Od masakru v Životicích uplynulo 76 let
Nelítostná poprava nevinných lidí přímo před očima příbuzných. Tak dodnes vzpomínají přímí účastníci na tragédii v Havířově-Životicích. Nacisté tam v srpnu roku 1944 zastřelili 36 mužů jako odvetu za útok polských partyzánů na členy gestapa v životické hospodě.
Čestná stráž, desítky pamětníků, významných hostů i místní
obyvatelé. Všichni přišli uctít památku obětí nacistického
masakru, který se nesmazatelně vryl do životů mnoha nevinných
rodin v Životicích.
Alžběta Kelarová, dcera popraveného:
"Když
přišli, sebrali tatínka a strýce, z jednoho baráku a
odvedli za les a tam je zastřelili."
Bronislav Bujok, syn popraveného: "Stalo
se to, že se ráno vzbudím, tak jsme měli převrácený dům
vzhůru nohama a maminka uprostřed plakala, že otce odvedli, ale to
ještě nevěděla, že už je před domem mrtvý."
Renata Urbančíková, vnučka
popraveného: "Tady
zemřel vlastně můj dědeček, takže znám to z vyprávění
dobře."
6.
srpna 1944 obklíčili nacisté obec, chodili od domu k domu a
nelítostně popravili každého muže, který neprokázal německé
občanství. Důvodem byl dva dny starý útok polských partyzánů
na členy gestapa v životické hospodě. Během přestřelky
tehdy padli tři členové gestapa, jeden partyzán a hostinský.
Němci poté vzali život 36 místním, a to i přesto, že s útokem
neměli nic společného.
Josef Bělica, primátor Havířova: "Je
to velmi důležité, abychom si každý rok připomínali, co se
tady stalo, proč se to stalo, je už to 2,5 generace a je důležité
si to připomínat, aby se to nikdy neopakovalo"
Letos se pietního aktu poprvé v historii zúčastnil i ministr obrany.
Lubomír Metnar, ministr obrany: "Byli
nelítostně popraveni, v některých případech dokonce před
zraky svých příbuzných. V tomto případě šlo o nevinné,
kteří se stali obětmi pomsty. Když
už dojde k válečnému konfliktu, měl by se odehrát pouze
mezi vojáky, ti jsou proto vycvičeni a vybaveni."
Organizátoři
museli také dodržet všechna hygienická nařízení.
Josef Bělica, primátor Havířova: "Museli
jsme vyčlenit sektory, museli jsme zachovat rozestupy mezi
jednotlivými účastníky tohoto pietního aktu, takže opravdu
z organizačního hlediska to nebylo úplně jednoduché."
Lubomír Metnar, ministr obrany: "Nesmíme
zapomínat ani na to, že kvůli fanatismu a radikalismu některých
jedinců zemřely desítky milionů lidí, nesmíme dopustit, aby se
něco podobného v budoucnu opakovalo. Čest jejich památce."
Po
skončení navštívil ministr obrany havířovský magistrát, kde
se zapsal do pamětní knihy a následně ještě promluvil
s primátorem a pochválil rozvoj města.
---
Pomozte odhalit lupiče z havířovské večerky
Nyní vás prostřednictvím naší televize poprosí o pomoc policie. Už před třemi měsíci vykradl v Havířově neznámý zloděj večerku. Policisté po něm po celou dobu marně pátrali a tak se nyní rozhodli zveřejnit video, které natočily bezpečnostní kamery. Pokud zloděje poznáte, volejte linku 158.
Na konci dubna se v Havířově stala běžná krádež, jaká je v této části kraje poměrně častá. Zloděj si vyhlédl snadněji dostupný objekt večerky, překonal dveře a vloupal se dovnitř. Nevadily mu ani bezpečnostní kamery, o kterých zřejmě věděl, protože si zakryl hlavu kapucí.
Karolína Bělunková, mluvčí PČR Karviná: "Na konci měsíce dubna tohoto roku došlo v Havířově-Městě k vloupání do prodejny večerky, odkud si dosud neznámý pachatel odnesl pokladnu i s finanční hotovostí a tabákové výrobky. Celkem tak způsobil škodu na odcizených věcech za skoro 40.000,- Kč."
Karvinští policisté zahájili vyšetřování pro podezření z trestného činu krádež, za který je běžná trestní sazba do 2 let. Jenže pachatel se do večerky vloupal v době, kdy byl vyhlášen nouzový stav kvůli pandemii nemoci Covid 19 a tak je trestní sazba dramaticky vyšší.
Karolína Bělunková, mluvčí PČR Karviná: "Karvinští policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádež, za což může být pachatel potrestán trestem odnětí svobody až na 8 let."
Policie žádá všechny občany, kteří by mohli podat jakékoliv informace, ať už k sobě pachatele a nebo k samotné krádeži, aby volali bezplatnou linku 158 a nebo navštívili služebnu policie.
---
Výsledky testů v domově v Havířově jsou negativní
Hygienici o víkendu nechali otestovat v domově Luna v Havířově na 150 seniorů a zaměstnanců. Pokud se ukáže, že se podařilo nákazu Covid-19 zcela podchytit, vedení domova zváží, za jakých podmínek umožní návštěvy příbuzných.
Od víkendu byli v Domově seniorů v Havířově všichni v očekávání, jak dopadne plošné testování ze střediska Luna, kde se nakazilo Covidem-19 11 klientů a 11 zaměstnanců. Výsledky všech 150 vzorků jsou negativní. Ředitel nyní zvažuje, za jakých podmínek povolí opět návštěvy.
Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: "Se splnilo to, na co netrpělivě dlouho čekají. To znamená, že bychom nějakým způsobem povolili návštěvy v nějakém časovém harmonogramu, aby se dostalo na všechny, ale aby to nezatížilo personál a nevystavilo nákaze, infekci.”
Od zjištění nákazy stoupla rapidně i spotřeba ochranných prostředků. Domov stojí stovky tisíc korun. Zásoby nyní mají na tři týdny.
Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: "Těch respirátorů potřebujeme zhruba 600 denně na obou dvou střediscích a je to velká suma peněz a samozřejmě potřebujeme i jednorázové pláště. Tam, kde dodržujeme karanténní opatření na jednotlivých pokojích, je ta spotřeba zhruba poloviční 300 plášťů.”
První případy byly v domově Helios a Luna zaznamenány 13. července. Celkově se nakazilo 27 lidí.
---
Havířov se chystá na plošné hubení potkanů
Pokud jsou potkani vidět v ulicích už za bílého dne, je třeba zakročit. Radnice v Havířově proto připravuje vyhlášku, na základě které by vznikla povinnost plošné ochranné deratizace. Lidé to vítají.
V říjnu loňského roku ve dvorové části v centru Havířova mohli lidé pozorovat život potkaních rodinek. Hlodavci se takto v hojném počtu vyskytovali ale i v jiných částech města. Radnice hubí potkany během celého roku a to na základě vlastního šetření, nebo na podněty občanů. Na podzim však chystá vyhlášku o speciální ochranné deratizaci.
Jana Vichrová, odbor komunálních služeb: "Pokud už je ale situace, že už jdou potkani vidět i za bílého dne, tak potom vyhlašuje město speciální ochrannou deratizaci a tu by měli v jednom termínu všichni vlastníci provést tam, kde je výskyt potkanů zjištěn. To znamená, že si provedou nějakou kontrolu svých nemovitostí a následně deratizaci.”
anketa: "Je třeba se jich zbavit, protože to školí. Chodí to tady k popelnicím a pak jsou různé nemoci. Bylo by dobré je dát pryč.”
anketa: “Určitě se to musí zredukovat. Přenáší to nemoci.”
anketa: "Zatím jsem žádného neviděla. Spíše jsem viděla kuny."
Vyhlášku na speciální ochrannou deratizaci budou zastupitelé schvalovat v září. Plošná likvidace hlodavců pak bude provedena během října a listopadu.
Odbor komunálních služeb apeluje i na občany, aby venku nekrmili kočky a jiná zvířata, protože na potravě si rádi pochutnají právě i potkani.
---