Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Mobilní úřad pomáhá imobilním občanům
  • Petici za dětské oddělení podepsalo přes 11 tisíc lidí
  • Dětské hřiště na J. Lady projde kompletní opravou

Mobilní úřad pomáhá imobilním občanům

Mobilní úřad ve Frýdku-Místku rozšířil své služby. Imobilní občané, kteří potřebují něco vyřídit, mohou požádat úředníka, aby přišel až k nim domů. Ověření podpisu, vyřízení dokladů nebo nově i záležitostí v rámci Czech POINTU, tak bude ještě jednodušší.

Když nemůžete na úřad, úřad přijede za vámi. V duchu tohoto hesla funguje ve Frýdku-Místku mobilní úřad pro potřeby občanů, kteří se kvůli zdravotnímu omezení nedostanou na úřad osobně. Za paní Kopkovou přijel úřad například až na pokoj Domova pro seniory.

Alena Kopková: "To je něco úžasného, protože, jak přestanete chodit, tak jste, jak se říká, namydlený. Nemůžete nic. Já jsem upoutaná na lůžko, takže já bych nemohla nic vyřídit. Ještě, že mám hodného syna ochotného, který to všecko za mě udělá."

Tomáš Kopka: "Já jsem potřeboval plnou moc pro mamku, protože rušíme byt. Moje mamka tady už bude mít trvalý pobyt. A proto jsem se obrátil tady na domov."

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "V domově máme 196 uživatelů, z nichž ročně to využije 20 až 30 z nich. Funguje to tak, že se sociální pracovnice zprostředkuje tuto mobilní službu ověření podpisu, listin a ostatních záležitostí právě s pracovníky toho Czech POINTU. Naplánují si termín po vzájemné domluvě. Po proběhnutí pak máme zpětnou vazbu, že to ti uživatelé kvitují, protože většinou se jedná o imobilní uživatele. Vnímáme, že tato služba je potřebná a jsem rád, že magistrát tuto službu nabízí. Nejen našim uživatelům, ale také veřejnosti."

Služba představuje ulehčení pro lidi, kteří jsou kvůli handipacu omezeni v pohybu a cesta na úřad je pro ně nereálná nebo příliš náročná.

Tomáš Kopka: "Ve středu jsme se domluvili a dneska už jsme tady a máme to sepsáno, takže jsme spokojeni."

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Takto vyřídí úřední záležitosti z pohodlí svého domova, či z jiného sociálního, či zdravotního pobytového zařzení. Mohou mimo jiné uzavírat smlouvy nebo udělovat plnou moc svým příbuzným, kteří jim na základě tohoto úkonu mohou vyzvedávat například dopisy na poště."

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Nově si vedle legaliazace podpisu na různých dokumentech nebo vyřízení občanského průkazu budou moci vyřídit také záležitosti v rámci Czech pointu. To znamená například získat výpis z rejstříku trestů, či katastru nemovitostí a další."

Sužba mobilního úřadu získává ve městě postupně velkou oblibu.

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Legalizaci podpisu na úředních dokumentech a další úkony po objednání služby a po domluvě osobně provede zaměstnanec živnostenského úřadu magistrátu. Službu lze objednávat každý pracovní den. Občan, který si nechává ověřit podpis se musí prokázat platným dokladem totožnosti. Občanským průkazem, cestovním dokladem nebo řidičským průkazem."

Pro objednání stačí kontaktovat osobně nebo telefonicky Živnostenský úřad ve Frýdku-Místku.

---

Petici za dětské oddělení podepsalo přes 11 tisíc lidí

Skončila petice na podporu dětského oddělení v Nemocnici ve Frýdku-Místku. Podepsalo ji přes 11 tisíc lidí, kteří tím vyjádřili nesouhlas s omezením akutní péče. Kvůli nedostatku lékařů totiž oddělení nepřijme v případě zdravotních problémů některé děti. Rodiče nebo záchranka je tak musí vozit jinam.

Necelý měsíc a půl byla v oběhu petice za obnovení plného poskytování akutní péče na dětském oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku. Teď už jsou všechny archy zpátky na magistrátu, musely se pečlivě projít a podpisy spočítat.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Ukončila se petice na podporu dětského oddělení, na které je více než 11 tisíc podpisů, což je myslím velmi reprezentativní vzorek. A s touto peticí, jak již jsme avizovali, chceme jít až na ministerstvo zdravotnictví. Ta petice je směřována na vedení nemocnice, na vedení kraje, a právě i ministerstvo, protože problém, který se týká dětské péče a pediatrie je obecný."

Nemocnice už od 1. dubna oficiálně nezajišťuje poskytování akutní péče pro méně závažné případy u dětí.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: " My jsme o tom rodiče informovali, já jsem prosil i prostřednictvím médií, aby tuto situaci pochopili, takže většina z nich tady volá dopředu, jestli mají jet k nám nebo jestli mají jet někde jinde. Tato komunikace probíhá. Samozřejmě se objeví i děti, které přijdou přímo na urgent. Pokud ten stav je takový, že přijdou triáží, tak je přijmeme a řešíme je tady u nás."

Nemocnice přišla o sedm mladých lékařů. Šest dalo hromadnou výpověď a sedmý odešel později. Důvodem měla být obava o jejich další vzdělávání.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Ve frýdecké nemocnici ten současný stav je lepší než před začátkem petice. Nicméně stále není takový, abychom jako město mohli říct, že jsme spokojeni. Protože naším cílem, jak je v petici uvedeno a tak, jak si občané přejí, je 24hodinová péče 7 dnů v týdnu o děti anebo minimálně to, že opravdu každé dítě, každý rodič ví, co se s jeho dítětem bude dít po příjezdu do nemocnice."

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "U pediatrů došlo opravdu k systémové změně ve vzdělávání. Pokud se toto nezmění, tak ten problém bude jak na straně praktiků, protože oni opravdu stárnou. Těch 50 procent je starší důchodového věku a nastane ten problém i na straně akutních pediatrů v nemocnici."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Já jsem hovořil s paní senátorkou Pešatovou, která už iniciovala zdravotní výbor obou parlamentních komor. Informaci má již ministr zdravotnictví, informoval jsem ministra sociálních věcí. Takže ty informace mají opravdu i ti nejzainteresovanější politici. A já věřím, že se nám podaří najít řešení, které bude přínosem nejen pro frýdeckou nemocnici, ale samozřejmě přispěje i řešení toho problému v celé České republice."

Město nemocnici dál podporuje, předalo jí už nabídku jednoho lékaře, který projevil ochotu pomoci, nabídlo také k dispozici bydlení pro další lékaře, kteří by to v případě nástupu na dětské oddělení ve městě potřebovali.

---

Dětské hřiště na J. Lady projde kompletní opravou

Nové herní prvky pro děti i výměna dopadových ploch. A hlavně zvýšení bezpečnosti. Takový je plán Frýdku-Místku v rámci opravy dětského hřiště ve vnitrobloku Josefa Lady. Práce potrvají 75 dnů, kdy bude hřiště bohužel nepřístupné. Kompletní rekonstrukce vyjde na 1,7 milionu korun.

Dětské hřiště vedle Mateřské školy Sněženka v ulici Josefa Lady dává už na první pohled jasně najevo, že by potřebovalo opravu.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Další akcí je rekonstrukce dětského hřiště, které je už 12 let staré. Některé herní prvky napadla hniloba, jsou tady dřevěné konstrukce. To znamená, že je musíme z bezpečnostních důvodů vyměnit. Dále musíme vyměnit na požadavek životního prostředí a techniků i celou dopadovou plochu, která už je taky značně opotřebovaná."

Z důvodů nevyhovujícího stavu už musela být v minulosti odstraněna i malá skluzavka. Některé pryžové dlaždice jsou natolik vydrolené, že z nich vystupují kotvící kolíky.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Dopadové plochy jsme řešili. S tím, že chceme využít trochu přírodní vzhled. Bude tady dřevní štěpka. A na některých dopadových plochách u těch atrakcí bude litý bude litá pryž. No a celkově jsme vyšli vstříc těm požadavkům, které řeklo životní prostředí ohledně té bezpečnosti. Tady už to hřiště začíná být nějakým způsobem nebezpečné pro děti. Hlavně se jedná o spáry, kde dětem mohou uvíznout ruce nebo prsty. A jedná se o to, že i ta statika některých prvků už není úplně v pořádku. Tak z toho důvodu jsme to upřednostnili před ostatními akcemi. A uděláme to teď jako celkovou rekonstrukci, poměrně s vysokým nákladem. Ale myslíme si, že je to nutné."

O rekonstrukci se postarají Technické služby. Stavba začne 2. června a potrvá 75 dnů.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Pro všechny rodiče a návštěvníky tohoto hřiště musím konstatovat, že hřiště bude po dobu rekonstrukce zavřeno. A pak se mohou těšit na zbrusu nové hřiště, rekonstruované s novými prvky. Je to z důvodů dodání herních prvků, na které se dneska musí čekat a není to úplně jednoduchá záležitost. Celkový náklad bude 1,7 milionu korun. Přibydou tady nové prvky, průlezky, kolotoče a další atrakce pro děti a mělo by to zase vydržet alespoň 10 let."

Po rekonstrukci získá hřiště šikmý kolotoč na stání, řetězovou houpačku s hnízdem, mega hrací věž i lanovou průlezku. Město plánuje opravy i dalších hřišť, na které by měla přijít řada v příštím roce.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
30. května 2022, 16:30

Mobilní úřad pomáhá imobilním občanům

Mobilní úřad ve Frýdku-Místku rozšířil své služby. Imobilní občané, kteří potřebují něco vyřídit, mohou požádat úředníka, aby přišel až k nim domů. Ověření podpisu, vyřízení dokladů nebo nově i záležitostí v rámci Czech POINTU, tak bude ještě jednodušší.

Když nemůžete na úřad, úřad přijede za vámi. V duchu tohoto hesla funguje ve Frýdku-Místku mobilní úřad pro potřeby občanů, kteří se kvůli zdravotnímu omezení nedostanou na úřad osobně. Za paní Kopkovou přijel úřad například až na pokoj Domova pro seniory.

Alena Kopková: "To je něco úžasného, protože, jak přestanete chodit, tak jste, jak se říká, namydlený. Nemůžete nic. Já jsem upoutaná na lůžko, takže já bych nemohla nic vyřídit. Ještě, že mám hodného syna ochotného, který to všecko za mě udělá."

Tomáš Kopka: "Já jsem potřeboval plnou moc pro mamku, protože rušíme byt. Moje mamka tady už bude mít trvalý pobyt. A proto jsem se obrátil tady na domov."

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "V domově máme 196 uživatelů, z nichž ročně to využije 20 až 30 z nich. Funguje to tak, že se sociální pracovnice zprostředkuje tuto mobilní službu ověření podpisu, listin a ostatních záležitostí právě s pracovníky toho Czech POINTU. Naplánují si termín po vzájemné domluvě. Po proběhnutí pak máme zpětnou vazbu, že to ti uživatelé kvitují, protože většinou se jedná o imobilní uživatele. Vnímáme, že tato služba je potřebná a jsem rád, že magistrát tuto službu nabízí. Nejen našim uživatelům, ale také veřejnosti."

Služba představuje ulehčení pro lidi, kteří jsou kvůli handipacu omezeni v pohybu a cesta na úřad je pro ně nereálná nebo příliš náročná.

Tomáš Kopka: "Ve středu jsme se domluvili a dneska už jsme tady a máme to sepsáno, takže jsme spokojeni."

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Takto vyřídí úřední záležitosti z pohodlí svého domova, či z jiného sociálního, či zdravotního pobytového zařzení. Mohou mimo jiné uzavírat smlouvy nebo udělovat plnou moc svým příbuzným, kteří jim na základě tohoto úkonu mohou vyzvedávat například dopisy na poště."

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Nově si vedle legaliazace podpisu na různých dokumentech nebo vyřízení občanského průkazu budou moci vyřídit také záležitosti v rámci Czech pointu. To znamená například získat výpis z rejstříku trestů, či katastru nemovitostí a další."

Sužba mobilního úřadu získává ve městě postupně velkou oblibu.

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Legalizaci podpisu na úředních dokumentech a další úkony po objednání služby a po domluvě osobně provede zaměstnanec živnostenského úřadu magistrátu. Službu lze objednávat každý pracovní den. Občan, který si nechává ověřit podpis se musí prokázat platným dokladem totožnosti. Občanským průkazem, cestovním dokladem nebo řidičským průkazem."

Pro objednání stačí kontaktovat osobně nebo telefonicky Živnostenský úřad ve Frýdku-Místku.

---

Petici za dětské oddělení podepsalo přes 11 tisíc lidí

Skončila petice na podporu dětského oddělení v Nemocnici ve Frýdku-Místku. Podepsalo ji přes 11 tisíc lidí, kteří tím vyjádřili nesouhlas s omezením akutní péče. Kvůli nedostatku lékařů totiž oddělení nepřijme v případě zdravotních problémů některé děti. Rodiče nebo záchranka je tak musí vozit jinam.

Necelý měsíc a půl byla v oběhu petice za obnovení plného poskytování akutní péče na dětském oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku. Teď už jsou všechny archy zpátky na magistrátu, musely se pečlivě projít a podpisy spočítat.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Ukončila se petice na podporu dětského oddělení, na které je více než 11 tisíc podpisů, což je myslím velmi reprezentativní vzorek. A s touto peticí, jak již jsme avizovali, chceme jít až na ministerstvo zdravotnictví. Ta petice je směřována na vedení nemocnice, na vedení kraje, a právě i ministerstvo, protože problém, který se týká dětské péče a pediatrie je obecný."

Nemocnice už od 1. dubna oficiálně nezajišťuje poskytování akutní péče pro méně závažné případy u dětí.

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: " My jsme o tom rodiče informovali, já jsem prosil i prostřednictvím médií, aby tuto situaci pochopili, takže většina z nich tady volá dopředu, jestli mají jet k nám nebo jestli mají jet někde jinde. Tato komunikace probíhá. Samozřejmě se objeví i děti, které přijdou přímo na urgent. Pokud ten stav je takový, že přijdou triáží, tak je přijmeme a řešíme je tady u nás."

Nemocnice přišla o sedm mladých lékařů. Šest dalo hromadnou výpověď a sedmý odešel později. Důvodem měla být obava o jejich další vzdělávání.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Ve frýdecké nemocnici ten současný stav je lepší než před začátkem petice. Nicméně stále není takový, abychom jako město mohli říct, že jsme spokojeni. Protože naším cílem, jak je v petici uvedeno a tak, jak si občané přejí, je 24hodinová péče 7 dnů v týdnu o děti anebo minimálně to, že opravdu každé dítě, každý rodič ví, co se s jeho dítětem bude dít po příjezdu do nemocnice."

Tomáš Stejskal, ředitel Nemocnice ve Frýdku-Místku: "U pediatrů došlo opravdu k systémové změně ve vzdělávání. Pokud se toto nezmění, tak ten problém bude jak na straně praktiků, protože oni opravdu stárnou. Těch 50 procent je starší důchodového věku a nastane ten problém i na straně akutních pediatrů v nemocnici."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Já jsem hovořil s paní senátorkou Pešatovou, která už iniciovala zdravotní výbor obou parlamentních komor. Informaci má již ministr zdravotnictví, informoval jsem ministra sociálních věcí. Takže ty informace mají opravdu i ti nejzainteresovanější politici. A já věřím, že se nám podaří najít řešení, které bude přínosem nejen pro frýdeckou nemocnici, ale samozřejmě přispěje i řešení toho problému v celé České republice."

Město nemocnici dál podporuje, předalo jí už nabídku jednoho lékaře, který projevil ochotu pomoci, nabídlo také k dispozici bydlení pro další lékaře, kteří by to v případě nástupu na dětské oddělení ve městě potřebovali.

---

Dětské hřiště na J. Lady projde kompletní opravou

Nové herní prvky pro děti i výměna dopadových ploch. A hlavně zvýšení bezpečnosti. Takový je plán Frýdku-Místku v rámci opravy dětského hřiště ve vnitrobloku Josefa Lady. Práce potrvají 75 dnů, kdy bude hřiště bohužel nepřístupné. Kompletní rekonstrukce vyjde na 1,7 milionu korun.

Dětské hřiště vedle Mateřské školy Sněženka v ulici Josefa Lady dává už na první pohled jasně najevo, že by potřebovalo opravu.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Další akcí je rekonstrukce dětského hřiště, které je už 12 let staré. Některé herní prvky napadla hniloba, jsou tady dřevěné konstrukce. To znamená, že je musíme z bezpečnostních důvodů vyměnit. Dále musíme vyměnit na požadavek životního prostředí a techniků i celou dopadovou plochu, která už je taky značně opotřebovaná."

Z důvodů nevyhovujícího stavu už musela být v minulosti odstraněna i malá skluzavka. Některé pryžové dlaždice jsou natolik vydrolené, že z nich vystupují kotvící kolíky.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Dopadové plochy jsme řešili. S tím, že chceme využít trochu přírodní vzhled. Bude tady dřevní štěpka. A na některých dopadových plochách u těch atrakcí bude litý bude litá pryž. No a celkově jsme vyšli vstříc těm požadavkům, které řeklo životní prostředí ohledně té bezpečnosti. Tady už to hřiště začíná být nějakým způsobem nebezpečné pro děti. Hlavně se jedná o spáry, kde dětem mohou uvíznout ruce nebo prsty. A jedná se o to, že i ta statika některých prvků už není úplně v pořádku. Tak z toho důvodu jsme to upřednostnili před ostatními akcemi. A uděláme to teď jako celkovou rekonstrukci, poměrně s vysokým nákladem. Ale myslíme si, že je to nutné."

O rekonstrukci se postarají Technické služby. Stavba začne 2. června a potrvá 75 dnů.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Pro všechny rodiče a návštěvníky tohoto hřiště musím konstatovat, že hřiště bude po dobu rekonstrukce zavřeno. A pak se mohou těšit na zbrusu nové hřiště, rekonstruované s novými prvky. Je to z důvodů dodání herních prvků, na které se dneska musí čekat a není to úplně jednoduchá záležitost. Celkový náklad bude 1,7 milionu korun. Přibydou tady nové prvky, průlezky, kolotoče a další atrakce pro děti a mělo by to zase vydržet alespoň 10 let."

Po rekonstrukci získá hřiště šikmý kolotoč na stání, řetězovou houpačku s hnízdem, mega hrací věž i lanovou průlezku. Město plánuje opravy i dalších hřišť, na které by měla přijít řada v příštím roce.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-30-05-2022-16-34