Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Havířovský expres

Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Vysvědčení je rozdáno, dětem začínají prázdniny
  • Na ženu s malým dítětem v Havířově spadla v ložnici část omítky, podle vlastníka domu může jít o skrytou vadu
  • V havířovském centru začali očkovat děti od 12 let
  • Knihovna a pamětníci vydali novou publikaci Dukla 1961

Vysvědčení je rozdáno, dětem začínají prázdniny

Velké očekávání měly děti na konci školního roku. Zejména pak malí prvňáčci, kteří si přáli samé jedničky. Některé děti ze ZŠ Na Nábřeží přiznaly, že by místo prázdnin raději chodily do školy, protože jim budou opět chybět spolužáci.

Všechno co je poprvé, si člověk dlouho pamatuje. A právě na středeční den, kdy se rozdávalo vysvědčení tito prvňáčci ze ZŠ Na Nábřeží rozhodně nezapomenou. Někteří nemohli ani dospat.

anketa: "Mamka měla samé dvojky a já jsem chtěl, abych měl samé jedničky a splnilo se mi to.”

anketa: "Známky ty se mi moc líbí, ale mám dvě dvojky, ale to nevadí mamce."

anketa: "Dostala jsem samé jedničky na vysvědčení a dostala jsem obraz nejlepšího žáka."

A za co si dostala tu pochvalu za nejlepšího žáka?

anketa: “Že se chovám ke kamarádům pěkně, mám dobré známky, pomůžu jim.”

anketa: "Já jsem se na ten dnešní den moc těšila. Nejvíce na kamarády."


Vzhledem k tomu, jak byl celý rok pro všechny náročný, k hodnocení přistupovali učitelé na všech stupních individuálně.

Monika Kociánová, učitelka, ZŠ Na Nábřeží: "Zhodnotili jsme, jaké měly děti možnosti, také práce na té distanční výuce, ale já musím říct, že jsem to měla celkem jednoduché, protože tady jsou opravdu rodiče, kteří pracovali všichni. Snažili se dětem zajistit možnost připojení, takže jsem to měla jednodušší."

A co říkáte na to, když jsem se teď ptala dětí, zda raději prázdniny, nebo by zůstaly ve škole a ony řekly, že zůstaly ve škole?

Monika Kociánová, učitelka ŽS Na Nábřeží: “No je to moc hezké, ale myslím si, že hlavně jim budou chybět ti kamarádi, kteří v té době pandemie a distanční výuky jim asi chyběli nejvíce, protože se nemohli potkávat. Myslím si, že to je asi největší odměna pro ně, že mohou být hlavně s těmi spolužáky a kamarády."

anketa: "Mám kamarádku Barču a my se s mamkou neznáme, tak se nemůžeme vidět o prázdninách třeba.“

Naopak učitelé se na prázdniny těší, jelikož si potřebují po náročném roce odpočinout. Školám už byly zaslány z ministerstva metodické pokyny, podle kterých se budou řídit od září.

Svatopluk Novák, ředitel ZŠ Na Nábřeží: "Dneska to přišlo v datové zprávě. Je to hodně stránek, zatím jsem to ještě nečetl. Je to čerstvé."

Pokud by se muselo testovat častěji v tom září. Byl by to problém, nebo už to máte tak nacvičené, že by to problém nebyl?

Svatopluk Novák, ředitel ZŠ Na Nábřeží: “My s testováním žádné problémy nemáme. Jsou výjimky, kdy rodiče nechtějí některé děti testovat, ale jinak je to bez problému. Pokud by to fungovalo tak, jako před tím, že bude všechno distribuováno přes ministerstvo, hasiče, není problém.”

---

Na ženu s malým dítětem v Havířově spadla v ložnici část omítky, podle vlastníka domu může jít o skrytou vadu

Zřejmě kvůli špatnému technologickému postupu před mnoha lety spadla část omítky v panelovém domě na ženu s malým dítětem. Naštěstí nedošlo k tragédii a miminko je v pořádku. Vlastník chce zajistit, aby se situace už nemohla v žádném domě opakovat.

Velký šok zažila mladá maminka v Havířově. Společně se svým tříměsíčním dítětem byla v ložnici v posteli, když v tom najednou spadla velká část omítky ze stropu.

maminka: "Po chvilce jsem slyšela nějaké praskání, tak jsem myslela, že něco ve skříni, skříň nic, tak jsem se podívala nahoru a než jsem stačila zareagovat, strop byl na nás. Malou to přišpendlilo k posteli, zavalilo jí to celou. Hlavu, tělo a na mě to také spadlo. Nedokážu si představit, že by ležela na zádech, tak by jí to spadlo do části obličeje, očí, nevím, co by se mohlo stát.”

Žena běžela k sousedovi a zavolali sanitku. I s dítětem pak strávili několik dnů v nemocnici. Maminka i s dítětem nemá odvahu pobývat v bytě a nyní žije u rodičů. Celou záležitost se rozhodla řešit soudně. Vážnost situace si uvědomuje i vlastník domu.

Kateřina Piechowicz, mluvčí společnosti Heimstaden: "Celé situace je nám nesmírně líto. Jsme rádi, že je klientka i miminko v pořádku. Bohužel zatím nemáme všechny informace o příčinách, ale intenzivně na tom pracujeme. Zdá se, že pád omítky způsobil nevhodný technologický postup před desítkami let, což se projevilo právě skrytou vadou. Uděláme maximum proto, aby se to již neopakovalo v žádné z našich nemovitostí.”

Vlastník zhodnotí stav stropů a omítek i v ostatních bytech panelového domu.

---

V havířovském centru začali očkovat děti od 12 let

Ve čtvrtek se spustila registrace očkování pro děti nad 12 let. První rodiče s dětmi přišli do havířovského centra v pátek. Svou dceru neváhal naočkovat ani primář ARO, protože právě očkování může zabránit komplikacím i zachránit život.

14letá Isabela Bocek je jednou z prvních dětí, kterou nechali rodiče naočkovat v havířovském centru. Přesvědčovat ji nemuseli. Je dcerou primáře tamního ARO a příběhy, jak umí být nemoc zákeřná, znala.

Robert Bocek, primář ARO Nemocnice Havířov: "Ten virus se bude nyní šířit zejména mezi nenaočkovanou populací a těmi, kteří ještě covid neprodělali. Což jsou zejména mladiství a děti. A navíc děti byly několik měsíců doma. Je pravdou, že děti zvládají covidové onemocnění lépe, ale ani u nich se jim nevyhnuly někdy komplikace.”

Isabela Bocek: "Říkal mi, že už kvůli tomu, že umírá hodně lidí na ten covid, tak je dobré se nechat očkovat, protože je to i prevence.”

Očkovat se nechala také 13letá Valentýna, která přišla se svým otcem.

Valentýna: “Já se jdu očkovat, protože my chceme jezdit různě na dovolené, abychom mohli cestovat bez problémů.”

Máš z toho obavy, nebo ne?

“Jsem trochu ve stresu, ale jsem ráda, že to bude za mnou.”

Irma Kaňová, PR manažer Nemocnice Havířov: "Hned první den po otevření jsme měli registrováno pět dětí, dnes přijde k očkování čtrnáct dětí. My máme pro celý okres Karviná stanovenou kvótu 200 dětí týdně, které bychom měli proočkovat. Tuto kvótu nám přidělil MSK.”

Děti od 12 let se vždy budou očkovat jen v pátek od 12.15 do 15.30 hodin, kdy se v očkovacím centru nebudou potkávat s dospělou populací.

---

Knihovna a pamětníci vydali novou publikaci Dukla 1961

Příběh hornické vdovy Květy Krausové se stal námětem pro novou publikaci Dukla 1961. Křest se konal v nových prostorách Městské knihovny v Havířově, kam byla Expozice historie psaná uhlím přestěhována.

7. července to bude 60 let, kdy došlo v Dole Dukla k tragédii, při které zemřelo 108 horníků. Městská knihovna ve spolupráci s pamětníky nyní vydala jako vzpomínku na všechny zesnulé publikaci, která je inspirována příběhem hornické vdovy Květy Krausové.

Jaroslav Čihař, pamětník a odborný spolupracovník na publikaci Dukla 61: “Řekli jsme si, že dokud žijeme my vrstevníci, tak uděláme knížku k 60. výročí. Což jsme také splnili. Právě ta paní Krausová, která je pětatřicátý ročník, je stejně stará jako já, tak ještě žije a zůstala věrná tomu manželovi a když mi vykládala celou tu historku…. Já jsem ji pozval tu paní na ten pietní akt, který bude teď 7.7. ona by se tu měla objevit. Žijí ještě tři vdovy.”

Vedle křtu publikace se členové Klubu přátel hornického muzea a pamětníci sešli také v nových prostorách Expozice historie psaná uhlím. Ta byla přestěhována ze Společenského domu do prostor knihovny v Pavlovově ulici.

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: “Pamětníci se nejdříve bránili, protože byli zvyklí nahoře. Ale já si myslím, že tady v těchto prostorách mohou přijít každý den, protože tady tyto prostory budou otevřeny každý den, někdy i v sobotu a já si myslím, že městská knihovna to tady zvelebila dobře, že všechno přestěhovali tady. Spousta pamětníků jsou starší lidé, museli tam chodit po schodech. Neměli to tam otevřené nonstop, záleželo na Společenském domě, kdy tam mohli být a já si myslím, že tady to mají komfortnější ten přístup a mohou se častěji scházet.”

Eduard Heczko, předseda Klubu přátel hornického muzea Ostrava - pobočka Havířov: “Ta expozice je velice rozsáhlá svými sbírkami a ten nelehký úkol zůstal na městské knihovně. Je to nový prostor, ale myslím si, že kdo si to projde, uvidí průřez, co to hornictví bylo a je zde i historie Havířova jako samotného města. Za to bych chtěl městské knihovně a pracovníkům poděkovat, protože ta expozice je velice pěkná a současně bych chtěl pozvat občany Havířova, aby se přišli podívat. Je to kus historie, šachta už neexistuje, ale hornictví a název Havířov ten zůstane navždycky.”

Poprvé rovněž pamětníci společně uctí památku zesnulých horníků na novém pietním místě. Památník byl přestěhován z areálu bývalého dolu na hřbitov v Havířově-Šumbarku.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Havířovský expres
03. července 2021, 16:20

Vysvědčení je rozdáno, dětem začínají prázdniny

Velké očekávání měly děti na konci školního roku. Zejména pak malí prvňáčci, kteří si přáli samé jedničky. Některé děti ze ZŠ Na Nábřeží přiznaly, že by místo prázdnin raději chodily do školy, protože jim budou opět chybět spolužáci.

Všechno co je poprvé, si člověk dlouho pamatuje. A právě na středeční den, kdy se rozdávalo vysvědčení tito prvňáčci ze ZŠ Na Nábřeží rozhodně nezapomenou. Někteří nemohli ani dospat.

anketa: "Mamka měla samé dvojky a já jsem chtěl, abych měl samé jedničky a splnilo se mi to.”

anketa: "Známky ty se mi moc líbí, ale mám dvě dvojky, ale to nevadí mamce."

anketa: "Dostala jsem samé jedničky na vysvědčení a dostala jsem obraz nejlepšího žáka."

A za co si dostala tu pochvalu za nejlepšího žáka?

anketa: “Že se chovám ke kamarádům pěkně, mám dobré známky, pomůžu jim.”

anketa: "Já jsem se na ten dnešní den moc těšila. Nejvíce na kamarády."


Vzhledem k tomu, jak byl celý rok pro všechny náročný, k hodnocení přistupovali učitelé na všech stupních individuálně.

Monika Kociánová, učitelka, ZŠ Na Nábřeží: "Zhodnotili jsme, jaké měly děti možnosti, také práce na té distanční výuce, ale já musím říct, že jsem to měla celkem jednoduché, protože tady jsou opravdu rodiče, kteří pracovali všichni. Snažili se dětem zajistit možnost připojení, takže jsem to měla jednodušší."

A co říkáte na to, když jsem se teď ptala dětí, zda raději prázdniny, nebo by zůstaly ve škole a ony řekly, že zůstaly ve škole?

Monika Kociánová, učitelka ŽS Na Nábřeží: “No je to moc hezké, ale myslím si, že hlavně jim budou chybět ti kamarádi, kteří v té době pandemie a distanční výuky jim asi chyběli nejvíce, protože se nemohli potkávat. Myslím si, že to je asi největší odměna pro ně, že mohou být hlavně s těmi spolužáky a kamarády."

anketa: "Mám kamarádku Barču a my se s mamkou neznáme, tak se nemůžeme vidět o prázdninách třeba.“

Naopak učitelé se na prázdniny těší, jelikož si potřebují po náročném roce odpočinout. Školám už byly zaslány z ministerstva metodické pokyny, podle kterých se budou řídit od září.

Svatopluk Novák, ředitel ZŠ Na Nábřeží: "Dneska to přišlo v datové zprávě. Je to hodně stránek, zatím jsem to ještě nečetl. Je to čerstvé."

Pokud by se muselo testovat častěji v tom září. Byl by to problém, nebo už to máte tak nacvičené, že by to problém nebyl?

Svatopluk Novák, ředitel ZŠ Na Nábřeží: “My s testováním žádné problémy nemáme. Jsou výjimky, kdy rodiče nechtějí některé děti testovat, ale jinak je to bez problému. Pokud by to fungovalo tak, jako před tím, že bude všechno distribuováno přes ministerstvo, hasiče, není problém.”

---

Na ženu s malým dítětem v Havířově spadla v ložnici část omítky, podle vlastníka domu může jít o skrytou vadu

Zřejmě kvůli špatnému technologickému postupu před mnoha lety spadla část omítky v panelovém domě na ženu s malým dítětem. Naštěstí nedošlo k tragédii a miminko je v pořádku. Vlastník chce zajistit, aby se situace už nemohla v žádném domě opakovat.

Velký šok zažila mladá maminka v Havířově. Společně se svým tříměsíčním dítětem byla v ložnici v posteli, když v tom najednou spadla velká část omítky ze stropu.

maminka: "Po chvilce jsem slyšela nějaké praskání, tak jsem myslela, že něco ve skříni, skříň nic, tak jsem se podívala nahoru a než jsem stačila zareagovat, strop byl na nás. Malou to přišpendlilo k posteli, zavalilo jí to celou. Hlavu, tělo a na mě to také spadlo. Nedokážu si představit, že by ležela na zádech, tak by jí to spadlo do části obličeje, očí, nevím, co by se mohlo stát.”

Žena běžela k sousedovi a zavolali sanitku. I s dítětem pak strávili několik dnů v nemocnici. Maminka i s dítětem nemá odvahu pobývat v bytě a nyní žije u rodičů. Celou záležitost se rozhodla řešit soudně. Vážnost situace si uvědomuje i vlastník domu.

Kateřina Piechowicz, mluvčí společnosti Heimstaden: "Celé situace je nám nesmírně líto. Jsme rádi, že je klientka i miminko v pořádku. Bohužel zatím nemáme všechny informace o příčinách, ale intenzivně na tom pracujeme. Zdá se, že pád omítky způsobil nevhodný technologický postup před desítkami let, což se projevilo právě skrytou vadou. Uděláme maximum proto, aby se to již neopakovalo v žádné z našich nemovitostí.”

Vlastník zhodnotí stav stropů a omítek i v ostatních bytech panelového domu.

---

V havířovském centru začali očkovat děti od 12 let

Ve čtvrtek se spustila registrace očkování pro děti nad 12 let. První rodiče s dětmi přišli do havířovského centra v pátek. Svou dceru neváhal naočkovat ani primář ARO, protože právě očkování může zabránit komplikacím i zachránit život.

14letá Isabela Bocek je jednou z prvních dětí, kterou nechali rodiče naočkovat v havířovském centru. Přesvědčovat ji nemuseli. Je dcerou primáře tamního ARO a příběhy, jak umí být nemoc zákeřná, znala.

Robert Bocek, primář ARO Nemocnice Havířov: "Ten virus se bude nyní šířit zejména mezi nenaočkovanou populací a těmi, kteří ještě covid neprodělali. Což jsou zejména mladiství a děti. A navíc děti byly několik měsíců doma. Je pravdou, že děti zvládají covidové onemocnění lépe, ale ani u nich se jim nevyhnuly někdy komplikace.”

Isabela Bocek: "Říkal mi, že už kvůli tomu, že umírá hodně lidí na ten covid, tak je dobré se nechat očkovat, protože je to i prevence.”

Očkovat se nechala také 13letá Valentýna, která přišla se svým otcem.

Valentýna: “Já se jdu očkovat, protože my chceme jezdit různě na dovolené, abychom mohli cestovat bez problémů.”

Máš z toho obavy, nebo ne?

“Jsem trochu ve stresu, ale jsem ráda, že to bude za mnou.”

Irma Kaňová, PR manažer Nemocnice Havířov: "Hned první den po otevření jsme měli registrováno pět dětí, dnes přijde k očkování čtrnáct dětí. My máme pro celý okres Karviná stanovenou kvótu 200 dětí týdně, které bychom měli proočkovat. Tuto kvótu nám přidělil MSK.”

Děti od 12 let se vždy budou očkovat jen v pátek od 12.15 do 15.30 hodin, kdy se v očkovacím centru nebudou potkávat s dospělou populací.

---

Knihovna a pamětníci vydali novou publikaci Dukla 1961

Příběh hornické vdovy Květy Krausové se stal námětem pro novou publikaci Dukla 1961. Křest se konal v nových prostorách Městské knihovny v Havířově, kam byla Expozice historie psaná uhlím přestěhována.

7. července to bude 60 let, kdy došlo v Dole Dukla k tragédii, při které zemřelo 108 horníků. Městská knihovna ve spolupráci s pamětníky nyní vydala jako vzpomínku na všechny zesnulé publikaci, která je inspirována příběhem hornické vdovy Květy Krausové.

Jaroslav Čihař, pamětník a odborný spolupracovník na publikaci Dukla 61: “Řekli jsme si, že dokud žijeme my vrstevníci, tak uděláme knížku k 60. výročí. Což jsme také splnili. Právě ta paní Krausová, která je pětatřicátý ročník, je stejně stará jako já, tak ještě žije a zůstala věrná tomu manželovi a když mi vykládala celou tu historku…. Já jsem ji pozval tu paní na ten pietní akt, který bude teď 7.7. ona by se tu měla objevit. Žijí ještě tři vdovy.”

Vedle křtu publikace se členové Klubu přátel hornického muzea a pamětníci sešli také v nových prostorách Expozice historie psaná uhlím. Ta byla přestěhována ze Společenského domu do prostor knihovny v Pavlovově ulici.

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: “Pamětníci se nejdříve bránili, protože byli zvyklí nahoře. Ale já si myslím, že tady v těchto prostorách mohou přijít každý den, protože tady tyto prostory budou otevřeny každý den, někdy i v sobotu a já si myslím, že městská knihovna to tady zvelebila dobře, že všechno přestěhovali tady. Spousta pamětníků jsou starší lidé, museli tam chodit po schodech. Neměli to tam otevřené nonstop, záleželo na Společenském domě, kdy tam mohli být a já si myslím, že tady to mají komfortnější ten přístup a mohou se častěji scházet.”

Eduard Heczko, předseda Klubu přátel hornického muzea Ostrava - pobočka Havířov: “Ta expozice je velice rozsáhlá svými sbírkami a ten nelehký úkol zůstal na městské knihovně. Je to nový prostor, ale myslím si, že kdo si to projde, uvidí průřez, co to hornictví bylo a je zde i historie Havířova jako samotného města. Za to bych chtěl městské knihovně a pracovníkům poděkovat, protože ta expozice je velice pěkná a současně bych chtěl pozvat občany Havířova, aby se přišli podívat. Je to kus historie, šachta už neexistuje, ale hornictví a název Havířov ten zůstane navždycky.”

Poprvé rovněž pamětníci společně uctí památku zesnulých horníků na novém pietním místě. Památník byl přestěhován z areálu bývalého dolu na hřbitov v Havířově-Šumbarku.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/havirovsky-expres/havirovsky-expres-03-07-2021-16-23