Bývalou ZŠ Mánesova investor nezíská, nesplnil podmínky
Hokejový klub z Českého Těšína měl zájem o vybudování sportovní haly s druhou ledovou plochou v areálu bývalé Základní školy Mánesova v Havířově. Městu ale nabídl nízkou cenu a tím nesplnil podmínky.
Zastupitelé v lednu schválili záměr prodeje bývalé Základní školy Mánesova pro výstavbu sportovní haly s ledovou plochu. O projekt měl zájem konkrétní soukromý investor, který by i na své náklady budovu zboural. Nakonec ale z projektu sešlo.
Ondřej Baránek (ANO), náměstek primátora: "Přihlásil se jediný uchazeč HC Wolves Český Těšín, kteří nesplnili pro nás jedinou podstatnou podmínku, která byla souhlas s cenou, kterou jsme tam dali a na základě toho byl vyloučen.”
Jakou cenu stanovilo město?
Ondřej Baránek (ANO), náměstek primátora: “Myslím, že tam bylo 15,9 milionu korun a on tam ve svém návrhu dal, že by to vzal za korunu, jakoby symbolickou cenu, protože s tím bude mít samozřejmě náklady zejména se stržením té stavby. Na jednu stranu tomu rozumím, ale na druhou stranu ten záměr byl vypsán takto a my jsme nemohli postupovat jinak.”
Co bude nyní následovat? Protože pozemky jsou tam krásné, budova je sice ve stavu, v jakém je.
Ondřej Baránek (ANO), náměstek primátora: “My toto musíme ještě zvážit, zda tento záměr nevypíšeme ještě jednou, protože zkusíme najít další případné zájemce, kdo by toleroval cenu a pokud by nějaký byl, tak bychom ten záměr vypsali ještě jednou v té podobě, která byla. Pokud ne, tak budeme zvažovat, protože ten záměr města vybudovat halu je v programovém prohlášení a byli bychom rádi, kdyby tam byla další ledová plocha stála. Bylo by to za mě fajn. Víme, že kritickým nedostatkem se tam především potýkáme s kritickým nedostatkem parkovacích míst, které potřebujeme změnit. To znamená, že bychom tam vybudovali určitě parkoviště.”
Město bude zvažovat i získání dotace z Národní sportovní agentury. Soukromého investora preferuje zejména proto, že by za ním šly i následné mandatorní výdaje.
---
Strážníci v Havířově mají novou aplikaci na reg. značky
Strážníci městské policie v Havířově využívají novou aplikaci, která jim umožní rychle zjistit podle registrační značky, zda vozidlo není v pátrání, ale také to, jestli se řidič v minulosti dopustil přestupku.
Městská policie v Havířově ráda pořizuje technické novinky. Nedávno zakoupila druhou mobilní služebnu, termovize, investuje do rozšíření kamerových systémů. Nyní jako první České republice používá i čtečku registračních značek.
Petr Šataník, zástupce ředitele MP Havířov: “Aplikace umí načíst, nasnímat registrační značky vozidel. Následně to vyhodí v barevném podtextu. Zelená barva znamená, že vozidlo je v pořádku, nebylo řešeno, není v pátrání, můžeme to následně propojit s manažerem a řešit ho za nějaký přestupek, který spáchal. Pokud má oranžový podtext, tak vozidlo již bylo řešeno za nějaký přestupek, nebo v jiné souvislostí. Máme ho uloženo v naší databázi. Takže rovněž ho můžeme propojit s manažerem, můžeme se podívat, kdo je majitelem atd. Což se nejčastěji využívá přes den. No a v noci na parkovištích pokud nasnímáme značku a zobrazí se červený podtext to znamená, že vozidlo je v pátrání PČR a bylo buď odcizeno, nebo registrační značka je v pátrání a vozidlo předáváme státní policii. Toto se využívá nejčastěji na nočních směnách.”
Hlavní výhodou je, že aplikace může načíst mnoho registračních značek a v podstatě je vyhodnotit ihned.
Bohuslav Muras, ředitel MP Havířov: "My jsme první, kdo to má v oficiálním užívání. Testuje to více měst, ne všichni se rozhodli kladně. My jsme se rychle rozhodli, protože si myslíme, že pro občany našeho města je to věc užitečná. V podstatě budeme moct prověřit všechna vozidla na území celého města v průběhu určitého časového úseku a zjistíme, zda jsou, či nejsou zcizená. Jsou to vozidla, která řídí problémoví řidiči, protože to auto samo přestupek neudělá a myslím, že to přispěje podstatným způsobem ke zvýšení bezpečnosti a hlavně majetku našeho města.”
Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Ono je to zcela klíčové pro toto město, protože my jsme si jako jednu z klíčových oblastí vybrali bezpečnost. Já jsem moc rád, že se nám to daří. My ne že jen investujeme do těch technologií a investujeme do kamerových systémů, investujeme i do software, takže dneska je naše MP opět lídrem v ČR. Jako první mají spuštěnou aplikaci, která jim umožňuje zefektivnit jejich práci. My jsme teď na zastupitelstvu přijímali zprávu o stavu veřejného pořádku na území našeho města a já jsem moc rád, že se nám daří bezpečnost zvyšovat, nápad trestné činnosti nám klesá a já bych chtěl za to poděkovat jak MP, tak všem složkám PČR, protože ta spolupráce si myslím na území našeho města funguje velmi dobře.”
Městská policie by chtěla rovněž začít používat podobnou aplikaci i na občanské průkazy. I ta bude propojená s manažerem, tedy s informačním systémem, který slouží k vedení agendy strážníků.
---
O krizové školy je zájem, učitelé by uvítali očkování
V Havířově fungují dvě krizové školky a jedna základní škola pro děti vybraných pracovníků. Učitelkám ale v mateřince vadí, že stále nedostaly termín na očkování.
V jarních měsících, kdy fungovala krizová školka Horymírova v Havířově nebyl o ni příliš velký zájem. Nyní má mateřinka otevřeny dvě třídy a noví rodiče s dětmi stále chodí.
Vlasta Chovanečková, zástupkyně ředitelky MŠ Horymírova: “Chodí tady nejvíce dětí zdravotníků, policistů, pracovnic v sociálních službách. Nejsme jejich kmenová školka. Mají to těžké děti, mají to těžké paní učitelky, ale myslím, že to zvládáme, děti se adaptovaly docela dobře, snažíme se jim ten pobyt tady co nejvíce zpříjemnit, aby měly na naši školku pěkné vzpomínky. Nicméně jim přejeme, aby se co nejdříve vrátily ke svým kamarádům do svých školek.”
anketa: “Manželka je lékařka, může pracovat, takže je to pro nás výhoda. Já chodím do práce. Babičky sice máme, ale je to složitější, už nejsou nejmladší. Takže pomáhá to.”
Jak si vaše malá zvykla na novou školu?
anketa: “Dá se to, relativně dobře.”
anketa: “Mě se tady ve školce líbí.”
anketa: “Vítám to, chodím do práce a neměla jsem jinou možnost a jsem velice ráda.”
anketa: “Já tady chci chodit, protože mamka chodí do práce. Mamka mě tady musela dát.”
Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: “Podle mého úsudku je zájem velký, je větší než v minulém období hlavně tady na MŠ Horymírova, protože je to blízko nemocnice, tak tady ten zájem je určitě větší než na MŠ na Šumbarku na ulici Mládí. Tam jsme zvolili tu školku proto, aby to bylo ve městě pokryto pro zaměstnance, kteří pracují v krizových složkách a bydlí na Šumbarku. No a ZŠ M. Kudeříková jede nonstop pro děti těch krizových složek a ještě klobouk dolů před Střediskem volného času Asterix, který přebírá ty děti odpoledne, aby si kantoři mohli trochu odpočinout a nachystat se na distanční výuku pro své žáky.”
Zaměstnanci by byli klidnější, kdyby už byli naočkování.
Vlasta Chovanečková, zástupkyně ředitelky MŠ Horymírova: “Naši zaměstnanci se přihlásili k registraci k očkování hned, jakmile to bylo pedagogickým i nepedagogickým zaměstnancům umožněno. Ale do této doby jsme nedostali žádný termín k očkování. Myslím si, že právě proto, že jsme krizová školka, tak bychom mohli být upřednostnění k očkování, protože tady máme rodiče, kteří pracují v rizikových a krizových povoláních.”
Problém je ten, že registrační systém nerozezná, kdo z učitelů pracuje v krizových školách a kdo je v současné době jako pedagog doma.
---