Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Zrekonstruovaná knihovna v Místku je otevřena
  • Provizorní sjezd z dálnice D48 na Zelinkovice se zruší
  • Ve F-M vyrostla první unikátní parkovací věž v kraji

Zrekonstruovaná knihovna v Místku je otevřena

Zrekonstruovaná pobočka knihovny ve Frýdku-Místku má za sebou slavnostní otevření. Doprovodil ho drobný kulturní program i prohlídky v prostorách knihovny. Rekonstrukce vyšla na 47 milionů korun. Budova je teď doslova jako nová. Získala i jedno patro navíc.

Zástup hostů včetně vedení Frýdku-Místku se sešel ve středu 27. dubna v prostorách knihovny v Hlavní ulici. Slavnostní přestřižení pásky symbolizovalo definitivní otevření dlouho očekávaných prostor.

Tomáš Benedikt Zbranek, ředitel Knihovny F-M: "Řada pozitivních změn, včetně podstatného zvětšení prostor z této knihovny učinila moderní instituci 21. století. Nejen za účelem půjčování dokumentů, ale především zde bude zdůrazněna komunitní funkce knihovny. Lidé se zde budou moci více setkávat, účastnit se kulturních nebo vzdělávacích akcí. Právě toto zajišťuje knihovnám a knihovnictví budoucnost."

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Já bych chtěl poděkovat projekční firmě a hlavnímu architektovi, zhotoviteli a dalším, kteří se na tom účastnili. Paní Kohutové za informační systém, který tady ladí."

Knihovna se zvětšila o 350 metrů, protože získala i patro navíc.

Irena Liberdová, vedoucí pobočky Místek: "Do těch vrchních prostor jsme umístili oddělní beletrie. A to z toho důvodu, že je tam letní čítárna. A to se tak jako nabízí. Letní čítárna a oddělení beletrie. O patro níž, je oddělení pro děti a mládež, které se podstatně zvětšilo. Je tam místo pro úplně malé děti a vznikla nám tam krásná nová učebna."

Ve druhém patře je naučné oddělení propojené se studovnou a s čítárnou, která je úplně nová. Je tam místo i pro studium a k dispozici je veřejný internet. Ve spodním patře je pak oddělení zpracování fondů a oddělení regionálních funkcí.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Doufám, že to bude stejně oblíbeným místem, jako jiné knihovny. A že si tady najdou cestu děti, které by měly odložit mobily a měly by se taky zabývat knihami. Protože tím se rozvíjí fantazie a představivost, která je důležitá potom v životě. A hlavně lidé musí začít číst ty všechny moudré věci, které jsou v těch knihách."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Myslím si, že ta tradice, která nemá obdoby v celé Evropě, že máme nejširší síť knihoven, tak ve Frýdku-Místku budeme mít zástupce, který opravdu nebude popelkou a bude patřit k těm nejkrásnějším. Já osobně jsem velmi rád, že to je právě ve Frýdku-Místku, protože velkou část svého života jsem strávil v antikvariátu a věřím, že kniha patří neodmyslitelně k životu člověka."

Budova prošla kompletní rekonstrukci, která trvala více než rok a čtvrt a vyšla na 47 milionů korun.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Tady to začalo v roce 2017, kdy tady byla propadlá střecha. Oni tady chytali vodu do kbelíků, protože ta údržba, na ni se nedbalo. Takže jsme přistoupili k tomu, že opravíme střechu. Pak se přidaly další věci. Vyhověli jsme požadavkům knihovny, aby se tady udělala bezbariérovost. To jsme tady naplánovali, projektanti to nakreslili. Navíc jsme tady přidali terasu, která je takovým pěkným relaxačním místem."

Součástí otevření bylo také zahájení výstavy obrazů malíře Alexandra Mosia.

Alexander Mosio, malíř: "Spojení umění a spojení čteného slova je ideální záležitost. Je tady 14 obrazů, není to velká výstava. Ale jsou tady takové věci, které jsem namaloval za poslední kvartál, většinou. Takže nové obrazy. Proto taky se ta výstava jmenuje Pozor, pozor, čerstvě natřeno."

Knihovníci museli do knihovny měsíc před otevřením nastěhovat přes 50 tisíc dokumentů. Rekonstrukce je navíc dárkem ke stému výročí, která budova oslaví příští rok.

---

Provizorní sjezd z dálnice D48 na Zelinkovice se zruší

Od prvního května už řidiči nesjedou za Frýdkem-Místkem na starou cestu do Zelinkovic a Chlebovic. Provizorní sjezd z okraje dálnice D48, který tam roky fungoval, se zruší. Celý květen bude navíc uzavřen kvůli úpravě silnice i okraj ulice Příborská. Řidiče tak čeká poměrně dlouhá objížďka.

Výstavba obchvatu Frýdku-Místku je stále v plném proudu. A to i přes komplikace v podobě soudem zrušených některých stavebních povolení. Zastaveny byly jen některé práce a Ředitelství silnic a dálnic intenzivně pracuje na odstranění chyb.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: "Dokument, který je nám řekněme vytýkán, že nebyl v té projektové dokumentaci, tak dodáme. Předpokládáme, že naplníme tedy literu, kterou nám vytkl Nejvyšší správní soud a opět nabydeme stavební povolení v právní moci. Tak, abychom mohli v té první etapě projít úspěšně kolaudací a zároveň zprovozněním, které jsme signalizovali na 30. června letošního roku."

Stavbaře nyní čeká napojení okraje Dálnice D48 na obchvat města. Proto bude od 1. května zrušen dlouhodobý provizorní sjezd na silnici II/648. Tedy na Zelinkovice a Chlebovice. A také směrem na Olešnou. Celý květen navíc bude krátký úsek kolem tohoto sjezdu v ulici Příborská uzavřen. Na Olešnou se řidiči dostanou z nového kruhového objezdu, který vede od ulic Příborská, 17. listopadu a Kvapilova. Dál ale neprojedou. Město zároveň nechce, aby řidiči jezdili do Chlebovic a Zelinkovic bočními uličkami kolem Olešné nebo z druhé strany.

Tady v Zelinkovicích bude dopravním značením zakázán vjezd automobilům do ulic Rovenská a Zahradnická. Stejně tak tomu bude i na druhé straně v ulicích Nad Přehradou a Pod Štandlem. Řidiči by proto měli používat oficiální objízdné trasy.

Ty jsou v tomto případě možné pouze dvě. Z dálnice D56 nebo po staré cestě přes Ostravskou na Sviadnov a Staříč. Anebo ještě z druhé strany přes Palkovice. Autobusy městské hromadné dopravy místem i přes uzavírku projedou, zrušeny budou ale zastávky Frýdek-Místek, Zelinkovice, transformátor a Frýdek-Místek, Zelinkovice, U Václavíků. Pouze poslední dva víkendy v květnu od pátku do neděle nepojedou vůbec. Práce na druhé etapě obchvatu komplikuje především sesuv půdy poblíž Skalice, ale ŘSD věří, že se vše vyřeší v termínu.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: "My stále máme plán a řekněme vidinu a rozhodnutí, tu stavbu do konce roku, teď mluvím o té druhé etapě, dokončit, dostavět a zprovoznit. Tak, jak jsme veřejnosti slíbili."

Příští týden má přijet do Frýdku-Místku osobně kvůli situaci s výstavbou obchvatu i ministr dopravy.

---

Ve F-M vyrostla první unikátní parkovací věž v kraji

Osm zaparkovaných aut na půdorysu dvou parkovacích míst. Takové řešení nabízí unikátní parkovací věž, která vyrostla ve Frýdku-Místku. Je úplně první v kraji a postavit ji zabralo zhruba měsíc. Konstruktéři dokáží postavit podobnou věž až pro šestnáct aut.

Dlouhodobý problém s nedostatkem parkovacích míst by mohlo jednoduše vyřešit zajímavé konstrukční řešení ve formě parkovací věže. Ta byla nově nainstalována v jednom z areálů ve Frýdku-Místku.

Petr Mohelník, zástupce výrobce parkovací věže: "Jedná se o semimobilní parkovací jednotku. Konkrétně tato verze je určená pro parkování osmi vozidel na půdorysu dvou až tří parkovacích míst."

Leoš Penčák, zástupce uživatele parkovací věže: "Tady v okolí je velký problém s parkováním, tak alespoň částečně nám to vyřeší. Alespoň těch 8 aut, že tam můžeme dát. Buď našich předváděcích. Náhradních vozidel nebo klientských vozidel, která jsou tady dlouhodobě uskladněna.

Petr Mohelník, zástupce výrobce parkovací věže: "Jedná se o takový jednoduchý rotační karusel, kdy najedu vozidlem na platformu a parkovací systém mi ho zaparkuje na předem dané místo a připraví dolů platformu prázdnou pro zaparkování dalšího vozidla."

Výstavba věže od prvního výkopu přes vylití základů a postavení samotné konstrukce trvala zhruba měsíc.

Petr Mohelník, zástupce výrobce parkovací věže: "Myšlenka vznikla před třemi až čtyřmi lety v návaznosti na neustále se zvyšující počet automobilů ve městech, problémů s parkováním a je to taková jakási alternativa k budovaným garážím a parkovacím domům."

Petr Horský, předseda České parkovací asociace: "Je to systém, který je použitelný i ve městech. Jenom se musí velice dobře zvážit, kam ho umístit. Můžu ho dát do nějaké obytné zástavby, kde je nedostatek parkovacích míst."

Ovládání systému zajišťuje mobilní aplikace, přístup je možný přes kartu nebo QR kód a dokonce se parkovací místo dá rezervovat i přes internet.

Petr Mohelník, zástupce výrobce parkovací věže: "Naše největší jednotka pojme 16 standardních vozidel, případně 12 vozidel SUV a pokud se mi situace v dané lokalitě změní. Mohu ji jednoduše demontovat a postavit na místě jiném.

Petr Horský, předseda České parkovací asociace: "Evropa má výhodu, že daleko dříve přenesla na lidi odpovědnost za to auto. My jsme si zvykli auta odkládat ve městech na ulicích, na veřejných parkovištích a moc ještě se o to nechceme starat sami. A když bych řekl perličku, není teda z Evropy, je z Japonska. Tam si nemůžeme koupit auto, když neprokážete, že máte vlastní parkovací stání.

Tato parkovací věž byla vyvinuta a vyrobena konstruktéry ve Starém Městě u Frýdku-Místku a postavena byla jako úplně první v Moravskoslezském kraji.

Petr Mohelník, zástupce výrobce parkovací věže: "Nejsme jenom výrobce. Nabízíme komplexní služby. Od studie, přes projekt, po stavební povolení, přípravu základů, přes veškerou inženýrskou činnost. Výrobu, dotace a samozřejmě dodávku a servis věží."

Ve světě už takové podobné systémy běžně používají.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
28. dubna 2022, 16:45

Zrekonstruovaná knihovna v Místku je otevřena

Zrekonstruovaná pobočka knihovny ve Frýdku-Místku má za sebou slavnostní otevření. Doprovodil ho drobný kulturní program i prohlídky v prostorách knihovny. Rekonstrukce vyšla na 47 milionů korun. Budova je teď doslova jako nová. Získala i jedno patro navíc.

Zástup hostů včetně vedení Frýdku-Místku se sešel ve středu 27. dubna v prostorách knihovny v Hlavní ulici. Slavnostní přestřižení pásky symbolizovalo definitivní otevření dlouho očekávaných prostor.

Tomáš Benedikt Zbranek, ředitel Knihovny F-M: "Řada pozitivních změn, včetně podstatného zvětšení prostor z této knihovny učinila moderní instituci 21. století. Nejen za účelem půjčování dokumentů, ale především zde bude zdůrazněna komunitní funkce knihovny. Lidé se zde budou moci více setkávat, účastnit se kulturních nebo vzdělávacích akcí. Právě toto zajišťuje knihovnám a knihovnictví budoucnost."

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Já bych chtěl poděkovat projekční firmě a hlavnímu architektovi, zhotoviteli a dalším, kteří se na tom účastnili. Paní Kohutové za informační systém, který tady ladí."

Knihovna se zvětšila o 350 metrů, protože získala i patro navíc.

Irena Liberdová, vedoucí pobočky Místek: "Do těch vrchních prostor jsme umístili oddělní beletrie. A to z toho důvodu, že je tam letní čítárna. A to se tak jako nabízí. Letní čítárna a oddělení beletrie. O patro níž, je oddělení pro děti a mládež, které se podstatně zvětšilo. Je tam místo pro úplně malé děti a vznikla nám tam krásná nová učebna."

Ve druhém patře je naučné oddělení propojené se studovnou a s čítárnou, která je úplně nová. Je tam místo i pro studium a k dispozici je veřejný internet. Ve spodním patře je pak oddělení zpracování fondů a oddělení regionálních funkcí.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Doufám, že to bude stejně oblíbeným místem, jako jiné knihovny. A že si tady najdou cestu děti, které by měly odložit mobily a měly by se taky zabývat knihami. Protože tím se rozvíjí fantazie a představivost, která je důležitá potom v životě. A hlavně lidé musí začít číst ty všechny moudré věci, které jsou v těch knihách."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Myslím si, že ta tradice, která nemá obdoby v celé Evropě, že máme nejširší síť knihoven, tak ve Frýdku-Místku budeme mít zástupce, který opravdu nebude popelkou a bude patřit k těm nejkrásnějším. Já osobně jsem velmi rád, že to je právě ve Frýdku-Místku, protože velkou část svého života jsem strávil v antikvariátu a věřím, že kniha patří neodmyslitelně k životu člověka."

Budova prošla kompletní rekonstrukci, která trvala více než rok a čtvrt a vyšla na 47 milionů korun.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Tady to začalo v roce 2017, kdy tady byla propadlá střecha. Oni tady chytali vodu do kbelíků, protože ta údržba, na ni se nedbalo. Takže jsme přistoupili k tomu, že opravíme střechu. Pak se přidaly další věci. Vyhověli jsme požadavkům knihovny, aby se tady udělala bezbariérovost. To jsme tady naplánovali, projektanti to nakreslili. Navíc jsme tady přidali terasu, která je takovým pěkným relaxačním místem."

Součástí otevření bylo také zahájení výstavy obrazů malíře Alexandra Mosia.

Alexander Mosio, malíř: "Spojení umění a spojení čteného slova je ideální záležitost. Je tady 14 obrazů, není to velká výstava. Ale jsou tady takové věci, které jsem namaloval za poslední kvartál, většinou. Takže nové obrazy. Proto taky se ta výstava jmenuje Pozor, pozor, čerstvě natřeno."

Knihovníci museli do knihovny měsíc před otevřením nastěhovat přes 50 tisíc dokumentů. Rekonstrukce je navíc dárkem ke stému výročí, která budova oslaví příští rok.

---

Provizorní sjezd z dálnice D48 na Zelinkovice se zruší

Od prvního května už řidiči nesjedou za Frýdkem-Místkem na starou cestu do Zelinkovic a Chlebovic. Provizorní sjezd z okraje dálnice D48, který tam roky fungoval, se zruší. Celý květen bude navíc uzavřen kvůli úpravě silnice i okraj ulice Příborská. Řidiče tak čeká poměrně dlouhá objížďka.

Výstavba obchvatu Frýdku-Místku je stále v plném proudu. A to i přes komplikace v podobě soudem zrušených některých stavebních povolení. Zastaveny byly jen některé práce a Ředitelství silnic a dálnic intenzivně pracuje na odstranění chyb.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: "Dokument, který je nám řekněme vytýkán, že nebyl v té projektové dokumentaci, tak dodáme. Předpokládáme, že naplníme tedy literu, kterou nám vytkl Nejvyšší správní soud a opět nabydeme stavební povolení v právní moci. Tak, abychom mohli v té první etapě projít úspěšně kolaudací a zároveň zprovozněním, které jsme signalizovali na 30. června letošního roku."

Stavbaře nyní čeká napojení okraje Dálnice D48 na obchvat města. Proto bude od 1. května zrušen dlouhodobý provizorní sjezd na silnici II/648. Tedy na Zelinkovice a Chlebovice. A také směrem na Olešnou. Celý květen navíc bude krátký úsek kolem tohoto sjezdu v ulici Příborská uzavřen. Na Olešnou se řidiči dostanou z nového kruhového objezdu, který vede od ulic Příborská, 17. listopadu a Kvapilova. Dál ale neprojedou. Město zároveň nechce, aby řidiči jezdili do Chlebovic a Zelinkovic bočními uličkami kolem Olešné nebo z druhé strany.

Tady v Zelinkovicích bude dopravním značením zakázán vjezd automobilům do ulic Rovenská a Zahradnická. Stejně tak tomu bude i na druhé straně v ulicích Nad Přehradou a Pod Štandlem. Řidiči by proto měli používat oficiální objízdné trasy.

Ty jsou v tomto případě možné pouze dvě. Z dálnice D56 nebo po staré cestě přes Ostravskou na Sviadnov a Staříč. Anebo ještě z druhé strany přes Palkovice. Autobusy městské hromadné dopravy místem i přes uzavírku projedou, zrušeny budou ale zastávky Frýdek-Místek, Zelinkovice, transformátor a Frýdek-Místek, Zelinkovice, U Václavíků. Pouze poslední dva víkendy v květnu od pátku do neděle nepojedou vůbec. Práce na druhé etapě obchvatu komplikuje především sesuv půdy poblíž Skalice, ale ŘSD věří, že se vše vyřeší v termínu.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: "My stále máme plán a řekněme vidinu a rozhodnutí, tu stavbu do konce roku, teď mluvím o té druhé etapě, dokončit, dostavět a zprovoznit. Tak, jak jsme veřejnosti slíbili."

Příští týden má přijet do Frýdku-Místku osobně kvůli situaci s výstavbou obchvatu i ministr dopravy.

---

Ve F-M vyrostla první unikátní parkovací věž v kraji

Osm zaparkovaných aut na půdorysu dvou parkovacích míst. Takové řešení nabízí unikátní parkovací věž, která vyrostla ve Frýdku-Místku. Je úplně první v kraji a postavit ji zabralo zhruba měsíc. Konstruktéři dokáží postavit podobnou věž až pro šestnáct aut.

Dlouhodobý problém s nedostatkem parkovacích míst by mohlo jednoduše vyřešit zajímavé konstrukční řešení ve formě parkovací věže. Ta byla nově nainstalována v jednom z areálů ve Frýdku-Místku.

Petr Mohelník, zástupce výrobce parkovací věže: "Jedná se o semimobilní parkovací jednotku. Konkrétně tato verze je určená pro parkování osmi vozidel na půdorysu dvou až tří parkovacích míst."

Leoš Penčák, zástupce uživatele parkovací věže: "Tady v okolí je velký problém s parkováním, tak alespoň částečně nám to vyřeší. Alespoň těch 8 aut, že tam můžeme dát. Buď našich předváděcích. Náhradních vozidel nebo klientských vozidel, která jsou tady dlouhodobě uskladněna.

Petr Mohelník, zástupce výrobce parkovací věže: "Jedná se o takový jednoduchý rotační karusel, kdy najedu vozidlem na platformu a parkovací systém mi ho zaparkuje na předem dané místo a připraví dolů platformu prázdnou pro zaparkování dalšího vozidla."

Výstavba věže od prvního výkopu přes vylití základů a postavení samotné konstrukce trvala zhruba měsíc.

Petr Mohelník, zástupce výrobce parkovací věže: "Myšlenka vznikla před třemi až čtyřmi lety v návaznosti na neustále se zvyšující počet automobilů ve městech, problémů s parkováním a je to taková jakási alternativa k budovaným garážím a parkovacím domům."

Petr Horský, předseda České parkovací asociace: "Je to systém, který je použitelný i ve městech. Jenom se musí velice dobře zvážit, kam ho umístit. Můžu ho dát do nějaké obytné zástavby, kde je nedostatek parkovacích míst."

Ovládání systému zajišťuje mobilní aplikace, přístup je možný přes kartu nebo QR kód a dokonce se parkovací místo dá rezervovat i přes internet.

Petr Mohelník, zástupce výrobce parkovací věže: "Naše největší jednotka pojme 16 standardních vozidel, případně 12 vozidel SUV a pokud se mi situace v dané lokalitě změní. Mohu ji jednoduše demontovat a postavit na místě jiném.

Petr Horský, předseda České parkovací asociace: "Evropa má výhodu, že daleko dříve přenesla na lidi odpovědnost za to auto. My jsme si zvykli auta odkládat ve městech na ulicích, na veřejných parkovištích a moc ještě se o to nechceme starat sami. A když bych řekl perličku, není teda z Evropy, je z Japonska. Tam si nemůžeme koupit auto, když neprokážete, že máte vlastní parkovací stání.

Tato parkovací věž byla vyvinuta a vyrobena konstruktéry ve Starém Městě u Frýdku-Místku a postavena byla jako úplně první v Moravskoslezském kraji.

Petr Mohelník, zástupce výrobce parkovací věže: "Nejsme jenom výrobce. Nabízíme komplexní služby. Od studie, přes projekt, po stavební povolení, přípravu základů, přes veškerou inženýrskou činnost. Výrobu, dotace a samozřejmě dodávku a servis věží."

Ve světě už takové podobné systémy běžně používají.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-28-04-2022-16-46