V nemocnici se rodiče nemusí starat o vyřízení rodných listů
Dítě se narodí v havířovské nemocnici například ve tři hodiny ráno, jeho rodiče už mají v ruce rodný list po osmé hodině. A to díky spolupráci s magistrátem, který takto vyhovuje i cizím státním příslušníkům.
Narození dítěte je pro rodiče tím nejkrásnějším zážitkem. V havířovské nemocnici se nemusí rodiče vůbec starat o vyřízení rodného listu. Matrikářky totiž chodí přímo na oddělení. Tuto službu nabízejí i rodičkám ze zahraničí. Paní Pavla Rapčanová z Žiliny byla přístupem dojatá.
Pavla Rapčanová, maminka: "Já jsem přišla na doporučení jiných maminek, které už tu rodily a samozřejmě kvůli lidskému přístupu. Můžu říct a potvrdit, že každá žena, která vešla do pokoje, byla jako moje mamka. Takže ten lidský přístup tu jde opravdu cítit. Pro mě to je úplně úžasná věc, protože nám to ušetří hodně času, nemusíme čekat a manžel, když nás pustí zítra domů, může rovnou jít na matriku, aby se to dostalo na hlavní matriku v Bratislavě, abychom dřív mohli mít rodný list v Žilině slovenský.”
Taťána Šimanská, matrikářka na havířovském magistrátu: “ Slovenský občan je jako český občan. Takže tam se nemusí předkládat rodný list. Oni si potom musí udělat zápis do osobitné matriky do Bratislavy, aby se to dítě dostalo do slovenského systému. Co se týče polských maminek, rodičů, tak tam máme tu možnost překladu do polského jazyka. Je to stát EU. Jsou také velice spokojení.”
Díky nemocničnímu kurýrovi, který údaje o narození dítěte ihed ráno přinese na magistrát, mají rodiče rodný list třeba už pár hodin po porodu.
Simona Kotulová, porodní asistentka: “Když řekneme maminkám, že dostanou rodný list už během hospitalizace, že nemusí nikam docházet na úřad, jsou mile překvapeny. Úřednice z magistrátu magistrátu k nám chodí v pondělí, středu a pátek.”
Kateřina Kolářová, matrikářka na havířovském magistrátu: "Dnešní miminka se narodila tři a hned ráno o půl sedmé nám je kurýr přivezl. Začneme hned na tom pracovat, vždy si to rozdělíme, pokud je toho hodně. Zpracovali jsme to a mezi osmou a devátou hodinou je dovezeme do nemocnice. Matrika to určitě vítá, protože o to menší je potom fronta, když přijdou rodiče pro druhopisy rodných listů, takže miminka už jsou ráno předaná, takže už se nezdržují ve frontě a rodiče to určitě také vítají, protože už nemusí zpět na úřad."
Od ledna letošního roku došlo k jedné změně. V rámci novely zákona o matrikách musí rodiče z jiného státu zaplatit stokorunový poplatek.
---
Tříkrálovou sbírku podpořili i úředníci magistrátu
Prvních čtrnáct dnů v lednu mohou lidé udělat dobrý skutek a podpořit Tříkrálovou sbírku. Koledníci tradičně zavítali i na magistrát. A úředníci byli opět štědří.
I v ulicích Havířova mohou lidé v těchto dnech potkat koledníky v rámci Tříkrálové sbírky. Ti tradičně navštívili i magistrát, aby předali radost a požehnání a poprosili o dar pro potřebné.
Marie Světničková, koordinátorka sbírky: "My jsme vyrazili teď dopoledne na magistrát. Byli jsme pozvání a dovolili nám, že tu budeme koledovat a lidé jsou štědří. Většinou, když chodíme po domech, tak ti, co otevřou, tak nám něco přispějí. Ti, co nechtějí přispět, tak ani neotevřou, nebo nejsou doma. To my nezjišťujeme. Chceme přinést hlavně radost, hlavně těm starším lidem, případně chodíme s dětmi a přinést radost, že přišel spasitel Ježíš Kristus.”
Jak byli štědří lidé tady na magistrátě?
Marie Světničková, koordinátorka sbírky: “Byli štědří.”.
Dominiku, co tady dneska děláš?
anketa: “Já? Koleduji a zpívám písničky.”
Rosalie Seidel Pokorná, mluvčí havířovského magistrátu: “Tříkrálová sbírka je moc krásná tradice a my jsme rádi, že nás Tři králové na Magistrátě města Havířova navštívili. My všichni úředníci jsme se finančně podíleli a kasičku jsme naplnili.”
Tříkrálová sbírka potrvá do 14. ledna. Charita Český Těšín použije vykoledované peníze například na projekt úpravy domova seniorů v Hnojníku, nebo na nákup kompenzačních pomůcek.
---
Otužilci se na Tři krále ponořili do Žermanické přehrady
Svátek tří králů je tradičním termínem pro otužilce, kteří se scházejí na společném ponoru do Žermanické přehrady. Letos se jich sešla necelá stovka a další příznivci jim fandili na břehu.
Tříkrálový ponor do Žermanické přehrady je jednou z nejoblíbenějších akcí otužilců z regionu okolo Havířova. Letos se konal už pošesté.
Petr Smejkal, organizátor: “Je to akce, kterou pořádá spolek Zimní koupelně z Horních Bludovic a smyslem toho je setkání otužilců a zimních plavců a tak nějak si připomenout svátek tří králů. Je to vlastně hromadný ponor, kdy se nic nepočítá, nic se neměří, každý je ve vodě, jak dlouho chce. Někdo tam třeba plave 5 minut, někdo se jenom namočí a vyleze. To je na každém, jak si to udělá.”
Anketa: “Výborné, jako každé otužování. My jsme spokojení. Je teplo, přestalo pršet, lehce mžít, je to dobré. Spokojenost.” Jaká je pro vás ideální teplota vody na takové koupání? “Když je teplota teplejší než vzduch. To je pro nás lepší. Dneska to jde.”
Anketa: “My jsme místní z Lučiny a jsme tady potřetí” Kromě dnešního koupání, zajdete si teď jen tak zaplavat do přehrady? “Chodíme pravidelně každou neděli, ale vím, že Bludovičtí chodí 3krát týdně.”
Anketa: “Přijela jsem z Havířova kvůli kamarádce. Letos se otužuju poprvé. Je to úžasné, endorfiny jedou.”
Anketa: “Já se otužuji druhou sezonu a jsem z Horních Bludovic. Na hromadné akci jsem ale poprvé, protože většinou chodím sama, nebo s někým jenom ve dvou.” Co říkáte na atmosféru? “Výborná, pocit štěstí, když vylezete z vody.”
Anketa: “Jezdím tady z Havířova, účastním se každý rok a chodím se otužovat každý týden. Nadělila jsem si to k padesátinám, skoro před třemi roky a teď chodím pravidelně jednou nebo dvakrát v týdnu a strašně mě to baví.” Co byste doporučila lidem, kteří by to chtěli zkusit. Jak s tím začít? “Musí to zkusit, ale nejlepší je to na konci letní sezony, takže někdy v září, než ta voda začne být úplně ledová. A potom postupně každý týden.” Je to voda studená? “Je studená, ale je to fajn. Ten pocit potom je super, to se musí zkusit.”
Anketa: “Voda je teplejší než vzduch, takže je to super. Je to skvělé.” “Nevěřte mu. Řeže to jako žiletky.”
Anketa: “Přišel jsem z Ostravy s kamarádem, který tady má chatu a on mě na to nabantoval, tak jsem přišel.” Jaké to bylo? “Výborné, takové jehličky a jak člověk vyleze ven, tak je mu horko.”
Petr Smejkal, organizátor: “Budeme mít dneska tři kategorie, a to nejstaršího, nejmladšího účastníka a bude i soutěž o nejkrásnější královskou korunu.”
Otužilectví je v posledních letech velmi oblíbené a v celém regionu se pořádá mnoho akcí na jeho podporu.
Petr Smejkal, organizátor: “Spolek Zimní koupelníci pořádá v průběhu roku několik akcí. Tady ta je nejoblíbenější, ale děláme i přeplavbu Žermanické přehrady, to je štafetová Mikulášská přeplavba a na zahájení sezony děláme přeplavbu Těrlické přehrady, tam spolupracujeme s těrlickými jachtaři.”
Letošního Tříkrálového ponoru se zúčastnila necelá stovka otužilců.
---