Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • TŘINEC CHYSTÁ ZA 50 MILIONŮ KORUN REKONSTRUKCI VEŘEJNÉHO PROSTRANSTVÍ
  • F-M SE DOHODL S KRAJEM NA FINANCOVÁNÍ OPRAVY BAZÉNU NA SŠ DŘEVOZPRACUJÍCÍ
  • NELEGÁLNÍ ODPAD Z JIŘÍKOVA (BRUNTÁLSKO) SE PODLE MINISTRA ŽP ODVEZE DO 10 TÝDNŮ
  • POŽÁR NOVOSTAVBY DOMU V ŠENOVĚ U OSTRAVY ZPŮSOBIL ŠKODU ZA MILION KORUN
  • OKD UKONČÍ TĚŽBU S REZERVOU OSM MILIARD, POKRYJE LIKVIDACI DOLU I ODSTUPNÉ
  • V BŘEZNU NA SILNICÍCH V MS KRAJI NIKDO NEZEMŘEL, LONI JEDEN ČLOVĚK
  • FRÝDEK-MÍSTEK UPRAVUJE SYSTÉM PARKOVÁNÍ, ROZŠIŘUJE PLACENÉ PARKOVACÍ ZÓNY
  • OPAVSKÝ STÁTNÍ ÚŘAD INSPEKCE PRÁCE LONI ODHALIL 1 934 NELEGÁLNĚ PRACUJÍCÍCH
  • NEMOCNOST V MORAVSKOSLEZSKÉM KRAJI KLESLA POD EPIDEMII (1 482 NA 100 TISÍC LIDÍ)
  • PODNIK VOP CZ VYKÁZAL ZA ROK 2024 ZISK 30,5 MILIONU, PŘEDLONI SKONČIL VE ZTRÁTĚ
  • OPAVA ODHALÍ PLÁNY NA REKONSTRUKCI IKONICKÉHO OBCHODNÍHO DOMU BREDA
  • V BOHUMÍNĚ PŘIBUDOU STROMY TÉMĚŘ ZA PŮL MILIONU KORUN
  • LETNÍ SHAKESPEAROVSKÉ SLAVNOSTI V OSTRAVĚ NABÍDNOU OSM INSCENACÍ
  • VÍTKOVICE STEEL DODAJÍ PŘES 1000 ŠTĚTOVNIC NA VYBUDOVÁNÍ BARIÉRY V HUSTOPEČÍCH
  • FIRMA KVŮLI DODÁVKÁM ZAVEDLA MIMOŘÁDNÉ SMĚNY
Video Přehravač se načítá.
Aktuální čas 0:00
Doba trvání -:-
Načteno: 0%
Typ streamu ŽIVĚ
Zbývající čas 0:00
 
1x
    • Kapitoly
    • Bez popisů, vybráno
    • Bez titulků, vybráno

      Radnice opět rozdává malé nádoby na bioodpad

      V Havířově stále více domácností třídí bioodpad. Počet odvezených tun na kompostárnu se zvýšil i díky malým nádobám, které si mohou lidé vyzvednout na magistrátu.

      Lidé v Havířově mohou už deset let třídit bioodpad a počet hnědých popelnic se postupně navyšoval. Nyní jich je ve městě rozmístěno na 300. Aby to měly domácnosti s tříděním jednodušší, radnice už podruhé rozdává malé popelničky.

      Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “Jelikož biosložka tvoří až třetinu komunálního odpadu, tak se snažíme tuto biosložku využít a v rámci projektu s MSK jsme získali podporu na nákup nádob na biosložku a občané si je mohou přijít k nám vyzvednout. Je to sedmilitrová nádoba, kterou potom mohou vyhodit do hnědých popelnic a tímto pomoct v rámci separace a třídění bioodpadu.”

      Nádobu na bioodpad uvítali i manželé Vlčkovi.

      Ivana Vlčková, obyvatelka Havířova: “Třídíme plasty, papír, směsný odpad plus plech, ale nově, když jsme dostali popelčničku, tak třídíme i bioodpad."

      Dělá vám to problém, takto všechno třídit?

      Ivana Vlčková, obyvatelka Havířova: “Nedělá, akorát ten bioodpad se vynáší častěji než všechen ostatní odpad.”

      Celkem bylo pořízeno 1 200 nádob, které si mohou lidé vyzvednout buď na odboru komunálních služeb, nebo na informacích v budově magistrátu.

      Denisa Nitschová, odbor komunálních služeb: “Patří zde veškerý bioodpad, který vyprodukujeme v kuchyni. To znamená slupky od brambor, od jablek, zbytky od zeleniny, zbytky od zavařenin, odpady z pokojových květin, když ostříháme listy z květin, takže toto.”

      Rozhodně do biopopelnic nepatří například maso, či kosti.

      Denisa Nitschová, odbor komunálních služeb: "Většina lidí to zvládá, pochopí, že hnědá biopopelnice je na bioodpad. Někteří tam ale dávají bioodpad v igelitových pytlích, což úplně není to, co by mělo být, nebo také tam skončí elektroodpad.”

      Aby lidé nedávali bioodpad do igelitových tašek, rozdává radnice k popelničkám také ekologicky rozložitelné sáčky. V roce 2015 město vyvezlo na kompostárnu na 12 tun tohoto rozložitelného odpadu, v roce 2024 to už bylo 177 tun.

      ---

      TSH mají defibrilátory, zaměstnanci prošli školením

      Havířovské Technické služby chtějí být připraveny na všechny krizové situace, a to i v případě poskytnutí první pomoci. Proto společnost zakoupila defibrilátory a proškolila své zaměstnance.

      Náhlá zástava srdce může nastat i u zdravého člověka. V tu chvíli začíná boj o čas. I proto je důležité, aby tam, kde se nachází více lidí, byl k dispozici defibrilátor. Ty mají například všechny havířovské sportovní areály. Dva defibrilátory nyní pořídili i v Technických službách.

      Ludvík Martinek, ředitel TSH: “Je to preventivní ochrana našich zaměstnanců. Dneska je taková doba, že při výkonu své činnosti jsou ve stresu a už se nám tady stalo, že nám v průběhu svačinové přestávky dva zaměstnanci odpadli a nebýt rychlé pomoci záchranné služby, tak kdo ví, jak by to dopadlo. Tak jsme se rozhodli, že pořídíme dva takové přístroje. Jednak pro ty případy, které nastaly a jednak tím, jak jsme je rozmístili, že bychom chtěli zamezit nějakému takovému nedobrému případu na sběrném dvoře na Karvinské. Kde hlavně o víkendu je taková tlačenice, že někdy to je o život, řečeno v nadsázce.”

      Proč lidé stále chodí, vozí odpad především na tu Karvinskou?

      Ludvík Martinek, ředitel TSH: “Zvyk, síla zvyku. Já myslím, že ti, kteří okusili i jiné sběrné dvory, hlavně ten nejnovější na ulici Slezské, tak máme jenom kladné reference z toho, jak to tam funguje, jak to vypadá. Takže je to jen o zvyku a myslím, že i ten na Šumbarku, kdy jsme lidem chtěli zabránit, aby nejezdili s odpadem na velký kruháč a přesto se to nějak míjí s účinkem. Je už to tam delší dobu, ale opravdu ten karvinský sběrný dvůr přesto, že jsme ho už i zvětšili plošně, tak je po víkendu zasypaný odpadem.”

      Školením, jak používat defibrilátor, prošlo zhruba deset zaměstnanců, zejména pak ti, kteří pracují na vrátnici.

      Beata Tomanová, referent jakosti a bezpečnosti práce TSH: “Byli proškolení tak, aby věděli, jak poskytnou první pomoc s pomocí toho defibrilátoru, který jim to má usnadnit tu práci v případě, že by se stala nějaká situace, kdy někdo zkolabuje. Ten přístroj už je natolik chytrý, že on si po přiložení těch elektrod na určitá místa sám vyhodnotí, zda ten elektrický výboj podá, nebo to není nutné. Pokud to doporučeno není, tak musí pokračovat v srdeční masáži.”

      Kamila Pyrchalová, zaměstnankyně TSH: “Troufám si říct, že budu umět pomoci a pevně doufám, že když zavoláte na záchrannou linku, tak že i oni vás navigují. Každopádně je nutné zachovat klid. Nezpanikařit, nevystresovat sebe samu.”

      ---

      Taekwondo v Don Bosku se stále více rozvíjí

      Církevní středisko volného času Don Bosko nabízí mnoho kroužků pro stovky dětí. Jedním z nich je i taekwondo. Právě tento sport se stále posouvá kupředu a Don Bosko má i hodně úspěchů.

      Taekwondo je sport úplně pro všechny bez ohledu na věk. V havířovském středisku Don Bosko jsou tak na společném tréninku děti, dospělí i lidé v seniorském věku. Sport je stále více oblíbený a to i díky profesionálnímu přístupu trenérů.

      Jindřich Honěk, ředitel CSVČ Don Bosko Havířov: "Rozšířili jsme činnost na havířovské školy, kde vedeme kroužky, máme taekwonďáčka, což je předškolní skupina dětí, také se učí sebeobranu a sport a jeden z těch úspěchů, který já považuji za dobrý je, že jsme měli v roce 2024 vyhlášeného nejlepšího rozhodčího v celé ČR. Také hlavní trenér vystudoval 1. trenérskou třídu na Karlově univerzitě, jinak máme samozřejmě všechny trenéry certifikované. Jestli to tak mohu říct, tak jsme jediný oficiální havířovský taekwondo oddíl v olympijském svazu, u českém svazu taekwondo a v ČSTV.”

      Tobiáš Jícha, oceněný rozhodčí: “Je to pro mě velká pocta. Jsem jeden z vůbec nejmladších, který toto ocenění dostal. Na tom hodnocení nebylo oficiálně řečeno, jaké byly přesné důvody, je to interní, ale je to hlavně díky přístupu k té dané činnosti, aktivitě a měl jsem možnost vyjet i do zahraničí.”

      Taekwondo je také součástí projektu Trenéři do škol.

      Pavel Bošanský, trenér: “Náš oddíl je poprvé zapojený v tomto projektu a myslím si, že má velký přínos pro děti, protože těch bojových umění je poskromnu a mají velký význam nejen pro fyzickou kondici, ale těm dětem zvyšuje sebevědomí, soustředění a zejména psychickou odolnost.”

      anketa: “Já už se taekwondu věnuji čtyři roky a baví mě sestavy, celá ta sebeobrana a člověk se má pořád v čem zlepšovat."

      anketa: “Líbí se mi tady hodně. Teď budu mít zelený pásek za chvíli.”

      Nezřídka se stává, že taekwondo navštěvují společně rodiny.

      anketa: “Ten impuls byla moje dcera, začala trénovat. Já trénuji čtvrtý rok, dcera šest let a byla možnost se mohou zapojit rodiče.” Co vám to dává? “Moc, pohyb, zdraví a cvičit s dcerou, to je skvělé.”

      Sportovci se během roku účastní mnoha závodů v rámci ČR. Velký turnaj se chystá také v Havířově.

      Jindřich Honěk, ředitel CSVČ Don Bosko Havířov: “My jsme také už dlouhodobě pořadateli závodu. Říkáme tomu Havířovský pohár a letos bude 10. ročník na hale Slavii v květnu. Což si toho hodně považuji a je to i za přispěním finanční pomoci magistrátu, za což hodně děkuji a přijedou zase oddíly z celé republiky i ze Slovenska, Polska a myslím, že je to i dobré pro Havířov, se takto prezentovat, jako město přívětivé pro sport.”

      ---

      Mohlo by Vás také zajímat

      Pořad: Havířovský expres
      22. března 2025, 16:20

      Radnice opět rozdává malé nádoby na bioodpad

      V Havířově stále více domácností třídí bioodpad. Počet odvezených tun na kompostárnu se zvýšil i díky malým nádobám, které si mohou lidé vyzvednout na magistrátu.

      Lidé v Havířově mohou už deset let třídit bioodpad a počet hnědých popelnic se postupně navyšoval. Nyní jich je ve městě rozmístěno na 300. Aby to měly domácnosti s tříděním jednodušší, radnice už podruhé rozdává malé popelničky.

      Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “Jelikož biosložka tvoří až třetinu komunálního odpadu, tak se snažíme tuto biosložku využít a v rámci projektu s MSK jsme získali podporu na nákup nádob na biosložku a občané si je mohou přijít k nám vyzvednout. Je to sedmilitrová nádoba, kterou potom mohou vyhodit do hnědých popelnic a tímto pomoct v rámci separace a třídění bioodpadu.”

      Nádobu na bioodpad uvítali i manželé Vlčkovi.

      Ivana Vlčková, obyvatelka Havířova: “Třídíme plasty, papír, směsný odpad plus plech, ale nově, když jsme dostali popelčničku, tak třídíme i bioodpad."

      Dělá vám to problém, takto všechno třídit?

      Ivana Vlčková, obyvatelka Havířova: “Nedělá, akorát ten bioodpad se vynáší častěji než všechen ostatní odpad.”

      Celkem bylo pořízeno 1 200 nádob, které si mohou lidé vyzvednout buď na odboru komunálních služeb, nebo na informacích v budově magistrátu.

      Denisa Nitschová, odbor komunálních služeb: “Patří zde veškerý bioodpad, který vyprodukujeme v kuchyni. To znamená slupky od brambor, od jablek, zbytky od zeleniny, zbytky od zavařenin, odpady z pokojových květin, když ostříháme listy z květin, takže toto.”

      Rozhodně do biopopelnic nepatří například maso, či kosti.

      Denisa Nitschová, odbor komunálních služeb: "Většina lidí to zvládá, pochopí, že hnědá biopopelnice je na bioodpad. Někteří tam ale dávají bioodpad v igelitových pytlích, což úplně není to, co by mělo být, nebo také tam skončí elektroodpad.”

      Aby lidé nedávali bioodpad do igelitových tašek, rozdává radnice k popelničkám také ekologicky rozložitelné sáčky. V roce 2015 město vyvezlo na kompostárnu na 12 tun tohoto rozložitelného odpadu, v roce 2024 to už bylo 177 tun.

      ---

      TSH mají defibrilátory, zaměstnanci prošli školením

      Havířovské Technické služby chtějí být připraveny na všechny krizové situace, a to i v případě poskytnutí první pomoci. Proto společnost zakoupila defibrilátory a proškolila své zaměstnance.

      Náhlá zástava srdce může nastat i u zdravého člověka. V tu chvíli začíná boj o čas. I proto je důležité, aby tam, kde se nachází více lidí, byl k dispozici defibrilátor. Ty mají například všechny havířovské sportovní areály. Dva defibrilátory nyní pořídili i v Technických službách.

      Ludvík Martinek, ředitel TSH: “Je to preventivní ochrana našich zaměstnanců. Dneska je taková doba, že při výkonu své činnosti jsou ve stresu a už se nám tady stalo, že nám v průběhu svačinové přestávky dva zaměstnanci odpadli a nebýt rychlé pomoci záchranné služby, tak kdo ví, jak by to dopadlo. Tak jsme se rozhodli, že pořídíme dva takové přístroje. Jednak pro ty případy, které nastaly a jednak tím, jak jsme je rozmístili, že bychom chtěli zamezit nějakému takovému nedobrému případu na sběrném dvoře na Karvinské. Kde hlavně o víkendu je taková tlačenice, že někdy to je o život, řečeno v nadsázce.”

      Proč lidé stále chodí, vozí odpad především na tu Karvinskou?

      Ludvík Martinek, ředitel TSH: “Zvyk, síla zvyku. Já myslím, že ti, kteří okusili i jiné sběrné dvory, hlavně ten nejnovější na ulici Slezské, tak máme jenom kladné reference z toho, jak to tam funguje, jak to vypadá. Takže je to jen o zvyku a myslím, že i ten na Šumbarku, kdy jsme lidem chtěli zabránit, aby nejezdili s odpadem na velký kruháč a přesto se to nějak míjí s účinkem. Je už to tam delší dobu, ale opravdu ten karvinský sběrný dvůr přesto, že jsme ho už i zvětšili plošně, tak je po víkendu zasypaný odpadem.”

      Školením, jak používat defibrilátor, prošlo zhruba deset zaměstnanců, zejména pak ti, kteří pracují na vrátnici.

      Beata Tomanová, referent jakosti a bezpečnosti práce TSH: “Byli proškolení tak, aby věděli, jak poskytnou první pomoc s pomocí toho defibrilátoru, který jim to má usnadnit tu práci v případě, že by se stala nějaká situace, kdy někdo zkolabuje. Ten přístroj už je natolik chytrý, že on si po přiložení těch elektrod na určitá místa sám vyhodnotí, zda ten elektrický výboj podá, nebo to není nutné. Pokud to doporučeno není, tak musí pokračovat v srdeční masáži.”

      Kamila Pyrchalová, zaměstnankyně TSH: “Troufám si říct, že budu umět pomoci a pevně doufám, že když zavoláte na záchrannou linku, tak že i oni vás navigují. Každopádně je nutné zachovat klid. Nezpanikařit, nevystresovat sebe samu.”

      ---

      Taekwondo v Don Bosku se stále více rozvíjí

      Církevní středisko volného času Don Bosko nabízí mnoho kroužků pro stovky dětí. Jedním z nich je i taekwondo. Právě tento sport se stále posouvá kupředu a Don Bosko má i hodně úspěchů.

      Taekwondo je sport úplně pro všechny bez ohledu na věk. V havířovském středisku Don Bosko jsou tak na společném tréninku děti, dospělí i lidé v seniorském věku. Sport je stále více oblíbený a to i díky profesionálnímu přístupu trenérů.

      Jindřich Honěk, ředitel CSVČ Don Bosko Havířov: "Rozšířili jsme činnost na havířovské školy, kde vedeme kroužky, máme taekwonďáčka, což je předškolní skupina dětí, také se učí sebeobranu a sport a jeden z těch úspěchů, který já považuji za dobrý je, že jsme měli v roce 2024 vyhlášeného nejlepšího rozhodčího v celé ČR. Také hlavní trenér vystudoval 1. trenérskou třídu na Karlově univerzitě, jinak máme samozřejmě všechny trenéry certifikované. Jestli to tak mohu říct, tak jsme jediný oficiální havířovský taekwondo oddíl v olympijském svazu, u českém svazu taekwondo a v ČSTV.”

      Tobiáš Jícha, oceněný rozhodčí: “Je to pro mě velká pocta. Jsem jeden z vůbec nejmladších, který toto ocenění dostal. Na tom hodnocení nebylo oficiálně řečeno, jaké byly přesné důvody, je to interní, ale je to hlavně díky přístupu k té dané činnosti, aktivitě a měl jsem možnost vyjet i do zahraničí.”

      Taekwondo je také součástí projektu Trenéři do škol.

      Pavel Bošanský, trenér: “Náš oddíl je poprvé zapojený v tomto projektu a myslím si, že má velký přínos pro děti, protože těch bojových umění je poskromnu a mají velký význam nejen pro fyzickou kondici, ale těm dětem zvyšuje sebevědomí, soustředění a zejména psychickou odolnost.”

      anketa: “Já už se taekwondu věnuji čtyři roky a baví mě sestavy, celá ta sebeobrana a člověk se má pořád v čem zlepšovat."

      anketa: “Líbí se mi tady hodně. Teď budu mít zelený pásek za chvíli.”

      Nezřídka se stává, že taekwondo navštěvují společně rodiny.

      anketa: “Ten impuls byla moje dcera, začala trénovat. Já trénuji čtvrtý rok, dcera šest let a byla možnost se mohou zapojit rodiče.” Co vám to dává? “Moc, pohyb, zdraví a cvičit s dcerou, to je skvělé.”

      Sportovci se během roku účastní mnoha závodů v rámci ČR. Velký turnaj se chystá také v Havířově.

      Jindřich Honěk, ředitel CSVČ Don Bosko Havířov: “My jsme také už dlouhodobě pořadateli závodu. Říkáme tomu Havířovský pohár a letos bude 10. ročník na hale Slavii v květnu. Což si toho hodně považuji a je to i za přispěním finanční pomoci magistrátu, za což hodně děkuji a přijedou zase oddíly z celé republiky i ze Slovenska, Polska a myslím, že je to i dobré pro Havířov, se takto prezentovat, jako město přívětivé pro sport.”

      ---

      Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/havirovsky-expres/havirovsky-expres-22-03-2025-16-24