíc lidí denně. Ještě stále se přitom jedná o zkušební provoz.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Naše maximální kapacita je 1000 dávek za 8 hodin při tom plném provozu. Jaké mám informace od krajského koordinátora očkování, tak bychom snad měli v příštích týdnech dostat nějakých 550 vialek týdně, což by znamenalo, že budeme schopni očkovat 770 lidí denně, což je výrazně větší množství, než se kterým jsme počítali. Byl jsem spíš skeptický k tomu, jakým způsobem probíhá vakcinace v České republice. To všechno budou prvovakcinace."

Na chod očkovacího centra se během velikonočních svátků přišli podívat i zástupci nového vedení města. Očkování občanů je totiž i pro ně priorita.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: "Jsem rád, že od těch drobných bolestí na začátku to centrum se velmi zaběhlo. Myslím si, že práce je tady zorganizovaná velmi dobře. Já bych chtěl poděkovat frýdecké nemocnici. S panem ředitelem jsme se bavili o dalších možnostech, jak zprůchodnit to centrum a myslím si, že největší slabinou v této době není, jak to funguje, ale že není dostatek vakcín. My jsme připraveni, udělali jsme maximum a když bude více vakcín, bude naočkovaných více lidí."

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "V současné době v našem očkovacím centru dobíhá druhé kolo očkování skupiny 80+ a očkování 70+. Já bych tímto chtěl apelovat na seniory, aby nechodili příliš brzy před domluveným termínem vyhnuli se tak zbytečnému čekání."

V případě, že lidé přijdou na objednaný čas, očkovacím procesem projdou zhruba do patnácti minut.

Ivana Krzykalová, vrchní sestra očního a ORL Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Většinou dobře, jsou pozitivně naladěni, jsou rádi, že jsou očkování a řekla bych, že to snášejí dobře. I chválí, že to jde průběžně a nečekají dlouho."

Tomáš Václavík, vedoucí odboru bezpečnostních rizik a prevence kriminality: "Po té vakcíně jdou do čekárny, kde počkají 15 až 20 minut a pak odcházejí domů."

Nařízením vlády se pro nově registrované prodloužil interval aplikace mezi první a druhou dávkou u vakcíny Pfizer a Moderna na 42 dní.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Všichni, kteří byli registrovaní a dostali rezervační termín dnes, tak už mají prodlouženou dávku na 42 dní. Věřím, že teda dostaneme další vakcíny a budeme moci maximálně naočkovat celou naši spádovou oblast."

Aktuálně dobíhají ještě očkování lidí starších 80 let a převážně se očkuje kategorie 70+. Přidali se k nim ještě někteří zdravotníci, dále učitelé a nově pracovníci kritické infrastruktury, policie a hasiči.

---

Ke sdíleným kolům přibyly elektrokoloběžky

Ve Frýdku-Místku se objevily sdílené elektrické koloběžky. Lidé je najdou ve stojanech u sdílených kol Nextbike. Půjčovat a vracet koloběžky je zatím možné jen v centru, včetně Starého Města, Sviadnova a Zelinkovic. Vypůjčení vyjde podle délky nejprve na 4 a pak na 3 koruny za minutu.

Sdílená doprava ve Frýdku-Místku dostala další rozměr. K modrým kolům Nextbike totiž přibyly zelené elektrokoloběžky Bolt.

Anketa: 1.) "Jo, jsou pěkné, fajn." 2.) "Jo, všimla jsem si jich, že jsou. Dneska jsem se dívala, že to je asi součástí toho půjčování, že?"

Martin Zajíc, manažer pro kola a koloběžky pro ČR platformy Bolt: "S tím, že jsme do města umístili přibližně 100 elektrických koloběžek, které parkují na více než stovce míst, které jsme vybrali společně s magistrátem pro jejich parkování."

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "My jsme do jednání s ním pouze zasáhli tak, aby koloběžky byly rozmístěny po městě logicky, vedle stojanů na kola, tak aby nepřekáželi na chodnících a na cestách a nijak neomezovaly ostatní."

Půjčování koloběžek funguje podobně jako u sdílených kol Nextbike.

Martin Zajíc, manažer pro kola a koloběžky pro ČR platformy Bolt: "Uživatel si stáhne aplikaci, je to stejná aplikace Bolt, jako může využít pro objednání odvozu autem, najede na elektrické koloběžky, naskenuje QR kód, který na té koloběžce je a může vyrazit. Před tou první jízdou akorát si musí projít základní bezpečnostní pokyny o tom, jak na té koloběžce jezdit, jak se chovat a kde a jak parkovat a následně může vyrazit vstříc svému cíli."

Za prvních 5 minut jízdy se účtují 4 koruny za minutu. Poté, se minutová sazba snižuje na 3 koruny.

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Bereme to jako jednu z dalších možností přepravy po městě. Rozvoj těchto služeb je trendem a určitě mu nechceme bránit."

Koloběžky bude možné zatím parkovat jen v centru města a jeho blízkém okolí, včetně Starého Města, Sviadnova a Zelinkovic. V případě, že by někdo nechal koloběžku jinde, zaplatí pokutu 750 korun.

Martin Zajíc, manažer pro kola a koloběžky pro ČR platformy Bolt: "Nicméně ten uživatel je o tom informován předtím, než tu jízdu ukončí, takže ve chvíli, kdy to parkuje mimo oblast, tak je o tom informován a bere na vědomí, že tu pokutu bude muset zaplatit."

Město oslovil ještě další poskytovatel zajímavé služby, který chce nabízet komunitní sdílení aut neboli carsharing.

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "My budeme podporovat tuto službu, takže občanům, kteří by se chtěli zapojit, pomůžeme dotací padesáti procent na zařízení, které si budou pořizovat do vozidla, tak aby do této služby mohlo být zapojeno. Dotace jde občanům, nejde té společnosti, a tedy tato služba by mohla být trochu zpřístupněna. Neočekáváme nějak velký boom, máme v rozpočtu připraveny peníze pouze na dvacet takových aut a nepředpokládáme, že je vyčerpáme."

Dotace od města bude maximálně 4500 korun. Služba se zatím připravuje, provozovatel by měl teprve oznámit spuštění registrací zájemců, kteří by chtěli poskytnout své auto.

---

Stavba obchvatu letos najede na rychlejší režim

Stavba obchvatu Frýdku-Místku je dál v plném proudu. Práce se nezatavily ani přes zimu, kdy se stavbaři soustředili především na montáž ocelových mostních konstrukcí. Mimo extrémní mrazy se podařilo betonovat téměř bez zastavení. Letos se na obchvatu počítá s dvojnásobným stavebním výkonem.

Stavba obchvatu Frýdku-Místku nijak výrazně nezpomalila ani přes zimu. Na obou částech už se pracuje naplno a nasazené tempo rozhodně nepolevuje, právě naopak.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: "Na první etapě stavby obchvatu Frýdku-Místku se před koncem roku 2020 podařilo převést dopravu z původní trasy dálnice D56 na nový most. Přesměrování provozu umožnilo pokračování prací i v zimním období. Leden a únor byly sice velmi chladné, přesto stavba probíhala technologiemi, které klimatické podmínky umožnily."

Místy nízké mrazivé noční teploty výrazně omezily činnosti i v březnu. Rozhodně to ale nijak neovlivní plánovaný termín uvedení obchvatu do provozu, což bude příští rok.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: "Na druhé etapě obchvatu Frýdku-Místku stavbaři také pracovali přes zimu. Sice nepokračovaly zemní práce, ale naplno běžela výroba a montáž ocelových konstrukcí mostů. Nevyklidily se ani pozice u mostů monolitických, které jsou betonované přímo na stavbě. Kromě několika krátkých přestávek kvůli sněhu nebo silnému mrazu se betonovalo bez zastavení. Na přelomu února a března se na stavbu vrátila těžká technika na takzvanou zemařinu pro hlavní trasu a po nezbytné jarní údržbě se vrátí zhotovitel k návozům materiálu do násypů."

Aktuálně se stavbaři připravují na opětovné uzavření Příborské ulice. Ta se totiž bude výškově upravovat. Doprava by tak měla být pravděpodobně v květnu svedena opět na objízdnou trasu přes ulici Kvapilova, tak jako tomu bylo v době uzavírky při výstavbě mostu právě nad ulicí Příborská. Objížďka by měla trvat přibližně dva měsíce a už se kvůli ní na konci Kvapilovy ulice staví i nový kruhový objezd.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: "V roce 2021 je třeba očekávat zhruba dvojnásobný stavební výkon, což se jistě projeví zvýšenou dopravní zátěží poblíž stavby. Řidičům i lidem z Frýdku-Místku děkujeme za trpělivost."

O dalším vývoji na stavbě a o přesném termínu přepojení dopravy vás budeme včas informovat.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-05-04-2021-16-34