Veřejné toalety jsou neustálým terčem vandalů
Radnici v Havířově trápí neustálé ničení veřejných toalet. Ať už ve městě, nebo na Šumbarku. Jakmile projdou opravou, vandalové je opět ničí. Náklady jdou do statisíců.
Takto dopadly veřejné záchody za náměstím Republiky v Havířově, když se nedávno konal Den země. Někdo se bavil tím, že je ucpal větvemi. Tento scénář se neustále opakuje. Vandalové vytrhnou hromosvod, posprejují stěny.
Iveta Grzonková, vedoucí odboru komunálních služeb: “Opravy na záchodcích v letošním roce už překročily v rozpočtu stanovené finance, které byly na tuto činnost stanoveny. Už se dostáváme na statisícové částky a vandalismus se nám stále opakuje. Otevřené záchodky třeba na týden, čtrnáct dní, nebo je pár dní a opět jsou zničené. V poslední době jsme dělali větší opravu na konci a začátku roku na veřejných toaletách na náměstí na Šumbarku. Tam oprava byla v řádu několik set tisíc, protože došlo k totálnímu zničení mincovníku. Podobný vandalismus je i u toalet na ulici Fibichova za Labužníkem. Tam došlo k totálnímu zničení zařízení toalet, záchodky byly posprejovány, byly ucpány odtokové roury, takže opět kompletní oprava.”
Na nefunkčnost toalet v centru města si stěžuje i místní hospoda, která se nachází kousek záchodků.
paní Bára, servírka: "Naši hosté si stěžují velmi. Jelikož je to stále obsazené, pak nám tady ti cizí lidé dělají nepořádek na našich toaletách. Město by se mělo postarat a dát to do pořádku. Hlavně, aby to fungovalo a bylo to otevřené pro veřejnost ty toalety. Tak by tam měli dát nějakou osobu, nějaký člověk, který by tam chodil co tři hodiny a kontroloval to.”
Iveta Grzonková, vedoucí odboru komunálních služeb: “Občané si stěžují, že jsou záchodky stále mimo provoz. Bohužel ne naší vinou a tímto bychom si dovolili požádat občany, aby si všímali okolí, aby zkusili zaznamenat nějakou činnost, která není obvyklá na tom místě a volali buď městskou policii, nebo státní policii a dali vědět, že se tam děje něco, co se tam dít nemá. My každý vandalismus oznamujeme buď k šetření MP, nebo státní policii a některá poškození se už řeší jako trestné činy, určitě to s policii už šetříme, zkoušeli jsme i kamerový systém, nicméně odhalení těch pachatelů, není úplně jednoduché.”
Lidé nyní mohou hlasovat, zda budou veřejné toalety i v městské části Podlesí, a to v rámci participativního rozpočtu.
---
Nájemníci MRA se mohou těšit na přeplatky za služby
Nájemníci v městských bytech už dostali do svých schránek vyúčtování za služby. Přeplatky jsou vyčísleny na necelých 60 milionů korun, což je o dvacet milionů více než v předchozím období.
Úprava výše záloh, mírná zima, ale i hospodárnost domácností stojí za letošním vyúčtováním služeb v městských bytech, které nájemníky ve většině případů potěší.
Lukáš Lhotský, ředitel MRA Havířov: "V drtivé většině případů budeme vyplácet přeplatky nájemcům. Bavíme se asi o 6 300 bytech, kde byl vykázán přeplatek a v nějakých 1 400 bytech byl vykázán nedoplatek. U přeplatků je to celkový objem 59 milionů korun, u těch nedoplatků se bavíme o objemu asi 7 milionů korun. Celkové náklady, které byly fakturovány a rozpočítány mezi nájemce činí asi 242 milionů korun oproti loňským 200 milionům korun. Tady tento nárůst byl způsoben především ze strany dodavatelů, protože spotřeby nájemců jako takové se rok od roku snižují. Pro letošní rok to bylo částečně dáno i méně náročnou zimou, ale i na spotřebě teplé a studené vody vidíme, že ta spotřeba je každoročně nižší. Takže vidíme, že nájemci se snaží chovat hospodárně a uvědomují si ty náklady, které jsou s tím spojené.”
Nejvyšší nedoplatek za loňský rok byl u jednoho nájemníka spočítán na 56 tisíc korun. Naopak u přeplatku se jednalo o 52 tisíc korun.
Lukáš Lhotský, ředitel MRA Havířov: "Úprava záloh pro letošní rok 2024, ta proběhla od 1.2. tohoto roku. Bylo to také v souvislosti s oznámením navýšení cen ze strany dodavatelů s tím, že další hromadnou úpravu záloh za služby neplánujeme. Pouze v případě u nájemců, u kterých byl vykázán vysoký nedoplatek, tak s nimi budeme pracovat nějakých způsobem individuálně a tam bychom k té úpravě přikročili, aby nedošlo k vykázání nedoplatků zase v příštím roce.”
Přeplatky bude Městská realitní agentura vyplácet v červnu.
---
Hasiči prošli cvičením při úniku čpavku na zimním stadionu
Cvičení zásahů při náhlých a nebezpečných situacích je pro hasiče nesmírně důležité. Tentokrát si vyzkoušeli postupy při úniku čpavku na havířovském zimním stadionu.
Čpavek se používá při chlazení na zimních stadionech. Jeho únik je i v malých koncentracích pro člověka nebezpečný. Zásah vyžaduje speciální přístup i ze stran záchranných složek. A právě únik amoniaku ze strojovny byl námětem cvičení profesionální jednotky havířovských hasičů.
Jan Garay, velitel zásahu, HZS MSK Havířov: "Spočívá v tom, že si ověřujeme akceschopnost jednotky, která musí být vystrojena v protichemických oblecích, případně pak u zásahu evakuovat osoby, které zůstaly jak v tomto námětu ve strojovně zimního stadionu a následně zabránit úniku amoniaku z defektní armatury.”
Toto cvičení jednotka provádí jednou až dvakrát za rok. K ostrému zásahu při úniku čpavku došlo v lednu letošního roku na zimním stadionu v Ostravě-Porubě. Hasiči museli evakuovat 12 lidí, naštěstí nebyl nikdo zraněn.
Jan Garay, velitel zásahu, HZS MSK Havířov: "Určitě je to pro nás důležité právě proto, že se nevyskytují časté zásahy na zásah úniku amoniaku a proto je důležité procvičovat permanentně s jednotkou a vkládat do toho naše zkušenosti. Zvládli to podle prvotního vyhodnocení přesně tak, jak by ten úkon v praxi a přesném zásahu měl vypadat. S tím, že určitě následně vyhodnocujeme určité nedostatky, co by se dalo ještě vylepšit a co si myslíme, že by se dalo při tom zásahu změnit.”
Cvičení absolvovali i hasiči v Ostravě, kde se bude konat mistrovství světa v hokeji. I pro ně bude největší výzvou případný únik čpavku z technologie výroby ledu. Postupy proto cvičili hasiči přímo v Ostravar Aréně.
---