Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Systém parkování v zónách čeká od dubna změna
  • Soutěž Podbeskydský ještěr hledala opět nejlepší dort
  • Kubíkovi s SMA přispěl Český ples na rehabilitace

Systém parkování v zónách čeká od dubna změna

Frýdek-Místek po řadě jednání s obyvateli upraví systém parkování v některých zónách. V nejzatíženější lokalitě na 8. pěšího pluku budou moci parkovat i rezidenti. Nově bude navíc ve všech zónách možnost parkovat na prvních 30 minut zdarma. Lístek ale bude nutné zakoupit přes aplikaci.

Ve Frýdku-Místku se v rámci rozsáhlé problematiky kolem parkování také zabývají úpravou nového systému rozdělení města do tří zón A, B a C. Ten byl zaveden loni a letos do jara podrobován zkušebnímu provozu s připomínkováním.

Anketa: "Platím často, protože neumím zaparkovat zadarmo. Takže tady platím všechna ta místa vždycky." – A co si myslíte o tom, že to bylo zpoplatněno i na tu krátkou dobu? – "Pro mě to bylo samozřejmě lepší, i když to byl problém tady zaparkovat. Teď je tady spousta volných míst, protože lidé, kteří tady bydli, tak už tady neparkují. Tak je to z tohoto pohledu příjemnější, ale jdu na 10 minut na logopedii a platím 10 korun za hodinu. A když jdu třikrát tady do města pro něco, tak si zaplatím 30 korun."

V celém městě bude od 1. dubna parkování zpoplatněno pouze v pracovní dny od 7:30 do 17:00 hodin. Část parkovacích míst v ulici 8. pěšího pluku bude přeřazena do zóny B s nižší cenou za parkování s možností zaparkovat na základě dlouhodobého parkovacího lístku. Ceník se nezmění, pouze bude možné ve všech zónách při zaplacení přes mobilní nebo webovou aplikaci získat 30 minut parkování zdarma.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Zejména na ulici 8. pěšího pluku před poliklinikou, kde bylo zavedeno placené parkování, protože takto bylo vždycky nové parkoviště koncipováno, že to placené parkování bude zavedeno po ukončení udržitelnosti projektu, kdy tam byla veliká investice. Tak nyní jsme sbírali podněty a k prvnímu dubnu dojde k úpravám, které by měly být vstřícné znovu zejména k občanům přilehlého sídliště Anenská a měli by tam mít možnost zaparkovat i dostatek míst."

Město si dál nechalo zpracovat studii na rozšíření parkovacích míst na sídlišti Slezská. Požádalo veřejnost o rady, kde by mohla vzniknout další místa a chce stavět parkovací domy. S rozšířením pomohl i převod státní budovy na město v ulici Politických obětí.

Jiří Kajzar (NMFM) náměstek primátora Frýdku-Místku: "A zde je zázemí včetně parkování, což se nedá říct o Frýdku, kde jsme ještě parkování nějakým způsobem ještě občanům dlužni. A musíme to dokončit. A budeme to řešit asi pomocí otevřeného parkovacího domu na Zámecké ulici. To znamená v dostupné vzdálenosti všem budovám magistrátu, které jsou na frýdeckém náměstí."

Ve městě aktuálně chybí na 3 500 parkovacích míst.

---

Soutěž Podbeskydský ještěr hledala opět nejlepší dort

Střední školu gastronomie, oděvnictví a služeb ve Frýdku-Místku opět po roce ovládla soutěž Podbeskydský ještěr. Žáci z oboru cukrář tam vytvářeli dorty na libovolné téma. Akce motivuje účastníky k mimořádným výkonům a zároveň představuje žádaný cukrářský obor.

Budoucí cukrářky se sjely do Frýdku-Místku, aby zde poměřily síly v 8. ročníku soutěže Podbeskydský ještěr.

Anketa soutěžící: 1.) "Přijeli jsme z Ostravy-Poruby. Jsme škola Zdeňka profesora Matějčka a přihlásili jsme, protože jsme chtěli vyzkoušet něco nového." 2.) "Přijela jsem ze Slavkova u Brna a přihlásila jsem se do soutěže, protože mám ráda kreativní výzvy." 3.) "Přijela jsem z Ostravy-Hrabůvky, ze Střední školy společného stravování. A přivedlo mě to zpátky tady, protože mi to přineslo spousty nových zkušeností a nakoplo mě to do toho oboru, že mě to opravdu baví a stojím si za tím."

Marie Lachetová, zástupkyně ředitele SŠ GOS F-M: "Zadání soutěže je volné pro žáky, to znamená slavnostní výrobek dort, který může být na volné téma. Z různých materiálů, z různých korpusů, z různých surovin. Fantazii se meze nekladou. Co se týče výzdoby, žáci mají volnou ruku."

Anketa soutěžící: 3.) "Vytvářím dvoupatrový dort s námětem Vítání jara. Je to dort z bílé čokolády a jsou tam příchutě Crème brûlée a maracuja. 2.) "Dneska dělám dort s názvem Tam kde končí krajina. A budu tam mít slečnu, která se natahuje pro hvězdu a budu tam mít planety z isomaltu a měsíc z jedlého papíru." 1.) "Dort s citrusovými plody, citron a limeta a citrusový květ."

Soutěžící měli 5 hodin na splnění úkolu a 30 minut na instalaci a aranžování svého dortu.

Eliška Dernerová, porotkyně: "Jedno ze zásadních, to už jsme si říkali několikrát, při těchto soutěžích, je to vlastní zpracování a chuť toho výrobku."

Během soutěže probíhal na škole Den otevřených dveří. O obory, včetně cukráře, je totiž v dnešní době velký zájem.

Marie Lachetová, zástupkyně ředitele SŠ GOS F-M: "Zájem je velký, dá se říci, že nemůžeme splnit všechny požadavky, které jsou na nás kladeny. Nemůžeme všechny žáky přijmout a je to opravdu obor, který je v dnešní době velmi žádaný."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Já jsem samozřejmě rád, že na území města máme takovou školu. I když zřizovatelem školy je kraj. Nicméně si myslím, že spolupráce se školou a s panem ředitelem funguje velmi dobře i na úrovni města. A jsem o to radši, že tato škola, jak je vidět právě dnes, připravuje opravdu mladé lidi do života a učí je věci, které budou potřebovat. A které, když mají rádi, tak si myslím, že je budou i naplňovat."

Ceny do soutěže věnovalo město Frýdek-Místek, Moravskoslezský kraj a firma jedné z porotkyň.

---

Kubíkovi s SMA přispěl Český ples na rehabilitace

Dvouletý Kubík z Frýdku-Místku trpí spinální svalovou atrofií. Pojišťovna mu naštěstí proplatila nejdražší lék u nás. Péče o něj vyžaduje ale dál pravidelné rehabilitace, které jsou nadstandardem. Rodině proto dál běží sbírky a chlapce nyní podpořili i organizátoři Českého plesu slavných osobností.

Narodil se jako zdravé miminko, ale nikdy nepásl koníčky, neplazil se, ani nezačal lozit po čtyřech. Rodina dvouletého Kubíka z Frýdku-Místku tehdy zjistila, že je něco špatně.

Simona Zygmundová, maminka Kubíka: "Naše nová pediatrička nás poslala na neurologii a tam mu zjistili z EMG testu, že má spinální svalovou atrofii. Jak je to náročné? No hodně, protože dvakrát týdně docházíme tady na neurorehabilitace. Jednou týdně má Vojtovu metodu, jednou týdně hippoterapii, přes jaro, léto, podzim, v zimě nejsou. A ještě každý večer se snažíme docházet na plavání s Kubou, protože ve vodě mu ty svaly fungují tak, jak by měly."

David Knybel, POKROK Rehabilitace Ostrava: "Tato diagnóza nepostihuje intelekt. Postihuje svalovou sílu nebo motorické jednotky, které postupně odumírají. Díky bohu už jsou léky na tuto diagnózu, které nemoc nevyléčí, ale jenom zastaví progres toho onemocnění."

Simona Zygmundová, maminka Kubíka: "Péči vyžaduje 24 hodin denně, protože on si sám nesedne, on se sám nepostaví, on se nikam nedostane. Takže když něco chce, tak ho musíme brát na ruce a všude ho přenést. Jedině, když se dostane, tak když je na vozíčku. A to, aby mohl být na vozíčku doma, tak se dělá rekonstrukce celého baráku teď. Ať to má bezbariérové."

Díky rehabilitaci, cvičení a další péči se pracuje na rozvoji motorických jednotek, které zůstaly funkční.

David Knybel, POKROK Rehabilitace Ostrava: "Cvičíme především kontrolu hlavy, správné pohybové stereotypy, vertikalizaci dosedu a třeba přenos váhy dopředu, která u Kubíka je zatím problém. Především chceme udělat ty lidi co nejvíce soběstačnými. To je hlavní."

Pojišťovna Kubíkovi naštěstí proplatila nejdražší lék u nás, Zolgensmu, která stojí přes 50 milionů korun. Rodina i tak pořádá od zjištění nemoci veřejnou sbírku. Navíc si Kubíka teď vybrali organizátoři Českého plesu slavných osobností v Praze, který charitativní dražbou podpořil 3 handicapované děti.

Alexandra Uherková, PR manažerka Českého plesu: "Letos dražba vynesla 670 tisíc korun a pomohla třem handicapovaným dětem. Každoročně tuto dražbu, stejně jako Český ples organizují manželé Duškovi a za to jim patří velké poděkování, protože nemyslí jen na to, aby se lidé skvěle bavili, ale myslí především na ty, kteří to nejvíce potřebují. Pro malého Kubíka z Frýdku-Místku se podařila vybrat částka vyšší než 223 tisíc korun, která mu pomůže na úhradu neurorehabilitací, které pravidelně absolvuje v centru POKROK v Ostravě."

Simona Zygmundová, maminka Kubíka: "Je to úžasné. Já jsem byla tak dojatá, já jsem nečekala, že se vybere taková částka. A je to super, protože 200 tisíc pomůže Kubovi třeba na půl roku na intenzivky nebo na neurorehabilitace. Nebo si může koupit další kompenzační pomůcky, které on potřebuje. Kdyby někdo chtěl podpořit Kubíka, tak může na jeho webových stránkách Společně to rozchodíme nebo instagramových nebo na Tik Toku má SMA společně to rozchodíme."

Pravidelné rehabilitace a další péči už pojišťovna neproplácí, protože jsou brány jako nadstandard.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
13. března 2023, 16:30

Systém parkování v zónách čeká od dubna změna

Frýdek-Místek po řadě jednání s obyvateli upraví systém parkování v některých zónách. V nejzatíženější lokalitě na 8. pěšího pluku budou moci parkovat i rezidenti. Nově bude navíc ve všech zónách možnost parkovat na prvních 30 minut zdarma. Lístek ale bude nutné zakoupit přes aplikaci.

Ve Frýdku-Místku se v rámci rozsáhlé problematiky kolem parkování také zabývají úpravou nového systému rozdělení města do tří zón A, B a C. Ten byl zaveden loni a letos do jara podrobován zkušebnímu provozu s připomínkováním.

Anketa: "Platím často, protože neumím zaparkovat zadarmo. Takže tady platím všechna ta místa vždycky." – A co si myslíte o tom, že to bylo zpoplatněno i na tu krátkou dobu? – "Pro mě to bylo samozřejmě lepší, i když to byl problém tady zaparkovat. Teď je tady spousta volných míst, protože lidé, kteří tady bydli, tak už tady neparkují. Tak je to z tohoto pohledu příjemnější, ale jdu na 10 minut na logopedii a platím 10 korun za hodinu. A když jdu třikrát tady do města pro něco, tak si zaplatím 30 korun."

V celém městě bude od 1. dubna parkování zpoplatněno pouze v pracovní dny od 7:30 do 17:00 hodin. Část parkovacích míst v ulici 8. pěšího pluku bude přeřazena do zóny B s nižší cenou za parkování s možností zaparkovat na základě dlouhodobého parkovacího lístku. Ceník se nezmění, pouze bude možné ve všech zónách při zaplacení přes mobilní nebo webovou aplikaci získat 30 minut parkování zdarma.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Zejména na ulici 8. pěšího pluku před poliklinikou, kde bylo zavedeno placené parkování, protože takto bylo vždycky nové parkoviště koncipováno, že to placené parkování bude zavedeno po ukončení udržitelnosti projektu, kdy tam byla veliká investice. Tak nyní jsme sbírali podněty a k prvnímu dubnu dojde k úpravám, které by měly být vstřícné znovu zejména k občanům přilehlého sídliště Anenská a měli by tam mít možnost zaparkovat i dostatek míst."

Město si dál nechalo zpracovat studii na rozšíření parkovacích míst na sídlišti Slezská. Požádalo veřejnost o rady, kde by mohla vzniknout další místa a chce stavět parkovací domy. S rozšířením pomohl i převod státní budovy na město v ulici Politických obětí.

Jiří Kajzar (NMFM) náměstek primátora Frýdku-Místku: "A zde je zázemí včetně parkování, což se nedá říct o Frýdku, kde jsme ještě parkování nějakým způsobem ještě občanům dlužni. A musíme to dokončit. A budeme to řešit asi pomocí otevřeného parkovacího domu na Zámecké ulici. To znamená v dostupné vzdálenosti všem budovám magistrátu, které jsou na frýdeckém náměstí."

Ve městě aktuálně chybí na 3 500 parkovacích míst.

---

Soutěž Podbeskydský ještěr hledala opět nejlepší dort

Střední školu gastronomie, oděvnictví a služeb ve Frýdku-Místku opět po roce ovládla soutěž Podbeskydský ještěr. Žáci z oboru cukrář tam vytvářeli dorty na libovolné téma. Akce motivuje účastníky k mimořádným výkonům a zároveň představuje žádaný cukrářský obor.

Budoucí cukrářky se sjely do Frýdku-Místku, aby zde poměřily síly v 8. ročníku soutěže Podbeskydský ještěr.

Anketa soutěžící: 1.) "Přijeli jsme z Ostravy-Poruby. Jsme škola Zdeňka profesora Matějčka a přihlásili jsme, protože jsme chtěli vyzkoušet něco nového." 2.) "Přijela jsem ze Slavkova u Brna a přihlásila jsem se do soutěže, protože mám ráda kreativní výzvy." 3.) "Přijela jsem z Ostravy-Hrabůvky, ze Střední školy společného stravování. A přivedlo mě to zpátky tady, protože mi to přineslo spousty nových zkušeností a nakoplo mě to do toho oboru, že mě to opravdu baví a stojím si za tím."

Marie Lachetová, zástupkyně ředitele SŠ GOS F-M: "Zadání soutěže je volné pro žáky, to znamená slavnostní výrobek dort, který může být na volné téma. Z různých materiálů, z různých korpusů, z různých surovin. Fantazii se meze nekladou. Co se týče výzdoby, žáci mají volnou ruku."

Anketa soutěžící: 3.) "Vytvářím dvoupatrový dort s námětem Vítání jara. Je to dort z bílé čokolády a jsou tam příchutě Crème brûlée a maracuja. 2.) "Dneska dělám dort s názvem Tam kde končí krajina. A budu tam mít slečnu, která se natahuje pro hvězdu a budu tam mít planety z isomaltu a měsíc z jedlého papíru." 1.) "Dort s citrusovými plody, citron a limeta a citrusový květ."

Soutěžící měli 5 hodin na splnění úkolu a 30 minut na instalaci a aranžování svého dortu.

Eliška Dernerová, porotkyně: "Jedno ze zásadních, to už jsme si říkali několikrát, při těchto soutěžích, je to vlastní zpracování a chuť toho výrobku."

Během soutěže probíhal na škole Den otevřených dveří. O obory, včetně cukráře, je totiž v dnešní době velký zájem.

Marie Lachetová, zástupkyně ředitele SŠ GOS F-M: "Zájem je velký, dá se říci, že nemůžeme splnit všechny požadavky, které jsou na nás kladeny. Nemůžeme všechny žáky přijmout a je to opravdu obor, který je v dnešní době velmi žádaný."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Já jsem samozřejmě rád, že na území města máme takovou školu. I když zřizovatelem školy je kraj. Nicméně si myslím, že spolupráce se školou a s panem ředitelem funguje velmi dobře i na úrovni města. A jsem o to radši, že tato škola, jak je vidět právě dnes, připravuje opravdu mladé lidi do života a učí je věci, které budou potřebovat. A které, když mají rádi, tak si myslím, že je budou i naplňovat."

Ceny do soutěže věnovalo město Frýdek-Místek, Moravskoslezský kraj a firma jedné z porotkyň.

---

Kubíkovi s SMA přispěl Český ples na rehabilitace

Dvouletý Kubík z Frýdku-Místku trpí spinální svalovou atrofií. Pojišťovna mu naštěstí proplatila nejdražší lék u nás. Péče o něj vyžaduje ale dál pravidelné rehabilitace, které jsou nadstandardem. Rodině proto dál běží sbírky a chlapce nyní podpořili i organizátoři Českého plesu slavných osobností.

Narodil se jako zdravé miminko, ale nikdy nepásl koníčky, neplazil se, ani nezačal lozit po čtyřech. Rodina dvouletého Kubíka z Frýdku-Místku tehdy zjistila, že je něco špatně.

Simona Zygmundová, maminka Kubíka: "Naše nová pediatrička nás poslala na neurologii a tam mu zjistili z EMG testu, že má spinální svalovou atrofii. Jak je to náročné? No hodně, protože dvakrát týdně docházíme tady na neurorehabilitace. Jednou týdně má Vojtovu metodu, jednou týdně hippoterapii, přes jaro, léto, podzim, v zimě nejsou. A ještě každý večer se snažíme docházet na plavání s Kubou, protože ve vodě mu ty svaly fungují tak, jak by měly."

David Knybel, POKROK Rehabilitace Ostrava: "Tato diagnóza nepostihuje intelekt. Postihuje svalovou sílu nebo motorické jednotky, které postupně odumírají. Díky bohu už jsou léky na tuto diagnózu, které nemoc nevyléčí, ale jenom zastaví progres toho onemocnění."

Simona Zygmundová, maminka Kubíka: "Péči vyžaduje 24 hodin denně, protože on si sám nesedne, on se sám nepostaví, on se nikam nedostane. Takže když něco chce, tak ho musíme brát na ruce a všude ho přenést. Jedině, když se dostane, tak když je na vozíčku. A to, aby mohl být na vozíčku doma, tak se dělá rekonstrukce celého baráku teď. Ať to má bezbariérové."

Díky rehabilitaci, cvičení a další péči se pracuje na rozvoji motorických jednotek, které zůstaly funkční.

David Knybel, POKROK Rehabilitace Ostrava: "Cvičíme především kontrolu hlavy, správné pohybové stereotypy, vertikalizaci dosedu a třeba přenos váhy dopředu, která u Kubíka je zatím problém. Především chceme udělat ty lidi co nejvíce soběstačnými. To je hlavní."

Pojišťovna Kubíkovi naštěstí proplatila nejdražší lék u nás, Zolgensmu, která stojí přes 50 milionů korun. Rodina i tak pořádá od zjištění nemoci veřejnou sbírku. Navíc si Kubíka teď vybrali organizátoři Českého plesu slavných osobností v Praze, který charitativní dražbou podpořil 3 handicapované děti.

Alexandra Uherková, PR manažerka Českého plesu: "Letos dražba vynesla 670 tisíc korun a pomohla třem handicapovaným dětem. Každoročně tuto dražbu, stejně jako Český ples organizují manželé Duškovi a za to jim patří velké poděkování, protože nemyslí jen na to, aby se lidé skvěle bavili, ale myslí především na ty, kteří to nejvíce potřebují. Pro malého Kubíka z Frýdku-Místku se podařila vybrat částka vyšší než 223 tisíc korun, která mu pomůže na úhradu neurorehabilitací, které pravidelně absolvuje v centru POKROK v Ostravě."

Simona Zygmundová, maminka Kubíka: "Je to úžasné. Já jsem byla tak dojatá, já jsem nečekala, že se vybere taková částka. A je to super, protože 200 tisíc pomůže Kubovi třeba na půl roku na intenzivky nebo na neurorehabilitace. Nebo si může koupit další kompenzační pomůcky, které on potřebuje. Kdyby někdo chtěl podpořit Kubíka, tak může na jeho webových stránkách Společně to rozchodíme nebo instagramových nebo na Tik Toku má SMA společně to rozchodíme."

Pravidelné rehabilitace a další péči už pojišťovna neproplácí, protože jsou brány jako nadstandard.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-13-03-2023-16-34