Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Prezident debatoval se studenty dvou gymnázií
  • Nová pravidla pro placené parkování platí od dubna
  • ADRA zajistila pro lidi bez domova další stříhání

Prezident debatoval se studenty dvou gymnázií

Prezident Petr Pavel zavítal během své návštěvy Moravskoslezského kraje také do Frýdku-Místku. Jeho cílem bylo Gymnázium Petra Bezruče, kde ho čekali studenti ze dvou gymnázií. Ti na něj měli spousty otázek, které se týkaly jeho funkce a také současné politické situace i chodu státních institucí.

Na prezidentskou kolonu čekaly už před Gymnáziem Petra Bezruče ve Frýdku-Místku desítky studentů i občanů. Prezidenta i s manželkou uvítali před budovou ředitelé dvou gymnázií a následně zamířil do zaplněné tělocvičny, kde na něj čekali studenti obou škol.

Radovan Gaura, ředitel Gymnázia Petra Bezruče, Frýdek-Místek: "Samozřejmě je to obrovská čest, moc si toho vážíme a myslím, že především studenti z toho měli mimořádnou radost."

Kvůli kapacitě vybrala na setkání každá třída čtyři zástupce. Studenti prezidenta hned ze začátku zasypali řadou zajímavých otázek, které se týkaly hlavně jeho politických postojů.

Anketa: 1.) "Já jsem se ptal, jestli pana Bendu jmenuje ústavním soudcem a já jsem to potřeboval hlavně kvůli Twitteru. My jsme to řešili na Twitteru hodně. Pan prezident odpověděl tak nějak napůl, ale já si myslím, že to stačilo." 2.) "Velmi zajímavé a určitě to byla dobrá zkušenost. Otázky byly skvělé, takže si myslím, že jsem se zase něco nového dozvěděla." 3.) "Já si myslím, že reakce byla přesně taková, jakou jsem od pana prezidenta čekal. Jsem s ní spokojen a myslím si, že byla i perspektivní v rámci našeho státu." - A co říkáte na tu besedu samotnou? - "Já jsem z toho osobně nadšen. Já jsem se vždycky tak nějak zajímal o to dění ve světě. A to, že přijel tady k našemu skromnému gymnáziu, je pro mě fakt zážitek. A jsem za to vděčný."

Petr Pavel, prezident České republiky: "Moravskoslezský kraj nabízí řadu příležitostí především pro mladé lidi, aby tady našli uplatnění, protože v mnoha projektech, které už jsou v běhu nebo v přípravě, tak mohou nalézt seberealizaci, ale také výrazně dobré ocenění své práce."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Jsem moc rád, že jsme mohli pana prezidenta přivítat na jeho první cestě do krajů v kraji Moravskoslezském. A jsem rád, že v tom nabitém programu si našel prostor i na Frýdek-Místek. A myslím si, že ta debata byla velmi zajímavá. Zazněly tam dotazy, které si myslím, že byly velmi na tělo. A věřím, že pan prezident i s chotí se do Frýdku-Místku v budoucnu vrátí."

V závěru návštěvy dostal prezident i jeho žena od ředitelů gymnázií několik dárků v podobě obrazů, doplňovací lahve i dobrého vína.

---

Nová pravidla pro placené parkování platí od dubna

Úpravy cen za parkování, změna lokalit, kde se může stát v určité časy bezplatně a také novinka v podobě možnosti parkovat na 30 minut zcela zdarma. Frýdek-Místek přichází od dubna se změnou parkovacího systému, která má cílit primárně na problematickou lokalitu 8. pěšího pluku.

Na podzim loňského roku byl ve Frýdku-Místku zaveden nový systém parkování. Frekventovaná místa byla rozdělena do tří parkovacích zón A, B a C. Nyní u nich dochází k drobným úpravám, které by měly být pro řidiče vstřícnější.

Miroslav Bártek (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "My jsme na základě vyhodnocení dat z parkovacích automatů, ale i na základě podnětů a připomínek od občanů provedli úpravy lokalit a placeného parkování, které budou platné od prvního dubna. Podstatná úprava je na ulici 8. pěšího pluku, kde nově bude lokalita B. Tato úprava bude mezi ulicí Hlavní a Malým Koloredovem před mateřskou školou a zároveň mezi ulicí Ostravská a ulicí U Staré pošty."

8. pěší pluk byl totiž původně zařazen do lokality C, kde se v rámci nového systému muselo platit vždycky.

Anketa: "Platím často, protože neumím zaparkovat zadarmo. Takže tady platím všechna ta místa vždycky." – A co si myslíte o tom, že to bylo zpoplatněno i na tu krátkou dobu? – "Pro mě to bylo samozřejmě lepší, i když to byl problém tady zaparkovat. Teď je tady spousta volných míst, protože lidé, kteří tady bydli, tak už tady neparkují. Tak je to z tohoto pohledu příjemnější, ale jdu na 10 minut na logopedii a platím 10 korun za hodinu. A když jdu třikrát tady do města pro něco, tak si zaplatím 30 korun."

Prvotní nastavení systému bohužel způsobilo, že lidé, kteří nechtěli platit za parkování, začali zajíždět do okolních ulic a zabírat místa tamním občanům. Každý den je téměř nadlidský úkol najít kolem sídliště Anenská parkovací místo. Auta mnohdy stojí tam, kde nemají a například i ohrožují nebo zdržují průjezd vozidel záchranných složek. Město si od současné úpravy systému slibuje, že se tato situace zlepší.

Miroslav Bártek (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "V lokalitě B bude hodina parkování za 20 korun, celodenní parkovací lístek za 100 korun a držitelé dlouhodobých parkovacích lístků tam mohou parkovat také. Občané, kteří si zaplatí parkování pomocí aplikace, budou mít 30 minut parkování zdarma."

V celém městě se navíc od dubna mění podmínky pro zpoplatněná stání na pouze určité časové rozmezí.

Miroslav Bártek (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Placené parkování v pracovní dny bude od 7:30 do 16:00 hodin. Soboty, neděle a státní svátky budou bezplatné. Držitelé průkazů ZTP a ZTP/P budou mít nově dvě hodiny zdarma, ale za podmínky parkovacího kotouče, na kterém budou muset mít vyznačený čas a musejí ho mít umístěný za čelním sklem na viditelném místě."

Město samozřejmě stále pracuje na řešení problematiky parkovacích míst, kterých aktuálně chybí zhruba 3 500 tisíce. Připravují se výstavby nových parkovišť, uvažuje se o úpravách vodorovného a svislého dopravního značení v některých ulicích a také o vzniku parkovacího domu.

---

ADRA zajistila pro lidi bez domova další stříhání

Několik desítek lidí bez domova opět zavítalo do Dobrovolnického centra ADRA ve Frýdku-Místku, kde pro ně připravili tradiční stříhání a holení. Cílem akce je nabídnout lidem v nouzi možnost, jak být alespoň na velikonoční svátky upravený. Odnášeli si totiž také čisté věci ze sociálního šatníku.

Prostory sociálního šatníku Dobrovolnického centra ADRA ve Frýdku-Místku se proměnily v improvizované holičství. Skupina dobrovolníků přišla nabídnout pomocnou ruku v rámci akce stříhání a holení lidí bez přístřeší.

Stanislav Staněk, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: "Dnes už tradičně jsme pořádali další stříhání a holení lidí bez přístřeší, bez domova. Jsme rádi, že ta akce má úspěch, že se hlásí lidé, kteří potřebují alespoň na Velikonoce a na Vánoce se zkulturnit a vypadat trochu lépe. Takže jsme umožnili právě tyto dvě aktivity. Zároveň toho využíváme jako sociálního šatníku, kdy si vezmou oblečení. To, co potřebují, ať jsou čistí na svátky a ať i ta veřejnost pozná, že i ti bezdomovci se chtějí na ty svátky připravit."

Anketa: - Jak často sem chodíte a co říkáte na to, jak vás ostříhali. - "Jsem rád, že mě ostříhali." - A jak často sem chodíte? - "Hodně často. Pokud je možnost, tak tady chodím." - A co všechno využíváte? Co jste si třeba dneska vzal? - "Oblečení, kalhoty, trička, trenky, všechno, co se dá." - Jak dlouho jste už bez domova? - "Od listopadu?" - A co vás tam přivedlo? - "Přišel jsem o práci."

Stanislav Staněk, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: "Během covidu ten zájem trochu upadal, ale teď znovu nabírá na síle ta potřeba. A za dvě hodiny bylo 26 lidí, do 12:00 hodin ještě někteří lidí přijdou. Takže ten zájem se zvyšuje a v té předcovidové době to bylo třeba 40 až 50 lidí, kteří se přišli ostříhat."

Zájemci si mohli odnést v případě zájmu také čisté oblečení nebo základní hygienické hygienické potřeby.

Stanislav Staněk, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: "Pravdou je, že jsou lidé, kteří se někde zajdou ostříhat, oholit, ale věci, které se dnes prodávají v obchodech jsou pro ně příliš drahé, takže i těm sociálně slabým, kteří jsou z úřadu práce nebo jsou v hmotné nouzi nabízíme potřebu i formou výpomoci v otázce oblečení. Takže si tady chodí zdarma pro oblečení, které potřebují pro ten běžný život."

S celou akcí kolem stříhání a holení lidí bez přístřeší pomáhali hlavně dobrovolníci.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
30. března 2023, 16:45

Prezident debatoval se studenty dvou gymnázií

Prezident Petr Pavel zavítal během své návštěvy Moravskoslezského kraje také do Frýdku-Místku. Jeho cílem bylo Gymnázium Petra Bezruče, kde ho čekali studenti ze dvou gymnázií. Ti na něj měli spousty otázek, které se týkaly jeho funkce a také současné politické situace i chodu státních institucí.

Na prezidentskou kolonu čekaly už před Gymnáziem Petra Bezruče ve Frýdku-Místku desítky studentů i občanů. Prezidenta i s manželkou uvítali před budovou ředitelé dvou gymnázií a následně zamířil do zaplněné tělocvičny, kde na něj čekali studenti obou škol.

Radovan Gaura, ředitel Gymnázia Petra Bezruče, Frýdek-Místek: "Samozřejmě je to obrovská čest, moc si toho vážíme a myslím, že především studenti z toho měli mimořádnou radost."

Kvůli kapacitě vybrala na setkání každá třída čtyři zástupce. Studenti prezidenta hned ze začátku zasypali řadou zajímavých otázek, které se týkaly hlavně jeho politických postojů.

Anketa: 1.) "Já jsem se ptal, jestli pana Bendu jmenuje ústavním soudcem a já jsem to potřeboval hlavně kvůli Twitteru. My jsme to řešili na Twitteru hodně. Pan prezident odpověděl tak nějak napůl, ale já si myslím, že to stačilo." 2.) "Velmi zajímavé a určitě to byla dobrá zkušenost. Otázky byly skvělé, takže si myslím, že jsem se zase něco nového dozvěděla." 3.) "Já si myslím, že reakce byla přesně taková, jakou jsem od pana prezidenta čekal. Jsem s ní spokojen a myslím si, že byla i perspektivní v rámci našeho státu." - A co říkáte na tu besedu samotnou? - "Já jsem z toho osobně nadšen. Já jsem se vždycky tak nějak zajímal o to dění ve světě. A to, že přijel tady k našemu skromnému gymnáziu, je pro mě fakt zážitek. A jsem za to vděčný."

Petr Pavel, prezident České republiky: "Moravskoslezský kraj nabízí řadu příležitostí především pro mladé lidi, aby tady našli uplatnění, protože v mnoha projektech, které už jsou v běhu nebo v přípravě, tak mohou nalézt seberealizaci, ale také výrazně dobré ocenění své práce."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Jsem moc rád, že jsme mohli pana prezidenta přivítat na jeho první cestě do krajů v kraji Moravskoslezském. A jsem rád, že v tom nabitém programu si našel prostor i na Frýdek-Místek. A myslím si, že ta debata byla velmi zajímavá. Zazněly tam dotazy, které si myslím, že byly velmi na tělo. A věřím, že pan prezident i s chotí se do Frýdku-Místku v budoucnu vrátí."

V závěru návštěvy dostal prezident i jeho žena od ředitelů gymnázií několik dárků v podobě obrazů, doplňovací lahve i dobrého vína.

---

Nová pravidla pro placené parkování platí od dubna

Úpravy cen za parkování, změna lokalit, kde se může stát v určité časy bezplatně a také novinka v podobě možnosti parkovat na 30 minut zcela zdarma. Frýdek-Místek přichází od dubna se změnou parkovacího systému, která má cílit primárně na problematickou lokalitu 8. pěšího pluku.

Na podzim loňského roku byl ve Frýdku-Místku zaveden nový systém parkování. Frekventovaná místa byla rozdělena do tří parkovacích zón A, B a C. Nyní u nich dochází k drobným úpravám, které by měly být pro řidiče vstřícnější.

Miroslav Bártek (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "My jsme na základě vyhodnocení dat z parkovacích automatů, ale i na základě podnětů a připomínek od občanů provedli úpravy lokalit a placeného parkování, které budou platné od prvního dubna. Podstatná úprava je na ulici 8. pěšího pluku, kde nově bude lokalita B. Tato úprava bude mezi ulicí Hlavní a Malým Koloredovem před mateřskou školou a zároveň mezi ulicí Ostravská a ulicí U Staré pošty."

8. pěší pluk byl totiž původně zařazen do lokality C, kde se v rámci nového systému muselo platit vždycky.

Anketa: "Platím často, protože neumím zaparkovat zadarmo. Takže tady platím všechna ta místa vždycky." – A co si myslíte o tom, že to bylo zpoplatněno i na tu krátkou dobu? – "Pro mě to bylo samozřejmě lepší, i když to byl problém tady zaparkovat. Teď je tady spousta volných míst, protože lidé, kteří tady bydli, tak už tady neparkují. Tak je to z tohoto pohledu příjemnější, ale jdu na 10 minut na logopedii a platím 10 korun za hodinu. A když jdu třikrát tady do města pro něco, tak si zaplatím 30 korun."

Prvotní nastavení systému bohužel způsobilo, že lidé, kteří nechtěli platit za parkování, začali zajíždět do okolních ulic a zabírat místa tamním občanům. Každý den je téměř nadlidský úkol najít kolem sídliště Anenská parkovací místo. Auta mnohdy stojí tam, kde nemají a například i ohrožují nebo zdržují průjezd vozidel záchranných složek. Město si od současné úpravy systému slibuje, že se tato situace zlepší.

Miroslav Bártek (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "V lokalitě B bude hodina parkování za 20 korun, celodenní parkovací lístek za 100 korun a držitelé dlouhodobých parkovacích lístků tam mohou parkovat také. Občané, kteří si zaplatí parkování pomocí aplikace, budou mít 30 minut parkování zdarma."

V celém městě se navíc od dubna mění podmínky pro zpoplatněná stání na pouze určité časové rozmezí.

Miroslav Bártek (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Placené parkování v pracovní dny bude od 7:30 do 16:00 hodin. Soboty, neděle a státní svátky budou bezplatné. Držitelé průkazů ZTP a ZTP/P budou mít nově dvě hodiny zdarma, ale za podmínky parkovacího kotouče, na kterém budou muset mít vyznačený čas a musejí ho mít umístěný za čelním sklem na viditelném místě."

Město samozřejmě stále pracuje na řešení problematiky parkovacích míst, kterých aktuálně chybí zhruba 3 500 tisíce. Připravují se výstavby nových parkovišť, uvažuje se o úpravách vodorovného a svislého dopravního značení v některých ulicích a také o vzniku parkovacího domu.

---

ADRA zajistila pro lidi bez domova další stříhání

Několik desítek lidí bez domova opět zavítalo do Dobrovolnického centra ADRA ve Frýdku-Místku, kde pro ně připravili tradiční stříhání a holení. Cílem akce je nabídnout lidem v nouzi možnost, jak být alespoň na velikonoční svátky upravený. Odnášeli si totiž také čisté věci ze sociálního šatníku.

Prostory sociálního šatníku Dobrovolnického centra ADRA ve Frýdku-Místku se proměnily v improvizované holičství. Skupina dobrovolníků přišla nabídnout pomocnou ruku v rámci akce stříhání a holení lidí bez přístřeší.

Stanislav Staněk, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: "Dnes už tradičně jsme pořádali další stříhání a holení lidí bez přístřeší, bez domova. Jsme rádi, že ta akce má úspěch, že se hlásí lidé, kteří potřebují alespoň na Velikonoce a na Vánoce se zkulturnit a vypadat trochu lépe. Takže jsme umožnili právě tyto dvě aktivity. Zároveň toho využíváme jako sociálního šatníku, kdy si vezmou oblečení. To, co potřebují, ať jsou čistí na svátky a ať i ta veřejnost pozná, že i ti bezdomovci se chtějí na ty svátky připravit."

Anketa: - Jak často sem chodíte a co říkáte na to, jak vás ostříhali. - "Jsem rád, že mě ostříhali." - A jak často sem chodíte? - "Hodně často. Pokud je možnost, tak tady chodím." - A co všechno využíváte? Co jste si třeba dneska vzal? - "Oblečení, kalhoty, trička, trenky, všechno, co se dá." - Jak dlouho jste už bez domova? - "Od listopadu?" - A co vás tam přivedlo? - "Přišel jsem o práci."

Stanislav Staněk, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: "Během covidu ten zájem trochu upadal, ale teď znovu nabírá na síle ta potřeba. A za dvě hodiny bylo 26 lidí, do 12:00 hodin ještě někteří lidí přijdou. Takže ten zájem se zvyšuje a v té předcovidové době to bylo třeba 40 až 50 lidí, kteří se přišli ostříhat."

Zájemci si mohli odnést v případě zájmu také čisté oblečení nebo základní hygienické hygienické potřeby.

Stanislav Staněk, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: "Pravdou je, že jsou lidé, kteří se někde zajdou ostříhat, oholit, ale věci, které se dnes prodávají v obchodech jsou pro ně příliš drahé, takže i těm sociálně slabým, kteří jsou z úřadu práce nebo jsou v hmotné nouzi nabízíme potřebu i formou výpomoci v otázce oblečení. Takže si tady chodí zdarma pro oblečení, které potřebují pro ten běžný život."

S celou akcí kolem stříhání a holení lidí bez přístřeší pomáhali hlavně dobrovolníci.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-30-03-2023-16-45