Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • F-M bude platit některým dětem od listopadu obědy
  • Nemocnice ve Frýdku-Místku má nově potrubní poštu
  • Střed Zámeckého náměstí je na zkoušku bez aut

F-M bude platit některým dětem od listopadu obědy

Frýdek-Místek bude hradit od listopadu některým školákům obědy. Nový projekt je určený pro rodiny, které pobírají přídavky na děti. Účast v něm bude zcela dobrovolná a město dá peníze za obědy přímo svým základním školám. Cílem je pomoci nízkopříjmovým rodinám.

Ve Frýdku-Místku chtějí v době vysoké inflace a vysokých cen energií ušetřit potřebným rodinám peníze. Prosadili proto v zastupitelstvu projekt Příspěvky na obědy na základních školách.

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Projekt jsme se rozhodli prosazovat hlavně z toho důvodu, abychom podpořili děti ze sociálně znevýhodněných rodin, ale také rodin ze střední třídy, které třeba pobírají ty přídavky na děti, ale jejich finanční situace není tak dobrá, aby si mohly oběd pro děti dovolit."

Město zaplatí obědy dětem s trvalým pobytem ve Frýdku-Místku, jejichž rodiče pobírají příspěvky na dítě.

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Nyní je již na základních školách, které již mohou na své webové stránky umístit formuláře, které si rodiče mohou stáhnout, vyplnit a podat si přihlášku k tomuto projektu. Projekt se rozběhne od 1. listopadu. Ale samozřejmě ty přihlášky už mohou být dopředu. Rodiče už mohou s tím pracovat, protože budou potřebovat to čestné prohlášení nebo potvrzení, že pobírají přídavek na dítě."

Ludmila Salachová, vedoucí školní jídelny na 5. ZŠ F-M: "K dnešnímu dni jsme třeba vařili 764 obědů. Z toho prakticky kolem 170 obědů se odváží na Základní školu Lískovec. Zbytek zůstává tady, ale budou se ještě obědy prodávat. S tím, že spoustu rodin, které mají hluboko do kapsy a nemohou momentálně těm dětem stravu koupit, jelikož musí nakupovat pomůcky do školy, ale vždycky po těch výplatách v tom září nebo po nějakých sociálních dávkách, ono se to naplní a ty děti přijdou, akorát později."

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Chci zdůraznit dvě zásadní věci, že je ten projekt postaven na dobrovolnosti. My nikoho nenutíme se ho účastnit. Ani děti, ani rodiče. To musí rodiče, respektive zákonní zástupci sami zvážit, jestli dítě do toho projektu zapojí. A dále pak jsme se snažili zachovat ten projekt pro co možná nejširší okruh těch dětí. Čili je to pro všechny děti, kde rodiny pobírají přídavek na dítě. Ale my zatím vycházíme z těch údajů, které máme, že by to mělo pokrýt naprostou většinu rodin ve městě s dítětem, případně i více dětí."

Na projekt bylo letos vyčleněno deset milionů korun, peníze dá město přímo škole. Někteří rodiče mají možnost využít také projekt Moravskoslezského kraje Bezplatné stravování ve školách pro 1. pololetí, který je určen pro rodiny pobírající dávky hmotné nouze.

---

Nemocnice ve Frýdku-Místku má nově potrubní poštu

Nemocnice ve Frýdku-Místku má nově vybudovanou potrubní poštu. Ta umožní rychlejší transport vzorků a materiálu mezi jednotlivými odděleními. Kromě toho přibyl v nemocnici nový diagnostický komplet a rozšířila se i parkovací místa.

Nemocnice ve Frýdku-Místku vybudovala v areálu 11 stanic potrubní pošty. Během jednoho dne jí projde na 120 zásilek.

Martin Kaňok, vedoucí správy majetku Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Dá se posílat jakýkoliv materiál. Léčiva, dají se posílat různé zprávy a podobné. A ze vzorků posílají se vzorky krve, moči a takové. To všechno, co v naší laboratoři zpracováváme."

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Cílem bylo výrazně zrychlit přesun vzorků do laboratoře, protože dřív to nosili zaměstnanci, ošetřovatelé. A než sebrali ty vzorky a vrátili se zpátky, tak to trvalo několik desítek minut. Nyní trvá přesun vzorků do laboratoře do dvou minut."

Martin Kaňok, vedoucí správy majetku Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Pohání se to strojovnou, která je v suterénu a funguje jak na přetlaku, tak na podtlaku. Podle toho, kterým směrem ta pouzdra jsou. Buď jsou jakoby dofouknuté do toho místa nebo jsou vsány pod tlakem zpět tam, kde to má být."

Nejdelší trasa měří přibližně 300 metrů a transportní pouzdro se na této trase vrátí do počáteční stanice za přibližně 3,5 minuty.

Martin Kaňok, vedoucí správy majetku Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Zatím je to na takových hlavních intenzivních péčích. Plus urgentním příjmu a takovém tom nejdůležitějším, kde těch vzorků vzniká nejvíce."

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "První etapa stála něco přes 11 milionů korun. 4 miliony jsme platili jako nemocnice a zbytek financoval zřizovatel Moravskoslezský kraj."

Výstavba je rozdělena do čtyř etap a cílem je mít v budoucnu 33 stanic. Další novinkou v nemocnici je vznik nového pracoviště za 35 milionů korun se skiaskopicko-skiagrafickým kompletem pro lepší diagnostiku.

Petr Vítek, primář interního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Jedná se o endoskopický sál, na kterém se kombinují různé vyšetřovací metody pro pacienta během jednoho výkonu. Jedná se o rentgenové výkony. To znamená skiaskopii, skiagrafii, dále endoskopické metody a dále endosonografické, čili ultrazvukové metody. Navíc zde máme možnost i pohledu do žlučových cest."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "My jako město nemocnici podporujeme. A samozřejmě vítáme jakoukoliv změnu rozšíření služeb pro občany. A důkazem té dobré spolupráce je příprava nové rámcové smlouvy, kterou s nemocnicí město připravuje. Ta rozšíří tu současnou spolupráci, kde pravidelně přispíváme nemocnici na vybavení technické. Tak nyní rozšiřujeme spolupráci v rámci preventivních programů zejména pro děti našich škol. A to se týká oblasti první pomoci a nově i dentální nebo zubní prevence."

Nemocnice dále v areálu vybudovala také 74 nových parkovacích míst za 11 milionů korun.

---

Střed Zámeckého náměstí je na zkoušku bez aut

Frýdek-Místek na zkoušku omezil parkování ve středu Zámeckého náměstí. Připojilo se tak k Evropskému týdnu mobility, jehož smyslem je upozornit na problémy v dopravě a hledat řešení šetrná k životnímu prostředí. O další podobě parkování na náměstí chce město ještě dál jednat.

Ve středu Zámeckého náměstí ve Frýdku-Místku nestojí žádná auta. Pohled, který připomíná podobu náměstí před mnoha lety.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Frýdecké náměstí bylo v minulosti zrekonstruováno a kolaudováno tak, aby umožnilo stání pouze po obvodu. Byla tady vytvořena zóna uprostřed, která byla bez automobilů. A v průběhu let, v roce 2014, došlo k tomu, že trochu i v rozporu s dopravní organizací a celou skladbou toho náměstí se umožnilo parkování v okolí historické kašny, v okolí historické valounové dlažby pod lipami, které úplně degradovalo celou funkci toho náměstí."

Město se rozhodlo, že v rámci Evropského týdne mobility od 16. do 22. září tady opět zakáže parkování. Chce tak ukázat, že je možné mít střed náměstí bez aut i do budoucna.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Naším cílem je najít kompromis. Protože jsou hlasy, které volají po tom, aby náměstí bylo zcela bez automobilů a hlasy, které říkají, že nemáme žádným způsobem ta auta regulovat, že mají stát všude. Což oba dva ty krajní názory z mého osobního pohledu nejsou správné."

Martin Svačinka, provozovatel sýrárny Boutique GURMÁN: "Nevadí mi to, je to fajn, bylo to fajn, budeme rádi, když to skončí a vedlo to k té diskuzi. Ten náš obchůdek, my jsme tady 17 let a nějakým způsobem se to vyvíjí. A jestli bychom tady měli zůstat, tak žijeme z toho, že tady někdo přijde. Tady nikdo pěšky nepřijde. Poláci tady k nám jezdí, máme nádherné náměstí."

Střed náměstí funguje běžně jako kruhový objezd. Tím ale dochází k velké neobvyklosti, že auta běžně parkují uprostřed kruhového objezdu. Město chce v budoucnu situaci s parkováním na náměstí řešit.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Chceme obnovit původní ovál, který byl ohraničen buďto nějakým městským mobiliářem a tak dále, aby byla bezpečná zóna uprostřed náměstí. Kde děti, rodiče, kdokoliv pěší bude mít pocit bezpečí, že ho nesrazí nějaké auto. A bude vyčleněn opravdu ten kruhový objezd."

Město má navíc několik záměrů na získání nových parkovacích míst v okolí náměstí i magistrátu.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Pod magistrátem vzniknou nová parkovací místa, pracujeme s prostorem ulice Na Půstkách, kde je i soukromý investor, kde vzniknou nová parkovací místa i v rámci budoucí nové výstavby. A my s naším pozemkem chceme nějakým kompromisním způsobem pracovat. A zároveň zadáváme studii na vznik parkovacího domu vedle Kauflandu na parkovišti Zámecká, který by měl přinést další parkovací místa."

Ve Frýdku-Místku všeobecně podle studie aktuálně chybí stále zhruba na 3 500 parkovacích míst.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
21. září 2023, 16:40

F-M bude platit některým dětem od listopadu obědy

Frýdek-Místek bude hradit od listopadu některým školákům obědy. Nový projekt je určený pro rodiny, které pobírají přídavky na děti. Účast v něm bude zcela dobrovolná a město dá peníze za obědy přímo svým základním školám. Cílem je pomoci nízkopříjmovým rodinám.

Ve Frýdku-Místku chtějí v době vysoké inflace a vysokých cen energií ušetřit potřebným rodinám peníze. Prosadili proto v zastupitelstvu projekt Příspěvky na obědy na základních školách.

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Projekt jsme se rozhodli prosazovat hlavně z toho důvodu, abychom podpořili děti ze sociálně znevýhodněných rodin, ale také rodin ze střední třídy, které třeba pobírají ty přídavky na děti, ale jejich finanční situace není tak dobrá, aby si mohly oběd pro děti dovolit."

Město zaplatí obědy dětem s trvalým pobytem ve Frýdku-Místku, jejichž rodiče pobírají příspěvky na dítě.

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Nyní je již na základních školách, které již mohou na své webové stránky umístit formuláře, které si rodiče mohou stáhnout, vyplnit a podat si přihlášku k tomuto projektu. Projekt se rozběhne od 1. listopadu. Ale samozřejmě ty přihlášky už mohou být dopředu. Rodiče už mohou s tím pracovat, protože budou potřebovat to čestné prohlášení nebo potvrzení, že pobírají přídavek na dítě."

Ludmila Salachová, vedoucí školní jídelny na 5. ZŠ F-M: "K dnešnímu dni jsme třeba vařili 764 obědů. Z toho prakticky kolem 170 obědů se odváží na Základní školu Lískovec. Zbytek zůstává tady, ale budou se ještě obědy prodávat. S tím, že spoustu rodin, které mají hluboko do kapsy a nemohou momentálně těm dětem stravu koupit, jelikož musí nakupovat pomůcky do školy, ale vždycky po těch výplatách v tom září nebo po nějakých sociálních dávkách, ono se to naplní a ty děti přijdou, akorát později."

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Chci zdůraznit dvě zásadní věci, že je ten projekt postaven na dobrovolnosti. My nikoho nenutíme se ho účastnit. Ani děti, ani rodiče. To musí rodiče, respektive zákonní zástupci sami zvážit, jestli dítě do toho projektu zapojí. A dále pak jsme se snažili zachovat ten projekt pro co možná nejširší okruh těch dětí. Čili je to pro všechny děti, kde rodiny pobírají přídavek na dítě. Ale my zatím vycházíme z těch údajů, které máme, že by to mělo pokrýt naprostou většinu rodin ve městě s dítětem, případně i více dětí."

Na projekt bylo letos vyčleněno deset milionů korun, peníze dá město přímo škole. Někteří rodiče mají možnost využít také projekt Moravskoslezského kraje Bezplatné stravování ve školách pro 1. pololetí, který je určen pro rodiny pobírající dávky hmotné nouze.

---

Nemocnice ve Frýdku-Místku má nově potrubní poštu

Nemocnice ve Frýdku-Místku má nově vybudovanou potrubní poštu. Ta umožní rychlejší transport vzorků a materiálu mezi jednotlivými odděleními. Kromě toho přibyl v nemocnici nový diagnostický komplet a rozšířila se i parkovací místa.

Nemocnice ve Frýdku-Místku vybudovala v areálu 11 stanic potrubní pošty. Během jednoho dne jí projde na 120 zásilek.

Martin Kaňok, vedoucí správy majetku Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Dá se posílat jakýkoliv materiál. Léčiva, dají se posílat různé zprávy a podobné. A ze vzorků posílají se vzorky krve, moči a takové. To všechno, co v naší laboratoři zpracováváme."

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Cílem bylo výrazně zrychlit přesun vzorků do laboratoře, protože dřív to nosili zaměstnanci, ošetřovatelé. A než sebrali ty vzorky a vrátili se zpátky, tak to trvalo několik desítek minut. Nyní trvá přesun vzorků do laboratoře do dvou minut."

Martin Kaňok, vedoucí správy majetku Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Pohání se to strojovnou, která je v suterénu a funguje jak na přetlaku, tak na podtlaku. Podle toho, kterým směrem ta pouzdra jsou. Buď jsou jakoby dofouknuté do toho místa nebo jsou vsány pod tlakem zpět tam, kde to má být."

Nejdelší trasa měří přibližně 300 metrů a transportní pouzdro se na této trase vrátí do počáteční stanice za přibližně 3,5 minuty.

Martin Kaňok, vedoucí správy majetku Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Zatím je to na takových hlavních intenzivních péčích. Plus urgentním příjmu a takovém tom nejdůležitějším, kde těch vzorků vzniká nejvíce."

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "První etapa stála něco přes 11 milionů korun. 4 miliony jsme platili jako nemocnice a zbytek financoval zřizovatel Moravskoslezský kraj."

Výstavba je rozdělena do čtyř etap a cílem je mít v budoucnu 33 stanic. Další novinkou v nemocnici je vznik nového pracoviště za 35 milionů korun se skiaskopicko-skiagrafickým kompletem pro lepší diagnostiku.

Petr Vítek, primář interního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Jedná se o endoskopický sál, na kterém se kombinují různé vyšetřovací metody pro pacienta během jednoho výkonu. Jedná se o rentgenové výkony. To znamená skiaskopii, skiagrafii, dále endoskopické metody a dále endosonografické, čili ultrazvukové metody. Navíc zde máme možnost i pohledu do žlučových cest."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "My jako město nemocnici podporujeme. A samozřejmě vítáme jakoukoliv změnu rozšíření služeb pro občany. A důkazem té dobré spolupráce je příprava nové rámcové smlouvy, kterou s nemocnicí město připravuje. Ta rozšíří tu současnou spolupráci, kde pravidelně přispíváme nemocnici na vybavení technické. Tak nyní rozšiřujeme spolupráci v rámci preventivních programů zejména pro děti našich škol. A to se týká oblasti první pomoci a nově i dentální nebo zubní prevence."

Nemocnice dále v areálu vybudovala také 74 nových parkovacích míst za 11 milionů korun.

---

Střed Zámeckého náměstí je na zkoušku bez aut

Frýdek-Místek na zkoušku omezil parkování ve středu Zámeckého náměstí. Připojilo se tak k Evropskému týdnu mobility, jehož smyslem je upozornit na problémy v dopravě a hledat řešení šetrná k životnímu prostředí. O další podobě parkování na náměstí chce město ještě dál jednat.

Ve středu Zámeckého náměstí ve Frýdku-Místku nestojí žádná auta. Pohled, který připomíná podobu náměstí před mnoha lety.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Frýdecké náměstí bylo v minulosti zrekonstruováno a kolaudováno tak, aby umožnilo stání pouze po obvodu. Byla tady vytvořena zóna uprostřed, která byla bez automobilů. A v průběhu let, v roce 2014, došlo k tomu, že trochu i v rozporu s dopravní organizací a celou skladbou toho náměstí se umožnilo parkování v okolí historické kašny, v okolí historické valounové dlažby pod lipami, které úplně degradovalo celou funkci toho náměstí."

Město se rozhodlo, že v rámci Evropského týdne mobility od 16. do 22. září tady opět zakáže parkování. Chce tak ukázat, že je možné mít střed náměstí bez aut i do budoucna.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Naším cílem je najít kompromis. Protože jsou hlasy, které volají po tom, aby náměstí bylo zcela bez automobilů a hlasy, které říkají, že nemáme žádným způsobem ta auta regulovat, že mají stát všude. Což oba dva ty krajní názory z mého osobního pohledu nejsou správné."

Martin Svačinka, provozovatel sýrárny Boutique GURMÁN: "Nevadí mi to, je to fajn, bylo to fajn, budeme rádi, když to skončí a vedlo to k té diskuzi. Ten náš obchůdek, my jsme tady 17 let a nějakým způsobem se to vyvíjí. A jestli bychom tady měli zůstat, tak žijeme z toho, že tady někdo přijde. Tady nikdo pěšky nepřijde. Poláci tady k nám jezdí, máme nádherné náměstí."

Střed náměstí funguje běžně jako kruhový objezd. Tím ale dochází k velké neobvyklosti, že auta běžně parkují uprostřed kruhového objezdu. Město chce v budoucnu situaci s parkováním na náměstí řešit.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Chceme obnovit původní ovál, který byl ohraničen buďto nějakým městským mobiliářem a tak dále, aby byla bezpečná zóna uprostřed náměstí. Kde děti, rodiče, kdokoliv pěší bude mít pocit bezpečí, že ho nesrazí nějaké auto. A bude vyčleněn opravdu ten kruhový objezd."

Město má navíc několik záměrů na získání nových parkovacích míst v okolí náměstí i magistrátu.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Pod magistrátem vzniknou nová parkovací místa, pracujeme s prostorem ulice Na Půstkách, kde je i soukromý investor, kde vzniknou nová parkovací místa i v rámci budoucí nové výstavby. A my s naším pozemkem chceme nějakým kompromisním způsobem pracovat. A zároveň zadáváme studii na vznik parkovacího domu vedle Kauflandu na parkovišti Zámecká, který by měl přinést další parkovací místa."

Ve Frýdku-Místku všeobecně podle studie aktuálně chybí stále zhruba na 3 500 parkovacích míst.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-21-09-2023-16-43