Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Gastrofestival F-M plný chutí přilákal davy lidí
  • F-M ovládne divadelní festival Odpoutaná scéna
  • Petr Korč, primátor Frýdku-Místku

Gastrofestival F-M plný chutí přilákal davy lidí

Gastrofestival Frýdek-Místek plný chutí ovládl historické centrum města. Vařilo se dobré jídlo a pití, vystoupily známé osobnosti a také se hledala ta nejlepší zelňačka.

Zámecké náměstí ve Frýdku-Místku se v sobotu proměnilo v centrum dobrého jídla a pití.

Lucie Talavašková, mluvčí TIC Frýdek-Místek: "My máme na našem gastrofestivalu zhruba 60 stánků s vybraným jídlem české i zahraniční kuchyně. V nabídce mají stánkaři například burgery, domácí plněné pity, tradiční lokše, obložené chleby, dokonce tady mohou návštěvníci ochutnat i červy. Nechybí ani sladký sortiment a nápoje k osvěžení, což je při tomto počasí třeba."

Anketa: 1.) "Teprve začínáme, ale dipy jsou skvělé." – jaké zkoušíte? – "Měli jsme švestkovo-hořčicový, teďka cibulový a paprikový, ostrý, který teda není ostrý. My máme vypálené jazýčky."

Anketa: 2.) "Tady jsme akorát zkoušely ty americké cookies, ty jsou teda úplně vynikající. A teď budeme zkoušet tady bagel. A jinak samozřejmě se nám to líbí. Vyšlo krásně počasí. A hlavně je to hodně pestré, tak vyzkoušíme."

Anketa: 3.) "Já vzhledem k tomu, že miluju jídlo a dobré pití, tak jsem nadšená. Že město něco takového organizuje."

Lucie Talavašková, mluvčí TIC Frýdek-Místek: "My jsme festival pro celou rodinu, takže zmíním první děti. Pro dně je tady připravena dětská zóna se spoustou zábavy. Mezi návštěvníky máme i domácí mazlíčky, takže přijela i takzvaná pestaurace. Na podiu máme připraveny různé vystoupení a cooking show."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Já jsem rád, že tradiční gastrofestival se letos koná na náměstí, i když to počasí je opravdu slunečné. Nicméně ty prostory kolem, zámecký park a tak dále, nabízí další prostory, kde se návštěvníci mohou zchladit. A zároveň je to ukázka toho, jak to frýdecké náměstí může vypadat, když na něm nejsou jenom auta."

Našlo se také několik týmů, které v soutěži vařily během dne zelňačku. Odborná porota pak vybrala jako tu nejlepší ze Středověku, ta mimo jiné získala i cenu veřejnosti.

Jiří Choleva, majitel a kuchař Krčmy Středověk: "V čem spočívá kouzlo uvaření té dobré zelňačky? – Jak říká můj kuchař, který je za mnou, tak hlavně je důležité dát do toho srdíčko. A jinak kvalitní suroviny. My jsme zrovna zapojili domácí uzenou krkovičku, kvalitní klobásky, zelí, které si také sami nakládáme a teď už to jenom s láskou uvařit."

Gastrofestival doplnil i vinný festiválek v areálu frýdeckého zámku.

---

F-M ovládne divadelní festival Odpoutaná scéna

Divadlo bratří Formanů, slovenské divadlo Kontra nebo Bezruči i ostravské Studio G. To je jen malý výčet významných hostů na dalším ročníku divadelního festivalu Odpoutaná scéna, který se chystá už tento týden.

Frýdek-Místek ovládne opět festival alternativního divadla Odpoutaná scéna. Bohatý program zaujme všechny generace.

Michaela Kokešová Kocourková, Kultura F-M: "Celá rodina si může užít závěr prázdnin společně. Ve čtvrtek zahájíme v 19:00 hodin celý program festivalu v Zahradě Národního domu. Bude zde divadelní vystoupení, které bude improvizační a budou se na něm podílet i diváci. Předvedou ho Buchty a loutky. Takže určitě mnozí návštěvníci už je znají třeba i z jiných akcí. Dále potom vystoupí Igor Chmela se svou kapelou Dafne. A v následujících dnech potom můžete vidět krásné divadelní představení například Hamleta divadla Kontra ze Slovenska. Studio G, Dva ubohý Rumuni, co mluvěj polsky. A dále samozřejmě, protože přijede Divadlo Bratří Formanů, včetně Matěje Formana, tak se můžeme těšit na besedu, která s ním bude probíhat v divadelním šapitó v Sadech Bedřicha Smetany. Zde také bude probíhat dětský program, který je se vstupem zdarma. Takže určitě se diváci mohou podívat na , kde najdou kompletní podrobný program. V neděli potom zakončíme celý festival promenádním koncertem, kde umělci předvedou to nejlepší z Osvobozeného divadla a divadla Semafor."

Divadelní festival Odpoutaná scéna bude ve Frýdku-Místku probíhat od čtvrtku 24. do neděle 27. srpna.

---

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Frýdecko-Místecký expres pokračuje rozhovorem ve studiu, ve kterém vítám primátora Petra Korče. Dobrý den, vítejte.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Témat máme více, tak pojďme hned do toho. Pojďme se nejdřív pobavit o tom, co přinesl obchvat Frýdku-Místku. Samozřejmě, určitě si dokážeme představit, že velké odlehčení dopravy, ale tím pádem se otvírá i téma co s ulicí Hlavní bude.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: Obchvat je velké téma pro město Frýdek-Místek a já osobně považuji otevření obchvatu, už v tom plném profilu ve čtyřech pruzích se 130km rychlostí, za jednu z největších polistopadových událostí ve městě. Nejenom, že nám zmizí tranzit desítky tisíc automobilů, zejména nákladních, které jedou mezi Rakouskem a Polskem, zároveň je tam rameno, které odkloní i ty, kteří jedou z Ostravy do Beskyd. Tímhle momentem se zároveň otevírá cesta k tomu, abychom jako město mohli napravit otřesný urbanistický zločin, kterým bylo vybudování čtyřproudové rychlostní komunikace skrz město, která pobořila dvě historická centra, zaslepila ulice, udělala naprosto nepřirozenou bariéru ve městě a myslím si, že taková příležitost se naskytuje opravdu jednou za život. Nyní se otevírá šance, protože jsme i vlastníky výrazné části pozemků kolem té komunikace, pokusit se vrátit život do těch míst, kde byl. Starší občané si určitě pamatují místecké korzo. Samozřejmě nikdy se nevrátíme k tomu lázeňském vzhledu, kde se dělal sraz, kdy se šlo do parku a tak dále, ale určitě budeme chtít to centrum vrátit občanům a myslím si, že tam patří život, nepatří tam rychlostní komunikace.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Znamená to, že by tam vůbec auta nejezdila?

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: To ne. My v tento okamžik zachováváme i profil čtyři pruhy. Nicméně už začaly první úpravy, kdy postupně se budou vracet věci do normálu. Jakože ze všech křižovatek by mělo jít odbočit i doleva, budeme postupně napojovat zaslepené ulice, budeme chtít vybudovat úrovňové přechody, protože se tam muselo buďto podcházet, nebo vůbec se nedalo dostat na na druhou stranu. Postupně by měly přibýt autobusové zálivy, například u kulturního centra nová zastávka. Do budoucna určitě musí zmizet ploty nebo zábrany, které částečně nahradí zeleň, částečně městský mobiliář. Myslím si, že musíme vrátit zpátky tu trasu, která vedla z Místeckého náměstí přes to korzo kolem městského kina do parku, k řece a potom do Frýdku. To si myslím, že je velký úkol a neměli bychom ho promarnit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jsou to zatím plány, které nosíte v hlavě, nebo už je něco ve stádiu třeba dokumentace a že už by se blížila realizace těch plánů?

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: Ty věci, o kterých jsem mluvil, co se konkrétně stane s Hlavní třídou, mají už nějaký scénář, některé už se postupně realizují. Nicméně pak jsou před námi další výzvy, jako je právě úprava celého toho prostředí a pokud občané si uvědomí to místo, tak město vlastní budovy od městské knihovny, kterou jsme teď zrekonstruovali, přes kino Vlast. Poté je tam Český dům, o který nyní město usiluje, bývalý Německý dům. Krásná budova, kterou bychom chtěli zachránit. Bývalé autobusové stanoviště a poté místo pro rekonstrukci Národního domu a vznik městské galerie v Záložně a přístavbu nového sálu. Je to obrovský pás území, který kdybychom revitalizovali v budoucnosti prostřednictvím nějaké architektonické soutěže. Můžeme na začátku oslovit i studenty atd., ale otevřít tu diskuzi o tom, co by v tomhletom krásném místě v centru města mohlo vzniknout, si myslím, že opravdu se nám otevřou obzory. Jak jsem už řekl jednou, otevírá se tady obrovská šance, kterou když chytíme a nepustíme, tak opravdu tomu městu můžeme výrazně pomoci.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane primátore, v jakém stádiu je budoucí vznik nového kulturního domu? Jak to vypadá, případně jaký by měl být postup teď v nejbližších měsících?

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: My jsme v posledních měsících intenzivně komunikovali s architektonickým studiem paní Jiřičné a ladili jsme podobu jak rekonstrukce Národního domu, rekonstrukci bývalé Záložny, kde bude vznikat městská galerie, tak po dobu přístavby nového sálu. Našim cílem je, aby sál byl s co největší kapacitou, to se podařilo a nyní se pohybujeme na hranici přes pět set sedících a přes tisíc stojících diváků. Pracujeme i s tím, že bychom chtěli mít hlediště, které má variabilní elevaci. Takže buď ten sál bude rovný, nebo bude s tou elevaci, nebo se bude částečně měnit. Cílem je, aby sál byl co nejuniverzálnější a byl zajímavý i pro nájemce a třetí strany. Takový sál ve městě není a cílem je dosáhnout co největší ekonomické soběstačnosti, aby nám nevznikl nějaký moloch, který bude jenom ujídat městské peníze. Měl by to být sál, který opravdu výrazně schází ve městě a bude zajímavý pro všechny. A samozřejmě na něho budeme chtít získat dotace, začneme tím, že nejdříve opravíme Záložnu, kde vznikne dětská galerie. Do té by se měla přestěhovat Kultura FM, naše městská organizace. Poté začneme opravovat historický Národní dům, který potřebuje rekonstrukci, je v havarijním stavu. Rekonstrukce bude probíhat až do té meze, aby souběžně mohl běžet i historický sál. A poté, až budeme v těch dvou fázích za polovinou, budeme mít i zdroje, jako třešnička bude oprava toho historického sálu a vznik nového sálu jako přístavba, což byla taková tečka za tím vznikem kulturního centra, které opravdu bude centrem pro všechny aktivity ve městě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dalším velkým tématem ve Frýdku-Místku je nedávno řešený Český dům, který už roky chátrá u ulice Hlavní a město přišlo s myšlenkou ho zkusit odkoupit. Co dál?

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: My jsme jako vedení města požádali zastupitelstvo o možnost činit kroky k nabytí Českého domu. On byl momentálně v dražbě, kde byla relativně vyšší vyvolávací cena. Nicméně my jsme dostali mandát k tomu, abychom dům nabyli, účastnili se případně i dražby. Nicméně činíme kroky aktivní, takže já jsem se setkal i s majitelem. Bylo to tento týden a bavili jsme se o tom, že opravdu zájmem města je získat tu budovu, abychom mohli celé to veřejné prostranství pojmout. Myslím si, že pokud se nestane něco nepředvídatelného, mohli bychom být na cestě, abychom opravdu za nějaké rozumné peníze tenhle dům nabyli a mohli ho opravit, protože je to budova, ke které mají občané velmi silný vztah. Často si vzpomenou na své mládí, toho, kolik tam trávili času a je to i krásné místo u parku. My bychom tam chtěli vybudovat komunitní centrum pro rodiny a pro děti. A aktivity, které máme po městě rozeseté, by se soustředily na jedno místo, ale to je taky hra budoucnosti. Nejdříve ho musíme nabýt, abychom ho mohli zachránit a opravit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak vypadá realizace nového bulváru, který souvisí s proměnou slezanských areálů?

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: To je stejná píseň, jenom z druhé strany. Bavili jsme se o místecké části a teď se dostáváme do frýdecké. Ona se otevírá možnost, aby město získalo takovou novou komunikační trasu od Míseckého náměstí přes tuhletu část, o které jsem mluvil, kolem Českého domu, přes park, kolem hotelu Centrum, kde vznikne nová městská čtvrť na nádraží, kde bude nový dopravní terminál a ten končí bulvárem, který je napojen na sídliště Slezská. Nyní jsme ve fázi, kdy finalizujeme, nebo jsme v pokročilé fázi rekonstrukce, nové bezpečnostní centrum, sídlo městské policie, které bude spolu s Tkalcovnou otevírat prostor do toho bulváru. Řešíme tam projekčně nějaké věci, takže už tam jsou vidět první vlaštovky jako je spolupráce se Slezanem, memorandum atd. nebo i to, že jeden z těch slezanských areálů získal nový investor pan Gevorg Avetisyan, který je vlastníkem společnosti Marlenka a chce investovat miliardu do toho areálu. To jsou všechno střípky, které teď pomalinku začínají naplňovat naší strategii. Koncept toho je, jak chceme oživit bývalé průmyslové areály a jak chceme zapojit uzavřené části města nebo ty, které byly poškozeny před rokem 1989 zpátky do té struktury a myslím si, že se to pomalu daří.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jsou to velké plány rozložené do několika let. To už tady párkrát padlo. Jak to je s financemi? Budete mít dostatek financí, nebo umíte zajistit finance na všechny ty plány?

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: Ono to není na pár let. Já si myslím, že to je na pár volebních období. My, co investujeme jako město, tak si chceme finance zajistit. Samozřejmě sháníme zdroje, ale důležité je, že do těch plánů budou vstupovat i soukromí investoři. A to je důležité jít ruku v ruce s těmi, kteří přinášejí investice, přinášejí nápady, otevřít jim tu cestu a společně, si myslím, že to dokážeme ufinancovat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane primátore, já Vám děkuji za rozhovor, vám děkuji za pozornost a mějte hezký zbytek léta.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: Děkuji za pozvání.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
21. srpna 2023, 16:35

Gastrofestival F-M plný chutí přilákal davy lidí

Gastrofestival Frýdek-Místek plný chutí ovládl historické centrum města. Vařilo se dobré jídlo a pití, vystoupily známé osobnosti a také se hledala ta nejlepší zelňačka.

Zámecké náměstí ve Frýdku-Místku se v sobotu proměnilo v centrum dobrého jídla a pití.

Lucie Talavašková, mluvčí TIC Frýdek-Místek: "My máme na našem gastrofestivalu zhruba 60 stánků s vybraným jídlem české i zahraniční kuchyně. V nabídce mají stánkaři například burgery, domácí plněné pity, tradiční lokše, obložené chleby, dokonce tady mohou návštěvníci ochutnat i červy. Nechybí ani sladký sortiment a nápoje k osvěžení, což je při tomto počasí třeba."

Anketa: 1.) "Teprve začínáme, ale dipy jsou skvělé." – jaké zkoušíte? – "Měli jsme švestkovo-hořčicový, teďka cibulový a paprikový, ostrý, který teda není ostrý. My máme vypálené jazýčky."

Anketa: 2.) "Tady jsme akorát zkoušely ty americké cookies, ty jsou teda úplně vynikající. A teď budeme zkoušet tady bagel. A jinak samozřejmě se nám to líbí. Vyšlo krásně počasí. A hlavně je to hodně pestré, tak vyzkoušíme."

Anketa: 3.) "Já vzhledem k tomu, že miluju jídlo a dobré pití, tak jsem nadšená. Že město něco takového organizuje."

Lucie Talavašková, mluvčí TIC Frýdek-Místek: "My jsme festival pro celou rodinu, takže zmíním první děti. Pro dně je tady připravena dětská zóna se spoustou zábavy. Mezi návštěvníky máme i domácí mazlíčky, takže přijela i takzvaná pestaurace. Na podiu máme připraveny různé vystoupení a cooking show."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Já jsem rád, že tradiční gastrofestival se letos koná na náměstí, i když to počasí je opravdu slunečné. Nicméně ty prostory kolem, zámecký park a tak dále, nabízí další prostory, kde se návštěvníci mohou zchladit. A zároveň je to ukázka toho, jak to frýdecké náměstí může vypadat, když na něm nejsou jenom auta."

Našlo se také několik týmů, které v soutěži vařily během dne zelňačku. Odborná porota pak vybrala jako tu nejlepší ze Středověku, ta mimo jiné získala i cenu veřejnosti.

Jiří Choleva, majitel a kuchař Krčmy Středověk: "V čem spočívá kouzlo uvaření té dobré zelňačky? – Jak říká můj kuchař, který je za mnou, tak hlavně je důležité dát do toho srdíčko. A jinak kvalitní suroviny. My jsme zrovna zapojili domácí uzenou krkovičku, kvalitní klobásky, zelí, které si také sami nakládáme a teď už to jenom s láskou uvařit."

Gastrofestival doplnil i vinný festiválek v areálu frýdeckého zámku.

---

F-M ovládne divadelní festival Odpoutaná scéna

Divadlo bratří Formanů, slovenské divadlo Kontra nebo Bezruči i ostravské Studio G. To je jen malý výčet významných hostů na dalším ročníku divadelního festivalu Odpoutaná scéna, který se chystá už tento týden.

Frýdek-Místek ovládne opět festival alternativního divadla Odpoutaná scéna. Bohatý program zaujme všechny generace.

Michaela Kokešová Kocourková, Kultura F-M: "Celá rodina si může užít závěr prázdnin společně. Ve čtvrtek zahájíme v 19:00 hodin celý program festivalu v Zahradě Národního domu. Bude zde divadelní vystoupení, které bude improvizační a budou se na něm podílet i diváci. Předvedou ho Buchty a loutky. Takže určitě mnozí návštěvníci už je znají třeba i z jiných akcí. Dále potom vystoupí Igor Chmela se svou kapelou Dafne. A v následujících dnech potom můžete vidět krásné divadelní představení například Hamleta divadla Kontra ze Slovenska. Studio G, Dva ubohý Rumuni, co mluvěj polsky. A dále samozřejmě, protože přijede Divadlo Bratří Formanů, včetně Matěje Formana, tak se můžeme těšit na besedu, která s ním bude probíhat v divadelním šapitó v Sadech Bedřicha Smetany. Zde také bude probíhat dětský program, který je se vstupem zdarma. Takže určitě se diváci mohou podívat na , kde najdou kompletní podrobný program. V neděli potom zakončíme celý festival promenádním koncertem, kde umělci předvedou to nejlepší z Osvobozeného divadla a divadla Semafor."

Divadelní festival Odpoutaná scéna bude ve Frýdku-Místku probíhat od čtvrtku 24. do neděle 27. srpna.

---

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Frýdecko-Místecký expres pokračuje rozhovorem ve studiu, ve kterém vítám primátora Petra Korče. Dobrý den, vítejte.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Témat máme více, tak pojďme hned do toho. Pojďme se nejdřív pobavit o tom, co přinesl obchvat Frýdku-Místku. Samozřejmě, určitě si dokážeme představit, že velké odlehčení dopravy, ale tím pádem se otvírá i téma co s ulicí Hlavní bude.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: Obchvat je velké téma pro město Frýdek-Místek a já osobně považuji otevření obchvatu, už v tom plném profilu ve čtyřech pruzích se 130km rychlostí, za jednu z největších polistopadových událostí ve městě. Nejenom, že nám zmizí tranzit desítky tisíc automobilů, zejména nákladních, které jedou mezi Rakouskem a Polskem, zároveň je tam rameno, které odkloní i ty, kteří jedou z Ostravy do Beskyd. Tímhle momentem se zároveň otevírá cesta k tomu, abychom jako město mohli napravit otřesný urbanistický zločin, kterým bylo vybudování čtyřproudové rychlostní komunikace skrz město, která pobořila dvě historická centra, zaslepila ulice, udělala naprosto nepřirozenou bariéru ve městě a myslím si, že taková příležitost se naskytuje opravdu jednou za život. Nyní se otevírá šance, protože jsme i vlastníky výrazné části pozemků kolem té komunikace, pokusit se vrátit život do těch míst, kde byl. Starší občané si určitě pamatují místecké korzo. Samozřejmě nikdy se nevrátíme k tomu lázeňském vzhledu, kde se dělal sraz, kdy se šlo do parku a tak dále, ale určitě budeme chtít to centrum vrátit občanům a myslím si, že tam patří život, nepatří tam rychlostní komunikace.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Znamená to, že by tam vůbec auta nejezdila?

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: To ne. My v tento okamžik zachováváme i profil čtyři pruhy. Nicméně už začaly první úpravy, kdy postupně se budou vracet věci do normálu. Jakože ze všech křižovatek by mělo jít odbočit i doleva, budeme postupně napojovat zaslepené ulice, budeme chtít vybudovat úrovňové přechody, protože se tam muselo buďto podcházet, nebo vůbec se nedalo dostat na na druhou stranu. Postupně by měly přibýt autobusové zálivy, například u kulturního centra nová zastávka. Do budoucna určitě musí zmizet ploty nebo zábrany, které částečně nahradí zeleň, částečně městský mobiliář. Myslím si, že musíme vrátit zpátky tu trasu, která vedla z Místeckého náměstí přes to korzo kolem městského kina do parku, k řece a potom do Frýdku. To si myslím, že je velký úkol a neměli bychom ho promarnit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jsou to zatím plány, které nosíte v hlavě, nebo už je něco ve stádiu třeba dokumentace a že už by se blížila realizace těch plánů?

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: Ty věci, o kterých jsem mluvil, co se konkrétně stane s Hlavní třídou, mají už nějaký scénář, některé už se postupně realizují. Nicméně pak jsou před námi další výzvy, jako je právě úprava celého toho prostředí a pokud občané si uvědomí to místo, tak město vlastní budovy od městské knihovny, kterou jsme teď zrekonstruovali, přes kino Vlast. Poté je tam Český dům, o který nyní město usiluje, bývalý Německý dům. Krásná budova, kterou bychom chtěli zachránit. Bývalé autobusové stanoviště a poté místo pro rekonstrukci Národního domu a vznik městské galerie v Záložně a přístavbu nového sálu. Je to obrovský pás území, který kdybychom revitalizovali v budoucnosti prostřednictvím nějaké architektonické soutěže. Můžeme na začátku oslovit i studenty atd., ale otevřít tu diskuzi o tom, co by v tomhletom krásném místě v centru města mohlo vzniknout, si myslím, že opravdu se nám otevřou obzory. Jak jsem už řekl jednou, otevírá se tady obrovská šance, kterou když chytíme a nepustíme, tak opravdu tomu městu můžeme výrazně pomoci.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane primátore, v jakém stádiu je budoucí vznik nového kulturního domu? Jak to vypadá, případně jaký by měl být postup teď v nejbližších měsících?

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: My jsme v posledních měsících intenzivně komunikovali s architektonickým studiem paní Jiřičné a ladili jsme podobu jak rekonstrukce Národního domu, rekonstrukci bývalé Záložny, kde bude vznikat městská galerie, tak po dobu přístavby nového sálu. Našim cílem je, aby sál byl s co největší kapacitou, to se podařilo a nyní se pohybujeme na hranici přes pět set sedících a přes tisíc stojících diváků. Pracujeme i s tím, že bychom chtěli mít hlediště, které má variabilní elevaci. Takže buď ten sál bude rovný, nebo bude s tou elevaci, nebo se bude částečně měnit. Cílem je, aby sál byl co nejuniverzálnější a byl zajímavý i pro nájemce a třetí strany. Takový sál ve městě není a cílem je dosáhnout co největší ekonomické soběstačnosti, aby nám nevznikl nějaký moloch, který bude jenom ujídat městské peníze. Měl by to být sál, který opravdu výrazně schází ve městě a bude zajímavý pro všechny. A samozřejmě na něho budeme chtít získat dotace, začneme tím, že nejdříve opravíme Záložnu, kde vznikne dětská galerie. Do té by se měla přestěhovat Kultura FM, naše městská organizace. Poté začneme opravovat historický Národní dům, který potřebuje rekonstrukci, je v havarijním stavu. Rekonstrukce bude probíhat až do té meze, aby souběžně mohl běžet i historický sál. A poté, až budeme v těch dvou fázích za polovinou, budeme mít i zdroje, jako třešnička bude oprava toho historického sálu a vznik nového sálu jako přístavba, což byla taková tečka za tím vznikem kulturního centra, které opravdu bude centrem pro všechny aktivity ve městě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dalším velkým tématem ve Frýdku-Místku je nedávno řešený Český dům, který už roky chátrá u ulice Hlavní a město přišlo s myšlenkou ho zkusit odkoupit. Co dál?

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: My jsme jako vedení města požádali zastupitelstvo o možnost činit kroky k nabytí Českého domu. On byl momentálně v dražbě, kde byla relativně vyšší vyvolávací cena. Nicméně my jsme dostali mandát k tomu, abychom dům nabyli, účastnili se případně i dražby. Nicméně činíme kroky aktivní, takže já jsem se setkal i s majitelem. Bylo to tento týden a bavili jsme se o tom, že opravdu zájmem města je získat tu budovu, abychom mohli celé to veřejné prostranství pojmout. Myslím si, že pokud se nestane něco nepředvídatelného, mohli bychom být na cestě, abychom opravdu za nějaké rozumné peníze tenhle dům nabyli a mohli ho opravit, protože je to budova, ke které mají občané velmi silný vztah. Často si vzpomenou na své mládí, toho, kolik tam trávili času a je to i krásné místo u parku. My bychom tam chtěli vybudovat komunitní centrum pro rodiny a pro děti. A aktivity, které máme po městě rozeseté, by se soustředily na jedno místo, ale to je taky hra budoucnosti. Nejdříve ho musíme nabýt, abychom ho mohli zachránit a opravit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak vypadá realizace nového bulváru, který souvisí s proměnou slezanských areálů?

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: To je stejná píseň, jenom z druhé strany. Bavili jsme se o místecké části a teď se dostáváme do frýdecké. Ona se otevírá možnost, aby město získalo takovou novou komunikační trasu od Míseckého náměstí přes tuhletu část, o které jsem mluvil, kolem Českého domu, přes park, kolem hotelu Centrum, kde vznikne nová městská čtvrť na nádraží, kde bude nový dopravní terminál a ten končí bulvárem, který je napojen na sídliště Slezská. Nyní jsme ve fázi, kdy finalizujeme, nebo jsme v pokročilé fázi rekonstrukce, nové bezpečnostní centrum, sídlo městské policie, které bude spolu s Tkalcovnou otevírat prostor do toho bulváru. Řešíme tam projekčně nějaké věci, takže už tam jsou vidět první vlaštovky jako je spolupráce se Slezanem, memorandum atd. nebo i to, že jeden z těch slezanských areálů získal nový investor pan Gevorg Avetisyan, který je vlastníkem společnosti Marlenka a chce investovat miliardu do toho areálu. To jsou všechno střípky, které teď pomalinku začínají naplňovat naší strategii. Koncept toho je, jak chceme oživit bývalé průmyslové areály a jak chceme zapojit uzavřené části města nebo ty, které byly poškozeny před rokem 1989 zpátky do té struktury a myslím si, že se to pomalu daří.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jsou to velké plány rozložené do několika let. To už tady párkrát padlo. Jak to je s financemi? Budete mít dostatek financí, nebo umíte zajistit finance na všechny ty plány?

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: Ono to není na pár let. Já si myslím, že to je na pár volebních období. My, co investujeme jako město, tak si chceme finance zajistit. Samozřejmě sháníme zdroje, ale důležité je, že do těch plánů budou vstupovat i soukromí investoři. A to je důležité jít ruku v ruce s těmi, kteří přinášejí investice, přinášejí nápady, otevřít jim tu cestu a společně, si myslím, že to dokážeme ufinancovat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane primátore, já Vám děkuji za rozhovor, vám děkuji za pozornost a mějte hezký zbytek léta.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: Děkuji za pozvání.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-21-08-2023-16-35