Nemocnice v Havířově dokončila modernizaci rehabilitace
Třináct měsíců trvala komplexní rekonstrukce ambulantní rehabilitace v havířovské nemocnici. Kraj modernizaci podpořil 65 miliony korun. Součástí je i nový bazén.
Havířovská nemocnice byla postavena v roce 1969. Chyběla jí ale ambulantní rehabilitace. Ta byla nakonec provizorně umístěna do suterénu. Tam zůstala až do dnešní doby. Komplexní modernizací prošla až nyní.
Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: "Ono to provizorně skončilo na dalších 40 nebo 50 let. To odpovídalo i stavu, ve kterém jsme před rekonstrukci byli. Ty prostory byly neadekvátní k tomu, jaké procedury, jak šikovní jsou naši rehabilitační lékaři, fyzioterapeuti. Takže jsme strašně rádi, že kraj jako prioritní projekt vyhodnotil rekonstrukci naší rehabilitace. V celkové částce asi 71 milionů korun se nám podařilo veškeré prostory zrekonstruovat. Od vzduchotechniky, elektroinstalace, vodoinstalace, ale dát tomu i ten šmrnc, který pacienti ve 21. století od rehabilitace očekávají a potřebují. Denně tady chodí kolem 500 až 600 pacientů, kteří se tady v těch velkých prostorech absorbují, ztratí. Někdo jde na elektroléčbu, někdo na magnetoterapii, někdo na masáže a někdo právě zde na vodoléčbu.”
Kraj podpořil rekonstrukci 65 miliony korun.
Josef Bělica (ANO), hejtman MSK: “Výsledek je úžasný, ta rekonstrukce se opět povedla. Prostory jsou opravdu nádherné oproti tomu, co tady bylo. Dokonce je zprovozněný bazén po více než deseti letech, takže z toho mám obrovskou radost.”
Nemocnice při modernizaci myslela i na detaily.
Mirka Crhánová, primářka rehabilitace: "Těšíme se všichni hodně, protože jsme se vrátili do našich domovských prostor. Jsou nádherné, jsem unešená. To byly staré oprýskané kachličky. Mnohdy na chodbách byly nerovnosti. V šatnách, kdo to pamatuje, tak ví, že tam vedly trubky, vypadalo to jak v kotelně. Takže teď je všechno čisté, nové, krásné. I výzdoba, co se týče výukových tapet, tak za to jsem strašně ráda, protože ráda ukazuji pacientům na obrázcích, ať ví, v čem je problém, co můžeme udělat, co už nemůžeme.”
Asi největší radost má nemocnice z nového bazénu, jehož součástí je i závěsný systém pro manipulaci.
anketa: "Je to tady super, rozhodně lepší, modernější, pohodlnější.”
---
Magistrát uspořádal již 13. ročník Dne sociálních služeb
Odbor sociálních věcí havířovského magistrátu uspořádal na náměstí Republiky již 13. ročník Dne sociálních služeb. Osvětová a informační kampaň byla v letošním roce více zaměřena na problematiku v rodinách.
Všechny sociální služby a návazné aktivity na jednom místě. To je Den sociálních služeb. Lidé tak měli možnost se dozvědět o pomoci v sociálních, zdravotních, či poradenských oblastech. Letošní ročník byl ale hlavně zaměřen na rodiny s dětmi.
Bernarda Urbancová, vedoucí odboru sociálních služeb MmH: "Dneska tady tuto tématiku víc otevřeme a nabídneme jim, že se nemusí bát ti lidé, buď přímo z těch rodin, nebo i sousedé, známí, kteří vědí o nějakém problému v rodině, aby věděli, na koho se mohou obrátit, kde mohou přijít, kde získají poradenství. Víte, lidé s pojmem sociálka mají spíše spojené negativa. Ale myslím si, že je to zbytečná obava, protože my jsme připravení těmto lidem pomoci a nemusí se nikdo bát za námi přijít. Narůstají počty problémů v rodině. Týraných dětí a myslím si, že teď co máme poslední dobou případy, opravdu nejsou to radostné věci. Přibývá nám chudých rodin s dětmi. Takže se snažíme pomoci i z této strany pomocí potravinové banky, oblečení a podobně, ale bohužel za těmi dveřmi se dějí věci, které se možná laické veřejnosti nezdají ani možné a děje se to, bohužel.”
Den sociálních služeb lidé ocenili.
anketa: "Super, protože hlavně to poradenství. V dnešní době mají lidé hodně dluhy, osobní bankroty. Takže vám poradí a hlavně malá se tady vždy vyřádí, pro děti super a pracovnice jsou vstřícné, milé.”
Kdyby vy jste měla v rodině nějaký problém, věděla byste na koho se obrátit?
anketa: “Chodí nám i do schránek z magistrátu Radniční listy, kde jsou každý rok vypsané všechny sociální služby zdarma, které jsou v Havířově, takže mám docela přehled. Takže myslím, že jsme docela informováni o tom, kde se zeptat. Doufám, že nebudu potřebovat vyhledat pomoc, ale mám spoustu známých, kterým jsem poradila, kam by se měli obrátit.”
Vy sama už jste musela vyhledat nějakou službu, nějakou pomoc?
anketa: “Mám dcery dvě, takže mi pomáhají, ale jak bude hůř, tak určitě vyhledám.”
Až do odpoledních hodin se na podiu rovněž prezentovaly děti z mateřských škol, volnočasových kroužků, nebo organizace Santé. Nechyběly ani hry a soutěže.
---
Děti si na dopravním hřišti připomněly pravidla s BESIPEM
Formou her a soutěží se děti v Havířově učily dopravní značky, jak se mají rozhlížet, když chtějí přejít silnici, nebo jak bezpečně jezdit na kole či koloběžce. Velkým lákadlem byla i vozidla Integrovaného záchranného systému.
Hřiště v Havířově patřilo opět dětem a zážitkům. Komise BESIP pro ně připravila zábavné odpoledne, ze kterého si ale měly ratolesti odnést především informace, jak se správně chovat v silničním provozu.
Roman Skácel, předseda Komise BESIP Havířov: "To, co děti tady zažívají, je záchranný systém, představení práce hasičů, policistů, sanitky. Potom tady máme městskou policii opět se psy. Je tady ukázka psovodů. Připravili jsme si znovu dětskou autoškolu, která děti táhne a mají opět úsměvy na tváři a to je takové pro nás poděkování za to, že je ta akce pro ně přínosná. A protože jsme tu akci pojmenovali S BESIPEM na prázdniny, tak chceme připomenout, že na těch silnicích je třeba se nějak chovat, takže bezpečnost v silničním provozu je na prvním místě.”
Co musíš mít, než sedneš na kolo?
anketa: “Přinejlepším chrániče a helmu. Helma je nejdůležitější. Vyzkoušel jsem si tady řídit auto, sedl jsem si do záchranky, do policejního, hasičského auta, soutěže. Házel jsem s balónky a díval jsem se na pejska.”
anketa: "Myslím si, že je to dobře, protože ty malé děti se tady naučí různé věci, značky, mohou si vyzkoušet jízdu v autě a naučit se základní věci o dopravě.”
anketa: "Jezdím na kole a značky poznám. Viděl jsem sanitku, hasiče a policajty.”
anketa: “Super, výborné. Dostali jsme pozvání od bratra, který to tady spoluorganizuje, takže paráda.” Vy něco takového máte ve Frýdku-Místku? “Určitě ne, proto jsme tady.”
anketa: “Mě se pan ptal, jestli cyklista je řidič, nebo chodec. To záleží na tom, jestli vedete kolo před sebou, nebo jedete na něm. Vyhrála jsem tento pásek a tuto odrazku.”
Tyto preventivní akce podporuje i krajský koordinátor BESIPU.
Pavel Blahut, krajský koordinátor BESIP: "V Havířově už je to tradice. Většinou pořádáme dvě akce tohoto typu během sezony, ale čím dál častěji města pořádají přípravu na prázdniny, děti už cítí konec školního roku, morálka je taková uvolněnější a je jim potřeba stále připomínat, co musí v tom provozu, aby to dopadlo dobře.”
---