Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Lidé mají hodně nápadů, jak proměnit lokalitu Zátiší
  • Nemocnice omezí akutní péči na dětském oddělení
  • Představení Divadla Čtyřlístek baví děti i dospělé

Lidé mají hodně nápadů, jak proměnit lokalitu Zátiší

Méně laviček, více košů i prvky pro děti a workout. To je jen malý výčet nápadů, jak proměnit oblíbené výletní místo Zátiší ve Frýdku-Místku. O víkendu tam proběhla plánovací akce, která měla velký úspěch. Z nápadů teď město vybere možnosti proměny, které budou moci lidé ještě finálně připomínkovat.

Doslova davy lidí si nenechaly ujít plánovací den na Zátiší ve Frýdku-Místku. Místo zvítězilo v hlasování o participativním rozpočtu a lidé mohli navrhnout nápady, jak lokalitu proměnit.

Anketa: 1.) "Co bych tady uvítala já za sebe, tak určitě nějaké šikany zpomalující auta a cyklisty a koloběžkáře a třeba nějaké workoutové hřiště, které by se využívalo během dne." 2.) "Já představu mám sice nějakou, ale v každém případě něco, aby tady byl klid. Aby tady prostě opravdu to bylo pro odpočinek." 

Tomáš Čech, architekt a odborný poradce pro participaci: "Určitě si lidé váží toho přírodního charakteru a myslím, že valná většina z nich by na tom nechtěla nic měnit. Jsme v lese nebo přinejmenším na jeho okraji. Lidé sem chodí za přírodou, za klidem. To znamená, určitě by se tady nemělo vybudovat něco, co tuto atmosféru naruší."

Markéta Ubíková, zastupitelka Frýdku-Místku/Piráti/: "Je to poprvé, co se ve Frýdku-Místku dělá participace. A já jsem ráda, že lidé konečně pochopili, co to vlastně je. Že to je o tom bavit se spolu, říkat si navzájem své názory a hledat ten kompromis o tom, jak to místo tady využít."

V první fázi město oslovilo občany žijící v okolí. Někteří si stěžovali na hlasitou mládež, která se sem chodí bavit a na častý nepořádek.

Anketa: 3.) "Já tady chodím denně na procházku, tak já to tady vidím, ty koše, to je věčně rozházené, na zemi. Možná, že míň těch laviček, aby já nevím, ale kde ty dětičky tu chcete. Ale ta skluzavka, tobogán klidně, to jako jo. Chodí školky, maminky, je to tu dost takové pro ně, nevím. Určitě jo, ale aby to tu někdo pak chodil hlídat."

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "V podstatě nejvíce tady vadí ani ne tak to, že sem lidé chodí třeba dělat nějaké oslavy nebo večírky, to lidé chápou. Ale spíš je tady trápí odpadky, jsou tady nedostatečné koše, to sezení není úplně optimální, to by chtělo proměnit. A pak tady jsou takové různé drobné nápady. Třeba cyklostojany nebo nějaké workoutové překážky."

V rámci plánovacího dne mohl každý zájemce vyjádřit svůj názor na lokalitu i vizi budoucnosti.

Markéta Ubíková, zastupitelka Frýdku-Místku/Piráti/: "Je to různá forma. Oni mohou i fotit. Říkat, co se jim líbí, co se jim nelíbí. Co by tady očekávali. A taky se podílejí na tom, jaký tady vznikne provozní řád. Takže i říkají o tom, jak by se tady měli lidé chovat."

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "My z těch nápadů zkusíme udělat nějakou harmonickou syntézu. Tak, aby to dávalo nějaký smysl a i potom, co vlastně my přijdeme s nějakým nápadem, jak by to mohlo být, tak ještě i potom budou moci lidé připomínkovat a doplňovat detaily, jak by to mělo být."

Na proměnu lokality byl v participativním rozpočtu vyčleněn jeden milion korun.

---

Nemocnice omezí akutní péči na dětském oddělení

Nemocnice ve Frýdku-Místku omezí poskytování akutní péče na dětském oddělení. Jedním z hlavních důvodů je nedostatek lékařů. Rodiče v případě určitých problémů, tak budou muset s dětmi do jiných nemocnic. Plánovaná operativa zůstane zachována. Město s tímto plánem ale razantně nesouhlasí.

Dětské oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku ročně hospitalizuje na 2 500 dětí. Z toho necelá polovina jsou ale novorozenci. Od dubna má dojít k restrukturalizaci oddělení.

Miroslav Kobsa, primář dětského oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Máme představu posunout poskytování pediatrické péče trošičku jiným směrem. Je jasné, že stresující prostředí nemocnice je poměrně velkou zátěží, jak pro rodiče, tak pro děti. Takže se budeme snažit maximum těch takzvaných interních pediatrických úkonů a výkonů přesouvat do ambulantní části. Proto se snažíme vybudovat něco v podobě stacionáře nebo takzvané denní kliniky."

V praxi to znamená, že v nemocnici má dojít k omezení akutní péče.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Pacienti, kteří budou převáženi rychlou záchrannou službou, budou převáženi do jiného zdravotnického zařízení. Nicméně jedná se v průměru o jednoho pacienta za den. Pokud pacienti přijdou do nemocnice po svých, to znamená přijedou tak, jak budou potřebovat, tak budou potom odkloněni do jiných zdravotnických zařízení."

Na možné riziko omezení péče se nemocnice připravovala už přes rok. Hlavním důvodem má být nedostatek lékařů.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Byli jsme postaveni takřka před hotovou věc, kvůli výpovědím šesti mladých lékařů. Teda těch méně zkušených L1 a L2. A na základě toho měníme už tu strukturu poskytované péče. V kraji chybí přibližně 25 zkušených takzvaných L3 lékařů na dětských odděleních, možná s výjimkou fakultní nemocnice. Tak chybí i lékaři praktičtí. To znamená praktičtí dětští pediatři nebo praktičtí dětští lékaři. Mimochodem v kraji jich je 200 a z toho více než 50 procent je už v důchodovém věku."

Miroslav Kobsa, primář dětského oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "V současné době jsme obsazovali ústavní pohotovostní službu dvěma lékaři. Což znamená rozepsat 60 služeb měsíčně a při minimu pracovníků dochází k tomu, že někteří lékaři jsou až enormně přetěžování značným množstvím ústavních pohotovostních služeb."

Nemocnice se chce dál postarat o dětské pacienty, kteří přijdou na plánované zákroky.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Chtěli bychom se postarat o všechny operanty, o všechny operační plány, které do nemocnice přijdou. Ať už plánované nebo akutní v následné době. Taky o řekněme o 80 procent všech neoperačních výkonů, které by právě ležely na takzvané denní klinice."

Frýdek-Místek má přes 56 tisíc obyvatel a je 16. největším v Česku. Vedení města tak s omezením péče nesouhlasí.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Tahle ta situace pro nás jako pro město je nepředstavitelná, nepřijatelná a my chceme jako město vyvinout veškeré úsilí, aby minimálně část těchto rozhodnutí byla ještě přehodnocena a zvrácena. Aby se podařilo zachovat kvalitu a dostupnost zdravotní péče pro občany města."

Dle okresní zástupkyně sdružení praktických lékařů pro děti a dorost by v případě domluvy mohli být pediatři schopni dětskou pohotovost v nemocnici udržet. Záležet tak bude na dalších jednáních.

---

Představení Divadla Čtyřlístek baví děti i dospělé

Pravidelná představení Divadla Čtyřlístek ve Frýdku-Místku cílí hlavně na děti. Soubory hrají ale i pár představení pro dospělé. Po rozvolnění vládních opatření se divadlo opět plní návštěvníky. Nyní se navíc hledají také zájemci o různé pohádkové role.

Desítky let už funguje ve Frýdku-Místku malé divadlo Čtyřlístek. Nejraději dělá radost dětem různými pohádkami. A kromě stálých diváků oslovuje také pravidelně velké množství těch nových.

Martin Šmíd, herec a režisér Divadla Čtyřlístek: "Zájem diváků už je větší, samozřejmě v době covidové ten zájem byl menší. Bylo jim méně po chuti, že musí sedět v hledišti s respirátory, to už teďka nemusí, ale určitě se teďka ten zájem zvýšil a my se těšíme minimálně na tři čtvrtě zaplněného hlediště."

Anketa: "Já se přiznám, že jsem tady poprvé. My jsme tady s dětmi z pěvecko-dramatického kroužku, tady z vedlejší školy Jiřího z Poděbrad. Takže je to naše premiéra a věříme, že si to určitě náležitě užijeme."

Martin Šmíd, herec a režisér Divadla Čtyřlístek: "Dnešní hra je pohádka Květuška a ježibaba. Je to samozřejmě o dobru a o zlu. Kdy Květušku si ježibaba vezme do svých spárů, aby jí sloužila a hodný skřítek s vílou ji zachrání."

Petr Šlechta, Divadlo Čtyřlístek: "Je to taková roztomilá pohádka, už pro děti předškolního věku. Je to o čarodějnici, skřítkovi lesním. Je to kostýmní pohádka s písničkami. Děti jsou vždy velice spokojené. A ještě odcházejí ze sálu a písničky si zpívají."

V divadle v současnosti působí 7 souborů, které se střídají. Aktuálně navíc hledají zájemce, kteří by se chtěli stát hercem nebo herečkou. Zkrátka, kteří chtějí být Honzou, Strakonickým dudákem, Princeznou, či Maryšou.

Martin Šmíd, herec a režisér Divadla Čtyřlístek: "Hrajeme vždycky ob týden. Každou sobotu. Hrajeme, jak představení pro děti ve tři hodiny odpoledne, tak i představení pro dospělé v šest nebo v sedm večer. Sezóna teďka končí v červnu, potom červenec srpen máme divadelní prázdniny. A od září začne nová sezóna."

Během léta se pravidelně hraje také několik představení v rámci městského festivalu Odpoutaná scéna.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
28. března 2022, 16:30

Lidé mají hodně nápadů, jak proměnit lokalitu Zátiší

Méně laviček, více košů i prvky pro děti a workout. To je jen malý výčet nápadů, jak proměnit oblíbené výletní místo Zátiší ve Frýdku-Místku. O víkendu tam proběhla plánovací akce, která měla velký úspěch. Z nápadů teď město vybere možnosti proměny, které budou moci lidé ještě finálně připomínkovat.

Doslova davy lidí si nenechaly ujít plánovací den na Zátiší ve Frýdku-Místku. Místo zvítězilo v hlasování o participativním rozpočtu a lidé mohli navrhnout nápady, jak lokalitu proměnit.

Anketa: 1.) "Co bych tady uvítala já za sebe, tak určitě nějaké šikany zpomalující auta a cyklisty a koloběžkáře a třeba nějaké workoutové hřiště, které by se využívalo během dne." 2.) "Já představu mám sice nějakou, ale v každém případě něco, aby tady byl klid. Aby tady prostě opravdu to bylo pro odpočinek." 

Tomáš Čech, architekt a odborný poradce pro participaci: "Určitě si lidé váží toho přírodního charakteru a myslím, že valná většina z nich by na tom nechtěla nic měnit. Jsme v lese nebo přinejmenším na jeho okraji. Lidé sem chodí za přírodou, za klidem. To znamená, určitě by se tady nemělo vybudovat něco, co tuto atmosféru naruší."

Markéta Ubíková, zastupitelka Frýdku-Místku/Piráti/: "Je to poprvé, co se ve Frýdku-Místku dělá participace. A já jsem ráda, že lidé konečně pochopili, co to vlastně je. Že to je o tom bavit se spolu, říkat si navzájem své názory a hledat ten kompromis o tom, jak to místo tady využít."

V první fázi město oslovilo občany žijící v okolí. Někteří si stěžovali na hlasitou mládež, která se sem chodí bavit a na častý nepořádek.

Anketa: 3.) "Já tady chodím denně na procházku, tak já to tady vidím, ty koše, to je věčně rozházené, na zemi. Možná, že míň těch laviček, aby já nevím, ale kde ty dětičky tu chcete. Ale ta skluzavka, tobogán klidně, to jako jo. Chodí školky, maminky, je to tu dost takové pro ně, nevím. Určitě jo, ale aby to tu někdo pak chodil hlídat."

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "V podstatě nejvíce tady vadí ani ne tak to, že sem lidé chodí třeba dělat nějaké oslavy nebo večírky, to lidé chápou. Ale spíš je tady trápí odpadky, jsou tady nedostatečné koše, to sezení není úplně optimální, to by chtělo proměnit. A pak tady jsou takové různé drobné nápady. Třeba cyklostojany nebo nějaké workoutové překážky."

V rámci plánovacího dne mohl každý zájemce vyjádřit svůj názor na lokalitu i vizi budoucnosti.

Markéta Ubíková, zastupitelka Frýdku-Místku/Piráti/: "Je to různá forma. Oni mohou i fotit. Říkat, co se jim líbí, co se jim nelíbí. Co by tady očekávali. A taky se podílejí na tom, jaký tady vznikne provozní řád. Takže i říkají o tom, jak by se tady měli lidé chovat."

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "My z těch nápadů zkusíme udělat nějakou harmonickou syntézu. Tak, aby to dávalo nějaký smysl a i potom, co vlastně my přijdeme s nějakým nápadem, jak by to mohlo být, tak ještě i potom budou moci lidé připomínkovat a doplňovat detaily, jak by to mělo být."

Na proměnu lokality byl v participativním rozpočtu vyčleněn jeden milion korun.

---

Nemocnice omezí akutní péči na dětském oddělení

Nemocnice ve Frýdku-Místku omezí poskytování akutní péče na dětském oddělení. Jedním z hlavních důvodů je nedostatek lékařů. Rodiče v případě určitých problémů, tak budou muset s dětmi do jiných nemocnic. Plánovaná operativa zůstane zachována. Město s tímto plánem ale razantně nesouhlasí.

Dětské oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku ročně hospitalizuje na 2 500 dětí. Z toho necelá polovina jsou ale novorozenci. Od dubna má dojít k restrukturalizaci oddělení.

Miroslav Kobsa, primář dětského oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Máme představu posunout poskytování pediatrické péče trošičku jiným směrem. Je jasné, že stresující prostředí nemocnice je poměrně velkou zátěží, jak pro rodiče, tak pro děti. Takže se budeme snažit maximum těch takzvaných interních pediatrických úkonů a výkonů přesouvat do ambulantní části. Proto se snažíme vybudovat něco v podobě stacionáře nebo takzvané denní kliniky."

V praxi to znamená, že v nemocnici má dojít k omezení akutní péče.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Pacienti, kteří budou převáženi rychlou záchrannou službou, budou převáženi do jiného zdravotnického zařízení. Nicméně jedná se v průměru o jednoho pacienta za den. Pokud pacienti přijdou do nemocnice po svých, to znamená přijedou tak, jak budou potřebovat, tak budou potom odkloněni do jiných zdravotnických zařízení."

Na možné riziko omezení péče se nemocnice připravovala už přes rok. Hlavním důvodem má být nedostatek lékařů.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Byli jsme postaveni takřka před hotovou věc, kvůli výpovědím šesti mladých lékařů. Teda těch méně zkušených L1 a L2. A na základě toho měníme už tu strukturu poskytované péče. V kraji chybí přibližně 25 zkušených takzvaných L3 lékařů na dětských odděleních, možná s výjimkou fakultní nemocnice. Tak chybí i lékaři praktičtí. To znamená praktičtí dětští pediatři nebo praktičtí dětští lékaři. Mimochodem v kraji jich je 200 a z toho více než 50 procent je už v důchodovém věku."

Miroslav Kobsa, primář dětského oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "V současné době jsme obsazovali ústavní pohotovostní službu dvěma lékaři. Což znamená rozepsat 60 služeb měsíčně a při minimu pracovníků dochází k tomu, že někteří lékaři jsou až enormně přetěžování značným množstvím ústavních pohotovostních služeb."

Nemocnice se chce dál postarat o dětské pacienty, kteří přijdou na plánované zákroky.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Chtěli bychom se postarat o všechny operanty, o všechny operační plány, které do nemocnice přijdou. Ať už plánované nebo akutní v následné době. Taky o řekněme o 80 procent všech neoperačních výkonů, které by právě ležely na takzvané denní klinice."

Frýdek-Místek má přes 56 tisíc obyvatel a je 16. největším v Česku. Vedení města tak s omezením péče nesouhlasí.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Tahle ta situace pro nás jako pro město je nepředstavitelná, nepřijatelná a my chceme jako město vyvinout veškeré úsilí, aby minimálně část těchto rozhodnutí byla ještě přehodnocena a zvrácena. Aby se podařilo zachovat kvalitu a dostupnost zdravotní péče pro občany města."

Dle okresní zástupkyně sdružení praktických lékařů pro děti a dorost by v případě domluvy mohli být pediatři schopni dětskou pohotovost v nemocnici udržet. Záležet tak bude na dalších jednáních.

---

Představení Divadla Čtyřlístek baví děti i dospělé

Pravidelná představení Divadla Čtyřlístek ve Frýdku-Místku cílí hlavně na děti. Soubory hrají ale i pár představení pro dospělé. Po rozvolnění vládních opatření se divadlo opět plní návštěvníky. Nyní se navíc hledají také zájemci o různé pohádkové role.

Desítky let už funguje ve Frýdku-Místku malé divadlo Čtyřlístek. Nejraději dělá radost dětem různými pohádkami. A kromě stálých diváků oslovuje také pravidelně velké množství těch nových.

Martin Šmíd, herec a režisér Divadla Čtyřlístek: "Zájem diváků už je větší, samozřejmě v době covidové ten zájem byl menší. Bylo jim méně po chuti, že musí sedět v hledišti s respirátory, to už teďka nemusí, ale určitě se teďka ten zájem zvýšil a my se těšíme minimálně na tři čtvrtě zaplněného hlediště."

Anketa: "Já se přiznám, že jsem tady poprvé. My jsme tady s dětmi z pěvecko-dramatického kroužku, tady z vedlejší školy Jiřího z Poděbrad. Takže je to naše premiéra a věříme, že si to určitě náležitě užijeme."

Martin Šmíd, herec a režisér Divadla Čtyřlístek: "Dnešní hra je pohádka Květuška a ježibaba. Je to samozřejmě o dobru a o zlu. Kdy Květušku si ježibaba vezme do svých spárů, aby jí sloužila a hodný skřítek s vílou ji zachrání."

Petr Šlechta, Divadlo Čtyřlístek: "Je to taková roztomilá pohádka, už pro děti předškolního věku. Je to o čarodějnici, skřítkovi lesním. Je to kostýmní pohádka s písničkami. Děti jsou vždy velice spokojené. A ještě odcházejí ze sálu a písničky si zpívají."

V divadle v současnosti působí 7 souborů, které se střídají. Aktuálně navíc hledají zájemce, kteří by se chtěli stát hercem nebo herečkou. Zkrátka, kteří chtějí být Honzou, Strakonickým dudákem, Princeznou, či Maryšou.

Martin Šmíd, herec a režisér Divadla Čtyřlístek: "Hrajeme vždycky ob týden. Každou sobotu. Hrajeme, jak představení pro děti ve tři hodiny odpoledne, tak i představení pro dospělé v šest nebo v sedm večer. Sezóna teďka končí v červnu, potom červenec srpen máme divadelní prázdniny. A od září začne nová sezóna."

Během léta se pravidelně hraje také několik představení v rámci městského festivalu Odpoutaná scéna.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-28-03-2022-16-34