Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • 9. zasedání Zastupitelstva města Frýdku-Místku
  • Frýdek-Místek koupí Český dům. Chce tam vybudovat centrum pro děti a mládež
  • Tkanina vjemů / Výstava výtvarného oboru ZUŠ

9. zasedání Zastupitelstva města Frýdku-Místku

Zastupitelé Frýdku-Místku mají za sebou další náročné zasedání. Probírala se na něm celá řada důležitých bodů. Od schválení výsledku hospodaření, přes dotace až po návrh na koupi Českého domu.

Deváté zasedání zastupitelstva Frýdku-Místku trvalo včetně přestávek sedm a půl hodiny. V průběhu se totiž objevilo několik témat, která vzbudila poměrně krušnou diskuzi.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Pravidelné zastupitelstvo města dnes opět schvalovalo mimo závěrečný účet a uzavření hospodaření za loňský rok i rozpočtovou změnu. Schválilo opět celou řadu smluv v sociální oblasti, ve sportu i v kultuře, schválili jsme, což je myslím velmi důležitá informace. Změnili jsme zakladatelské listiny nebo stanovy městských společností, kde ta podstatná změna je, že jsme snížili počet členů v představenstvu, aby byla zajištěna větší operativnost. A zároveň šetříme veřejné prostředky, protože se ukázalo, že ty společnosti to dokážou zvládnout v menším počtu. A že je to efektivní. A poté následovala celá řada dalších opatření, včetně dalších návrhů změny územního plánu, které všechny byly přijaty."

Podle vedení města byly například naposledy rozděleny dotace veřejnosti na podporu nákupu hybridních automobilů.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Tento program jsme se jako vedení města rozhodli již nevyhlásit a ušetřené finance ve výši pěti milionů korun budou použity na podporu mládežnického sportu, kterýžto program bude navýšen ještě o další finance, které nepůjdou do podpory dospělého sportu, ale půjdou právě k mládeži. Takže to je možná jedna taková zásadní změna, která dneska vyvstala na jednání zastupitelstva."

Jedním z nejvíce diskutovaných témat byl nákup Českého domu, kterému se budeme věnovat v samostatné reportáži.

---

Frýdek-Místek koupí Český dům. Chce tam vybudovat centrum pro děti a mládež

Frýdek-Místek koupí Český dům. Nebytí nemovitosti s okolními pozemky za cenu téměř 20 milionů korun schválili po náročném jednání zastupitelé. Město chce v objektu vybudovat centrum pro děti s mládež a přestěhovat tam aktivity Střediska volného času Klíč.

Vedení Frýdku-Místku už nechce další chátrání Českého domu. Město historickou budovu z roku 1899 koupí. Na jednání zastupitelstva o tom po bouřlivé diskuzi rozhodlo 23 zastupitelů z 41 přítomných.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Já jsem rád, že po mnohahodinové diskuzi, ve které zazněly všechny argumenty pro i proti, byly předloženy všechny podklady, které měly být předloženy. Byly zodpovězeny všechny otázky, na které se opozice ptala. Nakonec došlo k samotnému hlasování. A nastal ten okamžik, kdy zastupitelstvo města většinou hlasů schválilo nabytí Českého domu. Pro mě osobně a myslím si, že i pro vedení města a část opozice, která se připojila k tomuto návrhu, je to velmi dobrá zpráva. Protože nejenom, že získáme historicky významnou budovu, zcelíme pozemky města, ale zároveň máme jednoznačný plán, jak tu budovu využít pro středisko volného času."

Město chce budovu zrekonstruovat a nabídnout ji pro aktivity s dětmi Středisku volného času Klíč, které se aktivně stará o zhruba 2 tisíce dětí. Veřejnými akcemi má pak dosah až na 10 tisíc.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Nyní ve spolupráci s vedením střediska volného času začneme pracovat na tom konkrétním využití, zadáme studii a budeme směřovat k tomu, aby Český dům byl zachráněn a stal se znovu symbolem a klenotem města."

Marcel Sikora (SPOLU/KDU-ČSL), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Klub KDU-ČSL a koalice SPOLU dlouhodobě podporuje nákup Českého domu, i na minulém zastupitelstvu, i když jsme byli opoziční stranou, tak jsme tento návrh také podpořili. Co mě mrzí, tak je to, že ani jeden hlas z řady ANO a ČSSD pro tento nákup nebyl na zastupitelstvu dnes."

Bod koupi Českého domu byl na programu čtyři hodiny. Do času se ale promítlo i několik přestávek, které si vybrala opozice.

Radovan Hořínek (ANO), opoziční zastupitel: "My jsme v žádném případě nechtěli zabránit, aby město nabylo dům pro děti, rodiny s dětmi, či pro jakékoli další veřejné účely, které tomu městu svědčí. Ale tady absolutně není pochopeno, že ta procedura má nějaké náležitosti. Ta procedura musí být vykonána a provedena tak, aby bylo zcela jasné, že se nemrhá veřejnými prostředky."

Pavel Machala (Přátelé FM), opoziční zastupitel: "Klub Přátelé FM na jednání zastupitelstva nepodpořil nákup Českého domu. Podle nás kolem toho panuje spousta nejasností. Nedostali jsme podklady, které jsme chtěli. Ať to byla kupní smlouva, či nějaký ekonomický výhled."

Město si nechalo zpracovat odborný odhad, který ocenil dům na 18,3 milionu korun. A po dohodě s vlastníkem ho následně koupí za téměř 20 milionů. Podle předběžných odhadů bude ale třeba minimálně dalších 80 milionů na rekonstrukci.

Pavel Machala (Přátelé FM), opoziční zastupitel: "Máme také obavu z čeho vlastně bude ta rekonstrukce financována. Aby opravdu se nepotvrdilo to, co jsme zaslechli, že by například měla být zvýšena daň z nemovitosti a podobné akce by se financovaly tady z tohoto navýšení, které by zatížilo naše občany."

Opozice ve věci zvažuje i případné právní kroky.

Radovan Hořínek (ANO), opoziční zastupitel: "Jak jsem řekl na zastupitelstvu, já jsem všechny zastupitele poučil. Od okamžiku, kdy jsem je poučil, co je to péče řádného hospodáře, nikdo nemůže tvrdit, že se to ode mě nedozvěděl. A já, i kdybych je měl podávat sám za svou osobu, tak ty právní návrhy podám."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Já se asi nechci vyjadřovat k některým výrokům opozice. Materiály byly předloženy zcela v souladu se zákonem. Znalecké posudky byly použity i ty, které vypracoval například kolega Hořínek, ještě v době, kdy měl na starost správu obecního majetku. Byl vypracován dodatečný odborný odhad. A myslím, že zastupitelé měli dostatečné množství informací. A ten veřejný zájem, v rámci kterého se dnes rozhodovalo, byl zcela zřejmý."

Původně Německý dům sloužil jako nové středisko místeckých Němců. Po 2. světové válce byl přejmenován na Český dům. V současné době je areál už roky silně zanedbaný a zdevastovaný.

---

Tkanina vjemů / Výstava výtvarného oboru ZUŠ

Výtvarný obor Základní umělecké školy Frýdek-Místek připravil výstavu s názvem Tkanina vjemů. V prostorách bývalé záložny mohou návštěvníci vidět obrazy, keramiku i látky, které mají připomenout historii a slávu textilu ve městě.

Výstavní prostory v prvním patře bývalé záložny ve Frýdku-Místku zaplnilo velké množství uměleckých prací žáků výtvarného oboru Základní umělecké školy. Výstava dostala název Tkanina vjemů.

Karin Šrubařová, Kultura F-M: "Je inspirovaná textilem, prací s textilem, s oděvem, protože jsme tady v loňském roce měli výstavu, která se věnovala uzavření továren a provozoven Slezanu. Paní učitelky výtvarného oboru to tak inspirovalo, že věnovaly celý rok, celou tu roční práci věnovaly tomu textilu, také současně i proto, aby ti žáci věděli, aby se trochu vrátili do toho, v jakém to městě vlastně žijí."

Řada lidí už dnes například neví, z čeho jsou materiály vyrobeny. Co je to úplet, tkaná látka a jak vypadá její struktura. To vše se snaží výstava představit, zvláště formou smyslových vjemů.

Karin Šrubařová, Kultura F-M: "Potkáte obrazy, keramické výrobky, které se věnují tomu, jakým způsobem můžeme získávat informace svými smysly. Informace o světě. Proto zkoušeli chuť, malovali, jak chutnají gumové bonbony, zkoušeli hmat, malovali si na ruce vizualizovali ten vjem toho hmatu nějakým způsobem. A potom postupně přes tyto vjemy se dostávali pomalu a jistě ke tkané látce, k tomu samotnému materiálu. Zkoušeli realizovat mnoho vzorů, různými způsoby, ať už šlo o geometrické nebo organické cesty, jak se k němu dostat. Až k nějaké práci s figurou, s krejčovskými pannami a s tím samotným řemeslem šití."

Výstava obsahuje také interaktivní prvky. Součástí jsou dvě pásma animačních filmů, které vyrobili studenti animační tvorby

Karin Šrubařová, Kultura F-M: "Jedno to pásmo se věnuje filmům, které vyrobili letos. To druhé je sběr, co bylo v loňských letech. A součástí výstavy je i interaktivní instalace, kdy v návaznosti na ty vzory vyrobili projekci, kdy můžete do ní vstoupit a nechat na sebe ty vzory promítat. A ty vás potom obtékají a přizpůsobují se tvaru toho těla. To znamená, že můžete vyzkoušet, jak by takový vzor fungoval na tom oblečení."

Výstava bude v bývalé záložně k vidění do 26. června. Podrobnosti najdete na webu .

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
13. června 2024, 16:40

9. zasedání Zastupitelstva města Frýdku-Místku

Zastupitelé Frýdku-Místku mají za sebou další náročné zasedání. Probírala se na něm celá řada důležitých bodů. Od schválení výsledku hospodaření, přes dotace až po návrh na koupi Českého domu.

Deváté zasedání zastupitelstva Frýdku-Místku trvalo včetně přestávek sedm a půl hodiny. V průběhu se totiž objevilo několik témat, která vzbudila poměrně krušnou diskuzi.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Pravidelné zastupitelstvo města dnes opět schvalovalo mimo závěrečný účet a uzavření hospodaření za loňský rok i rozpočtovou změnu. Schválilo opět celou řadu smluv v sociální oblasti, ve sportu i v kultuře, schválili jsme, což je myslím velmi důležitá informace. Změnili jsme zakladatelské listiny nebo stanovy městských společností, kde ta podstatná změna je, že jsme snížili počet členů v představenstvu, aby byla zajištěna větší operativnost. A zároveň šetříme veřejné prostředky, protože se ukázalo, že ty společnosti to dokážou zvládnout v menším počtu. A že je to efektivní. A poté následovala celá řada dalších opatření, včetně dalších návrhů změny územního plánu, které všechny byly přijaty."

Podle vedení města byly například naposledy rozděleny dotace veřejnosti na podporu nákupu hybridních automobilů.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Tento program jsme se jako vedení města rozhodli již nevyhlásit a ušetřené finance ve výši pěti milionů korun budou použity na podporu mládežnického sportu, kterýžto program bude navýšen ještě o další finance, které nepůjdou do podpory dospělého sportu, ale půjdou právě k mládeži. Takže to je možná jedna taková zásadní změna, která dneska vyvstala na jednání zastupitelstva."

Jedním z nejvíce diskutovaných témat byl nákup Českého domu, kterému se budeme věnovat v samostatné reportáži.

---

Frýdek-Místek koupí Český dům. Chce tam vybudovat centrum pro děti a mládež

Frýdek-Místek koupí Český dům. Nebytí nemovitosti s okolními pozemky za cenu téměř 20 milionů korun schválili po náročném jednání zastupitelé. Město chce v objektu vybudovat centrum pro děti s mládež a přestěhovat tam aktivity Střediska volného času Klíč.

Vedení Frýdku-Místku už nechce další chátrání Českého domu. Město historickou budovu z roku 1899 koupí. Na jednání zastupitelstva o tom po bouřlivé diskuzi rozhodlo 23 zastupitelů z 41 přítomných.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Já jsem rád, že po mnohahodinové diskuzi, ve které zazněly všechny argumenty pro i proti, byly předloženy všechny podklady, které měly být předloženy. Byly zodpovězeny všechny otázky, na které se opozice ptala. Nakonec došlo k samotnému hlasování. A nastal ten okamžik, kdy zastupitelstvo města většinou hlasů schválilo nabytí Českého domu. Pro mě osobně a myslím si, že i pro vedení města a část opozice, která se připojila k tomuto návrhu, je to velmi dobrá zpráva. Protože nejenom, že získáme historicky významnou budovu, zcelíme pozemky města, ale zároveň máme jednoznačný plán, jak tu budovu využít pro středisko volného času."

Město chce budovu zrekonstruovat a nabídnout ji pro aktivity s dětmi Středisku volného času Klíč, které se aktivně stará o zhruba 2 tisíce dětí. Veřejnými akcemi má pak dosah až na 10 tisíc.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Nyní ve spolupráci s vedením střediska volného času začneme pracovat na tom konkrétním využití, zadáme studii a budeme směřovat k tomu, aby Český dům byl zachráněn a stal se znovu symbolem a klenotem města."

Marcel Sikora (SPOLU/KDU-ČSL), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Klub KDU-ČSL a koalice SPOLU dlouhodobě podporuje nákup Českého domu, i na minulém zastupitelstvu, i když jsme byli opoziční stranou, tak jsme tento návrh také podpořili. Co mě mrzí, tak je to, že ani jeden hlas z řady ANO a ČSSD pro tento nákup nebyl na zastupitelstvu dnes."

Bod koupi Českého domu byl na programu čtyři hodiny. Do času se ale promítlo i několik přestávek, které si vybrala opozice.

Radovan Hořínek (ANO), opoziční zastupitel: "My jsme v žádném případě nechtěli zabránit, aby město nabylo dům pro děti, rodiny s dětmi, či pro jakékoli další veřejné účely, které tomu městu svědčí. Ale tady absolutně není pochopeno, že ta procedura má nějaké náležitosti. Ta procedura musí být vykonána a provedena tak, aby bylo zcela jasné, že se nemrhá veřejnými prostředky."

Pavel Machala (Přátelé FM), opoziční zastupitel: "Klub Přátelé FM na jednání zastupitelstva nepodpořil nákup Českého domu. Podle nás kolem toho panuje spousta nejasností. Nedostali jsme podklady, které jsme chtěli. Ať to byla kupní smlouva, či nějaký ekonomický výhled."

Město si nechalo zpracovat odborný odhad, který ocenil dům na 18,3 milionu korun. A po dohodě s vlastníkem ho následně koupí za téměř 20 milionů. Podle předběžných odhadů bude ale třeba minimálně dalších 80 milionů na rekonstrukci.

Pavel Machala (Přátelé FM), opoziční zastupitel: "Máme také obavu z čeho vlastně bude ta rekonstrukce financována. Aby opravdu se nepotvrdilo to, co jsme zaslechli, že by například měla být zvýšena daň z nemovitosti a podobné akce by se financovaly tady z tohoto navýšení, které by zatížilo naše občany."

Opozice ve věci zvažuje i případné právní kroky.

Radovan Hořínek (ANO), opoziční zastupitel: "Jak jsem řekl na zastupitelstvu, já jsem všechny zastupitele poučil. Od okamžiku, kdy jsem je poučil, co je to péče řádného hospodáře, nikdo nemůže tvrdit, že se to ode mě nedozvěděl. A já, i kdybych je měl podávat sám za svou osobu, tak ty právní návrhy podám."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Já se asi nechci vyjadřovat k některým výrokům opozice. Materiály byly předloženy zcela v souladu se zákonem. Znalecké posudky byly použity i ty, které vypracoval například kolega Hořínek, ještě v době, kdy měl na starost správu obecního majetku. Byl vypracován dodatečný odborný odhad. A myslím, že zastupitelé měli dostatečné množství informací. A ten veřejný zájem, v rámci kterého se dnes rozhodovalo, byl zcela zřejmý."

Původně Německý dům sloužil jako nové středisko místeckých Němců. Po 2. světové válce byl přejmenován na Český dům. V současné době je areál už roky silně zanedbaný a zdevastovaný.

---

Tkanina vjemů / Výstava výtvarného oboru ZUŠ

Výtvarný obor Základní umělecké školy Frýdek-Místek připravil výstavu s názvem Tkanina vjemů. V prostorách bývalé záložny mohou návštěvníci vidět obrazy, keramiku i látky, které mají připomenout historii a slávu textilu ve městě.

Výstavní prostory v prvním patře bývalé záložny ve Frýdku-Místku zaplnilo velké množství uměleckých prací žáků výtvarného oboru Základní umělecké školy. Výstava dostala název Tkanina vjemů.

Karin Šrubařová, Kultura F-M: "Je inspirovaná textilem, prací s textilem, s oděvem, protože jsme tady v loňském roce měli výstavu, která se věnovala uzavření továren a provozoven Slezanu. Paní učitelky výtvarného oboru to tak inspirovalo, že věnovaly celý rok, celou tu roční práci věnovaly tomu textilu, také současně i proto, aby ti žáci věděli, aby se trochu vrátili do toho, v jakém to městě vlastně žijí."

Řada lidí už dnes například neví, z čeho jsou materiály vyrobeny. Co je to úplet, tkaná látka a jak vypadá její struktura. To vše se snaží výstava představit, zvláště formou smyslových vjemů.

Karin Šrubařová, Kultura F-M: "Potkáte obrazy, keramické výrobky, které se věnují tomu, jakým způsobem můžeme získávat informace svými smysly. Informace o světě. Proto zkoušeli chuť, malovali, jak chutnají gumové bonbony, zkoušeli hmat, malovali si na ruce vizualizovali ten vjem toho hmatu nějakým způsobem. A potom postupně přes tyto vjemy se dostávali pomalu a jistě ke tkané látce, k tomu samotnému materiálu. Zkoušeli realizovat mnoho vzorů, různými způsoby, ať už šlo o geometrické nebo organické cesty, jak se k němu dostat. Až k nějaké práci s figurou, s krejčovskými pannami a s tím samotným řemeslem šití."

Výstava obsahuje také interaktivní prvky. Součástí jsou dvě pásma animačních filmů, které vyrobili studenti animační tvorby

Karin Šrubařová, Kultura F-M: "Jedno to pásmo se věnuje filmům, které vyrobili letos. To druhé je sběr, co bylo v loňských letech. A součástí výstavy je i interaktivní instalace, kdy v návaznosti na ty vzory vyrobili projekci, kdy můžete do ní vstoupit a nechat na sebe ty vzory promítat. A ty vás potom obtékají a přizpůsobují se tvaru toho těla. To znamená, že můžete vyzkoušet, jak by takový vzor fungoval na tom oblečení."

Výstava bude v bývalé záložně k vidění do 26. června. Podrobnosti najdete na webu .

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-13-06-2024-16-44