Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Městská policie F-M už funguje v nové budově
  • Výdejna potravinové pomoci ve F-M upravila provoz
  • Ve F-M se udržuje na 170 hektarů travnatých ploch

Městská policie F-M už funguje v nové budově

Frýdek-Místek zrekonstruoval budovu bývalé textilní školy v Těšínské ulici. Zázemí tady našla městská policie a přestupkové oddělení. Práce vyšly na necelých 78 milionů korun. V místě má v budoucnu vzniknout také nový bulvár s napojením na moderní dopravní terminál.

Městská policie Frýdek-Místek už oficiálně funguje v nové budově. Strážníkům nabízí mnohem více prostoru, vysoký komfort a moderní zázemí.

Ivo Kališ, ředitel Městské policie Frýdek-Místek: "Mají tady obrovské šatny, které ve staré budově neměli. Mají velké skříně, takže se jim tam vleze veškerá výstroj a další náležitosti, které nosí. Mají pěkné sociální zázemí, záchody, sprchy."

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Objekt je v původních konturách, my jsme nic nepřistavovali, jenom jsme ho v podstatě kompletně zrekonstruovali. Od elektroinstalace, až po novou střechu, podlahy, prostě sanitu, všechno. Co se týče ceny, stálo to necelých 78 milionů korun a byly tady opraveny předprostor, zídky, vzadu parkování a čekáme teď ještě na dodělání výměníku."

Ivo Kališ, ředitel Městské policie Frýdek-Místek: "Teď se nacházíme v operační místnosti, která byla i ve staré budově, ale je to technologicky pokročilejší. Máme i vyměněny kamery za nové, s větším rozlišením digitálním, máme tady přivedeny pulty centralizované ochrany objektů města. Je tady radiostanice na spojení se strážníky, telefonní ústředna. Takže tady je takové to centrum, ten mozek té městské policie. Mají k dispozici 88 kamer."

Strážníkům slouží první patro. V přízemí pak lidé najdou přestupkové oddělení magistrátu.

Ivo Kališ, ředitel Městské policie Frýdek-Místek: "Ve staré budově museli chodit do schodů nahoru, nevěděli ani pořádně, jak tam jít. Tady je to hned v přízemí, vedle toho kontaktního centra. Občan stačí, když zazvoní, dostanou se tam na vozíčku, je to s nimi vyřešeno. Ať už se jedná o řešení o nějakých přestupků anebo potřebují nějaké rady."

Radek Kaňa (ODS/SPOLU), náměstek ministra vnitra: "Mě těší, že došlo k opravě staré budovy. Je jedno, jestli je člověk komunálním, krajským nebo celostátním politikem, ale vždycky má radost, když dojde k opravě nějaké budovy, která nebyla využívána. Dneska vidíme krásné prostory, které budou sloužit městské policii k tomu, aby zajišťovala větší bezpečnost ve Frýdku-Místku. Takže přeji, ať se jim tady daří. A občanům Frýdku-Místku co nejméně pokut za špatné parkování."

Projekt rekonstrukce vznikl v roce 2018, kdy město získalo budovu bývalé textilní školy formou směny se společností Slezan Holding.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Je to výsledek memoranda o spolupráci mezi Slezanem holding a městem Frýdek-Místek. Já bych jim chtěl poděkovat tímto, že ty areály se teď oživují. Díky našim investicím, díky jejich investicím. Máme v řešení už další dva areály, kde máme investory. A my jsme tady vstoupili do tohoto areálu tou naší investicí. A budeme pokračovat tak, že se to stane součástí městské struktury, jak jsme slíbili."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Nová služebna městské policie je prvním z takových kamenů, základních, stavebních, nové městské čtvrti, která by měla propojit sídliště Slezská s novým budoucím dopravním terminálem a nádražím, který by měl spojit bulvár a nové schodiště. A dále se bude moct přes park pokračovat až k bývalému hotelu Centrum, kde vznikne také nové bydlení. A přes bývalé autobusové stanoviště se dostanete až do Místku."

Dalším krokem města bude rekonstrukce přilehlé křižovatky ulic Těšínská a Slezská. Soukromý investor chce v lokalitě vystavět nové bytové domy, obchody a služby.

---

Výdejna potravinové pomoci ve F-M upravila provoz

Výdejna potravinové pomoci ve Frýdku-Místku kvůli velkému zájmu upravila svůj provoz. Ze dvou dní přešla na pět a zároveň objednává klienty na přesný čas. V místě se tak netvoří fronty a nedochází k žádným konfliktům.

Výdejna potravinové a materiální pomoci v ulici Malý Koloredov ve Frýdku-Místku funguje od roku 2018. Donedávna byla otevřena dvakrát týdně, ale kvůli zvyšujícímu se zájmu to časem přineslo také problémy.

Kamil Liška, Středisko potravinové a materiální pomoci, Slezská diakonie: "Tvořily se nám tady velké řady, shlukovali se nám lidi, vznikaly tady drobné problémy a často roztržky. Tak jsme ten systém toho výdeje změnili. Teď výdej probíhá každý den, lidé jsou dopředu objednaní a přicházejí mezi 11:00 a 15:00 hodinou." - Kolik těch lidí a jakých se vám tady prostřídá? - "Zhruba za týden se nám tady prostřídá víc než 200 lidí. Teď se to procento trochu zvětšilo za poslední rok."

Věra Humpolcová, pracovnice Slezské diakonie: "V 11:00 hodin tady přijdou lidé na výdejnu, prokáží se papírem, na kterém je napsáno, zda ho mají vydán na měsíc nebo na tři měsíce. Já to zkontroluji všechno na počítači, odklikám si, co je potřeba, vydám jim potraviny. A mým přáním je, aby každý klient byl spokojený, i ten poslední."

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Město každoročně finančně podporuje výdejnu potravinové a materiální pomoci, která je určena lidem v nepříznivé sociální situaci. Jedná se zejména o seniory, rodiče samoživitele, nízkopříjmové domácnosti, ale jsou to také lidé bez domova nebo lidé se zdravotním znevýhodněním, či lidé se závislostmi."

V rámci pomoci zajišťuje středisko trvanlivé potraviny, jsou to ale i čerstvé potraviny, hygienické potřeby, či potřeby pro děti.

Kamil Liška, Středisko potravinové a materiální pomoci, Slezská diakonie: "Potraviny získáváme v rámci Potravinové banky Ostrava, se kterou máme smlouvu. Každý den se sváží potraviny z obchodů z Frýdku-Místku. My využíváme čtyři obchody tady ve Frýdku-Místku. Jsou to všechno potraviny, kterým končí expirace. Takže ty obchody, místo, aby ty potraviny vyhodili, tak je dávají nám a my je vydáváme klientům."

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Doposud se potraviny vydávaly v úterý a v pátek v dopoledních hodinách a tady se před výdejnou shromažďovalo velké množství osob. Na což jsme zaznamenali několik stížností ze stran obyvatel města právě z této lokality. A já jsem rád, že právě Slezská diakonie přešla na nový způsob výdeje potravin, kdy došlo k navýšení počtu výdejních dní a dalším krokem byl také přechod na elektronický způsob objednávání, čímž se podařilo předejít shlukování lidí, které sebou logicky neslo vyšší riziko konfliktů a problémů."

O tom, kdo má nárok na pomoc, rozhoduje sociální odbor, OSPOD nebo úřad práce.

---

Ve F-M se udržuje na 170 hektarů travnatých ploch

Jarní počasí letos přišlo o něco dřív než loni. Díky tomu vyjely do ulic Frýdku-Místku také dříve sekačky na trávu. Pravidelné kosení je opět v plném proudu. Pracovníci technických služeb v průběhu sezóny udržují na 170 hektarů travnatých ploch.

Sekačky na trávu a pracovníci s křovinořezy se už více než měsíc pohybují po Frýdku-Místku.

Lukáš Slíva (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Město Frýdek-Místek ve spolupráci s technickými službami zajišťuje kosení travnatých ploch o celkové rozloze cirka 170 hektarů. V podstatě existuje pravidelný harmonogram, podle kterého se sečení řídí."

Radim Svoboda, vedoucí provozu zeleň TS F-M: "Nejintenzivněji jsou udržované parkové a parterové trávníky. Ty jsou o velikosti asi 120 hektarů a extenzivně pak udržujeme zbytek, což jsou většinou luční porosty a doprovodná zeleň komunikací. Letos, protože nástup jara byl rychlý, tak seče jsme začali již 15. dubna. Momentálně máme parterové plochy posekány, to znamená první seč, další seč bude následovat. Momentálně děláme největší plochy, to je ta sídlištní zeleň, ty parkové trávníky, které máme kolem 100 hektarů. A momentálně jsme asi na 60 procentech plochy, co máme posekáno. Pro letošní rok je plánováno u těch parkových trávníků 3 seče, u těch parterových pak pět sečí."

U extenzivních ploch se pak provedou dvě až tři seče během sezóny. Na údržbě se podílí na 3 desítky pracovníků.

Lukáš Slíva (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Sekačky jsou nastaveny tak, aby nekosily trávu příliš nízko a nedocházelo tak k poškozování toho travního drnu. Velice populární je také technika mulčování, kdy v podstatě ta pokosená tráva je sekačkou rozmělněna na drobné části a ty jsou ponechány na místě. Má to takový efekt, že v těch letních měsících v horkém období nevysychá ten trávník."

Sesbíraná posekaná tráva se pak vozí k dalšímu zpracování do kompostárny na Frýdeckou skládku.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
20. května 2024, 16:30

Městská policie F-M už funguje v nové budově

Frýdek-Místek zrekonstruoval budovu bývalé textilní školy v Těšínské ulici. Zázemí tady našla městská policie a přestupkové oddělení. Práce vyšly na necelých 78 milionů korun. V místě má v budoucnu vzniknout také nový bulvár s napojením na moderní dopravní terminál.

Městská policie Frýdek-Místek už oficiálně funguje v nové budově. Strážníkům nabízí mnohem více prostoru, vysoký komfort a moderní zázemí.

Ivo Kališ, ředitel Městské policie Frýdek-Místek: "Mají tady obrovské šatny, které ve staré budově neměli. Mají velké skříně, takže se jim tam vleze veškerá výstroj a další náležitosti, které nosí. Mají pěkné sociální zázemí, záchody, sprchy."

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Objekt je v původních konturách, my jsme nic nepřistavovali, jenom jsme ho v podstatě kompletně zrekonstruovali. Od elektroinstalace, až po novou střechu, podlahy, prostě sanitu, všechno. Co se týče ceny, stálo to necelých 78 milionů korun a byly tady opraveny předprostor, zídky, vzadu parkování a čekáme teď ještě na dodělání výměníku."

Ivo Kališ, ředitel Městské policie Frýdek-Místek: "Teď se nacházíme v operační místnosti, která byla i ve staré budově, ale je to technologicky pokročilejší. Máme i vyměněny kamery za nové, s větším rozlišením digitálním, máme tady přivedeny pulty centralizované ochrany objektů města. Je tady radiostanice na spojení se strážníky, telefonní ústředna. Takže tady je takové to centrum, ten mozek té městské policie. Mají k dispozici 88 kamer."

Strážníkům slouží první patro. V přízemí pak lidé najdou přestupkové oddělení magistrátu.

Ivo Kališ, ředitel Městské policie Frýdek-Místek: "Ve staré budově museli chodit do schodů nahoru, nevěděli ani pořádně, jak tam jít. Tady je to hned v přízemí, vedle toho kontaktního centra. Občan stačí, když zazvoní, dostanou se tam na vozíčku, je to s nimi vyřešeno. Ať už se jedná o řešení o nějakých přestupků anebo potřebují nějaké rady."

Radek Kaňa (ODS/SPOLU), náměstek ministra vnitra: "Mě těší, že došlo k opravě staré budovy. Je jedno, jestli je člověk komunálním, krajským nebo celostátním politikem, ale vždycky má radost, když dojde k opravě nějaké budovy, která nebyla využívána. Dneska vidíme krásné prostory, které budou sloužit městské policii k tomu, aby zajišťovala větší bezpečnost ve Frýdku-Místku. Takže přeji, ať se jim tady daří. A občanům Frýdku-Místku co nejméně pokut za špatné parkování."

Projekt rekonstrukce vznikl v roce 2018, kdy město získalo budovu bývalé textilní školy formou směny se společností Slezan Holding.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Je to výsledek memoranda o spolupráci mezi Slezanem holding a městem Frýdek-Místek. Já bych jim chtěl poděkovat tímto, že ty areály se teď oživují. Díky našim investicím, díky jejich investicím. Máme v řešení už další dva areály, kde máme investory. A my jsme tady vstoupili do tohoto areálu tou naší investicí. A budeme pokračovat tak, že se to stane součástí městské struktury, jak jsme slíbili."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Nová služebna městské policie je prvním z takových kamenů, základních, stavebních, nové městské čtvrti, která by měla propojit sídliště Slezská s novým budoucím dopravním terminálem a nádražím, který by měl spojit bulvár a nové schodiště. A dále se bude moct přes park pokračovat až k bývalému hotelu Centrum, kde vznikne také nové bydlení. A přes bývalé autobusové stanoviště se dostanete až do Místku."

Dalším krokem města bude rekonstrukce přilehlé křižovatky ulic Těšínská a Slezská. Soukromý investor chce v lokalitě vystavět nové bytové domy, obchody a služby.

---

Výdejna potravinové pomoci ve F-M upravila provoz

Výdejna potravinové pomoci ve Frýdku-Místku kvůli velkému zájmu upravila svůj provoz. Ze dvou dní přešla na pět a zároveň objednává klienty na přesný čas. V místě se tak netvoří fronty a nedochází k žádným konfliktům.

Výdejna potravinové a materiální pomoci v ulici Malý Koloredov ve Frýdku-Místku funguje od roku 2018. Donedávna byla otevřena dvakrát týdně, ale kvůli zvyšujícímu se zájmu to časem přineslo také problémy.

Kamil Liška, Středisko potravinové a materiální pomoci, Slezská diakonie: "Tvořily se nám tady velké řady, shlukovali se nám lidi, vznikaly tady drobné problémy a často roztržky. Tak jsme ten systém toho výdeje změnili. Teď výdej probíhá každý den, lidé jsou dopředu objednaní a přicházejí mezi 11:00 a 15:00 hodinou." - Kolik těch lidí a jakých se vám tady prostřídá? - "Zhruba za týden se nám tady prostřídá víc než 200 lidí. Teď se to procento trochu zvětšilo za poslední rok."

Věra Humpolcová, pracovnice Slezské diakonie: "V 11:00 hodin tady přijdou lidé na výdejnu, prokáží se papírem, na kterém je napsáno, zda ho mají vydán na měsíc nebo na tři měsíce. Já to zkontroluji všechno na počítači, odklikám si, co je potřeba, vydám jim potraviny. A mým přáním je, aby každý klient byl spokojený, i ten poslední."

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Město každoročně finančně podporuje výdejnu potravinové a materiální pomoci, která je určena lidem v nepříznivé sociální situaci. Jedná se zejména o seniory, rodiče samoživitele, nízkopříjmové domácnosti, ale jsou to také lidé bez domova nebo lidé se zdravotním znevýhodněním, či lidé se závislostmi."

V rámci pomoci zajišťuje středisko trvanlivé potraviny, jsou to ale i čerstvé potraviny, hygienické potřeby, či potřeby pro děti.

Kamil Liška, Středisko potravinové a materiální pomoci, Slezská diakonie: "Potraviny získáváme v rámci Potravinové banky Ostrava, se kterou máme smlouvu. Každý den se sváží potraviny z obchodů z Frýdku-Místku. My využíváme čtyři obchody tady ve Frýdku-Místku. Jsou to všechno potraviny, kterým končí expirace. Takže ty obchody, místo, aby ty potraviny vyhodili, tak je dávají nám a my je vydáváme klientům."

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Doposud se potraviny vydávaly v úterý a v pátek v dopoledních hodinách a tady se před výdejnou shromažďovalo velké množství osob. Na což jsme zaznamenali několik stížností ze stran obyvatel města právě z této lokality. A já jsem rád, že právě Slezská diakonie přešla na nový způsob výdeje potravin, kdy došlo k navýšení počtu výdejních dní a dalším krokem byl také přechod na elektronický způsob objednávání, čímž se podařilo předejít shlukování lidí, které sebou logicky neslo vyšší riziko konfliktů a problémů."

O tom, kdo má nárok na pomoc, rozhoduje sociální odbor, OSPOD nebo úřad práce.

---

Ve F-M se udržuje na 170 hektarů travnatých ploch

Jarní počasí letos přišlo o něco dřív než loni. Díky tomu vyjely do ulic Frýdku-Místku také dříve sekačky na trávu. Pravidelné kosení je opět v plném proudu. Pracovníci technických služeb v průběhu sezóny udržují na 170 hektarů travnatých ploch.

Sekačky na trávu a pracovníci s křovinořezy se už více než měsíc pohybují po Frýdku-Místku.

Lukáš Slíva (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Město Frýdek-Místek ve spolupráci s technickými službami zajišťuje kosení travnatých ploch o celkové rozloze cirka 170 hektarů. V podstatě existuje pravidelný harmonogram, podle kterého se sečení řídí."

Radim Svoboda, vedoucí provozu zeleň TS F-M: "Nejintenzivněji jsou udržované parkové a parterové trávníky. Ty jsou o velikosti asi 120 hektarů a extenzivně pak udržujeme zbytek, což jsou většinou luční porosty a doprovodná zeleň komunikací. Letos, protože nástup jara byl rychlý, tak seče jsme začali již 15. dubna. Momentálně máme parterové plochy posekány, to znamená první seč, další seč bude následovat. Momentálně děláme největší plochy, to je ta sídlištní zeleň, ty parkové trávníky, které máme kolem 100 hektarů. A momentálně jsme asi na 60 procentech plochy, co máme posekáno. Pro letošní rok je plánováno u těch parkových trávníků 3 seče, u těch parterových pak pět sečí."

U extenzivních ploch se pak provedou dvě až tři seče během sezóny. Na údržbě se podílí na 3 desítky pracovníků.

Lukáš Slíva (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Sekačky jsou nastaveny tak, aby nekosily trávu příliš nízko a nedocházelo tak k poškozování toho travního drnu. Velice populární je také technika mulčování, kdy v podstatě ta pokosená tráva je sekačkou rozmělněna na drobné části a ty jsou ponechány na místě. Má to takový efekt, že v těch letních měsících v horkém období nevysychá ten trávník."

Sesbíraná posekaná tráva se pak vozí k dalšímu zpracování do kompostárny na Frýdeckou skládku.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-20-05-2024-16-34