Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Zubní pohotovost by mohla ve F-M fungovat od roku 2023
  • Projekt Ženám s odvahou pomůže matkám samoživitelkám
  • Centru aktivních seniorů se prodlouží užívací doba

Zubní pohotovost by mohla ve F-M fungovat od roku 2023

Frýdek-Místek už řadu měsíců jedná o obnově zubní pohotovosti. Podařilo se mu dostat k jednomu stolu všechny důležité strany a dospět k dohodě. Pokud se dotáhne do konce, zubní pohotovost by mohla ve městě fungovat od příštího roku. Magistrát navíc podpoří zubaře a sestry milionem korun.

Zubařů je všeobecně všude nedostatek. Ve Frýdku-Místku hledají cestu, jak alespoň částečně ulehčit občanům s problémy při akutních bolestech zubů. Ať už v případě, že mají nebo nemají zubaře. Pomoci by mohla zubní pohotovost.

Igor Juriček (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Služba zubní pohotovosti dlouhodobě chybí. Občané si nám často stěžují, že v případě nějaké zdravotní indispozice musí cestovat do okolních měst, zejména do Ostravy."

Město proto dostalo k jednomu stolu Moravskoslezský kraj, coby zřizovatele služby zubní pohotovosti i okresní stomatologickou komoru a snažilo se dohodnout podmínky, za kterých by služba mohla fungovat.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Jsem rád, že tato jednání byla uvítána, probíhala a přinesla konkrétní výsledky. Došlo k dohodě mezi všemi čtyřmi subjekty o obnovení zubní pohotovosti. Nyní již proběhlo ze strany města i rozhodnutí zastupitelstva, které schválilo milion korun v rozpočtu."

Igor Juriček (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Město Frýdek-Místek od začátku těch jednání deklarovalo, že je připraveno se na té službě finančně podílet. Pro nás je to nejjednodušší způsob, jak ten proces, tu službu, podpořit. Proto jsme v poslední rozpočtové změně vyčlenili jeden milion korun na platy lékařů a sester, kteří potom budou na té zubní pohotovosti působit."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Město Frýdek-Místek splnilo vše, co bylo předmětem dohody. Vyčlenili jsme dostatečné množství finančních prostředků na podporu lékařů a sester a nyní je ta finální fáze na kraji, který musí dotáhnout dohody a věřím, že zubní pohotovost bude do konce roku připravena a spuštěna."

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MSK: "Pan primátor deklaroval, že je domluvený s těmi stomatology, kteří jsou ochotni zajišťovat tu zubní pohotovost. My jako Moravskoslezský kraj s tím vůbec nemáme problém. Dokonce to vítáme a jsme schopni vybavit ve frýdecko-místecké nemocnici tu pohotovostní ambulanci."

Kraj ale tvrdí, že poslední slovo budou mít při obnovení zubní pohotovosti lékaři, protože bude záležet právě na dohodnutí platových podmínek. Obecně má ale kraj v plánu otevřít v Nemocnici Frýdek-Místek novou zubní ambulanci, která by se případně poté mohla využívat pro zubní pohotovost.

---

Projekt Ženám s odvahou pomůže matkám samoživitelkám

Tři desítky žen z Ostravy a Frýdku-Místku mají možnost absolvovat kurz Ženám s odvahou. Je určen matkám samoživitelkám, kterým chtějí autoři kurzu pomoci s rodinným rozpočtem, v právních záležitostech a podobně. Projekt cílí i na zaměstnavatele, aby nabízeli flexibilní úvazky a práci pro matky z domu.

Paní Renatu během mateřské opustil přítel a na dceru zůstala v podstatě sama. Velmi jí ale pomohlo rodinné centrum Lupmíkov ve Frýdku-Místku.

Renata Kněžíková, matka samoživitelka: "Měla jsem jenom rodičovský příspěvek a bylo to hrozně náročné. A mě to pomohlo v tom, že jsem tady přišla mezi ženy, které byly opravdu inspirující. Měly jsme tady pomoc psycholožky, měly jsme tady i pomoc životopisem při hledání zaměstnání a podobně. Takže mi to hrozně moc dalo sebevědomí a takové odvahy, že to zvládnu."

V Lumpíkově nyní přišli s dalším novým projektem nazvaným Ženám s odvahou. Ten cílí právě na matky samoživitelky.

Veronika Madejová, koordinátorka projektu Ženám s odvahou: "Vzděláme je v nějakých praktických dovednostech, informacích o tom, jak si projít insolvencí, jak si nastavit rodinný rozpočet, nějaké právní záležitosti. To vzdělávání proběhne u nás ve Frýdku-Místku v Lumpíkově a zároveň u našeho partnera v Ostravě."

Projekt bude cílit i na zaměstnavatele, aby uzpůsobili podmínky pro práci samoživitelek.

Petra Petrušková, ředitelka Centra pro rodinu Lumpíkov: "Zjistili jsme, že u nich je opravdu velký problém, že tady je málo zkrácených úvazků. Není možné být z home office, když to srovnáme třeba s Prahou. A proto jsme se rozhodli jít do nějakého projektu, kde změníme i myšlení společnosti. Nebo se o to budeme snažit."

Renata Kněžíková, matka samoživitelka: "Nejtěžší byla samozřejmě ta finanční nejistota, když člověk zůstane sám bez prostředků. Kdybych opravdu neměla rodiče, tak si vůbec nedovedu představit, co ty ženy musejí prožívat. Jak to musí řešit a pak je samozřejmě logistika. To dítě bývá často nemocné, jakmile nastoupí do té školky. Nemáte hlídání, protože rodiče jsou pracující, i prarodiče. Co se týká logistiky, tak to já Adélku vozím do školky, ze školky, na kroužky, opravdu to všechno zůstalo na mě."

Kurzy začnou v říjnu a potrvají do konce roku. V době jejich konání bude matkám zajištěno i hlídání dětí. Z třiceti žen se pak vybere 6, které se budou pomáhat vzdělávat další matky samoživitelky.

Veronika Madejová, koordinátorka projektu Ženám s odvahou: "Budou mít ještě individuálnější podporu a budou ony samy moci podporovat ostatní matky samoživitelky, které se dostanou do podobné situace, jako jsou ony. Budou třeba i komunikovat s veřejnou správou, se samoživitelkami. Budou dále prosazovat to téma matek samoživitelek. Jak to mají těžké ve vztahu k veřejnosti, ve vztahu k ženám, které jsou v obdobné situaci."

Petra Petrušková, ředitelka Centra pro rodinu Lumpíkov: "Aby tady tyto ženy byly takové garantky nebo mentorky těm dalším ženám samoživitelkám. A ukázaly jim ne, že to nejde, ale naopak, ukázat jim, že to jde a jak to jde."

Renata Kněžíková, matka samoživitelka: "Věřím tomu, že čím člověk má více dovedností a znalostí, pak si najde i lépe placenou práci, tak je to prostě důležité. A když člověk nemá to zázemí, nemá se kam obrátit, tak je to hrozně těžké. A právě proto je super, že jsou takové programy, kdy opravdu nabízí hlídání, kdy rozvíjí ty ženy. Já si toho hrozně vážím a jsem za to hrozně vděčná, mě to hrozně moc pomohlo."

Podrobnosti o projektu a přihlášku najdou zájemkyně na webu projektu .

---

Centru aktivních seniorů se prodlouží užívací doba

Centrum aktivních seniorů ve Frýdku-Místku bude mít delší užívací dobu. Při úpravě nových užívacích smluv se přišlo na to, že budova byla původně kolaudována na užívání do 20. hodiny večerní. Uživatelé ale chtěli dobu prodloužit a město jim vyšlo vstříc. Muselo nechat změnit i kolaudační rozhodnutí.

Centrum aktivních seniorů funguje ve Frýdku-Místku už tři roky. Jeho výstavba stála 52 milionů korun a město postupně pracuje na tom, jak využít naplno jeho potenciál.

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "V poslední době tam došlo na Centru aktivních seniorů k určité úpravě užívacích vztahů. Kdy smyslem bylo, aby tam v podstatě měly jakési rovnocenné postavení všechny organizace, které sdružují seniory. I další organizace, které se zabývají sociální službou."

Byla vytvořena pozice správce, kdy se o správu objektu už nemusí starat seniorská organizace, ale formálně vše přešlo přímo na město.

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "V té souvislosti se právě přišlo na to, že ta budova je kolaudována na provoz od 8:00 do 20:00 hodin. Ono ne, že bychom objevili Ameriku. Já myslím, že všichni, kteří se zabývali dříve využitím té budovy, měli přihlížet k tomu času. A my to rozhodnutí stavebního úřadu musíme respektovat. Čili, když právě došlo k vyhotovování těch nových uživatelských smluv, tak tam byl tento čas zanesen."

To se následně setkalo s kritikou, protože senioři požadovali, aby se doba užívání budovy prodloužila.

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Já tu kritiku chápu, opravdu asi senioři měli pocit, že se s nimi nakládá, tak jak si nezaslouží. Možná to můžeme nazvat i tak, jako s malými dětmi. A že jsou omezeni v té užívací době. Nicméně přesto, že jsme to rozhodnutí, respektive tem kolaudační souhlas museli respektovat, protože je to správní rozhodnutí. Tak na druhou stranu, pokud víme, že je špatně, tak rada města se usnesla a uložila úkol magistrátu odstranit tuto nevyhovující provozní dobu. A naopak tu dobu rozšířit."

To se nakonec podařilo dotáhnout do konce a budova získá nové kolaudační rozhodnutí, kterým se upraví doba jejího možného užívání.

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Já můžu říct, že v těchto dnech by mělo být vydáno nové kolaudační rozhodnutí, kde bude možnost užívat tu budovu až do 10. hodiny večerní. Musíme ještě počkat, až to rozhodnutí nabyde právní moci, ale pak už opravdu nebude nic bránit, ani z toho formálního hlediska, aby ta budova byla využívána po delší dobu. Aby fakt opravdu sloužila k tomu účelu, ke kterému byla postavena."

V Centru aktivních seniorů aktuálně působí dvě seniorské organizace, které nabízejí různé programy. K využití ho dostala i ADRA pro aktivity s autistickými dětmi a organizují se zde i různá setkání seniorů a veřejnosti s představiteli města.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
19. září 2022, 16:30

Zubní pohotovost by mohla ve F-M fungovat od roku 2023

Frýdek-Místek už řadu měsíců jedná o obnově zubní pohotovosti. Podařilo se mu dostat k jednomu stolu všechny důležité strany a dospět k dohodě. Pokud se dotáhne do konce, zubní pohotovost by mohla ve městě fungovat od příštího roku. Magistrát navíc podpoří zubaře a sestry milionem korun.

Zubařů je všeobecně všude nedostatek. Ve Frýdku-Místku hledají cestu, jak alespoň částečně ulehčit občanům s problémy při akutních bolestech zubů. Ať už v případě, že mají nebo nemají zubaře. Pomoci by mohla zubní pohotovost.

Igor Juriček (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Služba zubní pohotovosti dlouhodobě chybí. Občané si nám často stěžují, že v případě nějaké zdravotní indispozice musí cestovat do okolních měst, zejména do Ostravy."

Město proto dostalo k jednomu stolu Moravskoslezský kraj, coby zřizovatele služby zubní pohotovosti i okresní stomatologickou komoru a snažilo se dohodnout podmínky, za kterých by služba mohla fungovat.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Jsem rád, že tato jednání byla uvítána, probíhala a přinesla konkrétní výsledky. Došlo k dohodě mezi všemi čtyřmi subjekty o obnovení zubní pohotovosti. Nyní již proběhlo ze strany města i rozhodnutí zastupitelstva, které schválilo milion korun v rozpočtu."

Igor Juriček (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Město Frýdek-Místek od začátku těch jednání deklarovalo, že je připraveno se na té službě finančně podílet. Pro nás je to nejjednodušší způsob, jak ten proces, tu službu, podpořit. Proto jsme v poslední rozpočtové změně vyčlenili jeden milion korun na platy lékařů a sester, kteří potom budou na té zubní pohotovosti působit."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Město Frýdek-Místek splnilo vše, co bylo předmětem dohody. Vyčlenili jsme dostatečné množství finančních prostředků na podporu lékařů a sester a nyní je ta finální fáze na kraji, který musí dotáhnout dohody a věřím, že zubní pohotovost bude do konce roku připravena a spuštěna."

Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MSK: "Pan primátor deklaroval, že je domluvený s těmi stomatology, kteří jsou ochotni zajišťovat tu zubní pohotovost. My jako Moravskoslezský kraj s tím vůbec nemáme problém. Dokonce to vítáme a jsme schopni vybavit ve frýdecko-místecké nemocnici tu pohotovostní ambulanci."

Kraj ale tvrdí, že poslední slovo budou mít při obnovení zubní pohotovosti lékaři, protože bude záležet právě na dohodnutí platových podmínek. Obecně má ale kraj v plánu otevřít v Nemocnici Frýdek-Místek novou zubní ambulanci, která by se případně poté mohla využívat pro zubní pohotovost.

---

Projekt Ženám s odvahou pomůže matkám samoživitelkám

Tři desítky žen z Ostravy a Frýdku-Místku mají možnost absolvovat kurz Ženám s odvahou. Je určen matkám samoživitelkám, kterým chtějí autoři kurzu pomoci s rodinným rozpočtem, v právních záležitostech a podobně. Projekt cílí i na zaměstnavatele, aby nabízeli flexibilní úvazky a práci pro matky z domu.

Paní Renatu během mateřské opustil přítel a na dceru zůstala v podstatě sama. Velmi jí ale pomohlo rodinné centrum Lupmíkov ve Frýdku-Místku.

Renata Kněžíková, matka samoživitelka: "Měla jsem jenom rodičovský příspěvek a bylo to hrozně náročné. A mě to pomohlo v tom, že jsem tady přišla mezi ženy, které byly opravdu inspirující. Měly jsme tady pomoc psycholožky, měly jsme tady i pomoc životopisem při hledání zaměstnání a podobně. Takže mi to hrozně moc dalo sebevědomí a takové odvahy, že to zvládnu."

V Lumpíkově nyní přišli s dalším novým projektem nazvaným Ženám s odvahou. Ten cílí právě na matky samoživitelky.

Veronika Madejová, koordinátorka projektu Ženám s odvahou: "Vzděláme je v nějakých praktických dovednostech, informacích o tom, jak si projít insolvencí, jak si nastavit rodinný rozpočet, nějaké právní záležitosti. To vzdělávání proběhne u nás ve Frýdku-Místku v Lumpíkově a zároveň u našeho partnera v Ostravě."

Projekt bude cílit i na zaměstnavatele, aby uzpůsobili podmínky pro práci samoživitelek.

Petra Petrušková, ředitelka Centra pro rodinu Lumpíkov: "Zjistili jsme, že u nich je opravdu velký problém, že tady je málo zkrácených úvazků. Není možné být z home office, když to srovnáme třeba s Prahou. A proto jsme se rozhodli jít do nějakého projektu, kde změníme i myšlení společnosti. Nebo se o to budeme snažit."

Renata Kněžíková, matka samoživitelka: "Nejtěžší byla samozřejmě ta finanční nejistota, když člověk zůstane sám bez prostředků. Kdybych opravdu neměla rodiče, tak si vůbec nedovedu představit, co ty ženy musejí prožívat. Jak to musí řešit a pak je samozřejmě logistika. To dítě bývá často nemocné, jakmile nastoupí do té školky. Nemáte hlídání, protože rodiče jsou pracující, i prarodiče. Co se týká logistiky, tak to já Adélku vozím do školky, ze školky, na kroužky, opravdu to všechno zůstalo na mě."

Kurzy začnou v říjnu a potrvají do konce roku. V době jejich konání bude matkám zajištěno i hlídání dětí. Z třiceti žen se pak vybere 6, které se budou pomáhat vzdělávat další matky samoživitelky.

Veronika Madejová, koordinátorka projektu Ženám s odvahou: "Budou mít ještě individuálnější podporu a budou ony samy moci podporovat ostatní matky samoživitelky, které se dostanou do podobné situace, jako jsou ony. Budou třeba i komunikovat s veřejnou správou, se samoživitelkami. Budou dále prosazovat to téma matek samoživitelek. Jak to mají těžké ve vztahu k veřejnosti, ve vztahu k ženám, které jsou v obdobné situaci."

Petra Petrušková, ředitelka Centra pro rodinu Lumpíkov: "Aby tady tyto ženy byly takové garantky nebo mentorky těm dalším ženám samoživitelkám. A ukázaly jim ne, že to nejde, ale naopak, ukázat jim, že to jde a jak to jde."

Renata Kněžíková, matka samoživitelka: "Věřím tomu, že čím člověk má více dovedností a znalostí, pak si najde i lépe placenou práci, tak je to prostě důležité. A když člověk nemá to zázemí, nemá se kam obrátit, tak je to hrozně těžké. A právě proto je super, že jsou takové programy, kdy opravdu nabízí hlídání, kdy rozvíjí ty ženy. Já si toho hrozně vážím a jsem za to hrozně vděčná, mě to hrozně moc pomohlo."

Podrobnosti o projektu a přihlášku najdou zájemkyně na webu projektu .

---

Centru aktivních seniorů se prodlouží užívací doba

Centrum aktivních seniorů ve Frýdku-Místku bude mít delší užívací dobu. Při úpravě nových užívacích smluv se přišlo na to, že budova byla původně kolaudována na užívání do 20. hodiny večerní. Uživatelé ale chtěli dobu prodloužit a město jim vyšlo vstříc. Muselo nechat změnit i kolaudační rozhodnutí.

Centrum aktivních seniorů funguje ve Frýdku-Místku už tři roky. Jeho výstavba stála 52 milionů korun a město postupně pracuje na tom, jak využít naplno jeho potenciál.

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "V poslední době tam došlo na Centru aktivních seniorů k určité úpravě užívacích vztahů. Kdy smyslem bylo, aby tam v podstatě měly jakési rovnocenné postavení všechny organizace, které sdružují seniory. I další organizace, které se zabývají sociální službou."

Byla vytvořena pozice správce, kdy se o správu objektu už nemusí starat seniorská organizace, ale formálně vše přešlo přímo na město.

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "V té souvislosti se právě přišlo na to, že ta budova je kolaudována na provoz od 8:00 do 20:00 hodin. Ono ne, že bychom objevili Ameriku. Já myslím, že všichni, kteří se zabývali dříve využitím té budovy, měli přihlížet k tomu času. A my to rozhodnutí stavebního úřadu musíme respektovat. Čili, když právě došlo k vyhotovování těch nových uživatelských smluv, tak tam byl tento čas zanesen."

To se následně setkalo s kritikou, protože senioři požadovali, aby se doba užívání budovy prodloužila.

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Já tu kritiku chápu, opravdu asi senioři měli pocit, že se s nimi nakládá, tak jak si nezaslouží. Možná to můžeme nazvat i tak, jako s malými dětmi. A že jsou omezeni v té užívací době. Nicméně přesto, že jsme to rozhodnutí, respektive tem kolaudační souhlas museli respektovat, protože je to správní rozhodnutí. Tak na druhou stranu, pokud víme, že je špatně, tak rada města se usnesla a uložila úkol magistrátu odstranit tuto nevyhovující provozní dobu. A naopak tu dobu rozšířit."

To se nakonec podařilo dotáhnout do konce a budova získá nové kolaudační rozhodnutí, kterým se upraví doba jejího možného užívání.

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Já můžu říct, že v těchto dnech by mělo být vydáno nové kolaudační rozhodnutí, kde bude možnost užívat tu budovu až do 10. hodiny večerní. Musíme ještě počkat, až to rozhodnutí nabyde právní moci, ale pak už opravdu nebude nic bránit, ani z toho formálního hlediska, aby ta budova byla využívána po delší dobu. Aby fakt opravdu sloužila k tomu účelu, ke kterému byla postavena."

V Centru aktivních seniorů aktuálně působí dvě seniorské organizace, které nabízejí různé programy. K využití ho dostala i ADRA pro aktivity s autistickými dětmi a organizují se zde i různá setkání seniorů a veřejnosti s představiteli města.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-19-09-2022-16-34