Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Budova DPS Školská se připravuje na rekonstrukci
  • Třídění pomáhá držet cenu za svoz odpadů
  • Manuály pomáhají podnikatelům při vyřizování na úřadě

Budova DPS Školská se připravuje na rekonstrukci

Frýdek-Místek se připravuje na rekonstrukci pobočky domova pro seniory ve Školské ulici. Aktuálně se bude hledat firma, která by práce provedla. Objekt projde kompletní rekonstrukcí a rozšíří se o jedno patro. Práce by měly začít v polovině roku a mají vyjít na 45 milionů korun.

Budova domova pro seniory ve Školské ulici ve Frýdku-Místku už je úplně prázdná. Ještě je z ní potřeba vystěhovat zbylý nábytek a následně bude připravena na kompletní rekonstrukci, která už byla potřeba doslova jako sůl.

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Budova domova pro seniory na ulici Školská je v tuto chvíli v takovém stavu, že neodpovídá materiálně-technickému standardu ministerstva práce a sociálních věcí. Chybí společenské prostory, chybí WC, sprchy na pokojích. Pokoje jsou tří až čtyřlůžkové. Budova nevyhovuje požadavkům požární bezpečnosti. Budova je díky tomu neschopna dalšího provozu v kvalitních podmínkách pro jejich uživatele. Projekt rekonstrukce zahrnuje kompletní stavební přestavbu budovy domova. A z toho důvodu muselo dojít k přestěhování všech klientů z domova do domova pro seniory na ulici 28. října."

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "My jsme ve fázi příprav. Jak říkala paní náměstkyně, teď uživatelé už jsou přestěhováni do hlavní budovy. V tuto chvíli probíhaly sondy, na které se podíváme. Ten stavebně technický průzkum probíhal ještě teď před zahájením samotných stavebních prací. Ať se zjistí rozpočet. V tuto chvíli bude probíhat to, že budeme stěhovat postupně nábytek."

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Sondy jsme po dohodě nechali udělat odbornou firmou, abychom zjistili stav hlavně statiky a trámů. Aby nám potom v průběhu stavby se nezvyšovaly náklady. To znamená, že teď chceme přesně vědět, jestli tam nejsou nějaké problémy s hnilobou nebo s pevností těch trámů. A jestli nebudeme teďka dělat nějaké větší zásahy."

Budova je z roku 1936 a proto chtělo mít město jistotu, že trámy v patrech nejsou poškozené a nenarušilo by to nějak statiku. Chystá se totiž ještě přístavba o jedno patro, které vznikne místo půdy. Podle předběžných zjištění se zdá být vše v pořádku. Aktuálně chystá město zadávací řízení.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Vyzývám všechny firmy, které mají kapacity volné, aby se přihlásily. Celkový objem bude cirka 45 milionů korun. Chceme tady do roka to stihnout, tak ať ten dům zase slouží seniorům, protože ta kapacita opravdu chybí. A pan ředitel měl plné ruce práce, aby všechny klienty přestěhoval na centrální domov seniorů v Místku. Tento bychom chtěli už pojmout moderněji. Měla by tady být fotovoltaika, měly by tady být vyměněny všechny elektroinstalace. Mělo by tady přibýt jedno patro a zvýšit se komfort pro klienty."

Do současnosti měla pobočka domova 40 lůžek. Po přestavbě by se měla kapacita snížit na 27 lůžek, ale právě s vyšším komfortem. Doposud se například tísnili až čtyři klienti na jednom pokoji. Samotná rekonstrukce má začít 1. června.

---

Třídění pomáhá držet cenu za svoz odpadů

Nádoby na tříděný odpad a od loňského roku i popelnice na jedlé oleje. Frýdek-Místek stále hledá cesty, jak co nejvíce třídit odpad. To totiž pomáhá k udržení ceny za svoz odpadu. Chystá se také rozšíření sběrných dvorů, které mají přispět ke snížení počtu černých skládek u popelnic a dalších míst.

Město Frýdek-Místek a její společnost Frýdecká skládka se neustále snaží zefektivňovat zpracování odpadů.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Proto máme po městě množství kontejnerů na tříděný odpad, papír, sklo a plasty. A nově jsme přidali i 111 kontejnerů na oleje, které občané používají v kuchyni. Je nutné tyto oleje odkládat právě do těchto nádob a nevylévat je do kanalizace, kde způsobují velké problémy, náklady. Například i přemnožení potkanů."

Poté, co se město rozhodlo spolupracovat s projektem Třídímolej.cz, došlo k zahuštění sítě olejových popelnic na území celého města. I díky tomu se za rok 2022 zdvojnásobil objem vysbíraného oleje na 10,8 tun.

Marcela Skokanová, marketing a komunikace, Trafin Oil: "U nás ve firmě si potom olej zpracujeme tak, že ho vyčistíme od všech nečistot, od vody, znova ho zrecyklujeme a používá se dále v průmyslu, nemusíte se bát, že byste ho koupili dál v obchodě, že je přečištěný, ale používá se dále v průmyslu jako přísada do biopaliv."

Navýšení objemu vysbíraného oleje o dvojnásobek je rozhodně úspěch, ale stále tento objem představuje zhruba 12,6 procenta potenciálu. Je tedy ještě kam se zlepšovat. Město tak usiluje o edukaci a motivaci občanů nejen ke sběru olejů, ale všeobecně ke třídění různých druhů odpadů.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Všemi těmito kroky se snažíme vycházet vstříc tomu, abychom byli schopni udržet příznivou cenu za svoz odpadu. A je velice důležité, aby všichni občané v tomto trendu s námi spolupracovali a snažili se maximálně snížit ty náklady na zpracování odpadu."

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Velkým problémem, který nás zároveň trápí je to, že lidé si pletou ta svozová místa u kontejnerů se sběrnými dvory. A mají pocit, že Frýdecká skládka odveze vše, co tam dají. Je to druh odpadu, který patří do sběrných dvorů. A tím chceme apelovat na občany, aby tam nedávali starý nábytek a další věci, které tam vůbec nepatří. Protože nám zbytečně zatěžují a prodražují ten systém. A aby ho odvezli nebo nechali odvézt tam kam patří, na sběrné dvory. A hlavně aby ještě více třídili. Protože tím získáme peníze do systému a můžeme ten odpad dotovat a držet ho na nějaké ceně. Pokud to nebude, budeme muset zvednout cenu odpadu."

Město také upozorňuje, že je potřeba rozlišovat mezi kontejnery pro obyvatele a pro firmy. Ty firemní mohou mít jinak rozplánované svozy a může to vypadat, že jsou přeplněné.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Naše kontejnery se snažíme svážet takovým způsobem, aby nedoházelo k tomu hromadění toho opadu. Nicméně někdy nastanou situace, kdy se tak stane. Takže tady samozřejmě budeme rádi, pokud nám občané například prostřednictvím aplikace Munipolis dají vědět, kde se tak děje. Kde se to opakuje a my s tím budeme dále pracovat."

Poplatek za odpad na rok 2023 vychází na 696 korun. Lidé nad 70 let zaplatí polovinu a děti do šesti jsou od poplatků osvobozeny.

---

Manuály pomáhají podnikatelům při vyřizování na úřadě

Přehlednější informace a rychlejší vyřešení situace, přinášejí podnikatelům ve Frýdku-Místku speciální manuály. Magistrát má na webu sekci, kde jsou manuály na různé situace, do kterých se mohou podnikatelé při vyřizování různých záležitostí dostat. Radí se v nich, jak efektivně jednat s úřadem.

Jste podnikatelé ve Frýdku-Místku a zajímají vás například informace o stánkovém prodeji ve městě? Nebo za jakých podmínek je možné umístit reklamu na provozovně, která je třeba v památkové zóně? Na webu města najdete všechny potřebné informace v ucelené formě. Radnice nabízí podnikatelům k lepší orientaci přehledně graficky zpracované manuály, ve kterých je krok za krokem vysvětlen postup, jak využívat veřejné prostory v rámci podnikání.

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "V minulém roce vznikly manuály pro podnikatele, které mají ulehčit orientaci v byrokratickém systému na městě. Tak, aby když přijdou na úřad, věděli přesně za kým jít, koho kontaktovat, jaký formulář vyplnit. A tuto informaci mají přehledně v jednom flowchartu, který je umístěn na internetu. A je právě pro tu danou situaci, kterou potřebují vyřešit."

Zájemci se k manuálům dostanou přes úvodní stránku webu města a odkaz „Potřebuji vyřídit“. Následně si vyberou tlačítko „Manuály pro využití veřejného prostoru“ a poté zvolí konkrétní manuál z nabídky.

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jedná se například o zřízení předzahrádky, umístění reklamy, umístění stojanů nebo vyřízení stánku na náměstí. Takže pokud přijdou na úřad, potřebují něco vyřídit, stačí se podívat na internet a podle té svojí životní situace, kterou právě řeší, zjistí, za kým mají jít a ten je pošle dál v tom vyřizovacím procesu. Mělo by to být uděláno tak, aby bylo potřeba co nejméně papírů vyřídit a co nejméně lidí navštívit. Nicméně i tak, stále jsme byrokratický stát, takže budeme pracovat na tom, abychom tuto zátěž snížili."

Město také pro podnikatele připravilo manuál pro správné označení provozovny, která se nachází v památkové zóně. Zároveň mohou zájemci žádat o dotace na toto označení. Cílem je eliminovat nevhodný reklamní smog. Kromě toho město podporuje například drobné podnikatele, pro které probíhala od podzimu roku 2021 do poloviny loňského roku Akademie Podnikej F-M. Ta jim zdarma pomáhala například s propagací podnikání. Zapojilo se do ní 125 drobných obchodníků. O dalším ročníku této akce se uvažuje i letos.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
20. února 2023, 16:30

Budova DPS Školská se připravuje na rekonstrukci

Frýdek-Místek se připravuje na rekonstrukci pobočky domova pro seniory ve Školské ulici. Aktuálně se bude hledat firma, která by práce provedla. Objekt projde kompletní rekonstrukcí a rozšíří se o jedno patro. Práce by měly začít v polovině roku a mají vyjít na 45 milionů korun.

Budova domova pro seniory ve Školské ulici ve Frýdku-Místku už je úplně prázdná. Ještě je z ní potřeba vystěhovat zbylý nábytek a následně bude připravena na kompletní rekonstrukci, která už byla potřeba doslova jako sůl.

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Budova domova pro seniory na ulici Školská je v tuto chvíli v takovém stavu, že neodpovídá materiálně-technickému standardu ministerstva práce a sociálních věcí. Chybí společenské prostory, chybí WC, sprchy na pokojích. Pokoje jsou tří až čtyřlůžkové. Budova nevyhovuje požadavkům požární bezpečnosti. Budova je díky tomu neschopna dalšího provozu v kvalitních podmínkách pro jejich uživatele. Projekt rekonstrukce zahrnuje kompletní stavební přestavbu budovy domova. A z toho důvodu muselo dojít k přestěhování všech klientů z domova do domova pro seniory na ulici 28. října."

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "My jsme ve fázi příprav. Jak říkala paní náměstkyně, teď uživatelé už jsou přestěhováni do hlavní budovy. V tuto chvíli probíhaly sondy, na které se podíváme. Ten stavebně technický průzkum probíhal ještě teď před zahájením samotných stavebních prací. Ať se zjistí rozpočet. V tuto chvíli bude probíhat to, že budeme stěhovat postupně nábytek."

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Sondy jsme po dohodě nechali udělat odbornou firmou, abychom zjistili stav hlavně statiky a trámů. Aby nám potom v průběhu stavby se nezvyšovaly náklady. To znamená, že teď chceme přesně vědět, jestli tam nejsou nějaké problémy s hnilobou nebo s pevností těch trámů. A jestli nebudeme teďka dělat nějaké větší zásahy."

Budova je z roku 1936 a proto chtělo mít město jistotu, že trámy v patrech nejsou poškozené a nenarušilo by to nějak statiku. Chystá se totiž ještě přístavba o jedno patro, které vznikne místo půdy. Podle předběžných zjištění se zdá být vše v pořádku. Aktuálně chystá město zadávací řízení.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Vyzývám všechny firmy, které mají kapacity volné, aby se přihlásily. Celkový objem bude cirka 45 milionů korun. Chceme tady do roka to stihnout, tak ať ten dům zase slouží seniorům, protože ta kapacita opravdu chybí. A pan ředitel měl plné ruce práce, aby všechny klienty přestěhoval na centrální domov seniorů v Místku. Tento bychom chtěli už pojmout moderněji. Měla by tady být fotovoltaika, měly by tady být vyměněny všechny elektroinstalace. Mělo by tady přibýt jedno patro a zvýšit se komfort pro klienty."

Do současnosti měla pobočka domova 40 lůžek. Po přestavbě by se měla kapacita snížit na 27 lůžek, ale právě s vyšším komfortem. Doposud se například tísnili až čtyři klienti na jednom pokoji. Samotná rekonstrukce má začít 1. června.

---

Třídění pomáhá držet cenu za svoz odpadů

Nádoby na tříděný odpad a od loňského roku i popelnice na jedlé oleje. Frýdek-Místek stále hledá cesty, jak co nejvíce třídit odpad. To totiž pomáhá k udržení ceny za svoz odpadu. Chystá se také rozšíření sběrných dvorů, které mají přispět ke snížení počtu černých skládek u popelnic a dalších míst.

Město Frýdek-Místek a její společnost Frýdecká skládka se neustále snaží zefektivňovat zpracování odpadů.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Proto máme po městě množství kontejnerů na tříděný odpad, papír, sklo a plasty. A nově jsme přidali i 111 kontejnerů na oleje, které občané používají v kuchyni. Je nutné tyto oleje odkládat právě do těchto nádob a nevylévat je do kanalizace, kde způsobují velké problémy, náklady. Například i přemnožení potkanů."

Poté, co se město rozhodlo spolupracovat s projektem Třídímolej.cz, došlo k zahuštění sítě olejových popelnic na území celého města. I díky tomu se za rok 2022 zdvojnásobil objem vysbíraného oleje na 10,8 tun.

Marcela Skokanová, marketing a komunikace, Trafin Oil: "U nás ve firmě si potom olej zpracujeme tak, že ho vyčistíme od všech nečistot, od vody, znova ho zrecyklujeme a používá se dále v průmyslu, nemusíte se bát, že byste ho koupili dál v obchodě, že je přečištěný, ale používá se dále v průmyslu jako přísada do biopaliv."

Navýšení objemu vysbíraného oleje o dvojnásobek je rozhodně úspěch, ale stále tento objem představuje zhruba 12,6 procenta potenciálu. Je tedy ještě kam se zlepšovat. Město tak usiluje o edukaci a motivaci občanů nejen ke sběru olejů, ale všeobecně ke třídění různých druhů odpadů.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Všemi těmito kroky se snažíme vycházet vstříc tomu, abychom byli schopni udržet příznivou cenu za svoz odpadu. A je velice důležité, aby všichni občané v tomto trendu s námi spolupracovali a snažili se maximálně snížit ty náklady na zpracování odpadu."

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Velkým problémem, který nás zároveň trápí je to, že lidé si pletou ta svozová místa u kontejnerů se sběrnými dvory. A mají pocit, že Frýdecká skládka odveze vše, co tam dají. Je to druh odpadu, který patří do sběrných dvorů. A tím chceme apelovat na občany, aby tam nedávali starý nábytek a další věci, které tam vůbec nepatří. Protože nám zbytečně zatěžují a prodražují ten systém. A aby ho odvezli nebo nechali odvézt tam kam patří, na sběrné dvory. A hlavně aby ještě více třídili. Protože tím získáme peníze do systému a můžeme ten odpad dotovat a držet ho na nějaké ceně. Pokud to nebude, budeme muset zvednout cenu odpadu."

Město také upozorňuje, že je potřeba rozlišovat mezi kontejnery pro obyvatele a pro firmy. Ty firemní mohou mít jinak rozplánované svozy a může to vypadat, že jsou přeplněné.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Naše kontejnery se snažíme svážet takovým způsobem, aby nedoházelo k tomu hromadění toho opadu. Nicméně někdy nastanou situace, kdy se tak stane. Takže tady samozřejmě budeme rádi, pokud nám občané například prostřednictvím aplikace Munipolis dají vědět, kde se tak děje. Kde se to opakuje a my s tím budeme dále pracovat."

Poplatek za odpad na rok 2023 vychází na 696 korun. Lidé nad 70 let zaplatí polovinu a děti do šesti jsou od poplatků osvobozeny.

---

Manuály pomáhají podnikatelům při vyřizování na úřadě

Přehlednější informace a rychlejší vyřešení situace, přinášejí podnikatelům ve Frýdku-Místku speciální manuály. Magistrát má na webu sekci, kde jsou manuály na různé situace, do kterých se mohou podnikatelé při vyřizování různých záležitostí dostat. Radí se v nich, jak efektivně jednat s úřadem.

Jste podnikatelé ve Frýdku-Místku a zajímají vás například informace o stánkovém prodeji ve městě? Nebo za jakých podmínek je možné umístit reklamu na provozovně, která je třeba v památkové zóně? Na webu města najdete všechny potřebné informace v ucelené formě. Radnice nabízí podnikatelům k lepší orientaci přehledně graficky zpracované manuály, ve kterých je krok za krokem vysvětlen postup, jak využívat veřejné prostory v rámci podnikání.

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "V minulém roce vznikly manuály pro podnikatele, které mají ulehčit orientaci v byrokratickém systému na městě. Tak, aby když přijdou na úřad, věděli přesně za kým jít, koho kontaktovat, jaký formulář vyplnit. A tuto informaci mají přehledně v jednom flowchartu, který je umístěn na internetu. A je právě pro tu danou situaci, kterou potřebují vyřešit."

Zájemci se k manuálům dostanou přes úvodní stránku webu města a odkaz „Potřebuji vyřídit“. Následně si vyberou tlačítko „Manuály pro využití veřejného prostoru“ a poté zvolí konkrétní manuál z nabídky.

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jedná se například o zřízení předzahrádky, umístění reklamy, umístění stojanů nebo vyřízení stánku na náměstí. Takže pokud přijdou na úřad, potřebují něco vyřídit, stačí se podívat na internet a podle té svojí životní situace, kterou právě řeší, zjistí, za kým mají jít a ten je pošle dál v tom vyřizovacím procesu. Mělo by to být uděláno tak, aby bylo potřeba co nejméně papírů vyřídit a co nejméně lidí navštívit. Nicméně i tak, stále jsme byrokratický stát, takže budeme pracovat na tom, abychom tuto zátěž snížili."

Město také pro podnikatele připravilo manuál pro správné označení provozovny, která se nachází v památkové zóně. Zároveň mohou zájemci žádat o dotace na toto označení. Cílem je eliminovat nevhodný reklamní smog. Kromě toho město podporuje například drobné podnikatele, pro které probíhala od podzimu roku 2021 do poloviny loňského roku Akademie Podnikej F-M. Ta jim zdarma pomáhala například s propagací podnikání. Zapojilo se do ní 125 drobných obchodníků. O dalším ročníku této akce se uvažuje i letos.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-20-02-2023-16-34