V nemocnici v Havířově začali léčit postcovidové pacienty
V havířovské nemocnici začali díky speciálním přístrojům na rehabilitaci léčit pacienty, kteří mají zdravotní problémy po prodělání covidu. Laserová terapie pomáhá i na poškozené plíce.
I několik měsíců mohou mít lidé po prodělání zejména těžkého průběhu covidu zdravotní problémy, velmi často pak poškození plic. Vrátit se do normálního života se pacientům nyní snaží v havířovské nemocnici, díky dvěma přístrojům.
anketa, pacientka: “Problémy po covidu jsou únava, špatné dýchání, špatná chůze do schodů, jsem unavená, často jsem ospalá a nemůžu popadnout dech.”
Iveta Zálejská, vedoucí fyzioterapeutka rehabilitace, Nemocnice Havířov: “Tady ta terapie zářením laserem dokáže velmi příznivě ovlivnit regeneraci plicní tkáně. Dokáže zvýšit saturaci. Paní byla dušná a tím, jak se zlepší prokrvení plic, tak se zlepší i saturace, paní nebude tak unavená a celkově se jí zlepší kondice. Pokud je tam zbytkový zánět, tak ten laser dokáže redukovat a snižovat ten zánět. My výsledky vidíme na tom, že jednak má pacient lepší spirometrii, může se udělat kontrolní rtg, kde je výrazně zlepšený stav, jsou prováděny různé studie a navíc, co je směrodatné, je subjektivní pocit pacienta, který řekne: “Ano, už se mohu nadechnout, je mi lépe.”
Lidé po covidu si také stěžují na bolesti kloubů, či svalů.
Iveta Zálejská, vedoucí fyzioterapeutka rehabilitace, Nemocnice Havířov: “Může se léčit, jak laserem, tak můžeme ovlivnit ještě elektromagnetickým přístrojem, který výrazně působí na lidskou tkáň tím, že odstraní otok, uleví od bolesti.”
Tyto přístroje jsou vhodné jen pro postcovidové pacienty, nebo mají širší využití?
Iveta Zálejská, vedoucí fyzioterapeutka rehabilitace, Nemocnice Havířov: “Určitě mají širší využití. Dají se používat tyto přístroje u různých diagnóz jako jsou artritidy, zánět šlach, tenisový loket, syndrom karpálního tunelu, neuropatie, bolesti zad.”
---
Senioři opět chodí se svými dobrovolníky na procházky
Projekt ADRY Dobrovolníci domů funguje v Havířově už od roku 2014. Během pandemie se ale nemohli dobrovolníci se seniory tolik navštěvovat. Strádaly tak obě strany. Nyní si už opět užívají i venkovní procházky.
Paní Dana a paní Šárka mají k sobě velice blízko a říkají, že už jsou vlastně rodina. Spojil je projekt ADRY Dobrovolníci domů. Během více než dvou let je na čas rozdělil jen covid.
paní Dana, seniorka: “Byla hodně nemocná, byly jsme spolu jen přes telefon a ani to nemohla zvládnout. Dlouho to trvalo, než se vzpamatovala. Chodíme na procházku, sedíme doma, hrajeme Člověče, nezlob se! Většinou vycházíme do parku posedět."
paní Šárka, dobrovolnice: “Chtěla jsem pomoct starším lidem. Chtěla jsem, abych byla užitečná. Jsem ráda, že to tak dopadlo, protože Danuška je strašně hodný člověk. Je to rodina a když ji nevidím, tak se na ni moc těším. My chodíme všude spolu, děláme všechno spolu a jsme spolu rády. Myslím, že rodina je ráda, protože rodina se jí také věnuje, ale když nemůže, tak jsem na řadě já.”
Dvojici tvoří i paní Anna a paní Františka.
Co pro vás paní Anna znamená?
paní Františka: seniorka: “Dobrou kamarádku. Myslím, že je to všechno v tom. Můžu se na ni obrátit, když něco potřebuji a doufám, že já pro ni také tak.”
paní Anna, dobrovolnice: “Přátelství musí být založeno především na důvěře a to mezi námi je. Právě, že se už známe celou dobu, co já jsem se tady přištěhovala a tím, že stárneme všichni, tak Františka toho potřebuje trochu více, tak jí ráda pomůžu.”
Osamělých seniorů v Havířově je mnoho, a proto ADRA nabádá, aby lidé, kteří chtějí věnovat svůj volný čas druhým, neváhali a zapojili se do projektu. Nejdříve musí projít školením a následně koordinatorka vybere pro dobrovolníka vhodného seniora.
Emília Stárková, koordinátorka projektu: “Zeptám se, jestli chce muže dobrovolníka, ženu dobrovolníka. Co by chtěl s tím dobrovolníkem vykonávat. Jestli nějakou hru, povídání, nebo doprovod na procházky, třeba doprovod k lékaři. Teď jsme měli dobrovolníky, že pomáhali i s registrací, doprovázeli k očkování. Tam vznikne takové pouto a těch činností je více. No a pak je propojím s tím, že toho dobrovolníka na první schůzku do domácnosti k seniorovi uvedu.”
Program Dobrovolníci domů v Havířově funguje od roku 2014. ADRA měla přání jej rozšířit i do dalších měst na Karvinsku, což se podařilo. Nejbližší školení dobrovolníků se bude konat 16. září v 15.30 v dobrovolnickém centru na Dlouhé třídě.
---
Děti jsou opět nadšené z táborů Asterixu ve Pstruží
Desetidenní tábory ve Pstruží, které pořádá Středisko volného času Asterix, jsou mezi dětmi velmi oblíbené. Instruktoři pro ně vždy vytvoří speciální program. Při tom současném turnusu se děti proměnily v detektivy.
Případy detektiva X. V tomto duchu se odehrává celý tábor, který v současné době probíhá na základně Asterixu ve Pstruží.
Lucie Vachulová, vedoucí tábora: “Detektiv X je neznámý celý tábor. Dozví se poslední den, o koho se jedná a detektiv X jim každý den připravil případ, se kterým mu pomáhají ho vyřešit."
Děti řeší případ, potom o tom napíšou, ale vy jim potom na závěr ukážete řešení. Jakou formou?
Lucie Vachulová, vedoucí tábora: “Někdy pustíme zprávu od detektiva X, někdy pustíme zprávu nahranou, jak měl být případ vyřešený, nebo také natáčíme scénky, které jim potom pustíme, jak mělo vypadat správné řešení.”
Tak jako na jiných táborech, děti jsou rozdělené do týmů a bojují o co nejvíce bodů. Mají i své pokřiky.
anketa: “My máme pokřik i taneček. Jelikož jsme detektivové, tak máme i svou kancelář a náš vedoucí Vojta vymyslel taneček, aby to nebylo tak obyčejné.”
anketa: “Já tu jezdím hodně rád na tábory a splnilo to mé očekávání. Tento program je nejlepší, na kterém jsem kdy byl.”
anketa: “Je to moc pěkné a jsou hodně zábavné ty hry.
Kačenko, jaké to je spát v chatce?
anketa: “Je to dobré, ale většinou ráno tam je zima a někdy i večer. Většinou se v noci budím.”
Na základně ve Pstruží se v posledních letech celkově zlepšuje zázemí.
Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: “Teď už chystají vlastně všechny kroky k tomu, aby mohla začít v září rekonstrukce fasády, aby se to zateplilo, udělala fasáda, střecha, protože to už je to poslední, co se tady bude dít a aby mohli mít pro příští sezonu všechno nachystáno a všechno komfortní. Paní ředitelka mnoho věcí ze svých prostředků Asterixu tady vyměnila. Ať už protipožární dveře, vylepšila se kuchyň. A teď už je to na nás na městu, abychom jim pomohli a dokončilo se to."
Celý čtvrtek dětem propršel, ale zábavu si užily i v budově.
Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: "Počasí je, jaké je. Ale děti si to užívají a my jsme si tam vykládaly se slečnami v chatce, že to tady mají fajn, super zábavu. Nikomu není smutno. Tady to funguje, je hodně turnusů. Prostřídá se hodně dětí během léta a rodiče mohou být v klidu, protože je o děti dobře postaráno.”
---