V Životicích se konala veřejná debata o obchvatu Havířova
Obyvatelé Životic chtějí více informací o plánované výstavbě obchvatu. Během veřejné debaty se zástupci města i Ředitelství silnic a dálnic ale ke schodě nedošli. Ne všichni jsou ale proti stavbě. Například obyvatelé na Bludovickém kopci by obchvat uvítali.
V Havířově Životicích se po dvou letech konala opět veřejná diskuze na téma výstavby obchvatu. Právě místní obyvatelé se stavbou nesouhlasí. Tvrdí, že silnice by Životice rozdělila na dvě části.
Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “My se budeme snažit vysvětlovat, že stavba je přínosná pro celé město Havířov. To znamená, že dopravu, která nyní prochází centrem Havířova, vyvedeme mimo centrum Havířova a do budoucna budeme moci například dvoupruh změnit na jednopruh a ten druhý pruh vyhradit pro cyklostezky. Budeme se dneska o tom bavit, budeme se snažit diskutovat a řešit faktické věci.”
Iniciátorem debaty byl místní občan, se kterým město řešilo také petici.
David Kolarčík, iniciátor setkání a místní občan: "Nikdo neví, co má čekat a je to způsobeno tím, že informací je pramálo a dnešní setkání by mělo přispět k tomu, aby ti lidé se dozvěděli mnohem více informací o dané problematice, říct svoje náměty. Já předpokládám, že občané se dozví informace ze strany města a ŘSD, tak zároveň by se město a ŘSD mělo dozvědět pocity, nálady, náměty ze strany občanů. Já vím, že to je možná bláhové, ale ten dialog by tady měl zaznít.”
Argumenty pro výstavbu obchvatu místní nepřesvědčily.
anketa: "My s tím nesouhlasíme, jsou nás tisíce, tak si to uvědomte a netvrďte stále to stejné. Tu jde o šílenou stavbu.”
anketa: "Podle mého názoru není provoz Havířova extrémní, je ve srovnání s porovnáním s jinými městy velice nízký, bez nákladní dopravy a vy tady chcete čtyřicet let starou megalomanskou stavbu.”
Naopak, kdo by obchvat uvítal, jsou obyvatelé, kteří bydlí na Bludovickém kopci.
anketa: "To je slibované už padesát let a stále se nic neděje a vidíte, že skutečně ten provoz je tady šílený a projít cestu někde, to je na deset minut čekání.”
V současné době je dokončena technicko-ekonomická studie. Následně musí dojít ke schválení EIA, tedy posouzení vlivů na životní prostředí. Samotná stavba obchvatu by mohla nejdříve začít v roce 2028.
---
Ředitelé městský policií se sešli na společném jednání
Díky příznivé epidemické situaci se mohlo opět konat Kolegium ředitelů městských policií, které se uskutečnilo v Karviné. Společného jednání se zúčastnil i havířovský ředitel, který rovněž bude usilovat o dřívější odchod strážníků do důchodu.
Ředitelé městských policií ze 27 statutárních měst a hlavního města Prahy se sešli na jednání Kolegia v Karviné. Profesní jednání bylo zaměřeno například na nejpalčivější otázky řešení veřejného pořádku v covidové době, co dělali strážníci nad rámec svých povinností, přístup státu k městským policiím a také otevřelo otázku dřívějšího odchodu strážníků do důchodu.
Bohuslav Muras, ředitel MP Havířov: "Ono to začalo kdysi. My jsme byli takové stínové kolegium pro kolegium primátorů, kteří po nás chtěli stanoviska a jak šel čas, tak jsme se vyprofilovali a snažíme se pro ty strážníky, které zastupujeme a pro ty obecní policie obecně to dělat tak, aby to mělo smysl. Takže se snažíme připomínkovat návrhy zákonů, vyhlášky a podobně. Vyměňujeme si zkušenosti, to je důležité. Scházeli jsme se dvakrát ročně, vždy na jaře, na podzim, covid nám to naboural. Takže teď toho máme moc, co potřebujeme projednat, protože se zabrzdila úplně důchodová reforma, kde se snažíme strážníky dostat do kategorie tak, aby šli do důchodu v šedesáti letech a podobné věci. My tam chceme tlačit na sociální jistoty, protože ta doba covidová ukázala jasně, že ti strážníci hodně pracují, ale nějaké to zajištění a zázemí je slabší.”
Omar Teriaki, místopředseda pověřený předsednictvím Kolegia ředitelů městských policií statutárních měst a hl. m. Prahy: "Každopádně reagujeme na to, že městské policie a obecní policie v rámci různých reportáží byly vnímány, že působí a dělají práci státního sektoru. To znamená za stát, nebo vedle státu vykonávaly, tu činnost a teď si musíme vyhodnotit, zda-li to bylo standardní a mělo by to takto zůstat, anebo přenastavit podmínky, abychom si každý dělali to, co máme a podle toho byli oceňováni.”
Jako úspěch ředitelé považují, že i díky nim se jim podařilo před časem prosadit odchodné pro strážníky, kteří odsloužili minimálně patnáct let a jsou starší padesáti let.
---
Město zhodnotí účelnost sociálních služeb a aktivit
Havířov má sociální služby na vysoké úrovni. Přesto nastal čas na jejich zhodnocení a některé změny. Na tvorbě nového komunitního plánu se budou moci podílet i samotní obyvatelé města. Více už v rozhovoru s náměstkyni primátora Stanislavou Goreckou.
Zastupitelé na svém posledním zasedání odsouhlasili záměr zpracování nového Komunitního plánu sociálních služeb a souvisejících aktivit. Potřeba podívat se na některé služby vyplynula zejména ze zkušeností posledního roku.
Stanislava Gorecká (ANO), náměstkyně primátora: “Pandemická situace zasáhla do celého života lidí a vlastně do sociálních služeb také, takže v tuto chvíli mohu říct, že některé sociální služby mohou být poskytovány jinou formou, lepší formou a vždycky se budeme snažit, aby to bylo prospěšnější pro cílového klienta. Může se stát, že se zjistí, že některá sociální služba je méně potřebná. Nicméně už teď víme, že jsou sociální služby, které bychom tady potřebovali a vlastně i ta pandemická situace nám ukázala na to, že s tím budeme muset něco dělat, že se s tím musíme nějak poprat.”
Můžete být trošičku více konkrétní, které služby zachováte a které chcete třeba transformovat nějakým způsobem?
Stanislava Gorecká (ANO), náměstkyně primátora: “Určitě nedojde k rušení žádných pobytových sociálních služeb, to žádném případě, protože ty pobytové sociální služby jsou všechny využívané na 100 procent, já bych řekla na 120 150 procent. Nicméně opravdu některé sociální služby si zaslouží transformaci a už jsem hovořila i s panem ředitelem Kolondrou, ředitelem Armády spásy tady v Havířově, o možné transformaci třeba Azylového domu pro rodiny s dětmi, protože a to je náš společný názor, děti by neměly žít na azylových nebo v azylových domech, už toto je jakási negativní nálepka pro to dítě, ale měly by žít v klasických bytech. Takže pokud se nám podaří nějakou formou transformovat takový azylový dům do podoby bytové, tak bych byla velmi ráda a myslím si, že by to bylo ku prospěchu všech. Nejenom těch dětí, těch hlavně, ale i těch rodičů, kteří do toho azylového domu musí z nějakého důvodu jít.”
V Havířově také spousta poradenských center. Není náhodou těch poradenských center až moc a nebo naopak málo?
Stanislava Gorecká (ANO), náměstkyně primátora: “Co se týče poradenských center, pokud jsou zaměřená na konkrétní uživatele, na konkrétní klienty a poskytují i přímou péči, tak si myslím, že by mělo dojít k zachování. Mohu zmínit třeba Centrum protidrogové pomoci, které je na Šumbarku nebo Odborné sociální poradenství pro rodiny s dětmi, které jsme teď kapacitně i navyšovali. Zase na druhou stranu existují sociální služby nazvané jako odborné sociální poradenství a může být pro seniory, pro rodiny s dětmi obecně a to si troufnu říct, že tuto činnost zastanou jednak Sociální služby města Havířova, ale ve velké míře samozřejmě zaměstnanci magistrátu - odboru sociálních věcí. Tam jsou kolegyně velmi fundované, vlastně i kolegové, protože jsou tam dva kolegové, takže jsou velmi fundování. Vyznají se, znají provázanost a to nejenom na problematiku jedné cílové skupiny, ale v podstatě celého širokého spektra těch cílových skupin a dokážou ty sociální služby nebo to odborné poradenství pojmout šíře.”
---