Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Město hledá páky na bezdomovce a uživatele drog
  • Skelet na autobusovém stanovišti se možná zruší
  • Kameny zmizelých budou nainstalovány i ve F-M

Město hledá páky na bezdomovce a uživatele drog

Frýdek-Místek řeší narušování veřejného pořádku na sídlišti Anenská. Konkrétně jde hlavně o popíjející bezdomovce nebo drogově závislé. Sdružují se u dětských hřišť a porušují vyhlášky. Město uvažuje o tom, jak je motivovat ke slušnějšímu životu. Například zapojením lidí bez domova do úklidu veřejných míst.

Injekční stříkačky, odpadky na hřištích a srocování nepřizpůsobivých občanů trápí dlouhodobě obyvatele sídliště Anenská ve Frýdku-Místku. Město řeší problémy v této lokalitě opakovaně.

Ivo Kališ, ředitel Městské policie Frýdek-Místek: "Problémům s veřejným pořádkem na dětských hřištích, na dopravním hřišti se věnuje městská policie denně. Buď ze svých poznatků nebo nám volají občané, že někde sedí, popijí. Město má obecně závaznou vyhlášku, kde je zakázáno požívání alkoholických nápojů na dětských hřištích a do 100 metrů od dětských hřišť."

Jde o opatření, které má chránit hlavně děti, aby se nesetkávaly s lidmi, kteří v jejich okolí popíjejí nebo se někde válejí.

Ivo Kališ, ředitel Městské policie Frýdek-Místek: "Ono se to stejně děje, takže od toho jsme tady my. Jezdíme na ty případy, takové pachatele řešíme na místě. Problém je, že většinou jsou to bezdomovci, se kterými je těžko vyjít. Je to opakující se jednání. Pokuty moc nepomáhají, ale snažíme se to řešit tím, že je vykazujeme z těch míst, ale je to takový dlouhodobý, neustálý boj."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Město Frýdek-Místek má velmi propracovaný sociální systém. I díky řadě organizací, které s námi spolupracují. A myslím si, že mohu říct, že každý, kdo se dostane do nelehké situace a potřebuje pomoc, tak mu ta pomoc je nabídnuta. Bohužel stále častěji se setkáváme s jedinci, kteří nerespektují zákony a vyhlášky, ani si neváží pomoci, která je jim nabídnuta. A postupně ztrácejí sociální návyky."

Radnice už nechala prostřednictvím městské policie i magistrátního odboru bezpečnostních rizik zvýšit dohled a kontrolu na sídlišti. Také byl ustanoven domovník, který působí přímo v tamních hotelových domech. Dalším z opatření bylo odstranění betonové zídky, na které posedávali drogově závislí přímo pod okny bytového domu. Stížnosti přesto dále přibývají.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Já bych chtěl říct za město, že nejenom podaná ruka, ale přišel čas i na to, abychom byli v některých situacích rázní a striktní. Není možné, aby například na dětských hřištích, dopravních hřištích nebo před školou, polehávali opilí nebo zfetovaní jedinci, kteří nerespektují vůbec nic. A já budu vyžadovat, aby opravdu každý, kdo nerespektuje pravidla a neváží si pomoci, která je mu nabídnuta, byl umravněn."

Kromě popíjení alkoholu nechávají, zvláště bezdomovci, kolem laviček, v parcích, i u hřišť velký nepořádek.

Ivo Kališ, ředitel Městské policie Frýdek-Místek: "Pokud ty osoby najdeme ještě na místě, donutíme je, ať si to uklidí po sobě. Samozřejmě ne vždycky už tam jsou, takže úzce spolupracujeme s odborem životního prostřední a s technickými službami, které následně ten úklid provedou. Často se tady setkáváme také s injekčními stříkačkami, zvlášť tady v okolí dopravního hřiště, je tady asi plno feťáků v okolí, takže ty se sbírají denně. Tak, aby se děti neporanily."

Město hledá další cesty, jak situace řešit a opět to nejprve zkusí po dobrém, formou motivace.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Město ale nechce být pouze restriktivní, a proto připravujeme projekt, který se osvědčil už v jiných městech. Kdy byli bezdomovci zapojeni do úklidu města a za ten aktivní přístup pak získali nějakou protislužbu, například stravenky na jídlo."

Všeobecně se problém s bezdomovci nebo drogově závislými objevuje i v jiných částech města, například v parku u 4. ZŠ. Také na toto a další místa se radnice zaměří.

---

Skelet na autobusovém stanovišti se možná zruší

Frýdek-Místek řeší, co se zastřešením na starém autobusovém stanovišti. Dlouhodobě je totiž ve špatném stavu a oprava by byla poměrně nákladná. Navíc je stanoviště z více než dvou třetin nevyužívané. Proto se uvažuje o jeho možném zrušení a vytvoření nových zastávek.

Stará a velká kovová konstrukce, která už minimálně plní svůj účel. V minulosti zde bylo autobusové nádraží Frýdek-Místek. Na konci roku 2007 bylo ale vybudováno nové nádraží v lokalitě Na Poříčí. Na původním jsou tak už svým způsobem vedle sebe jen dvě zastávky.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Zbyl tady ten skelet toho zakrytí. A ten je třeba řešit. My už jsme nad ním přemýšleli nějakou dobu, jak ho vyřešit. A byly tady různé nápady na jeho revitalizaci. Nicméně situace je taková, že tady došlo ke značnému narušení té konstrukce a oprava by stála až kolem pěti milionů korun. A my jsme se zastavili nad takovou otázkou, jestli vůbec potřebujeme tak velkorysé stanoviště, když tady dneska zajíždí už jenom pár autobusů."

Důležitými body v rámci autobusové dopravy jsou v centru města nyní ulice Anenská a 8. pěšího pluku.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Nakonec jsme i akceptovali názor dopravy, že oni nepotřebují tak rozsáhlou zastávku. A v podstatě dvě třetiny mohou být zrušeny. Takže nakonec se přikláníme k řešení, že by se celá tato konstrukce zrušila. Udělají se tady dvě nové zastávky. S tím, že jejich návrh navrhnou architekti pod dohledem hlavní architekty města. Tím by se tady otevřel pohled do zeleně, do parku a celkové místo by se revitalizovalo. A zase by se tady trošku zkultivoval veřejný prostor."

Lucie Šidlová, hlavní architektka Frýdku-Místku: "Na starém autobusáku je kryté zastávkové stání, které už je zastaralé, rezavé, nevyhovující. Je staticky narušené, protože údržba tam dlouho neprobíhala a určitě by bylo vhodné ho nahradit něčím novým, soudobým a rozhodně menším. Protože není potřebné v té původní délce. A já bych navrhovala oslovit nějaké architekty a vybrat nějakou pěknou studii. Pěkný přístřešek, který by se tam hodil. Ale v menší míře, to znamená, že by se tam uplatnila více ta zeleň z parku Bedřicha Smetany."

Zatím jde pouze o vizi, která by se mohla realizovat během příštího roku.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Závisí na tom, jak rychle budou ty nové zastávky. Já se domnívám, že příští rok by to šlo klidně už na jaře zrealizovat. Pokud je budeme mít, tak můžeme tady toto zrušit. Ušetříme městské peníze a v podstatě tady zvelebíme tento prostor."

Vše bude také ještě záležet na dalších dohodách. Zda se plán přeměny schválí nebo se vymyslí něco jiného.

---

Kameny zmizelých budou nainstalovány i ve F-M

V ulicích Frýdku-Místku se postupně objeví kameny zmizelých. Jde o dlažební kostky s mosaznou destičkou, které obsahují jména a základní údaje o lidech, kteří žili ve městě a stali se obětí nacistického režimu druhé světové války. První instalace bude probíhat v úterý na náměstí ve Frýdku a následně v Místku.

Julius Huppert, Anna Hupertová, Karel Pavlík, Antonín Vaculík, Heinrich Wolf. Těchto pět osobností v minulosti kráčívalo ulicemi Frýdku-Místku. Nyní si budou moci i současní obyvatelé města připomínat jejich osudy.

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Do chodníku obou hlavních náměstí i některých ulic Frýdku-Místku nechá radnice vsadit kostky s mosaznou destičkou. Budou obsahovat údaje o obyvatelích, kteří na daných místech ve městě žili nebo pracovali."

Všechny bohužel spojuje velmi smutný osud. Stali se oběťmi nacistického režimu.

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Stolpersteiny jsou v překladu kameny, o které je třeba klopýtnout, zavadit. Myslím si, že je důležité o tyto kameny, které jsou připomínkami hrůzných činů, občas zavadit pohledem. Destičky v místech, kde tito obyvatelé dříve působili, jsou alespoň malým zadostiučiněním, faktem, že se na ně a jejich krutý osud nezapomnělo. Mohou tak být mementem pro další generace."

Jana Musálková Jeckelová, mluvčí Frýdku-Místku: "Kameny zmizelých (Stolpersteine) je projekt německého umělce Güntera Demniga. První kámen věnovaný jedné oběti holokaustu nechal položit v roce 1992 v Kolíně nad Rýnem, od té doby umělcova nadace nechává kostky (nyní věnované obětem nacistického režimu obecně) instalovat po celé Evropě. Slavnostní veřejné odhalení kamenů za účasti zástupců vedení města Frýdku-Místku se uskuteční 20. září, a to ve 12 hodin na frýdeckém Zámeckém náměstí a od 13 hodin na náměstí Svobody v Místku."

Další dva kameny, na připomínku Zigmunda Demnera a Herminy Demnerové, nechají umístit ve Frýdku-Místku příbuzní obětí prostřednictvím Židovské obce.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
15. září 2022, 16:40

Město hledá páky na bezdomovce a uživatele drog

Frýdek-Místek řeší narušování veřejného pořádku na sídlišti Anenská. Konkrétně jde hlavně o popíjející bezdomovce nebo drogově závislé. Sdružují se u dětských hřišť a porušují vyhlášky. Město uvažuje o tom, jak je motivovat ke slušnějšímu životu. Například zapojením lidí bez domova do úklidu veřejných míst.

Injekční stříkačky, odpadky na hřištích a srocování nepřizpůsobivých občanů trápí dlouhodobě obyvatele sídliště Anenská ve Frýdku-Místku. Město řeší problémy v této lokalitě opakovaně.

Ivo Kališ, ředitel Městské policie Frýdek-Místek: "Problémům s veřejným pořádkem na dětských hřištích, na dopravním hřišti se věnuje městská policie denně. Buď ze svých poznatků nebo nám volají občané, že někde sedí, popijí. Město má obecně závaznou vyhlášku, kde je zakázáno požívání alkoholických nápojů na dětských hřištích a do 100 metrů od dětských hřišť."

Jde o opatření, které má chránit hlavně děti, aby se nesetkávaly s lidmi, kteří v jejich okolí popíjejí nebo se někde válejí.

Ivo Kališ, ředitel Městské policie Frýdek-Místek: "Ono se to stejně děje, takže od toho jsme tady my. Jezdíme na ty případy, takové pachatele řešíme na místě. Problém je, že většinou jsou to bezdomovci, se kterými je těžko vyjít. Je to opakující se jednání. Pokuty moc nepomáhají, ale snažíme se to řešit tím, že je vykazujeme z těch míst, ale je to takový dlouhodobý, neustálý boj."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Město Frýdek-Místek má velmi propracovaný sociální systém. I díky řadě organizací, které s námi spolupracují. A myslím si, že mohu říct, že každý, kdo se dostane do nelehké situace a potřebuje pomoc, tak mu ta pomoc je nabídnuta. Bohužel stále častěji se setkáváme s jedinci, kteří nerespektují zákony a vyhlášky, ani si neváží pomoci, která je jim nabídnuta. A postupně ztrácejí sociální návyky."

Radnice už nechala prostřednictvím městské policie i magistrátního odboru bezpečnostních rizik zvýšit dohled a kontrolu na sídlišti. Také byl ustanoven domovník, který působí přímo v tamních hotelových domech. Dalším z opatření bylo odstranění betonové zídky, na které posedávali drogově závislí přímo pod okny bytového domu. Stížnosti přesto dále přibývají.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Já bych chtěl říct za město, že nejenom podaná ruka, ale přišel čas i na to, abychom byli v některých situacích rázní a striktní. Není možné, aby například na dětských hřištích, dopravních hřištích nebo před školou, polehávali opilí nebo zfetovaní jedinci, kteří nerespektují vůbec nic. A já budu vyžadovat, aby opravdu každý, kdo nerespektuje pravidla a neváží si pomoci, která je mu nabídnuta, byl umravněn."

Kromě popíjení alkoholu nechávají, zvláště bezdomovci, kolem laviček, v parcích, i u hřišť velký nepořádek.

Ivo Kališ, ředitel Městské policie Frýdek-Místek: "Pokud ty osoby najdeme ještě na místě, donutíme je, ať si to uklidí po sobě. Samozřejmě ne vždycky už tam jsou, takže úzce spolupracujeme s odborem životního prostřední a s technickými službami, které následně ten úklid provedou. Často se tady setkáváme také s injekčními stříkačkami, zvlášť tady v okolí dopravního hřiště, je tady asi plno feťáků v okolí, takže ty se sbírají denně. Tak, aby se děti neporanily."

Město hledá další cesty, jak situace řešit a opět to nejprve zkusí po dobrém, formou motivace.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Město ale nechce být pouze restriktivní, a proto připravujeme projekt, který se osvědčil už v jiných městech. Kdy byli bezdomovci zapojeni do úklidu města a za ten aktivní přístup pak získali nějakou protislužbu, například stravenky na jídlo."

Všeobecně se problém s bezdomovci nebo drogově závislými objevuje i v jiných částech města, například v parku u 4. ZŠ. Také na toto a další místa se radnice zaměří.

---

Skelet na autobusovém stanovišti se možná zruší

Frýdek-Místek řeší, co se zastřešením na starém autobusovém stanovišti. Dlouhodobě je totiž ve špatném stavu a oprava by byla poměrně nákladná. Navíc je stanoviště z více než dvou třetin nevyužívané. Proto se uvažuje o jeho možném zrušení a vytvoření nových zastávek.

Stará a velká kovová konstrukce, která už minimálně plní svůj účel. V minulosti zde bylo autobusové nádraží Frýdek-Místek. Na konci roku 2007 bylo ale vybudováno nové nádraží v lokalitě Na Poříčí. Na původním jsou tak už svým způsobem vedle sebe jen dvě zastávky.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Zbyl tady ten skelet toho zakrytí. A ten je třeba řešit. My už jsme nad ním přemýšleli nějakou dobu, jak ho vyřešit. A byly tady různé nápady na jeho revitalizaci. Nicméně situace je taková, že tady došlo ke značnému narušení té konstrukce a oprava by stála až kolem pěti milionů korun. A my jsme se zastavili nad takovou otázkou, jestli vůbec potřebujeme tak velkorysé stanoviště, když tady dneska zajíždí už jenom pár autobusů."

Důležitými body v rámci autobusové dopravy jsou v centru města nyní ulice Anenská a 8. pěšího pluku.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Nakonec jsme i akceptovali názor dopravy, že oni nepotřebují tak rozsáhlou zastávku. A v podstatě dvě třetiny mohou být zrušeny. Takže nakonec se přikláníme k řešení, že by se celá tato konstrukce zrušila. Udělají se tady dvě nové zastávky. S tím, že jejich návrh navrhnou architekti pod dohledem hlavní architekty města. Tím by se tady otevřel pohled do zeleně, do parku a celkové místo by se revitalizovalo. A zase by se tady trošku zkultivoval veřejný prostor."

Lucie Šidlová, hlavní architektka Frýdku-Místku: "Na starém autobusáku je kryté zastávkové stání, které už je zastaralé, rezavé, nevyhovující. Je staticky narušené, protože údržba tam dlouho neprobíhala a určitě by bylo vhodné ho nahradit něčím novým, soudobým a rozhodně menším. Protože není potřebné v té původní délce. A já bych navrhovala oslovit nějaké architekty a vybrat nějakou pěknou studii. Pěkný přístřešek, který by se tam hodil. Ale v menší míře, to znamená, že by se tam uplatnila více ta zeleň z parku Bedřicha Smetany."

Zatím jde pouze o vizi, která by se mohla realizovat během příštího roku.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Závisí na tom, jak rychle budou ty nové zastávky. Já se domnívám, že příští rok by to šlo klidně už na jaře zrealizovat. Pokud je budeme mít, tak můžeme tady toto zrušit. Ušetříme městské peníze a v podstatě tady zvelebíme tento prostor."

Vše bude také ještě záležet na dalších dohodách. Zda se plán přeměny schválí nebo se vymyslí něco jiného.

---

Kameny zmizelých budou nainstalovány i ve F-M

V ulicích Frýdku-Místku se postupně objeví kameny zmizelých. Jde o dlažební kostky s mosaznou destičkou, které obsahují jména a základní údaje o lidech, kteří žili ve městě a stali se obětí nacistického režimu druhé světové války. První instalace bude probíhat v úterý na náměstí ve Frýdku a následně v Místku.

Julius Huppert, Anna Hupertová, Karel Pavlík, Antonín Vaculík, Heinrich Wolf. Těchto pět osobností v minulosti kráčívalo ulicemi Frýdku-Místku. Nyní si budou moci i současní obyvatelé města připomínat jejich osudy.

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Do chodníku obou hlavních náměstí i některých ulic Frýdku-Místku nechá radnice vsadit kostky s mosaznou destičkou. Budou obsahovat údaje o obyvatelích, kteří na daných místech ve městě žili nebo pracovali."

Všechny bohužel spojuje velmi smutný osud. Stali se oběťmi nacistického režimu.

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Stolpersteiny jsou v překladu kameny, o které je třeba klopýtnout, zavadit. Myslím si, že je důležité o tyto kameny, které jsou připomínkami hrůzných činů, občas zavadit pohledem. Destičky v místech, kde tito obyvatelé dříve působili, jsou alespoň malým zadostiučiněním, faktem, že se na ně a jejich krutý osud nezapomnělo. Mohou tak být mementem pro další generace."

Jana Musálková Jeckelová, mluvčí Frýdku-Místku: "Kameny zmizelých (Stolpersteine) je projekt německého umělce Güntera Demniga. První kámen věnovaný jedné oběti holokaustu nechal položit v roce 1992 v Kolíně nad Rýnem, od té doby umělcova nadace nechává kostky (nyní věnované obětem nacistického režimu obecně) instalovat po celé Evropě. Slavnostní veřejné odhalení kamenů za účasti zástupců vedení města Frýdku-Místku se uskuteční 20. září, a to ve 12 hodin na frýdeckém Zámeckém náměstí a od 13 hodin na náměstí Svobody v Místku."

Další dva kameny, na připomínku Zigmunda Demnera a Herminy Demnerové, nechají umístit ve Frýdku-Místku příbuzní obětí prostřednictvím Židovské obce.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-15-09-2022-16-44