Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Primátor osobně zjišťuje potřeby základních škol
  • Hokejový klub pořádá nábor nejmenších do týmu
  • Město chce vytvořit koncept rodinné politiky

Primátor osobně zjišťuje potřeby základních škol

Primátor Frýdku-Místku se rozhodl osobně projít všechny základní školy ve městě. Chce zjistit, jak jsou vybaveny a co by případně potřebovaly vylepšit. Cílem města je totiž dostat všechny školy na stejnou úroveň v oblasti vybavení i kvalitního zázemí.

7. Základní škola ve Frýdku-Místku patří k velmi dobře vybaveným a fungujícím školám ve městě. Přesto i sem zavítal primátor města, aby se skutečně přesvědčil, zda škola něco nepotřebuje.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Dnes jsem se přijel na tuto školu, která patří k těm, které patří ke špičce ve Frýdku-Místku, podívat osobně poprvé. Jsou školy, ve kterých už jsem byl častěji, kde ta situace není tak pozitivně optimistická, jako zde."

Iveta Zechová, ředitelka 7. ZŠ Frýdek-Místek: "Byl očekáván, takže jsem moc ráda, že se přišel podívat, aby se seznámil tady s tím, jak to tady u nás chodí. A prošel si všechny učebny, takže jsem docela ráda."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Člověk nikdy informace nezíská z těch tabulek, investičních záměrů a tak dále. Opravdu jsem si chtěl projít všechny školy ve městě, od půdy po sklep. Vidět vybavenost učeben, vidět zázemí v tělocvičnách, v jídelnách a tak dále. A pobavit se s každým jednotlivým ředitelem o tom, co ho osobně trápí. Co třeba, i když už sdělil někde v požadavcích na město, ale rád by řekl přímo primátorovi."

Současná ředitelka působí na škole od roku 2008, škola podle ní funguje velmi dobře také díky kolektivu všech zaměstnanců.

Iveta Zechová, ředitelka 7. ZŠ Frýdek-Místek: "To si myslím, že je nejvyšší deviza. Mám tady nadšence, takže to víc si přát pro školu. Je tady výborné sportovní zázemí. To jsme strašně rádi. Máme krásnou velkou tělocvičnu, která je opravdu využita, jsou využité obě dvě. Jsme vybavení, co se týče ICT, tak jsme vybavení taky komfortně, myslím, že až nadstandardně. A v podstatě jsme financovali všechno z Evropské unie."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Dlouhodobým cílem je školy ve městě dostat na tu stejnou startovací úroveň, protože jak už jsem řekl, jsou školy, které jsou na tom lépe. Školy, které jsou na tom trošku hůř. Mají třeba jednu zastaralou tělocvičnu, nemají tam zázemí. Nejsou třeba v takové konektivitě, bezbariérově nejsou vybavené a tak dále. My bychom rádi poskytli tu startovací linii všem školám stejnou."

Velmi dobré vybavení ocenila škola především v covidové době.

Iveta Zechová, ředitelka 7. ZŠ Frýdek-Místek: "Každý den, když člověk přijde do práce, tak musí zjistit, kdo se mu vrátí do školy, protože my ty informace dopředu nemáme. Kdo se taky dostal do karantény z vyučujících a nastavujeme každý den novou organizaci. No a pokud se stane, že ve třídě je více jak jedna polovina žáků nepřítomna z jakýchkoliv důvodů, tak my začneme hybridní výuku. To znamená, že učitel učí třeba pět dětí ve třídě a zbývající je promítáno do domácnosti."

Město v současnosti připravuje žádost o evropské dotace v rámci projektu Frýdek-Místek ve 3D realitě, díky kterému by na IT vybavení škol mohlo získat přes 32 milionů korun.

---

Hokejový klub pořádá nábor nejmenších do týmu

Pojď hrát hokej – To je název akce, kterou uspořádal HC Frýdek-Místek pro nejmenší děti. Ty si mohou pod vedením profesionálních trenérů vyzkoušet právě hokejové základy, což je zpočátku především bruslení. Tým by totiž rád nabral nové děti do přípravky.

Mají teprve čtyři roky a vůbec nevadí, že neumějí bruslit. Zkušení trenéři hokejového klubu ve Frýdku-Místku, je to rádi naučí. V rámci Týdne hokeje proběhla i v hale Polárka náborová akce pro nejmenší.

Filip Indrst, trenér dětí a mládeže HC Frýdek-Místek: "Akce se jmenuje Pojď hrát hokej! a snažíme se zajistit co největší počet pro budoucí přípravku a dotáhnout tak mladé hráče nebo malé děti ke sportu a zdravému pohybu. Máme různé programy, které nakonec vyústí v hodinový trénink na ledě se zkušenými trenéry profesionálními a mimo jiné tady máme přednášky pro rodiče a takové zábavné koutky pro děti."

Anketa: 1.) "Nějakou dobu jsme nad tím uvažovali, který sport budeme dělat. A tím, že jsme z Frýdku, bydlíme kousek a ten hokej máme blízko. Zjišťovali jsme jaké jsou k tomu další potřeby a zjistili jsme, že nic moc, že tady všechno dětem zapůjčí, všechno nějakým způsobem zajistí, tak jsme se rozhodli, že to zkusíme. Jsme v tom věku, říkali od čtyř let, tak zrovna jsme v tom věku ideálním, abychom začali. Tak jsme řekli zkusíme. Když ho to bude bavit, super, když ne, třeba se alespoň naučí bruslit a uvidíme." 2.) "Aby se hýbal a aby se naučil aspoň bruslit." – Proč zrovna hokej? – "Krásná hra, silová hra, líbí se mi, jsem fanoušek hokeje." – Jste jeden z těch rodičů, co už vidí syna v NHL? – "Ne, v žádném případě. Jestli ho to bude bavit a bube spokojený a bude se hýbat, tak mi to naprosto stačí." 1.) "Hokej baví třeba i mě, takže pokrytecky jsem ho na to dal malinko i kvůli toho, že když v tom bude pokračovat, tak to bude bavit i mě. Budu sem s ním rád chodit i do budoucna." – Zlákalo vás i to, že Ondřej Palát má teď velké úspěchy v NHL a je to zdejší odchovanec? – "To nevím, ale jeho táta je super. Ten zrovna trénuje prcka, takže super a fandíme Ondrovi."

Klub pořádá až 12 tréninků v měsíci pro ročníky 2014 a mladší. Zájem o hokej u nich v poslední době roste. Stává se, že se na přípravce sejde až 80 dětí.

Filip Indrst, trenér dětí a mládeže HC Frýdek-Místek: "Snažíme se apelovat nejen na děti, ale i na rodiče, že zdravý pohyb je klíčem dnešního života a zdravého životního stylu. A co se týká dětí, tak snažíme se je začlenit do kolektivu, socializovat a nějak naučit tomu, aby jim to do budoucna něco dalo." - Souhlasíte s tvrzením, že hokej je drahý sport? - "Souhlasil bych s tím, ale v dnešní době ne tolik, protože jako klub, když to vezmu na nás, tak jsme schopni zapůjčit, popřípadě darovat výstroje dětem. Takže rodiče to stojí fakt minimum. Spíše čas a práci."

Účast na tréninku přípravky je navíc zdarma. Výchovu dětí ke sportu podporuje i město. Klubu letos přispělo na mládežnický hokej 9,7 milionu korun.

---

Město chce vytvořit koncept rodinné politiky

Frýdek-Místek hledá člověka, který pomůže s vytvořením koncepce nové rodinné politiky. Jde o souhrn aktivit a opatření, které pomůžou podporovat rodiny. Nejprve tak bude důležité zmapovat, co rodiny potřebují a s čím by jim město mohlo pomoct. Současná doba totiž intenzivně mění životní situace v mnoha rodinách.

Trendem dnešní společnosti je výrazná orientace na výkon a ekonomickou prosperitu a současně na blaho jednotlivce. Ač si rodina zachovává stále vysokou hodnotu, na prorodinné aktivity nebývá vynakládáno dost času a sil. Frýdek-Místek chce proto hledat cesty, jak rodiny podporovat v tom, co potřebují.

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "My se snažíme sociální oblast v tomto městě doladit do detailů. Rodinná politika je něco, co mají města v okolí a ve Frýdku-Místku to doposud chybělo. V podstatě tím, že se zaměříme na rodinnou politiku, deklarujeme, že město je partnerem pro rodiny. Město chce, aby se rodinám ve městě dobře žilo."

Rodina jako celek je v rodinné politice chápána tak, že rodiny netvoří jen rodiče a děti, ale spolu s nimi i senioři, kteří mají také své specifické potřeby.

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "My v rámci plánování komunitních služeb máme celou pracovní skupinu děti rodina a mládež, která se na tyto potřeby zaměřuje. My máme tyto potřeby zmapovány z roku 2018, ale víme, že během covidu se ty potřeby změnily. To znamená, že my víme, že třeba na školách by měl být sociální pedagog, že potřebujeme dětem dát možnost využití volného času."

Nově město vyhlásilo výběrové řízení na koordinátora rodinné politiky.

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Současně jsme schválili v radě města plán rozvoje rodinné politiky pro Frýdek-Místek. To znamená, že na úřadě bude člověk, který se bude snažit napříč úřadem a plus ještě s aktéry mimo úřad, se zaměstnavateli, se školami, najít ty potřeby, které tady pro rodiny a děti, mládež ve městě jsou, které potřebují. A bude se snažit ty aktéry jednotlivé a úřad sjednotit, aby postupovali stejně a ty potřeby těch rodin nasytili. To znamená, hledáme člověka, který má zkušenosti ze sociální oblasti. Zaměření na práci s rodinami. Pokud takovým člověkem jste nebo o takovém víte, budeme rádi, když nám ho doporučíte."

Obecným cílem rodinné politiky je vytvořit ve společnosti prostředí celkově přátelské rodině, legislativní i nelegislativní cestou. Cílem regionální rodinné politiky je dostat rodinu do centra pozornosti regionálních a místních samospráv, což znamená v praxi uplatňovat pro-rodinný úhel pohledu na všechny záležitosti, které se dotýkají života rodin.

---

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
31. ledna 2022, 16:30

Primátor osobně zjišťuje potřeby základních škol

Primátor Frýdku-Místku se rozhodl osobně projít všechny základní školy ve městě. Chce zjistit, jak jsou vybaveny a co by případně potřebovaly vylepšit. Cílem města je totiž dostat všechny školy na stejnou úroveň v oblasti vybavení i kvalitního zázemí.

7. Základní škola ve Frýdku-Místku patří k velmi dobře vybaveným a fungujícím školám ve městě. Přesto i sem zavítal primátor města, aby se skutečně přesvědčil, zda škola něco nepotřebuje.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Dnes jsem se přijel na tuto školu, která patří k těm, které patří ke špičce ve Frýdku-Místku, podívat osobně poprvé. Jsou školy, ve kterých už jsem byl častěji, kde ta situace není tak pozitivně optimistická, jako zde."

Iveta Zechová, ředitelka 7. ZŠ Frýdek-Místek: "Byl očekáván, takže jsem moc ráda, že se přišel podívat, aby se seznámil tady s tím, jak to tady u nás chodí. A prošel si všechny učebny, takže jsem docela ráda."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Člověk nikdy informace nezíská z těch tabulek, investičních záměrů a tak dále. Opravdu jsem si chtěl projít všechny školy ve městě, od půdy po sklep. Vidět vybavenost učeben, vidět zázemí v tělocvičnách, v jídelnách a tak dále. A pobavit se s každým jednotlivým ředitelem o tom, co ho osobně trápí. Co třeba, i když už sdělil někde v požadavcích na město, ale rád by řekl přímo primátorovi."

Současná ředitelka působí na škole od roku 2008, škola podle ní funguje velmi dobře také díky kolektivu všech zaměstnanců.

Iveta Zechová, ředitelka 7. ZŠ Frýdek-Místek: "To si myslím, že je nejvyšší deviza. Mám tady nadšence, takže to víc si přát pro školu. Je tady výborné sportovní zázemí. To jsme strašně rádi. Máme krásnou velkou tělocvičnu, která je opravdu využita, jsou využité obě dvě. Jsme vybavení, co se týče ICT, tak jsme vybavení taky komfortně, myslím, že až nadstandardně. A v podstatě jsme financovali všechno z Evropské unie."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Dlouhodobým cílem je školy ve městě dostat na tu stejnou startovací úroveň, protože jak už jsem řekl, jsou školy, které jsou na tom lépe. Školy, které jsou na tom trošku hůř. Mají třeba jednu zastaralou tělocvičnu, nemají tam zázemí. Nejsou třeba v takové konektivitě, bezbariérově nejsou vybavené a tak dále. My bychom rádi poskytli tu startovací linii všem školám stejnou."

Velmi dobré vybavení ocenila škola především v covidové době.

Iveta Zechová, ředitelka 7. ZŠ Frýdek-Místek: "Každý den, když člověk přijde do práce, tak musí zjistit, kdo se mu vrátí do školy, protože my ty informace dopředu nemáme. Kdo se taky dostal do karantény z vyučujících a nastavujeme každý den novou organizaci. No a pokud se stane, že ve třídě je více jak jedna polovina žáků nepřítomna z jakýchkoliv důvodů, tak my začneme hybridní výuku. To znamená, že učitel učí třeba pět dětí ve třídě a zbývající je promítáno do domácnosti."

Město v současnosti připravuje žádost o evropské dotace v rámci projektu Frýdek-Místek ve 3D realitě, díky kterému by na IT vybavení škol mohlo získat přes 32 milionů korun.

---

Hokejový klub pořádá nábor nejmenších do týmu

Pojď hrát hokej – To je název akce, kterou uspořádal HC Frýdek-Místek pro nejmenší děti. Ty si mohou pod vedením profesionálních trenérů vyzkoušet právě hokejové základy, což je zpočátku především bruslení. Tým by totiž rád nabral nové děti do přípravky.

Mají teprve čtyři roky a vůbec nevadí, že neumějí bruslit. Zkušení trenéři hokejového klubu ve Frýdku-Místku, je to rádi naučí. V rámci Týdne hokeje proběhla i v hale Polárka náborová akce pro nejmenší.

Filip Indrst, trenér dětí a mládeže HC Frýdek-Místek: "Akce se jmenuje Pojď hrát hokej! a snažíme se zajistit co největší počet pro budoucí přípravku a dotáhnout tak mladé hráče nebo malé děti ke sportu a zdravému pohybu. Máme různé programy, které nakonec vyústí v hodinový trénink na ledě se zkušenými trenéry profesionálními a mimo jiné tady máme přednášky pro rodiče a takové zábavné koutky pro děti."

Anketa: 1.) "Nějakou dobu jsme nad tím uvažovali, který sport budeme dělat. A tím, že jsme z Frýdku, bydlíme kousek a ten hokej máme blízko. Zjišťovali jsme jaké jsou k tomu další potřeby a zjistili jsme, že nic moc, že tady všechno dětem zapůjčí, všechno nějakým způsobem zajistí, tak jsme se rozhodli, že to zkusíme. Jsme v tom věku, říkali od čtyř let, tak zrovna jsme v tom věku ideálním, abychom začali. Tak jsme řekli zkusíme. Když ho to bude bavit, super, když ne, třeba se alespoň naučí bruslit a uvidíme." 2.) "Aby se hýbal a aby se naučil aspoň bruslit." – Proč zrovna hokej? – "Krásná hra, silová hra, líbí se mi, jsem fanoušek hokeje." – Jste jeden z těch rodičů, co už vidí syna v NHL? – "Ne, v žádném případě. Jestli ho to bude bavit a bube spokojený a bude se hýbat, tak mi to naprosto stačí." 1.) "Hokej baví třeba i mě, takže pokrytecky jsem ho na to dal malinko i kvůli toho, že když v tom bude pokračovat, tak to bude bavit i mě. Budu sem s ním rád chodit i do budoucna." – Zlákalo vás i to, že Ondřej Palát má teď velké úspěchy v NHL a je to zdejší odchovanec? – "To nevím, ale jeho táta je super. Ten zrovna trénuje prcka, takže super a fandíme Ondrovi."

Klub pořádá až 12 tréninků v měsíci pro ročníky 2014 a mladší. Zájem o hokej u nich v poslední době roste. Stává se, že se na přípravce sejde až 80 dětí.

Filip Indrst, trenér dětí a mládeže HC Frýdek-Místek: "Snažíme se apelovat nejen na děti, ale i na rodiče, že zdravý pohyb je klíčem dnešního života a zdravého životního stylu. A co se týká dětí, tak snažíme se je začlenit do kolektivu, socializovat a nějak naučit tomu, aby jim to do budoucna něco dalo." - Souhlasíte s tvrzením, že hokej je drahý sport? - "Souhlasil bych s tím, ale v dnešní době ne tolik, protože jako klub, když to vezmu na nás, tak jsme schopni zapůjčit, popřípadě darovat výstroje dětem. Takže rodiče to stojí fakt minimum. Spíše čas a práci."

Účast na tréninku přípravky je navíc zdarma. Výchovu dětí ke sportu podporuje i město. Klubu letos přispělo na mládežnický hokej 9,7 milionu korun.

---

Město chce vytvořit koncept rodinné politiky

Frýdek-Místek hledá člověka, který pomůže s vytvořením koncepce nové rodinné politiky. Jde o souhrn aktivit a opatření, které pomůžou podporovat rodiny. Nejprve tak bude důležité zmapovat, co rodiny potřebují a s čím by jim město mohlo pomoct. Současná doba totiž intenzivně mění životní situace v mnoha rodinách.

Trendem dnešní společnosti je výrazná orientace na výkon a ekonomickou prosperitu a současně na blaho jednotlivce. Ač si rodina zachovává stále vysokou hodnotu, na prorodinné aktivity nebývá vynakládáno dost času a sil. Frýdek-Místek chce proto hledat cesty, jak rodiny podporovat v tom, co potřebují.

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "My se snažíme sociální oblast v tomto městě doladit do detailů. Rodinná politika je něco, co mají města v okolí a ve Frýdku-Místku to doposud chybělo. V podstatě tím, že se zaměříme na rodinnou politiku, deklarujeme, že město je partnerem pro rodiny. Město chce, aby se rodinám ve městě dobře žilo."

Rodina jako celek je v rodinné politice chápána tak, že rodiny netvoří jen rodiče a děti, ale spolu s nimi i senioři, kteří mají také své specifické potřeby.

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "My v rámci plánování komunitních služeb máme celou pracovní skupinu děti rodina a mládež, která se na tyto potřeby zaměřuje. My máme tyto potřeby zmapovány z roku 2018, ale víme, že během covidu se ty potřeby změnily. To znamená, že my víme, že třeba na školách by měl být sociální pedagog, že potřebujeme dětem dát možnost využití volného času."

Nově město vyhlásilo výběrové řízení na koordinátora rodinné politiky.

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Současně jsme schválili v radě města plán rozvoje rodinné politiky pro Frýdek-Místek. To znamená, že na úřadě bude člověk, který se bude snažit napříč úřadem a plus ještě s aktéry mimo úřad, se zaměstnavateli, se školami, najít ty potřeby, které tady pro rodiny a děti, mládež ve městě jsou, které potřebují. A bude se snažit ty aktéry jednotlivé a úřad sjednotit, aby postupovali stejně a ty potřeby těch rodin nasytili. To znamená, hledáme člověka, který má zkušenosti ze sociální oblasti. Zaměření na práci s rodinami. Pokud takovým člověkem jste nebo o takovém víte, budeme rádi, když nám ho doporučíte."

Obecným cílem rodinné politiky je vytvořit ve společnosti prostředí celkově přátelské rodině, legislativní i nelegislativní cestou. Cílem regionální rodinné politiky je dostat rodinu do centra pozornosti regionálních a místních samospráv, což znamená v praxi uplatňovat pro-rodinný úhel pohledu na všechny záležitosti, které se dotýkají života rodin.

---

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-31-01-2022-16-34