Dobrovolní hasiči z Havířově Města dostali nový vůz
Dobrovolní hasiči z jednotky Havířov Město dostali nové vozidlo. Cisterna je plně automatizovaná a radnici stála osm milionů korun. Než budou hasiči jezdit k zásahům, musí se s vozem nejdříve seznámit.
Zbrusu nový automobil dostali dobrovolní hasiči z Havířova Města. Se starou cisternou se nedá vůz vůbec srovnat.
Aleš Radvanovský, velitel družstva SDH Havířov Město: "Auto zatím v ostrém zásahovém provozu není, protože naši strojníci se musí s autem seznámit, takže se jezdí na kondiční jízdy, kterýma musí projít každý strojník. Musí si projet ulice města. Toto auto je daleko větší a širší než jsme měli cisternu před tím, takže je to novinka pro naše strojníky. Nové auto pro nás určitě znamená ne jeden krok, ale několik kroků dopředu, protože ta technika je daleko lepší, daleko vyvinutější než byla před tím. Je plně automatické, má několikanásobné funkce navíc.”
Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Tu starou cisternu jsme odprodali a uživatel jednotka dobrovolných hasičů si ji koupila za zhruba 1,4 milionu korun. A proč novou cisternu? Protože dobrovolní hasiči mají pracovat s tou nejlepší a nejmodernější technikou. Tak to má být a tak to bude. My jsme to vysoutěžili, ale ty parametry se konzultují s hasičským záchranným sborem. Upřímně úředník od stolu by asi neměl rozhodovat o tom, jakou techniku budou hasiči používat. O tom ať si rozhodují oni a my jsme to administrovali a koupili.
Při kondičních jízdách se hasiči setkávají s tím, že se kvůli špatně zaparkovaným vozidlům k místu nedostanou.
Tomáš Brokeš, SDH Havířov Město: “Manipulovaní je plus mínus stejné, ale i s předchozím autem v některých částech je problém. I s tímto jsme neprojeli. Špatně parkují a nedá se vytočit. Nejčastěji je to tady na Šumbarku a pak pár ulic ve městě.”
Na nové vozidlo radnice zaplatila osm milionů korun. Jednotka dobrovolných hasičů je předurčena na likvidaci nebezpečných a chemických látek. Vyjíždí také k požárům, zabezpečuje technickou pomoc, je nasazována při živelných pohromách.
---
Domovy se připravují na přeočkování, zájem zřejmě klesne
Nejohroženější skupinou jsou senioři. Přesto v domovech nejsou očkování všichni pracovníci a ani klienti. V Havířově se už připravují na přeočkování třetí dávkou. Určité procento lidí ale vakcínu zřejmě odmítne.
V domově seniorů v Havířově není proti covidu naočkováno zhruba 20% klientů a zaměstnanců. Což tvoří skupinu asi sta lidí. Mladé sociální pracovnice odmítly vakcínu kvůli plánování rodiny, seniorům to v některých případech nedovolili opatrovníci. Nyní se domov připravuje na třetí dávku.
Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: “Jsme domluvení s našimi lékaři, kteří jsou na našich střediscích, že zhruba v říjnu by se měla aplikovat třetí dávka. Uvidíme, jaký zájem bude. Lékaři jsou připravení na očkování, ale uvidíme jaký zájem bude. Samozřejmě ta osvěta půjde mezi naše zaměstnance i mezi klienty, ale opravdu myslím si, že ne všichni, kteří jsou naočkování dvěma dávkami budou i tou třetí, že budou souhlasit i s tou třetí dávkou.”
Názory na třetí dávku jsou mezi zaměstnanci různé. Někteří s aplikací nemají problém, jiní chtějí počkat.
Martina Ševčíková, vedoucí útvaru zdravotní péče: “Určitě než půjdu do třetí vakcíny na přeočkování třetí dávkou, tak bych si nechala odebrat protilátky, protože jsem i covid prodělala. Po třech měsících jsem měla první i druhou dávku očkování. Takže si myslím, že bych těch protilátek měla mít dost. Takže určitě půjdu na vyšetření protilátek a podle toho se rozhodnu.”
Problém je ale ten, že v současné době není jasné a odborníci se nedokážou dohodnout, jak vysoká hladina protilátek je dostačující. Někteří ředitelé by nebyli proti, kdyby v určitých oborech bylo očkování povinné.
Pokud by se v budoucnu zavedlo povinné očkování v sociálních službách, byl by odliv zaměstnanců?
Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: “Ono je to takto těžko říct dopředu, ale myslím si, že by nebyl masivní odliv. Nicméně v jednotlivých případech by se to stát mohlo, protože lidé mají různé informace o očkování a my nejsme schopní to vyvrátit ani potvrdit, protože to je na odbornících a nikoliv na vedení organizace.
---
V Havířově se konal veletrh poskytovatelů soc. služeb
Celkem 26 organizací se zúčastnilo již desátého ročníku Veletrhu poskytovatelů sociálních služeb v Havířově. Kvůli covidu a opatřením se teprve nyní některé služby vracejí do běžného režimu.
Lidé se mohou v různém věku dostat do situace, kdy potřebují aktivní pomoc druhých, nebo pouhou radu, protože každý problém se dá řešit. Aby měli podrobné informace na koho se obrátit, pořádá havířovský magistrát každoročně Veletrh poskytovatelů sociálních služeb. Postcovidová doba má i vliv na současné potřeby lidí.
Stanislava Gorecká (ANO), náměstkyně primátora: “Nejvíce poskytujeme odborné sociální poradenství a dále jsou to služby, při kterých se mohou lidé setkávat. Ať už to znovu otevřené kluby seniorů, nebo Centrum volnočasových aktivit. Dlouho byli lidé doma a ten sociální kontakt potřebují, mají tam své kamarády. My jsme spoustu služeb měli otevřených i v době, kdy byl lockdown. Měli jsme to v omezeném režimu tak, jak stanovily předpisy. Když je to volnější a mohou se organizovat takové akce, jako je třeba veletrh, tak je to fajn. Vidíte, že je tady i dost lidí.”
Největším komplexním poskytovatelem ve městě jsou Sociální služby města Havířova. Ty mají registrovaných 12 služeb. Během pandemie a vysoké nemocnosti musely být služby poskytovány v omezeném režimu.
Milan Černý, ředitel SsmH: “V tuto chvíli se situace trochu uvolnila, takže se vracíme do původního režimu a uvidíme, jak to bude dál.”
Lidé v hojném počtu přišli na náměstí hned po zahájení.
anketa: “Po pravdě řečeno, mne už v mém věku zajímají jen zdravotní služby. Vidíte, špatně se pohybuji.”
anketa: “Zatím jsem samostatná, dokážu se ještě přemístit. Určitě si lidé z toho něco vyberou.”
V letošním roce se veletrh konal již po desáté.
---
Pro děti i dospělé, to je interaktivní výstava iQLANDIA
Výstava, která vám prověří všechny smysly. To je iQLANDIA, která je nyní hojně navštěvovaná nejen dětmi. K vidění je až do konce září v Kulturním domě Leoše Janáčka v Havířově.
iQLANDIA - aneb Poznávej se. To je interaktivní výstava, kterou mohou lidé navštívit ve Výstavní síni Viléma Wünsche. Nainstalováno je zde na pět desítek exponátů, na kterých si mohou návštěvníci vyzkoušet nejrůznější hlavolamy, ověřit si, jak jsou na tom například se sluchem, hmatem, postřehem, rychlostí či trpělivostí.
Petra Chýle, MKS Havířov: “Tato výstava bystří všechny smysly a zkouší si tady děti různé možnosti, které vlastně v mozku máme a nejsme schopni to jinak vyvolat, než na těchto interaktivních hrách. Není určená jen pro školy, může přijít kdokoliv. Máme otevřeno od 10 do 20 hodin každý den. Byla tady včera 3,5letá holčička s maminkou a úžasné. Máme pěkné ohlasy.”
Co si myslíš, že tato výstava, tyto hlavolamy mají u lidí i u vás rozvíjet?
anketa: “Tak asi rozvíjet mysl a zkoušet rovnováhu, vyzkoušet něco, co nás může v životě potkat. Třeba něco postavit. Užil jsem si to dobře, bylo to tu dobré, někdy to bylo i srandovní."
anketa: "Vyzkoušel jsem si toho ježka a říkám, že to bylo fakt těžké, ale nakonec jsem ho dal.”
anketa: “Byly tady hodně zajímavé věci, bylo to super. Většina z těch věcí byla i těžká."
anketa: "Vyzkoušel jsem si kouli."
anketa: "Nejvíc mne překvapilo, jak se to tam tlačí a jakou to má sílu, to mne nejvíce zaujalo a líbí se mi všechno.”
Co si zjistil, která ruka je silnější?
anketa: “Asi pravá. Ještě jsem všechno nevyzkoušel, ale chtěl bych tady ještě přijít s rodiči a ze sourozenci.”
Na navštívení interaktivní výstavy mají návštěvníci čas do konce září.
---