První dítě v Havířově přišlo na svět 34 minut po půlnoci
Na Nový rok se v havířovské nemocnici narodily hned tři děti. Jako první přišla na svět holčička Karinka 34 minut po půlnoci. Počet porodů v loňském roce značně stoupl a nemocnice má v plánu rozšíření oddělení.
Malá Karin z Karviné přišla na svět během hodiny. Rodiče neplánovali porod v Havířově. Kvůli nákaze zdravotníků je ale porodní oddělení v Karviné uzavřené. Maminka prvního narozeného dítěte, které přišlo na svět 34 minut po půlnoci, je ale ráda, že to tak dopadlo.
Petra Wala, maminka: "Ještě na Silvestra v devět hodin jsem chystala pohoštění a hned za dvě hodiny mi začala unikat plodová voda. Naštěstí jsme to tady stihli a jsem hrozně ráda, že jsme tady, protože je tady vynikající personál, super atmosféra, takže neměnila bych."
Počet porodů v Havířově stoupá. Loni se narodilo 887 dětí, což je o zhruba 220 více než v roce 2019. Oddělení nabízí nastávajícím rodičům zejména přirozenost při porodu a následně intenzivní kontakt s dítětem.
Hynek Canibal, primář dětského a novorozeneckého NsP Havířov: "Ono to není moderní ten směr, ale je to spíše návrat ke kořenům. My se spíše snažíme do toho moc nezasahovat, nebereme maminkám děti, necháváme je celou dobu od narození, kdy jsou od porodu trvale spolu následně ne jen ty dvě hodiny, jak to mnohdy je, ale u nás celou dobu jsou ta miminka s těmi maminkami. Leží spolu v posteli.”
Velký zájem je také o porodní vanu.
Hynek Canibal, primář dětského a novorozeneckého oddělení NsP Havířov: "Myslím, že jsme unikátní v tom, že máme zhruba deset procent porodů ze všech porodů do vany. Což je unikát. A výsledky, které máme prozatím, jsou lepší, než pro děti, které jsou rozené mimo vanu.”
Nemocnice plánuje rozšíření oddělení.
Norbert Schellong, ředitel NsP Havířov: "Budeme potřebovat zvětšit samozřejmě počet lůžek pro narozené děti a jejich maminky. Chtěli bychom vybudovat rodinné apartmá, alespoň dva po vzoru Nemocnice Na Bulovce. Máme velké plány s porodnicí a je to dneska výstavní oddělení spolu s dětským.”
Plány nemocnice dlouhodobě podporuje i radnice, která například zakoupila i porodní vanu.
Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Já jim přeji do života jen to nejlepší, hodně zdraví a štěstí, ať se jim podaří vyrůstat ve spokojených, šťastných rodinách. Ono je to takové dojemné a já říkám, že existují i příjemné chvilky v životě primátora a jednou z nich je vítání nových občanů města a myslím, že ten nový rok začíná velmi dobře. Tři porody hned prvního, děti budou mít výhodu, že se budou vždy slavit jejich narozeniny. A samozřejmě pokrok, který nemocnice udělala i ten zájem rodiček o porody v Havířově je opravdu velký a já jsem rád, že radnice k tomu přispívá. Spolupráce mezi nemocnicí a magistrátem je myslím na velmi dobré úrovni.”
---
Očkování je pro nás naděje, říkají zdravotníci v nemocnici
Vakcinační látka proti Covidu-19 dorazila v pondělí také do Havířova. S očkováním zdravotníků začali na infekčním oddělení ihned. Unavení lékaři a zdravotní sestry berou očkování jako naději. Nemocnice věří, že se situace začne lepšit do dvou měsíců.
Primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení havířovské nemocnice se každý den stará o ty nejtěžší pacienty s covidem. Dívá se i na to, jak mu postupně odpadávají jeho lidé z týmu. Proto byl i on jeden z prvních, kdo se nechal očkovat.
Robert Bocek, primář ARO NsP Havířov: "Co se týče lékařů, všichni se nechají očkovat, taktéž naprostá většina zdravotních sestřiček, které tedy neprošly nákazou a nechají se naočkovat i ty, které prošly nákazou v dřívější době. Pro nás to je určitě velká naděje, že se podaří zvládnout celou pandemickou situaci. Denně vidíme ty nejtěžší průběhy, denně řešíme nedostatek lůžek na intenzivní péči a dnes i na standardních lůžcích."
Nemocnice začala s očkováním zdravotníků v pondělí. Celkově bylo do zařízení dovezeno 45 dávek, ze kterých bude moci být naočkováno 220 lidí.
Norbert Schellong, ředitel NsP Havířov: “Každý den jich tento týden proočkujeme zhruba 50 a samozřejmě čekáme na další závoz, který bude každé pondělí a budeme pokračovat jak u personálu, tak potom najedeme na rizikové skupiny, které jsou ve strategii očkování. Co se týče řekněme naší ambice, tak mým přáním samozřejmě je, aby se proočkovalo co nejvíce zaměstnanců. Ne jen zdravotníků. Naše nemocnice spolu s dohodáři má asi 1100 zaměstnanců. Já bych si přál, aby to byli všichni.”
Důležitost v očkování lidí prioritně ve zdravotnictví vidí i primátor Havířova.
Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Oni jsou v tom daném okamžiku ti nejdůležitější, takže tomu rozumím. Rozumím tomu, že je stanovené pořadí pro očkování. Věřím tomu, že zdravotníci, kteří jsou v první linii potřebuji v první řadě ochranu, protože prostě s těmi lidmi v kontaktu jsou na těch odděleních. Já se očkovat nechám při první možné příležitosti a samozřejmě, když na mě dojde řada, tak to očkování budu absolvovat co nejdříve.”
Nemocnice provozuje 420 akutních lůžek, nyní je v provozu pouze 200, a to proto , že o pacienty s covidem, kterých je nyní hospitalizovaných téměř sto, se musí starat více zdravotníků. Zhruba 70 lékařů, či sester je kvůli nákaze v izolaci. Nemocnice věří, že i díky proočkovanosti se situace do dvou měsíců začne zlepšovat.
---
Kdo a kdy se bude moci nechat očkovat proti covidu?
Havířovská nemocnice patří do sítě očkovacích center. A i zde se budou vakcíny aplikovat podle strategie ministerstva zdravotnictví. Nejdůležitější dotazy, které určitě zajímají širokou veřejnost, vysvětlil v rozhovoru ředitel Norbert Schellong.
Na koho a kdy se dostane možnost nechat se očkovat proti covidu? Nemocnice dostaly od ministerstva zdravotnictví strategii. Ta počítá nejdříve se zdravotníky a současně se začnou očkovat i lidé z rizikových skupin.
Norbert Schellong, ředitel NsP Havířov: “Tím, že my nejsme nemocnicí, která má vakcíny skladovat, máme vždy pět dní od jejího rozmrazení, kdy si vyzvedneme ve fakultní nemocnici ty očkovací látky, tak máme pět dní na proočkování. To znamená, že i v tuto chvíli, jakmile proočkujeme ty zájemce ze strany zaměstnanců, již začne probíhat očkování rizikových skupin obyvatelstva. Což samozřejmě na prvním místě jsou senioři 65+, můžeme ještě i tam třídit a vybírat lidi nejstarší 80+ a dále. Následně dojde i z naší strany k obvolávání chronicky nemocných pacientů, kteří jsou v té prioritě pořád číslo jedna. Což mohou být onkologičtí pacienti, diabetičtí pacienti, další skupiny, které je třeba hned na prvním místě zařadit.”
Zájemci o očkování by rozhodně neměli volat a zkoušet se objednat v nemocnici sami.
Norbert Schellong, ředitel NsP Havířov: “Podle mých informací by měla být k patnáctému lednu spuštěna ministerská aplikace, se kterou budou všechna očkovací centra pracovat, do které bych se měl evidovat. Měl bych do ní vypsat základní anamnézu, odpovědět na základní otázky, jestli tam není kontraindikace k očkování, například tím, že jsem covid prodělal v posledních 90 dnech a podobně. A na základě toho a prioritizace ta aplikace vytvoří harmonogram toho očkování a začneme do nemocnice přijímat již všechny spoluobčany z Havířova. Takže v první fázi naše nemocnice bude kontaktovat všechny rizikové skupiny, mezi nimi i seniory, v druhé fázi na ty, na které nebudeme mít v našich registrech kontakt, tak doporučuji na aplikaci ministerstva zdravotnictví a přihlásit se k očkování touto formou.”
Kolik lidí bude nemocnice schopná denně proočkovat, se ukáže až na základě prvních zkušeností s vakcinací zdravotníků. Nejedná se jen o samotnou aplikaci látky, ale také potřebnou administraci. Souběžně poběží také PCR a antigenní testování. Zdravotníky tak čeká ještě hodně náročné období.
---