Ochránci přírody navrhují řešení proti hnízdění holubů
Vymyslet účinnou zábranu proti hnízdění holubů, není jednoduché. Ochránci přírody v Havířově, kteří mají s ptáky velké zkušenosti, přišli s efektivním a účinným řešením.
Přemnožení holubi dělají městům starost. Na Národní třídě v Havířově se usídlili přímo nad obchody a z trusu mají obavy zákazníci i podnikatelé. Mnozí odborníci se snaží vymyslet, jak ptákům znemožnit hnízdit, ale ani tyto hroty je neodradily. Pomocnou ruku nabízejí ochránci přírody.
Lubomír Kminiak, předseda havířovských ochránců přírody: “Tady ten problém už byl delší dobu. Majitel objektu nás požádal, jestli bychom byli schopni odebírat alespoň vajíčka a od začátku prázdnin až do dnešních dnů jsme tady na tom kousku odebrali přes sto vajec. No a vidíte, že ty hroty nejsou účinné Tak jsme udělali takové jednoduché zábrany, jak vidíte. V Karviné se nám též povedlo ty zábrany udělat. Takže jde to udělat kvalitně a hlavně 100% kvalita. Tady ručím za to, že se tady žádný holub už nezahnízdí."
anketa: “Bylo to strašné, tady se každý den muselo udělat, že ráno musely vzít holky kartáč, kýbl a celé to musely umýt kolem. Věčně jsme to urgovali, nikdo nic. Až potom někdo přišel a udělali nám to tady. Je to super, nechodí tady.”
Účinná zábrana bude nainstalována i nad ostatní obchody.
Co jste třeba navrhli v Karviné?
Lubomír Kminiak, předseda havířovských ochránců přírody: “Tam byly lampy s takovými zábranami. To bylo neúčinné, tak jsme na to navrhli takové klouboučky, kde se ten holub nezachytí. Tady je jediná nevýhoda s porovnáním s hroty, že každá ta zábrana musí být přesně na míru. To je jediný problém, ale ručím za to, že je to účinné a chceme, aby to vypadalo i esteticky a nenarušilo to vzhled."
Ochránci přírody jsou ochotni pomoci s návrhem řešení každému, kdo se na ně obrátí. Protože základem prevence je zabezpečit, aby se holubi nemohli rozmnožovat.
---
Děti z MŠ v Havířově se budou vzdělávat pomocí Cajonů
Děti z mateřských škol v Havířově budou už brzy zažívat nevšední výuku. Poslouží jim k tomu speciální kostky z kartonu, takzvané Cajon. Nejdříve se ale s hudebním nástrojem s širokým využitím, museli seznámit učitelé.
Tato kostka z kartonu není ledajakou. Je to hudební nástroj, na který se dá bubnovat a je téměř nezničitelná. Kromě toho se s ní dá hrát pexeso, skládat puzzle, děti se mohou učit počítat, poznávat písmena a mnoho dalšího. Projekt vymyslel Jan Lála. První školení pro učitelé mateřských škol v ČR se konalo v Havířově.
Jan Lála, autor projektu: "Napadlo mne to před čtyřmi lety dělat Cajony. Za tím byl první nápad, kdy jsem měl velký dřevěný Cajon a chtěl jsem přinést levnější alternativu z kartonu. Tak jsem si právě karton vybral jako materiál, protože se s ním dobře pracuje a dobře se dá potisknout. A z toho jsem začal dělat různé varianty menší Cajon a toto je nejmenší varianta, kdy jsou to kostičky do školek.”
Sady město zakoupí pro jedenáct mateřinek.
Lenka Slowiková, finanční manažer projektu MAP II.: "V květnu jsme oslovili školky, že v rámci projektu Místního akčního plánu rozvoje vzdělávání jim nabízíme tyto sady, které rozvíjí aktivitu, dětem rozvíjí soustředěnost, rozvíjí matematickou, tak čtenářskou gramotnost, jestli se chtějí do toho projektu s námi přidat.”
Lenka Přibylová, učitelka: “Je to úplně senzační. Já mám ráda rytmus jako hudebnice, takže já jsem tím úplně nadšená."
Jak myslíte, že na to budou reagovat děti?
Lenka Přibylová, učitelka: “No myslím si, že se jim to bude líbit, ještě tím, jak se jim to bude prezentovat s těmi obrázky, že mohou vytvářet a i s tím, co nám tady bylo prezentováno s tím rytmem, říkankami, s písničky, tak já si myslím, že se to těm dětem bude líbit určitě.”
Michaela Návratová, učitelka: "Očekávání to splnilo maximálně. Myslím si, že jsem dost nadšená, že to ještě předčilo moje očekávání. Tady paní Lenka a kolektiv jsou naprosto úžasní a mám z toho plno zážitků.”
První sada kostek i program je inspirován Afrikou. Další chce pak autor a jeho tým ladit i například na téma u nás na statku, nebo v lese.
---
Handicapovaní se setkali na turnaji ve stolním tenise
Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením má v Havířově více než čtyřicetiletou tradici. Mezi jejich pravidelnou aktivitu patří podpora sportu. I v letošním roce se proto konal meziměstský turnaj ve stolním tenise.
Stolní tenis je mezi hendikepovanou mládeži velmi oblíbený sport. I proto se každým rokem koná v Havířově meziměstský turnaj O pohár primátora. Do Národního tréninkového centra přijely týmy z Karviné, Frýdku-Místku, Ostravy a Českého Těšína. Turnaj pořádala havířovská pobočka Společnosti pro podporu lidí s mentálním postižením.
Bronislav Kotula, jednatel společnosti SPMP Havířov: “Už je to sedmý ročník. Vlastně devátý, protože nultý a první byl na naší klubovně, kterou máme ve městě. A tady díky panu Endalovi a klubu SKST Baník Havířov můžeme už posedmé tento turnaj uspořádat. Baví je to. My Havířov pořádáme každý týden tréninky buď u nás na klubovně, nebo v Soběšovicích na hale. Ale jak jsou na tom jiné oddíly, to nevím. Každý k tomu přistupuje jinak, má jiné možnosti. Třeba některé týmy, jako je Český Těšín, nemají vůbec kde trénovat a posbírají jen hráče. Sluníčko Ostrava ti mají dobré hráče i jezdí na turnaje, jsou lepší. Tady ale nejde ani o sportovní výsledek. Tady jde o to, aby se týmy spolu utkaly a zahrály si.”
Přesto, že nejdůležitější bylo vzájemné setkání, soutěžního ducha sportovci nezapřeli.
anketa: “Líbí se mi tu moc. Turnaj mi šel, opravdu. Můžu si zahrát, paní redaktorko, zahrát.”
anketa: “Je výborný a moc se mi tady líbí. Už jsem tady byla na turnaji. Dařilo se výborně, hlavně, že tu je nějaká zábava.”
anketa: “Přijel jsem z Ostravy a je to tady pěkné. Daří se mi dobře a trénoval jsem.”
Kromě stolního tenisu, co vás ještě baví?
anketa: “Hraju fotbal i jiné sporty. Je to tu fajn.”
Místní organizace má již v Havířově dlouholetou tradici, Od svého vzniku v roce 1978 pomáhá lidem s mentálním postižením a jejich rodinám.
---