Na koupališti v Havířově cvičili policejní potápěči
V České republice je zhruba třicet speciálně vycvičených policejních potápěčů. Dostat se do útvaru je velmi náročné. První nácvik nováčků se koná v bazéně. Dobré podmínky policistům nabídli v Havířově, na tamním letním koupališti.
Ve Frýdku-Místku působí specializovaný útvar policejních potápěčů, který spadá přímo pod prezidium. Nyní do svých řad potřebují nové posily. Právě výcvik dvou nováčků se konal na havířovském koupališti, kde mají hluboký šestimetrový bazén.
Jan Bauer, policejní potápěč: "Na základě toho dnešního výcviku zjistíme, jestli vůbec mají nějaké základy potápění, které by byly vhodné, ke vstupu k našemu útvaru. A jestli jsou vhodní uchazeči se uvidí až postupně, kdy je vezmeme do reálných podmínek, ve kterých pracujeme. Je to blíže technickému potápění a pracujeme konkrétně náš útvar ve větších hloubkách ze speciální technikou a ve vodě, která se hodně odlišuje od této bazénové. Takže špinavá voda a práce většinou pohmatu. Většinou jsme využíváni, abychom pátrali po věcech, které buď pochází z trestné činnosti, nebo s nimi byla trestná činnost páchána, nebo pátrání po osobách.”
V celé České republice je vycvičených policejních potápěčů zhruba třicet. Dostat se do útvaru je prestižní záležitost.
Jakub Sehnal, policista: "Tím, že jsem byl u policie a vím, že je tady ta specializovaná jednotka, které si fakt vážím, protože tady specialisté jsou, tak je mi velkou ctí, že mohu být vůbec na té stáži, že jsem se sem dostal.”
David Hudzietz, policista: "Odzkoušeli jsme si vyvažování pod vodou, kdy na tom musíme pracovat a zlepšovat to, protože jsou rozdílné suchý oblek a polosuchý oblek, kdy suchý oblek je do větších hloubek, kde už je ta teplota kolem čtyř stupňů až nuly. V tomto se musíme zlepšovat. Tato jednotka je světově uznávaná jako špička, už od mala se tady snažím dostat a doufám, že to bude úspěšné.”
Policisté z této jednotky například byli povolání v roce 2019 do Maďarska, kde se na Dunaji potopila výletní loď. Pomáhali zmapovat jeji polohu pro následném vytažení.
Útvar jezdí také na misi v rámci pomoci rozvoje balkánských zemí.
David Bajger, vedoucí oddělení speciálních potápěčských činností a výcviku: "Díky této spolupráci jsme se dostali i do Bosny a Hercegoviny, kde pomáháme rozvíjet činnost místní civilní obrany, která se také zabývá likvidací výbušnin a různých vojenských pozůstatků po válce v Jugoslávii a mají takovou potápěčskou skupinu, která toto provádí pod vodní hladinou. Na základě této dohody, jsme byli nakontaktováni a vznikla spolupráce, která trvá již devět let a tyto lidi jsme začali školit, jak provádět tuto činnost při pátrání, vyzvedávání munice po válce.”
Policisté si váží, že právě Havířov jim při výcviku vyšel vstříc. Na koupaliště se vrátí ještě dvakrát.
Jiří Matěj, ředitel SSRZ: "Když nás policisté oslovili, že by tady chtěli absolvovat výcvik nováčků, kteří by měli následně být profesionálními potápěči u policie, tak jsme neváhali ani chvilku. My jsme za to rádi. Jednak je to pro nás i určitá reklama, ale priorita byla, že jsme chtěli policistům pomoci a já spatřuji v práci policie a jejich potápěčů, že se jedná o činnost, která je velice potřebná a já je za to obdivuji a jsem rád, že tady jsou.”
Útvar zajišťuje potápěčskou činnost, veškeré výcviky, zdokonalovací kurzy a přezkoušení pro všechny policisty, kteří se v jiných útvarech věnují potápěčské činnosti. Speciální policisté z Frýdku-Místku školí také instruktory pro práci ve výškách a nad volnou hloubkou.
---
U parkoviště na ulici Majakovského bude i retenční nádrž
Zhruba 80 nových parkovacích míst vzniká na ulici Majakovského v Havířově. Práce by měly být dokončeny v září. Jelikož je nutné zadržovat vodu v krajině, projekt počítá i s retenční nádrží.
Na ulici Majakovského se intenzivně pracuje na novém parkovišti, které by mělo konečně vyřešit problém místním obyvatelům. Součástí stavby je i retenční nádrž, která se bude nacházet v bezprostřední blízkosti parkovacích stání.
Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “Chceme zadržovat vodu v krajině, chceme ji udržet na tom místě. To znamená, že teď už vodu neodvádíme do kanalizace, ale udržujeme ji na tom místě. Retenční nádrž slouží k tomu, aby zachytila přívalové srážky a postupně zasakovala vodu do terénu. Ta retenční nádrž má objem nějakých 35 metrů krychlových a ten vrt je zaústěný deset metrů do země."
Tohle bude druhá retenční nádrž, která bude součástí parkoviště. Plánujete ještě další takové projekty, protože staví se další parkoviště?
Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “Při jednotlivých typech parkovišť se snažíme přemýšlet nad tím, jakým způsobem řešit dešťové vody a právě ten přístup je o tom, že se snažíme, aby byly zasakovány. A jedna z těch metod je právě tato retenční nádrž, která postupem času zasakuje. Je to vždy o tom místě, na kterém se staví parkoviště a vždy je třeba navrhnout ideální řešení pro to dané místo, ono se může lišit.”
Samotné parkoviště počítá se zhruba 80 novými místy.
Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: "Předpoklad ukončení by měl být v září, takže věřím, že v září se nám podaří parkoviště zprovoznit. Je to jedna akce a předpokládané náklady jsou cca 8 milionů korun."
V současné době probíhá výstavba nového parkoviště i u letního kina, i tato stavba by měla být dokončena v září. Na podzim pak město zahájí výstavbu na ulici Mánesova, kde rovněž mají lidé problém s parkováním.
---
Co kus to originál, navštivte výstavu Tvořím a recykluji
V Městské knihovně v Havířově je k vidění netradiční výstava paní Marty Hrnkové, která originálně kombinuje staré materiály s keramikou.
Kdo chce vidět opravdu originální výrobky, u kterých se určitě zastaví a i pobaví, měl by navštívit hudební oddělení Městské knihovny v Havířově. Už podruhé tam vystavuje paní Marta Hrnková. Tentokrát ze své chalupy v Jeseníkách, kde vše vzniká, dovezla na 80 děl.
Marta Hrnková, autorka: “Předně, chci říci, že jsem laik, žádný umělec. Věnuji se práci pět let. Dělám to proto, abych vyplnila volné chvíle a měla smysluplnost v životě v rámci seniorského věku. Oslovují mne staré věci, staré materiály, které jsem vždy měla ráda. Najednou jsem objevila možnost, že mám něco v rukou, že mi to jde. Po prvním kurzu v keramice jsem začala tvořit a vyšlo z toho to, že figurální i plošné věci zvládám. Dávám do kupy materiály sklo, kovy, šrot, dřevo, staré odložené věci. Je toho spousta, co je pro mne výzvou a vždy se snažím výzvu naplnit a realizovat jsou představu.”
Když se tady podíváme na veškeré vaše výrobky. K čemu vy osobně máte největší vztah?
Marta Hrnková, autorka: “Tak jednoznačně k dětem. Proto podstatná část motivů je pohádkově laděná a celkově k lidem. Takže výrazy, tváře, prostředí okolo mne, to všechno je něčím, co dává prostor s realizací s mým pohledem.”
Jelikož prostory chalupy paní Hrnkové nejsou nafukovací a bývalá učitelka chce i nadále tvořit, některé kousky už darovala či prodala.
Dagmar Čuntová, ředitelka Městské knihovny Havířov: “Byli jsme rádi, že znovu zavítala do Městské knihovny Havířov se svou netradiční výstavou. Jsou to opravdu originální krásné kousky, ať už co do nápadu, tak zpracováním, materiálem. Já bych touto cestou chtěla všechny moc pozvat do hudebního oddělení na ulici Svornosti, aby přišli, prohlédli si výstavu.”
Výstava paní Hrnkové potrvá v hudebním oddělení do 13. srpna.
---