Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • F-M zažil svátek dobrého jídla, pití a rekordů
  • Technické služby jsou na hranici kapacit a hledají lidi
  • Parkouristé si vybudovali vlastní tréninkovou halu

F-M zažil svátek dobrého jídla, pití a rekordů

Po dvouleté odmlce se do města opět vrátil jeden z největších gastrofestivalů v Moravskoslezském kraji. Frýdek-Místek plný chutí tradičně doplnil i dvanáctý ročník Beskydských rekordů. Vybíral se nejlepší štrúdl a soutěžilo se v překonání rekordu v pití piva z roku 2013.

Místecké náměstí zaplnily v sobotu stánky s dobrým jídlem a pitím. Ani menší nepřízeň počasí neodradila návštěvníky gastrofestivalu Frýdek-Místek plný chutí od sbírání gurmánských zážitků.

Lucie Talavašková, mluvčí TIC Frýdek-Místek: "Návštěvníci tady mohou ochutnat speciality České i zahraniční kuchyně. Jako například burgery, pinzy, čerstvé těstoviny, trhaná masa, lokše, deserty a spoustu dalšího. Vše doplňují domácí limonády, káva a pořádně vychlazené pivo. Program je nabitý, nechybí kuchařské show, které si letos pod křídla vzaly dvě místní restaurace. A to Krčma středověk, která v roce 2021 připravila nejlepší svatomartinskou husu. A italská La Baracca, která se v roce 2020 těšila ocenění Nejchutnější menu ve Frýdku-Místku."

Vojtěch Bernatský, moderátor akce: "Já se tady vracím hrozně rád, protože jednak je to skoro můj rodný kraj. Kde jsem se před dlouhými 47 lety narodil v Ostravě a nějakou dobu jsme tady s rodinou žili, takže se tady vždycky rád vracím. Je tady úžasná atmosféra. Spousta dobrého jídla a pití, úžasná muzika, co si víc přát."

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Vypadá to, že se všichni baví, s radostí jí, pijí. Takže si myslím, že sobota bude nádherná ve Frýdku-Místku a doufám, že po dvouleté pauze už příští rok budeme schopni zase tento gastrofestival uspořádat."

Program doplnily koncerty, soutěže pro malé i velké a vyhlášení soutěže O nejlepší štrúdl.

Jiří Choleva, člen poroty, majitel a kuchař Krčmy Středověk: "Bylo 5 slaných a 5 sladkých štrúdlů. Musím říct, že všechny byly výborné, všechny mi strašně moc chutnaly, ale nějaké rozdíly tam trošku byly. Hodnotili jsme vzhled, chuť, vůni a konzistenci."

Neodmyslitelnou součástí gastrofestivalu byly 12. Beskydské rekordy. Letos se soutěžilo ve štafetovém pití piva.

Lucie Talavašková, mluvčí TIC Frýdek-Místek: "V roce 2013 jsme společně zapsali město Frýdek-Místek do České knihy rekordů, kdy jsme vypili 2013 třetinkových piv. Takže doufáme, že nejen obyvatelé města, ale i jeho návštěvníci společně s námi a s pivovárkem Morava původní rekord pokoří. A navíc, každý, kdo se do rekordu zapojí, získá do své sbírky další limitovanou turistickou nálepku s motivem letošního rekordu."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Máme překonat rekord. A jak jsem řekl už na pódiu. Já si myslím, že Frýdek-Místek je nejlepší pořád. Nicméně, pokud se podaří překonat ten rekord. Bude to hezké znamení, že jako město dokážeme držet a táhnout za jeden provaz."

Anketa: 1.) Co říkáte na letošní ročník? – "Jo, bezva, je to bezva. Kdyby vyšlo počasí, tak je to ještě lepší." – A co rekord? – "Já myslím, že dobrý." – Jaké bylo pivo? – "Dobré." 2.) "Bylo studené, mělo šmrnc. Bylo dobré." 3.) "My jsme si dali líčka a jsou moc dobré." – A letošní ročník akce? – "Nikdy jsem tu předtím nebyla, takže já to hodnotím dobře."

A jak to nakonec dopadlo? Devět let starý rekord se bohužel překonat nepodařilo. Do pivní štafety se oficiálně zapojilo 915 lidí.

---

Technické služby jsou na hranici kapacit a hledají lidi

Technické služby Frýdek-Místek dokončují jednu z největších zakázek své historie. Rozšíření centrálního hřbitova. Muselo se tam soustředit velké množství pracovníků. Město každoročně zadává společnosti zakázky za zhruba 170 milionů korun bez DPH. Jejich objem se nesnižuje. Firmě navíc v současnosti chybí i zaměstnanci.

Frýdek-Místek dává podle vedení magistrátu více peněz do investic a oprav. Jen v loňském roce to bylo téměř 280 milionů korun. Řadu prací ve městě zajišťují technické služby.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Využíváme technické služby ve všech oblastech. Ať je to bytový fond, opravy chodníků, opravy sjezdů. Teďka jsme realizovali modrou lávku na Riegrově, která je už hotová a předána. To znamená, my ten objem nemáme důvod snižovat. Máme peníze, je to možná otázka propustnosti. To znamená, vždycky tam je majetkoprávní problém nebo je tam problém se stavebním povolením nebo s vyjadřovačkama. To jsou všechno věci, které mohou tu zakázku zbrzdit, ale není to tím, že bychom nechtěli nebo že bychom snižovali objem finanční z nějakého důvodu."

Michal Rylko, místopředseda představenstva TS F-M: "Vesměs se dá ale říct, že bohužel teď z kapacitních důvodů nezvládáme úplně veškerou práci, kterou nám město zadává. Co se týká finančního vyčíslení, dá se říct, že možná za poslední tři roky letos očekáváme takové asi největší tržby ze strany magistrátu. Co se týká vůbec samotného vytížení našich kapacit. Ať to jsou činnosti zejména dlaždičů, stavebních dělníků, asfaltérů a podobně. Ty jsou teď plně využity. Je špička sezóny."

Aktuálně je nejvíce zaměstnanců soustředěno na pracích kolem rozšíření centrálního hřbitova. Jde o největší zakázku v historii technických služeb a hotová má být do konce října.

Michal Rylko, místopředseda představenstva TS F-M: "Na této zakázce se podílely všechny provozy. A ještě stále podílí. A nejvíce provoz komunikace, kdy například v této zakázce, která je řádově kolem 60 milionů korun, tak je chodníků a dlážděných a zpevněných ploch za 15 milionů korun. Takže kvůli tomu přesunutí této výrobní kapacity na uzavřenou zakázku na rozšíření hřbitova jsme bohužel museli trošičku přeskupit kapacity z chodníků ve městě. Nicméně i ve městě chodníky stále opravujeme a chystáme se ještě do konce roku některé poopravovat."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Důležité je to, že ta celková částka, kterou město dává technickým službám na údržbu města, tak se nezmenšuje a neopravují se chodníky na sídlišti, ale budují se chodníky právě na tom hřbitově. A všichni víme, že pokud máme potřebu rozšířit hřbitov a neměli bychom kde pohřbívat, tak to je zakázka, kterou musíme udělat prioritně."

Technické služby mají přibližně dvě stovky zaměstnanců. V sezóně přibírají vždy několik desítek lidí navíc. Stále jim ale chybí pracovníci na důležitých pozicích.

Michal Rylko, místopředseda představenstva TS F-M: "Jediným takovým limitujícím faktorem je fakticky naše výrobní kapacita. Kdy už prakticky několik měsíců, možná i rok, sháníme zaměstnance na pozice stavebních dělníků, dlaždičů, a tak dál."

Město ročně zadá technickým službám zakázky v objemu přibližně 170 milionů korun bez DPH.

---

Parkouristé si vybudovali vlastní tréninkovou halu

Parta nadšenců provozující ve Frýdku-Místku parkour dlouho usilovala o vlastní sportoviště. To se jim nakonec podařilo a před pár měsíci otevřeli halu, na které pracovali zhruba rok. Navrhli a postavili vlastní překážky a nyní trénují děti z města i širokého okolí.

Parkour je pro někoho zábava, pro jiného životní styl a pro další nadšence prostředek k udržování kondice. Skupina Improve Yourself z Frýdku-Místku se mu věnuje už více než devět let. Letos v květnu se jim podařilo otevřít vlastní tréninkovou halu.

Jakub Komjathy, trenér parkouru: "Parkourovou halu jsme měli v hlavě už dlouho. Většinou jsme vedli tréninky na školách, v tělocvičnách. Tento prostor je bývalá lihovarna, takže jsme to museli vyklidit. Všechno si nachystat, vyčistit. Postupně jsme začali stavět první překážky. Celá ta stavba trvala zhruba rok. Pracovalo nás na tom asi 10 lidí zhruba. Jeli jsme opravdu každý den, makalo se tvrdě."

Obešli město, sehnali sponzory a nyní mohou naplno rozvíjet, co je baví. A hlavně učit zájemce této pohybové aktivitě.

Anketa: 1.) "Skákali jsme různá salta, přes překážky, a tak a bylo to dobré." 2.) "Moc se mi tady líbí, je to dobré a vyzkoušela jsem si hodně věcí. Já jsem tady skákala přes překážky a posilovala."

Jakub Komjathy, trenér parkouru: "Parkour je o překonávání překážek pomocí vlastního těla. Dostat se z bodu A do bodu B podle nejefektivnějšího stylu. Tady v hale máme od základních přeskoků, překážky, až po trošku složitější. Máme tady vysoké stěny, hrazdy na výlezy. Menší pro menší děti. Molitanovou jámu, kde se děti mohou naučit základní prvky gymnastiky. Gymnastický koberec."

Teodor Kozelský, trenér parkouru: "Věnuji se tomu pátým rokem. Je to podle mě svoboda pohybu a nějaké překonávání překážek za použití nějakého stylu. To trvá každému asi jinak. Mě, než jsem si řekl, že něco umím, tak to trvalo tak dva, až tři roky."

Většinu překážek si navrhli sami parkouristé. Tréninková plocha má 700 metrů čtverečních.

Jakub Komjathy, trenér parkouru: "Vedeme tady dva tréninky týdně. Chodí nám tady děti od 6 do 12 let. Kdokoliv by si chtěl parkour vyzkoušet, může za námi přijít. První trénink máme zadarmo, aby si to člověk vyzkoušel, jestli se mu to zalíbí, bude moci k nám chodit."

Kromě výuky parkouru pořádá skupina různé workshopy i letní tábory.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
22. srpna 2022, 16:30

F-M zažil svátek dobrého jídla, pití a rekordů

Po dvouleté odmlce se do města opět vrátil jeden z největších gastrofestivalů v Moravskoslezském kraji. Frýdek-Místek plný chutí tradičně doplnil i dvanáctý ročník Beskydských rekordů. Vybíral se nejlepší štrúdl a soutěžilo se v překonání rekordu v pití piva z roku 2013.

Místecké náměstí zaplnily v sobotu stánky s dobrým jídlem a pitím. Ani menší nepřízeň počasí neodradila návštěvníky gastrofestivalu Frýdek-Místek plný chutí od sbírání gurmánských zážitků.

Lucie Talavašková, mluvčí TIC Frýdek-Místek: "Návštěvníci tady mohou ochutnat speciality České i zahraniční kuchyně. Jako například burgery, pinzy, čerstvé těstoviny, trhaná masa, lokše, deserty a spoustu dalšího. Vše doplňují domácí limonády, káva a pořádně vychlazené pivo. Program je nabitý, nechybí kuchařské show, které si letos pod křídla vzaly dvě místní restaurace. A to Krčma středověk, která v roce 2021 připravila nejlepší svatomartinskou husu. A italská La Baracca, která se v roce 2020 těšila ocenění Nejchutnější menu ve Frýdku-Místku."

Vojtěch Bernatský, moderátor akce: "Já se tady vracím hrozně rád, protože jednak je to skoro můj rodný kraj. Kde jsem se před dlouhými 47 lety narodil v Ostravě a nějakou dobu jsme tady s rodinou žili, takže se tady vždycky rád vracím. Je tady úžasná atmosféra. Spousta dobrého jídla a pití, úžasná muzika, co si víc přát."

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Vypadá to, že se všichni baví, s radostí jí, pijí. Takže si myslím, že sobota bude nádherná ve Frýdku-Místku a doufám, že po dvouleté pauze už příští rok budeme schopni zase tento gastrofestival uspořádat."

Program doplnily koncerty, soutěže pro malé i velké a vyhlášení soutěže O nejlepší štrúdl.

Jiří Choleva, člen poroty, majitel a kuchař Krčmy Středověk: "Bylo 5 slaných a 5 sladkých štrúdlů. Musím říct, že všechny byly výborné, všechny mi strašně moc chutnaly, ale nějaké rozdíly tam trošku byly. Hodnotili jsme vzhled, chuť, vůni a konzistenci."

Neodmyslitelnou součástí gastrofestivalu byly 12. Beskydské rekordy. Letos se soutěžilo ve štafetovém pití piva.

Lucie Talavašková, mluvčí TIC Frýdek-Místek: "V roce 2013 jsme společně zapsali město Frýdek-Místek do České knihy rekordů, kdy jsme vypili 2013 třetinkových piv. Takže doufáme, že nejen obyvatelé města, ale i jeho návštěvníci společně s námi a s pivovárkem Morava původní rekord pokoří. A navíc, každý, kdo se do rekordu zapojí, získá do své sbírky další limitovanou turistickou nálepku s motivem letošního rekordu."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Máme překonat rekord. A jak jsem řekl už na pódiu. Já si myslím, že Frýdek-Místek je nejlepší pořád. Nicméně, pokud se podaří překonat ten rekord. Bude to hezké znamení, že jako město dokážeme držet a táhnout za jeden provaz."

Anketa: 1.) Co říkáte na letošní ročník? – "Jo, bezva, je to bezva. Kdyby vyšlo počasí, tak je to ještě lepší." – A co rekord? – "Já myslím, že dobrý." – Jaké bylo pivo? – "Dobré." 2.) "Bylo studené, mělo šmrnc. Bylo dobré." 3.) "My jsme si dali líčka a jsou moc dobré." – A letošní ročník akce? – "Nikdy jsem tu předtím nebyla, takže já to hodnotím dobře."

A jak to nakonec dopadlo? Devět let starý rekord se bohužel překonat nepodařilo. Do pivní štafety se oficiálně zapojilo 915 lidí.

---

Technické služby jsou na hranici kapacit a hledají lidi

Technické služby Frýdek-Místek dokončují jednu z největších zakázek své historie. Rozšíření centrálního hřbitova. Muselo se tam soustředit velké množství pracovníků. Město každoročně zadává společnosti zakázky za zhruba 170 milionů korun bez DPH. Jejich objem se nesnižuje. Firmě navíc v současnosti chybí i zaměstnanci.

Frýdek-Místek dává podle vedení magistrátu více peněz do investic a oprav. Jen v loňském roce to bylo téměř 280 milionů korun. Řadu prací ve městě zajišťují technické služby.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Využíváme technické služby ve všech oblastech. Ať je to bytový fond, opravy chodníků, opravy sjezdů. Teďka jsme realizovali modrou lávku na Riegrově, která je už hotová a předána. To znamená, my ten objem nemáme důvod snižovat. Máme peníze, je to možná otázka propustnosti. To znamená, vždycky tam je majetkoprávní problém nebo je tam problém se stavebním povolením nebo s vyjadřovačkama. To jsou všechno věci, které mohou tu zakázku zbrzdit, ale není to tím, že bychom nechtěli nebo že bychom snižovali objem finanční z nějakého důvodu."

Michal Rylko, místopředseda představenstva TS F-M: "Vesměs se dá ale říct, že bohužel teď z kapacitních důvodů nezvládáme úplně veškerou práci, kterou nám město zadává. Co se týká finančního vyčíslení, dá se říct, že možná za poslední tři roky letos očekáváme takové asi největší tržby ze strany magistrátu. Co se týká vůbec samotného vytížení našich kapacit. Ať to jsou činnosti zejména dlaždičů, stavebních dělníků, asfaltérů a podobně. Ty jsou teď plně využity. Je špička sezóny."

Aktuálně je nejvíce zaměstnanců soustředěno na pracích kolem rozšíření centrálního hřbitova. Jde o největší zakázku v historii technických služeb a hotová má být do konce října.

Michal Rylko, místopředseda představenstva TS F-M: "Na této zakázce se podílely všechny provozy. A ještě stále podílí. A nejvíce provoz komunikace, kdy například v této zakázce, která je řádově kolem 60 milionů korun, tak je chodníků a dlážděných a zpevněných ploch za 15 milionů korun. Takže kvůli tomu přesunutí této výrobní kapacity na uzavřenou zakázku na rozšíření hřbitova jsme bohužel museli trošičku přeskupit kapacity z chodníků ve městě. Nicméně i ve městě chodníky stále opravujeme a chystáme se ještě do konce roku některé poopravovat."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Důležité je to, že ta celková částka, kterou město dává technickým službám na údržbu města, tak se nezmenšuje a neopravují se chodníky na sídlišti, ale budují se chodníky právě na tom hřbitově. A všichni víme, že pokud máme potřebu rozšířit hřbitov a neměli bychom kde pohřbívat, tak to je zakázka, kterou musíme udělat prioritně."

Technické služby mají přibližně dvě stovky zaměstnanců. V sezóně přibírají vždy několik desítek lidí navíc. Stále jim ale chybí pracovníci na důležitých pozicích.

Michal Rylko, místopředseda představenstva TS F-M: "Jediným takovým limitujícím faktorem je fakticky naše výrobní kapacita. Kdy už prakticky několik měsíců, možná i rok, sháníme zaměstnance na pozice stavebních dělníků, dlaždičů, a tak dál."

Město ročně zadá technickým službám zakázky v objemu přibližně 170 milionů korun bez DPH.

---

Parkouristé si vybudovali vlastní tréninkovou halu

Parta nadšenců provozující ve Frýdku-Místku parkour dlouho usilovala o vlastní sportoviště. To se jim nakonec podařilo a před pár měsíci otevřeli halu, na které pracovali zhruba rok. Navrhli a postavili vlastní překážky a nyní trénují děti z města i širokého okolí.

Parkour je pro někoho zábava, pro jiného životní styl a pro další nadšence prostředek k udržování kondice. Skupina Improve Yourself z Frýdku-Místku se mu věnuje už více než devět let. Letos v květnu se jim podařilo otevřít vlastní tréninkovou halu.

Jakub Komjathy, trenér parkouru: "Parkourovou halu jsme měli v hlavě už dlouho. Většinou jsme vedli tréninky na školách, v tělocvičnách. Tento prostor je bývalá lihovarna, takže jsme to museli vyklidit. Všechno si nachystat, vyčistit. Postupně jsme začali stavět první překážky. Celá ta stavba trvala zhruba rok. Pracovalo nás na tom asi 10 lidí zhruba. Jeli jsme opravdu každý den, makalo se tvrdě."

Obešli město, sehnali sponzory a nyní mohou naplno rozvíjet, co je baví. A hlavně učit zájemce této pohybové aktivitě.

Anketa: 1.) "Skákali jsme různá salta, přes překážky, a tak a bylo to dobré." 2.) "Moc se mi tady líbí, je to dobré a vyzkoušela jsem si hodně věcí. Já jsem tady skákala přes překážky a posilovala."

Jakub Komjathy, trenér parkouru: "Parkour je o překonávání překážek pomocí vlastního těla. Dostat se z bodu A do bodu B podle nejefektivnějšího stylu. Tady v hale máme od základních přeskoků, překážky, až po trošku složitější. Máme tady vysoké stěny, hrazdy na výlezy. Menší pro menší děti. Molitanovou jámu, kde se děti mohou naučit základní prvky gymnastiky. Gymnastický koberec."

Teodor Kozelský, trenér parkouru: "Věnuji se tomu pátým rokem. Je to podle mě svoboda pohybu a nějaké překonávání překážek za použití nějakého stylu. To trvá každému asi jinak. Mě, než jsem si řekl, že něco umím, tak to trvalo tak dva, až tři roky."

Většinu překážek si navrhli sami parkouristé. Tréninková plocha má 700 metrů čtverečních.

Jakub Komjathy, trenér parkouru: "Vedeme tady dva tréninky týdně. Chodí nám tady děti od 6 do 12 let. Kdokoliv by si chtěl parkour vyzkoušet, může za námi přijít. První trénink máme zadarmo, aby si to člověk vyzkoušel, jestli se mu to zalíbí, bude moci k nám chodit."

Kromě výuky parkouru pořádá skupina různé workshopy i letní tábory.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-22-08-2022-16-34