Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Lidé v hlasování rozhodli o proměně místa Zátiší
  • Na Farmářských trzích nakoupíte i odpoledne
  • Městská budova na Zámeckém náměstí má nový světlík

Lidé v hlasování rozhodli o proměně místa Zátiší

Historicky první participativní rozpočet ve Frýdku-Místku má svého vítěze. Lidé v hlasování rozhodli o proměně oblíbeného odpočinkového místa v ulici K Lesu. To nese název Zátiší. Město může nyní na jeho proměnu uvolnit až jeden milion korun. Konkrétní úpravy budou moci navrhnout lidé přímo na místě na plánovacím dni.

Okolí zastávek versus odpočinkové lesní místo. Tak vypadal souboj hlasů na prvních třech místech ve veřejné anketě, kterou Frýdek-Místek spustil 22. ledna. Nakonec zvítězilo místo v ulici K Lesu.

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Občané Frýdku-Místku v historicky prvním participativním rozpočtu hlasováním vybrali lokalitu Zátiší, na které se právě nacházíme, k tomu, aby ji město zvelebilo, či vdechlo jí nový život. Já bych chtěl všem lidem, kteří se do tohoto hlasování zapojili, moc poděkovat. Je vidět, že téma diskuze o veřejném prostoru, kterou participativní rozpočet je, že to lidi zajímá. A chtějí svým hlasem mluvit do toho, jakým způsobem se ten veřejný prostor ve Frýdku-Místku utváří nebo bude utvářen. Opravdu mockrát děkuji za vaše hlasy."

Jde o časté místo pro procházky, je oblíbené mezi turisty a rodinami a podle názorů obyvatel může do budoucna sloužit jako výletní místo pro větší skupiny lidí. Tak zdůvodňovala veřejnost své hlasy pro vítěznou lokalitu číslo sedm z devíti.

Ondřej Zdvomka, hlavní architekt Frýdku-Místku: "My jsme nechali komisi architektury a územního plánování vybrat nejvhodnější místa k zásahu, ať už jsou třeba zanedbané nebo důležité pro veřejný prostor nebo pro občany."

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Celkem se do hlasování zapojilo 871 lidí a místo Zátiší vyhrálo s 223 hlasy. Tím hlasováním, tím výběrem místa, celá věc nekončí, ale teprve začíná."

Ondřej Zdvomka, hlavní architekt Frýdku-Místku: "To místo potom ve spolupráci s architekty si budou moci navrhnout. To znamená přímo formulovat své názory na jeho podobu, a to místo nakonec se opraví. Dejme tomu na podzim, pokud všechno půjde dobře, tak budeme mít opravené jedno místo, jeden veřejný prostor ve městě, dle představ lidí."

Plánovací den bude přímo na vítězném místě 26. března.

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Občané, kteří se do participativního rozpočtu zapojili v hlasování a nejenom oni. Ale každý, koho to téma zajímá, tak bude moci přijít a pobavíme se, náš architekt, město bude dále hovořit s lidmi o tom, co by tady mohlo vzniknout. My ještě předtím, protože je nutné do toho procesu zahrnout úplně všechny lidi, kteří s tím mají něco společného. A týká se to i těch lidí, kteří tady mají v blízkosti postaveny domy, tak my samozřejmě oslovíme i majitele těch domů, ty obyvatele místní, aby se té diskuze také zúčastnili, protože jich se to místo týká naprosto bezprostředně."

Postupně se z návrhů občanů vybere jeden nápad, který se realizuje.

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Během tohoto procesu se lidé budou moci znovu zapojit a připomínkovat, dodávat své komentáře k tomu, jak se ta věc bude celá rodit. Já bych chtěl ten projekt uvézt na pravou míru. Participativní rozpočet skutečně není jakousi nabídkou zásobníku oprav, ve kterém by lidé vybírali prioritu oprav chodníků nebo nějaké infrastruktury. Je to opravdu debata města s občany města o tom, jaký bude veřejný prostor."

Na úpravu místa díky výběru v participativním rozpočtu vyčlenilo město jeden milion korun.

---

Na Farmářských trzích nakoupíte i odpoledne

Frýdek-Místek připravuje další ročník oblíbených farmářských trhů. Dvanáctá sezóna tradiční akce přináší novinku v podobě prodloužení doby konání. Pravidelně ve čtvrtek lidé nově nakoupí i odpoledne, ale pouze do vyprodání zásob. Do kalendáře trhů se navíc přidalo i několik nových sobotních termínů navíc.

Beskydské farmářské trhy jsou ve Frýdku-Místku už tradiční. Za 12 let konání se městu podařilo vybudovat silnou stánkařskou základnu regionálních pěstitelů, farmářů a drobných řemeslníků. Některým z nich právě farmářské trhy pomohly rozběhnout jejich podnikání. Trhy se pravidelně těší velkému zájmu nakupujících.

Anketa: 1.) "Určitě je to perfektní a když mi vyjde čas, tak chodím." 2.) "Jak kdy, podle potřeby, děkuji."

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Během loňské sezóny se ozývali občané s dotazy na prodloužení trhů do odpoledních hodin. My se samozřejmě snažíme žádostem vyhovět a chceme lidem vyjít vstříc, aby se dostalo i na ty, kteří jsou v dopoledních hodinách zaměstnáni."

Stánkaři tak budou na náměstí prodávat pravidelně ve čtvrtek jednou za 14 dnů vždy od 8:00 hodin ráno do 16:00 hodin odpoledne.

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Musím ale podotknout, že nabídka bude pouze do vyprodání zásob. Pokud například pekař prodá zboží dříve, nemá smysl ho nutit stát na náměstí. Může se tedy stát, že některé stánky v pozdním odpoledni nebudou plné zboží. Jedná se o to, že vybíráme stánkaře, kteří mají lokální výrobky a nechtěli bychom na trhy pustit překupníky, kteří budou dovážet výrobky ze zahraničí. U nich by nebylo riziko, že skončí dříve, ale chceme držet standard, který jsme doteď zavedli."

Celkem se letos uskuteční 19 trhů včetně Masopustního jarmarku a Zabijačky.

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Město zahájí sérii tržních čtvrtků 5. května Květinovým trhem a následně se budou trhy konat každý sudý čtvrtek. Další novinou pro letošní sezónu je přidání tří sobotních termínů."

Sazenice, cibuloviny a květiny na jaře. V létě pulty plné zralého ovoce nebo podzimní nabídka zeleniny, hřibů z Beskyd a ořechů. Sortiment na pultech stánků na místeckém náměstí Svobody se mění podle ročního období. Vždy je však díky pestrému zastoupení stánkařů co vybrat.

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Sezónní nabídku doplňuje celoroční, lidé se na trhy vrací kvůli koupi ovčích a kravských sýrů, bylinek, koření, slaného i sladkého pečiva, marmelád a medu. Vedle potravin najdou také v menším množství zastoupené drobné řemeslné výrobky ze dřeva, textilu, minerálů nebo keramiky."

Zájemci o prodejní místo, kteří by rádi rozšířili skupinu stánkařů, se stále mohou hlásit. Prodejci i nakupující najdou podrobnosti na webu .

---

Městská budova na Zámeckém náměstí má nový světlík

Frýdek-Místek nechal opravit střechu jedné z budov na Zámeckém náměstí. Nachází se na ní totiž světlík, který už byl ve velmi nevyhovujícím stavu. Navrhl se nový a kompletně se vyměnil. Navíc se naplánovaly i další drobné úpravy, které zpříjemní nájemníkům bydlení. Opravy vyjdou kompletně na dva miliony korun.

Městský dům na frýdeckém náměstí využívá v přízemí Turistické informační centrum Frýdek-Místek. V dalších patrech jsou pak plně obsazené byty. Nájemníci zvláště v horních patrech se v poslední době potýkali se zatékáním. Město se proto rozhodlo problém vyřešit velkou opravou střechy.

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "My jsme přistoupili k opravě střechy a světlíku této budovy, protože ten stav byl už opravdu nevyhovující. Střechou zatékalo, jak do bytů, tak na půdu. Takže jsme nechali opravit střechu a aby ta práce nebyla polovičatá, tak současně se střechou došlo i k instalaci zcela nového světlíku."

Dagmar Horinová, technik správy obecního majetku: "Práce začínaly bohužel až skoro v zimním období. Od listopadu zhruba do ledna. Jsou tu ještě nějaké drobné nedodělky, které se musí dokončit v jarních měsících, kvůli klimatickým podmínkám, které vyžadují vyšší teploty."

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Ta konstrukce světlíku už byla značně zkorodovaná a my jsme chtěli předejít nějaké havarijní situaci. Aby nevypadávaly ty skleněné tabule, takže proto se instaloval i zcela nový světlík."

Střecha je také kompletně nová.

Dagmar Horinová, technik správy obecního majetku: "Je tam nová střešní konstrukce, nová parozábrana, pojistné fólie a nová plechová střešní krytina, udělaná pod dohledem památkářů. Světlík je kompletně nový, protože konstrukce byla již tak zkorodovaná, že hrozilo vypadnutí těch tabulí. Konstrukce je ocelová, vyplněná izolačním trojsklem."

Kromě nezbytných oprav probíhají v domě ještě další práce, které mají za cíl zlepšit obyvatelům podmínky k bydlení.

Dagmar Horinová, technik správy obecního majetku: "Opravy v tomto domě dále pokračují výmalbou celého schodišťového prostoru, kdy předchozí výmalba už nesplňuje hygienické i estetické podmínky."

Kompletní práce vyšly městskou pokladnu na zhruba dva miliony korun.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
17. února 2022, 16:40

Lidé v hlasování rozhodli o proměně místa Zátiší

Historicky první participativní rozpočet ve Frýdku-Místku má svého vítěze. Lidé v hlasování rozhodli o proměně oblíbeného odpočinkového místa v ulici K Lesu. To nese název Zátiší. Město může nyní na jeho proměnu uvolnit až jeden milion korun. Konkrétní úpravy budou moci navrhnout lidé přímo na místě na plánovacím dni.

Okolí zastávek versus odpočinkové lesní místo. Tak vypadal souboj hlasů na prvních třech místech ve veřejné anketě, kterou Frýdek-Místek spustil 22. ledna. Nakonec zvítězilo místo v ulici K Lesu.

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Občané Frýdku-Místku v historicky prvním participativním rozpočtu hlasováním vybrali lokalitu Zátiší, na které se právě nacházíme, k tomu, aby ji město zvelebilo, či vdechlo jí nový život. Já bych chtěl všem lidem, kteří se do tohoto hlasování zapojili, moc poděkovat. Je vidět, že téma diskuze o veřejném prostoru, kterou participativní rozpočet je, že to lidi zajímá. A chtějí svým hlasem mluvit do toho, jakým způsobem se ten veřejný prostor ve Frýdku-Místku utváří nebo bude utvářen. Opravdu mockrát děkuji za vaše hlasy."

Jde o časté místo pro procházky, je oblíbené mezi turisty a rodinami a podle názorů obyvatel může do budoucna sloužit jako výletní místo pro větší skupiny lidí. Tak zdůvodňovala veřejnost své hlasy pro vítěznou lokalitu číslo sedm z devíti.

Ondřej Zdvomka, hlavní architekt Frýdku-Místku: "My jsme nechali komisi architektury a územního plánování vybrat nejvhodnější místa k zásahu, ať už jsou třeba zanedbané nebo důležité pro veřejný prostor nebo pro občany."

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Celkem se do hlasování zapojilo 871 lidí a místo Zátiší vyhrálo s 223 hlasy. Tím hlasováním, tím výběrem místa, celá věc nekončí, ale teprve začíná."

Ondřej Zdvomka, hlavní architekt Frýdku-Místku: "To místo potom ve spolupráci s architekty si budou moci navrhnout. To znamená přímo formulovat své názory na jeho podobu, a to místo nakonec se opraví. Dejme tomu na podzim, pokud všechno půjde dobře, tak budeme mít opravené jedno místo, jeden veřejný prostor ve městě, dle představ lidí."

Plánovací den bude přímo na vítězném místě 26. března.

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Občané, kteří se do participativního rozpočtu zapojili v hlasování a nejenom oni. Ale každý, koho to téma zajímá, tak bude moci přijít a pobavíme se, náš architekt, město bude dále hovořit s lidmi o tom, co by tady mohlo vzniknout. My ještě předtím, protože je nutné do toho procesu zahrnout úplně všechny lidi, kteří s tím mají něco společného. A týká se to i těch lidí, kteří tady mají v blízkosti postaveny domy, tak my samozřejmě oslovíme i majitele těch domů, ty obyvatele místní, aby se té diskuze také zúčastnili, protože jich se to místo týká naprosto bezprostředně."

Postupně se z návrhů občanů vybere jeden nápad, který se realizuje.

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Během tohoto procesu se lidé budou moci znovu zapojit a připomínkovat, dodávat své komentáře k tomu, jak se ta věc bude celá rodit. Já bych chtěl ten projekt uvézt na pravou míru. Participativní rozpočet skutečně není jakousi nabídkou zásobníku oprav, ve kterém by lidé vybírali prioritu oprav chodníků nebo nějaké infrastruktury. Je to opravdu debata města s občany města o tom, jaký bude veřejný prostor."

Na úpravu místa díky výběru v participativním rozpočtu vyčlenilo město jeden milion korun.

---

Na Farmářských trzích nakoupíte i odpoledne

Frýdek-Místek připravuje další ročník oblíbených farmářských trhů. Dvanáctá sezóna tradiční akce přináší novinku v podobě prodloužení doby konání. Pravidelně ve čtvrtek lidé nově nakoupí i odpoledne, ale pouze do vyprodání zásob. Do kalendáře trhů se navíc přidalo i několik nových sobotních termínů navíc.

Beskydské farmářské trhy jsou ve Frýdku-Místku už tradiční. Za 12 let konání se městu podařilo vybudovat silnou stánkařskou základnu regionálních pěstitelů, farmářů a drobných řemeslníků. Některým z nich právě farmářské trhy pomohly rozběhnout jejich podnikání. Trhy se pravidelně těší velkému zájmu nakupujících.

Anketa: 1.) "Určitě je to perfektní a když mi vyjde čas, tak chodím." 2.) "Jak kdy, podle potřeby, děkuji."

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Během loňské sezóny se ozývali občané s dotazy na prodloužení trhů do odpoledních hodin. My se samozřejmě snažíme žádostem vyhovět a chceme lidem vyjít vstříc, aby se dostalo i na ty, kteří jsou v dopoledních hodinách zaměstnáni."

Stánkaři tak budou na náměstí prodávat pravidelně ve čtvrtek jednou za 14 dnů vždy od 8:00 hodin ráno do 16:00 hodin odpoledne.

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Musím ale podotknout, že nabídka bude pouze do vyprodání zásob. Pokud například pekař prodá zboží dříve, nemá smysl ho nutit stát na náměstí. Může se tedy stát, že některé stánky v pozdním odpoledni nebudou plné zboží. Jedná se o to, že vybíráme stánkaře, kteří mají lokální výrobky a nechtěli bychom na trhy pustit překupníky, kteří budou dovážet výrobky ze zahraničí. U nich by nebylo riziko, že skončí dříve, ale chceme držet standard, který jsme doteď zavedli."

Celkem se letos uskuteční 19 trhů včetně Masopustního jarmarku a Zabijačky.

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Město zahájí sérii tržních čtvrtků 5. května Květinovým trhem a následně se budou trhy konat každý sudý čtvrtek. Další novinou pro letošní sezónu je přidání tří sobotních termínů."

Sazenice, cibuloviny a květiny na jaře. V létě pulty plné zralého ovoce nebo podzimní nabídka zeleniny, hřibů z Beskyd a ořechů. Sortiment na pultech stánků na místeckém náměstí Svobody se mění podle ročního období. Vždy je však díky pestrému zastoupení stánkařů co vybrat.

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Sezónní nabídku doplňuje celoroční, lidé se na trhy vrací kvůli koupi ovčích a kravských sýrů, bylinek, koření, slaného i sladkého pečiva, marmelád a medu. Vedle potravin najdou také v menším množství zastoupené drobné řemeslné výrobky ze dřeva, textilu, minerálů nebo keramiky."

Zájemci o prodejní místo, kteří by rádi rozšířili skupinu stánkařů, se stále mohou hlásit. Prodejci i nakupující najdou podrobnosti na webu .

---

Městská budova na Zámeckém náměstí má nový světlík

Frýdek-Místek nechal opravit střechu jedné z budov na Zámeckém náměstí. Nachází se na ní totiž světlík, který už byl ve velmi nevyhovujícím stavu. Navrhl se nový a kompletně se vyměnil. Navíc se naplánovaly i další drobné úpravy, které zpříjemní nájemníkům bydlení. Opravy vyjdou kompletně na dva miliony korun.

Městský dům na frýdeckém náměstí využívá v přízemí Turistické informační centrum Frýdek-Místek. V dalších patrech jsou pak plně obsazené byty. Nájemníci zvláště v horních patrech se v poslední době potýkali se zatékáním. Město se proto rozhodlo problém vyřešit velkou opravou střechy.

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "My jsme přistoupili k opravě střechy a světlíku této budovy, protože ten stav byl už opravdu nevyhovující. Střechou zatékalo, jak do bytů, tak na půdu. Takže jsme nechali opravit střechu a aby ta práce nebyla polovičatá, tak současně se střechou došlo i k instalaci zcela nového světlíku."

Dagmar Horinová, technik správy obecního majetku: "Práce začínaly bohužel až skoro v zimním období. Od listopadu zhruba do ledna. Jsou tu ještě nějaké drobné nedodělky, které se musí dokončit v jarních měsících, kvůli klimatickým podmínkám, které vyžadují vyšší teploty."

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Ta konstrukce světlíku už byla značně zkorodovaná a my jsme chtěli předejít nějaké havarijní situaci. Aby nevypadávaly ty skleněné tabule, takže proto se instaloval i zcela nový světlík."

Střecha je také kompletně nová.

Dagmar Horinová, technik správy obecního majetku: "Je tam nová střešní konstrukce, nová parozábrana, pojistné fólie a nová plechová střešní krytina, udělaná pod dohledem památkářů. Světlík je kompletně nový, protože konstrukce byla již tak zkorodovaná, že hrozilo vypadnutí těch tabulí. Konstrukce je ocelová, vyplněná izolačním trojsklem."

Kromě nezbytných oprav probíhají v domě ještě další práce, které mají za cíl zlepšit obyvatelům podmínky k bydlení.

Dagmar Horinová, technik správy obecního majetku: "Opravy v tomto domě dále pokračují výmalbou celého schodišťového prostoru, kdy předchozí výmalba už nesplňuje hygienické i estetické podmínky."

Kompletní práce vyšly městskou pokladnu na zhruba dva miliony korun.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-17-02-2022-16-44